توسط نوید غلامی در ۳ مرداد ۱۳۹۹ , ۱۵:۳۱

فوتبال دیگر یک ورزش نیست، صحت این گزاره را می‌توانید از هر طرفدار بازی ویدیویی بپرسید. فعالیتی که تبدیل شده به اولین بهانه برای دورهمی‌های حضوری و مجازی! حالا دیگر عادت کردیم که هر ساله بواسطه ی عرضه ی فیفا سری به دنیای فوتبال بزنیم اما این سفر هر ساله چقدر با سال قبلش تفاوت دارد؟ آیا مسیر پیموده شده امسال لذت بخش تر از سال پیش است یا با مشکلات جدیدی همراه است؟ این فوتبال و به طور خاص FIFA چه دارد که اینهمه مجذوب و شیفته‌اش شدند؟ مگر تا چه اندازه یک سری می‌تواند خود را سرحال و قبراق و تازه نگه دارد تا نه تنها طرفداران قدیمی خود را حفظ کند بلکه پای جماعتی تازه را نیز به مستطیل سبز بکشاند؟ برای یافتن پاسخ این سوال در بررسی بازی FIFA 20 همراه ما باشید، بررسی که برخلاف دیگر مقالات کمی دیرتر منتشر شد و از این بابت پوزش میخواهیم اما قصد داریم تا در این متن به قضاوت آخرین ایستگاه FIFA بنشینیم و ببینیم چه قدر نسبت به همتای پارسال خود تغییر داشته است.

بررسی بازی FIFA 20

فیفا 2020 - بررسی بازی FIFA 20

بررسی بازی FIFA 20

توپ فوتبال – گیم پلی بازی فیفا ۲۰

بزرگترین تغییر بازی فیفا ۲۰۲۰ نسبت به FIFA 19 چیست؟ بخشVolta. ولتا همان گل کوچک خودمان است که بعد از عرضه‌ی FIFA Streets عطش طرفدارانی که منتظر یک فوتبال خیابانی دیگر بودند را می‌خواباند. حالا می‌توانید در حالت‌های ۳ به ۳، ۴ به ۴ با دروازه‌بان آزاد، ۴ به ۴ با دروازه‌بان ثابت و فوتسال  به رقابت در خیابان‌ها بپردازید. البته تنوع کم زمین‌های مسابقه در این بخش چیزی بود که انتظار آن‌ را پیش از عرضه نداشتیم اما نکته‌ی ریزی است که احتمالا، اگر درگیر رقابت‌های نفس‌گیر و بسته‌ی خیابانی شوید، متوجه نخواهید شد. ساختن بازیکن دلخواهتان در این قسمت پیشرفت چشم‌گیری داشته و می‌توانید تقریبا تمام جزئیات ظاهری و حرکاتش را شخصی‌سازی کنید و به احتمال زیاد مدت زمان زیادی را در منوهای آن خواهید گذراند!
تنها مورد منفی که در ولتا به چشمم خورد این بود که شاهد همان گیم‌پلی معمول بازی هستیم و تنها سرعت آن افزایش یافته و به همین دلیل گاهی بدلیل انمیشن‌های واقع‌گرایانه‌ی شوت و پاس توپ را از دست می‌دهید که باز هم موردی نیست که به تجربه‌ی کلی از این بخش آسیب بزند و می‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد. روی دیگر سکه را در بخش معمول و Kick-Off خواهید یافت که سرعت بازی نسبت به نسخه‌ی سال گذشته کمتر شده و دیگر دادن پاس‌های توی عمق سرعتی و حملات سریع از بال چپ و راست مثل گذشته راحت نیست و باید به فکر پاس‌های منقطع بین بازیکنان میانی یا ارسال‌های بلند باشید.

بخش فوتبال خیابانی بازی فیفا 2020

بخش فوتبال خیابانی بازی فیفا ۲۰۲۰

تریلر بخش ولتا (Volta) در بازی FIFA 20

خوشبختانه دیگر امسال شاهد مود داستانی Journey نیستیم و Volta بار این قسمت را به دوش می‌کشد که همچون سالهای قبل صرفا بهانه‌ای است برای آشنا شدن و دست گرمی مخاطب با مکانیک‌های بازی و در اینجا بخش جدید ولتا. بنظر می‌رسد که EA هم متوجه اقبال کم بخش داستانی شده و همان اندک تدارکاتی که برای Journey می‌چید را هم امسال دریغ کرده و بخش داستانی بازی همان داستان کلیشه‌ای از فرش به عرش رسیدن گروهی است که از زمین‌های خاکی شروع می‌کنند و سوباساوار! پیشرفت. در این بین شاهد صداپیشگی بد و دیالوگ‌های هندی هستیم که کار را خراب‌تر می‌کنند و هر چند که کسی از بازی فیفا ۲۰۲۰
انتظار روایت داستانی خوب ندارد اما نمی‌توان با این دید به قضاوت محتوایی نشست که سازندگان در بازی قرار دادند.
فیزیک بازیکنان نسبت به سال گذشته بهتر شده است و شاهد شبیه سازی تعداد بیشتری از بازیکنان از نمونه‌های واقعیشان هستیم که صرفا جنبه‌ی ظاهری ندارند و به توانایی‌های فردی و تکنیکشان نیز مربوط می‌شود. در نقطه‌ی مقابل بنظر می‌رسد امسال شیطنت توپ کمی افزایش پیدا کرده و گاهی حدس زدن مسیر مشخص توپ یا سرعتش سخت‌تر شده و این موضوع گاهی در استپ کردن و تو سر توپ زدن مشکل ساز می‌شود اما آنچنان حاد نیست و مانند Pure Footbal، تحفه‌ی یوبیسافت برای فوتبال دوستان، اعصاب خوردکن نمی‌شود.

بازی فوتبال فیفا 2020

بازی فوتبال فیفا ۲۰۲۰

نهایت فوتبال – تکنیک های بازی فیفا ۲۰

FIFA Ultimate Team یا FUT یا همان آلتیمیت خودمان برای بسیاری دلیل اصلی خرید بازی و یکسال وقت گذاشتن پای آن است و EA هم با علم به این موضوع تمام تمرکز خود را روی این بخش معطوف کرده و موفق شده تجربه‌ای گیرا و معتادکننده و جذاب بسازد؛ به هر حال کی از پول بیشتر بدش می‌آید؟
اما کسانی که این بخش را بصورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند همواره از نبود قسمتی Risk-Free گلایه داشتند تا بتوانند تیم خود را بدون از دست دادن چیزی محک بزنند و بهینه‌سازی‌های تاکتیکی و استراتژی خود را انجام دهند که سوغاتی بازی فیفا ۲۰۲۰ برای این دسته قسمت FUT Friendly است. در بخش دوستانه می‌توانید با تیم‌های دیگر وارد رقابت شوید و نگران گرفتن کارت رزد و قرمز و منتقل شدن آنان به روند بازی‌های اصلی و همینطور مصدومیت بازیکنان نباشید و با خیال راحت تیم خود را محک بزنید.
FUT امسال با قرار دادن FUT Friendly و اهداف انفرادی کاری کرده تا هر چه بیشتر غرق در آن شوید که مطمئنا خبر خوبی برای طرفداران جدی فیفا است.

بررسی بازی فیفا 2020 برای PS4

بررسی بازی فیفا ۲۰۲۰ برای PS4

حرفه‌ی فوتبال – گیم پلی بازی فیفا ۲۰

بخش Career مقصد بعدی برای وقت ‌گذرانی در بازی FIFA 20 است. در ابتدای این بخش حق انتخاب از بین ۹ مربی بهتان داده می‌شود که در ادامه با شخصی‌سازی می‌توانید به مربی دلخواه خود برسید و سپس هدایت تیم بهتان سپرده می‌شود. در این بخش اولین چیزی که توجه را به خود جلب می‌کند کنفرانس‌های خبری هستن که با شرکت کردن در آن‌ها و پاسخ مناسب دادن به سوالات می‌توانید روحیه‌ی تیمتان را بهتر کنید که البته انتخاب دیالوگ مناسن در این شرایط از راحت‌ترین کارهایی است که در بازی FIFA 20 می‌کنید!
مورد بعدی که جدی‌ترین آسیب را به این بخش زده بالانس نبودن تیم‌ها به واسطه‌ی امکان خرید از بازی با پول واقعی  و  به نوعی Pay to Win بودن آن است که در کنار باگ‌های عجیبی چون ضعیف شدن یا قوی شدن ناگهانی تیم‌ها و تغییر Stat ها باعث می‌شود تا این بخش امسال کمترین جذبه را برای طرفداران بازی داشته باشد.

فیفا 2020 برای PS4

فیفا ۲۰۲۰ برای PS4

لذت فوتبال

امسال به لطف رقابت بین بازی FIFA و eFootball Pro Evolution Soccer 2020 شاهد حضور رسمی و لیسانس شده‌ی تیم یوونتوس نخواهیم بود و این تیم که امسال هم حسابی روی بورس است با نام پیمونته کالچیودر بازی حضور خواهد داشت اما اسامی تمامی بازیکنان مطابق واقعیت خواهد بود. با این حال مثل هر سال EA با لیسانس تیم‌ها و لیگ‌های مختلف فیفا را تبدیل به انتخاب اول فوتبال دوستان کرده و از این بابت هیچ کم و کسری به چشم نمی‌آید (اگر کسی از EA این متن را می‌خواند خواهشا لیگ برتر ایران را هم اضافه کنید!).

فیفا 2020 برای ایکس باکس 360 - بررسی بازی FIFA 20

بررسی بازی FIFA 20

سیمای فوتبال – گرافیک بازی FIFA 20

باگ نمک فیفا است. همین جمله تکلیفمان را با این نسخه هم مشخص می‌کند. انتظار برخوردن به باگ‌های مختلف ظاهری (که تاثیری در روند بازی ندارند) و باگ‌های خانمان‌سوز (مثل وقتی که توپ از پایتان جدا می‌شود و به دروازه خودتان برمی‌گردد) را داشته باشید که  البته تناوب این برخوردها تا حدی به شانستان بستگی دارد اما نسبت به بازی FIFA 19 کمتر پیش می‌آید که بواسطه‌ی چنین مواردی دسته را به زمین بکوبید و درخواست شروع مجدد بازی را بدهید!
گرافیک بازی خوب است. فیزیک بدن بازیکنان از همیشه به واقعیت نزدیک‌تر است اما هر چه بدنشان شبیه خودشان می‌شود، صورتشان از نمونه‌ی واقعی فاصله می‌گیرد! تغییرات ظاهری بازی فیفا ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل آنچنان محسوس نیست اما آن قدر هم بد نیست که اذیتتان کند. در مود ولتا شاهد حضور زمین‌های متنوع و خوش رنگ و لعابی هستیم که هر کدام در جای خاصی از این کره‌ی خاکی قرار دارند، برزیل، ژاپن و… وجود چنین محیط‌هایی با طراحی‌های مختلف نسبت به یک‌ دیگر باعث می‌شود تا وقت زیادی را در ولتا بگذرانید و کمتر از دیدن چمن سبز همیشگی خسته شوید.

تریلر بازی فیفا 2020

تریلر بازی فیفا ۲۰۲۰

صدای سکوها

مثل همیشه گزارشگران جملاتی را ادا می‌کنند که پس از گذشت چند دست از بازی خسته کننده و تکراری می‌شود اما گزینه‌ی خاموش کردن صدای گزارشگران به درد همین مواقع می‌خورد! انتخاب موسیقی منوها و آلبوم این قسمت بنظرم از سال گذشته بهتر بوده و شاهد انتخاب ترک‌های شناخته‌شده‌تری هستیم که وضع شنیداری بازی فیفا ۲۰۲۰ را بهبود می‌بخشد. در بخش صوتی تنها مورد منفی صداگذاری بد شخصیت‌هایی هستند که در مود ولتا حضور دارند که ایکاش همانطور که در قسمت دوم Journey وضع نسبت به قسمت اول بهتر شده بود، EA هم از همان تجربه استفاده می‌کرد و شاهد دوباره درجا زدنش در این مورد نبودیم.

جمع‌بندی در وقت اضافه

اگر طرفدار پروپاقرص فوتبال هستید، اگر طرفدار فوتبال نیستید اما دنبال عنوانی می‌گردید که یک سال سرگرمتان کند و بهانه‌ی اصلی دورهمی‌هایتان باشد، بازی FIFA 20 را از دست ندهید. هر سال که میگذرد این سری نسخه‌ی بهتری را روانه‌ی بازار می‌کند که در نوعخودش با پسرفت‌هایی نیز همراه است اما تعداد این پسرفت‌ها در بازی FIFA 20 به کمترین حالت رسیده است.

پس وقت را تلف نکنید و به سراغ دریبل دیواری زدن در کوچه‌های ریودوژانیرو بروید!

تریلر بازی فیفا 2020 - بررسی بازی FIFA 20

تریلر بازی فیفا ۲۰۲۰ – بررسی بازی FIFA 20

Verdict

Pltform: PS4- Score: 8.5 out of 10

FIFA 20 manages to showcase the best football has to offer! from little fields to big one, you become invested, as well as your time, to accomplish more and more, both as a player and as a coach. if you have the time, don’t be afraid. FIFA 20 is here to show us the future of sports in video games.

(نقدی که مطالعه کردید بر اساس نسخه ی ارسالی ناشر به دنیای بازی نوشته شده است.)

<“rel=”nofollow”p style=”text-align: center;”>لینک خرید و دانلود بازی فیفا ۲۰۲۰ برای PS4

لینک خرید و دانلود بازی فیفا ۲۰۲۰ برای Xbox One

لینک خرید و دانلود بازی فیفا ۲۰۲۰ برای PC

نکات مثبت

اضافه شدن بخش ولتا
گیم پلی بهبود یافته
آلتیمیت تیم معتادکننده!
طراحی ظاهری زمین‌ها خصوصا در بخش ولتا

نکات منفی

فیزیک باگ دار توپ و بازیکنان
Career مود ناامید کننده
صداپیشگی تصنعی

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: