توسط میلاد یزدی در ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ , ۰۲:۳۶

 تا چند روز دیگر ادامه‌ی ماجراهای الی و جوئل منتشر خواهد شد و در این متن که پیش نمایش The Last of Us Part 2 است، نگاهی می‌اندازیم به نکاتی که با دانستن آن‌ها می‌توانید راحت‌تر به سراغ این بازی بروید.

بالاخره روزهایی که در انتظار بوده‌ایم فرا رسیده است. پس از سال‌ها انتظار و توسعه و تاخیر‌های متعدد، انتشار The Last of Us Part ۲، بازی مورد انتظار و انحصاری کمپانی سونی لحظه به لحظه نزدیک‌تر می‌شود. با توجه به موفقیت‌های نسخه اول بازی در هفت سال قبل و پشتوانه استودیو خوش‌نام ناتی داگ بر توسعه این عنوان، انتظار‌ها به شکل غریبی از The Last of Us Part 2 بالا رفته است. اما به جرات می‌توان گفت که ناتی‌داگ از معدود توسعه‌دهندگانی است که  می‌تواند انتظارات هواداران بازی‌های خود را براورده سازد. همان‌طور که در این روزها، سونی و ناتی‌داگ در حال معرفی جنبه‌های مختلف بازی خود هستند، من و شما نیز برای تجربه این اثر مورد انتظار آماده می‌شویم. در این پرونده به مرور ۳۰ نکته و اطلاعات مهمی که تا به حال از The Last of Us Part 2 می‌دانیم، خواهم پرداخت.

پیش از شروع به اطلاع شما می رسانم که هیچ اسپویلی از The Last of Us Part ۲ در این پرونده وجود ندارد. پس اگر مانند ما از محتواهای افشا شده در خصوص این بازی در فضای مجازی دور بوده‌اید، با خیال راحت این مقاله که حکم پیش نمایش The Last of Us Part 2 را نیز دارد در دنیای بازی مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۱-مقدمه‌ چینی در The Last of Us Part 2

اولین نکته که باید بدانیم این است که پنج سال از ماجرای نسخه اول بازی گذشته است. جوئل و الی به عنوان دو شخصیت اصلی بازی در شهرک تامی (برادر جوئل) در شهر کوچکی به نام جکسون در ایالت وایومینگ (Wyoming) آمریکا زندگی می‌کنند. اما گویا شرایط صلح‌آمیز زندگی آنها پس از پنج سال در مسیر از بین رفتن قرار گرفته است. الی و دوست نزدیک او دینا در مسیر روتین و همیشگی روزانه خود به گشت‌زنی می‌پردازند و با کمین یک گروه خشن مواجه می‌شوند و اتفاقاتی منجر به قرار دادن الی در مسیر انتقام می‌شود. اولین نکته‌ای که از همان روزهای اول رونمایی از بازی در سال ۲۰۱۶ مشخص شده بود، تغییر تمرکز The Last of Us Part 2 در شخصیت قابل بازی و اصلی از جوئل به الی بوده است.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۲-بازگشت شخصیت‌های دوست‌داشتنی

همان‌طور که گفتیم کنترل الی به عنوان کاراکتر اصلی و قابل بازی در The Last of Us Part 2 در اختیار گیمر خواهد بود. اما قطعاً شخصیت جوئل نیز باز خواهد گشت. البته اینکه آیا در قسمت‌هایی از بازی کنترل جوئل را نیز داشته باشیم یا خیر، هنوز مشخص نیست. اما با توجه به تجربه رخ داده در نسخه اول بازی و علاقه فراوان هوادارن این فرنچایز به کاراکتر جوئل، این مساله دور از انتظار نیست. شخصیت دیگری که بازگشتش در تریلر‌ها تایید شده است، تامی برادر جوئل است. این بدین معنا است که احتمالاً می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ماریا، همسر او را نیز در بازی ببینیم. کاراکتر‌هایی مانند مارلین و تس که در بازی قبلی کشته شده‌اند، طبیعتاً باز نخواهند گشت، مگر به شکل فلش بک یا چیزی شبیه به این که این مساله هم بعید به نظر می‌رسد. دوست داریم ببینیم که آیا با شخصیت بیل نیز دوباره برخورد خواهیم کرد یا نه. در هنگام جدایی الی و جوئل از بیل در بازی اول، او سالم و سرحال بود. بدمان نمی‌آید که بار دیگر بیل را هم با آن روحیه خشن و محافظه‌کار ببینیم.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۳-سیستم مخفی‌کاری تقویت شده

سیستم مخفی‌کاری در The Last of Us یکی از بخش‌های اصلی بازی بوده است و به نظر می‌رسد که ناتی‌داگ در قسمت دوم این بازی نیز اگر نگوییم بیشتر اما به همان اندازه بر مخفی‌کاری تاکید کرده است. مخفی‌کاری در The Last of Us Part 2 بهبود‌های قابل توجهی را دریافت کرده است. از پیشرفت‌های هوش مصنوعی بازی تا مکانیزم‌های حرکتی الی و چند مورد دیگر. خب می‌پرسید این پیشرفت‌ها و بهبود‌ها دقیقاً چیست؟ این سوال ما را به نکته بعدی می‌رساند.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۴- پیشرفت هوش مصنوعی دشمنان

بازی The Last of Us Part 2 نوید‌بخش پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه گیم‌پلی نسبت به نسخه قبلی خود بوده است و موردی که احتمالاً بیشترین تاثیر را در گیم‌پلی بازی خواهد گذاشت، پیشرفت هوش مصنوعی دشمنان بازی است. این مساله، هم در سیستم مخفی‌کاری و هم در نبرد‌های تن به تن بسیار موثر خواهد بود. به خصوص در جریان مخفی‌کاری‌های الی، به نظر می‌رسد که این هوش مصنوعی تهدیدی شدیدتر برای گیمر خواهد بود. دشمنان توانایی ردگیری الی را دارند. آنها با یکدیگر ارتباط بر قرار می‌کنند و با یکدیگر اطلاعات بدست آمده را به اشتراک می‌گذارند. طبق گفته ناتی‌داگ شخصیت همراه الی که گاهی در مسیر پیش روی داستان گیمر را کمک خواهد کرد، نیز از قواعد سیستم مخفی‌کاری الی پیروی خواهد کرد و مانند نسخه اول بازی جلوی چشم دشمنان بدون اینکه دیده شود نخواهد بود.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۵-مکانیک‌های تحرک

همانطور که در نکات قبل اشاره کردیم، سیستم تحرک کاراکتر‌ها در بازی بسیار روان شده و بهبود یافته است. بر خلاف جوئل در بازی اول، الی در The Last of Us Part 2 بسیار چابک‌تر و فرزتر است و این مساله با توجه به مشاهدات ما از گیم‌پلی ها و تریلر‌های منتشر شده، در گیم‌پلی بازی بسیار نمود پیدا کرده است. اکنون یک دکمه اختصاصی برای پرش در بازی وجود دارد که این مساله در گیم‌پلی درگیرشونده با محیط‌های عمودی بازی، بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. در واقع امکان پریدن در بازی، سطح جدیدی از مخفی‌کاری را به اثر اضافه خواهد کرد. الی همچنین می‌تواند از شکاف‌های عریض میان دیوار‌ها عبور کند، روی زمین به شکل خزیده حرکت کند و در این میان به هر سمتی که می‌خواهد شلیک کند.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۶- مکانیک جا خالی دادن

سیستم تحرک الی یک ویژگی دوست داشتنی دیگر نیز خواهد داشت. علاوه بر این که الی می‌تواند در بازی بپرد یا در میان چمن‌ها و زیر اتوموبیل‌ها بخزد، بازی یک عنصر دیگر را نیز در اختیار گیمر گذاشته است. الی قادر است در میان مبارزات تن به تن از حمله دشمنان جا خالی دهد یا به اصطلاح داج (dodge) کند. بازی The Last of Us Part 2 یک دکمه اختصاصی برای داج کردن هم دارد. این مساله باعث می‌شود که بتوان حدس زد مبارزات نزدیک و تن به تن، نقش مهمی در گیم‌پلی بازی خواهد داشت و The Last of Us Part 2 احتمالاً تمرکز بیشتری را نسبت به بازی اول بر نبرد‌های نزدیک گذاشته است.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۷-کابوسی به نام سگ‌های نگهبان

باید با اندوه و هیجان اطلاع شما برسانیم که الی در The Last of Us Part 2 با دشمن‌های جدیدی روبرو می‌شود که احتمالاً برای مدتی کابوس شب‌هایتان خواهند شد. ناتی‌داگ تا به حال از چند نمونه آنها در تریلر‌های منتشر شده رونمایی کرده است. اولین این دشمنان جدید سگ‌های نگهبان هستند که مخفی‌کاری در بازی را برای شما سخت‌تر از قبل خواهند کرد. سگ‌ها می‌توانند بوی شما را حس کنند و از آن بد‌تر می‌توانند رد شما را بگیرند. پس پیشنهاد می‌کنم که اگر در میانه مخفی‌کاری هستید و دشمنی را دیدید که یک سگ همراه خود دارد، ایده خوبی است که تا جایی که می‌توانید از آن فاصله بگیرید.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۸- شَمبلِر‌های انفجاری

یکی دیگر از دشمنان جدید بازی که ناتی‌داگ نشان داده است، موجودی به نام شمبلر (Shambler) است. نوع جدیدی از مبتلا‌شدگان درون بازی که ماهیتی مابین کلیکرها (Clicker) و بلاترها (Bloater) دارد. شمبلر‌ها سیستم بینایی ندارند و دشمنان خود را از طریق مکانیزمی مشابه با ردیابی خفاش پیدا می‌کنند. آنها دارای لایه ضخیمی از قارچ‌های رشد یافته روی بدن خود هستند که این لایه مانند یک زره دفاعی در مقابل دیگران از آنها محافظت می‌کند و از بین بردن آنها را دشوارتر می‌سازد. شملبرها در حین مبارزه و حتی در لحظه مرگ، ابر‌های مسموم انفجاری از خود ساطع می‌کنند. بنابراین تا می‌توانید علاوه بر سگ‌های نگهبان، از شمبلرها هم دور بمانید.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۹- انیمیشن‌های روان و بهبود‌ یافته

استودیو بازی‌سازی ناتی‌داگ همیشه و همیشه اولویت اصلی بازی‌های خود را موارد فنی قرار داده است. انیمیشن‌ها در تولیدات ناتی‌داگ همواره از بهترین‌ها در صنعت ویدئو‌گیم هستند. به نظر می‌رسد که با The Last of Us Part 2 این روند بهتر و بهتر شده است. برخی از انیمیشن‌های بازی را در تریلر‌های قدیمی و تریلر جدید بازی مشاهده کرده‌ایم. البته که توسعه‌دهندگان نیز از نتیجه کار خود بسیار هیجان‌زده هستند. چند ماه پیش، نیل دراکمن (Neil Druckmann) به عنوان کارگردان و خالق بازی، در مورد ویژگی‌های انیمیشن‌های بازی توییتی در اکانت خود منتشر کرد که می‌گفت: «حتی پس از سال‌ها کار روی The Last of Us Part 2، من هنوز هم توسط انیمیشن‌های این بازی هیجان‌زده می‌شوم. ما اگر نگوییم بهترین، اما حتماً یکی از بهترین تیم‌های انیمیشن‌سازی را با دانش فنی بالا در اختیار داریم. واقعاً منتظرم تا شما این اثر باورنکردنی را تجربه کنید.» خب. باید به دراکمن بگوییم چیزی نمانده که انتظارها به پایان برسد.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۱۰- بهبود در سیستم ارتقای کاراکتر الی

پیشرفت کاراکتر و گیمر به‌صورت موازی با یکدیگر، بخش دیگری از حلقه اصلی گیم‌پلی بازی The Last of Us Part 2 است. مانند نسخه اول بازی، باید در طول مراحل و محیط بازی به دنبال کپسول‌های ارتقا باشید و از آنها برای ارتقای توانایی‌های الی استفاده کنید. اما این سیستم این بار با عمق بیشتری همراه خواهد بود. در واقع سه درخت توانایی (skill tree) مجزا از هم در بازی وجود دارد. بقا، مخفی‌کاری و ساخت و ساز. بازی به گیمر این اجازه را می‌دهد تا روی ارتقا هر کدام که دوست دارد تمرکز کند و سبک بازی مورد علاقه خود را پیش بگیرد. این آپگرید‌ها می‌تواند شامل ارتقا سلامتی، مهارت‌های مبارزه‌ای، سرعت کرفتینگ (Crafting) و ساخت و سازها، سرعت بیشتر در سیستم حرکتی الی، بهبود مکانیزم گوش‌دادن از پشت دیوار و موارد دیگر باشد.
سفارشی‌سازی سلاح‌ها، مانند سیستم ارتقای شخصیت الی در بازی، از مکانیک‌های عمیق‌تری بهره‌مند شده است. بازیکنان قادر خواهند بود سلاح‌های خود را به تجهیزات متنوعی مانند سرنیزه‌ها، چکش‌ها، تیغه‌ها و حتی مجله‌ها (به‌عنوان صداخفه‌کن) مجهز کنند و سرعت ریلود و صدای اسلحه، ظرفیت خشاب، پایداری، میزان قدرت فشنگ‌ها و بسیاری موارد دیگر را بهبود دهند. تمام این شخصی‌سازی‌های سلاح روی یک نوع میز کار انجام خواهد شد که در محیط بازی قابل یافتن است.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۱۱-بزرگ‌تر شدن محیط بازی

استودیو بازی‌سازی ناتی‌داگ، تجربه موفق خلق محیط‌های باز و وسیع را در کنار روند خطی بازی‌های خود، به خصوص در Uncharted 4 و  Uncharted The Lost Legacy داشته است. این اتمسفری است که به شکلی بهبود یافته در  The Last of Us Part 2 نیز وجود خواهد داشت. البته دنیای بازی به شکل جهان‌باز نخواهد بود و هنوز هم به‌صورت یک تجربه خطی، پیش خواهد رفت. اما توسعه‌دهندگان گفته‌اند که این کارگردانی خطی، گاهی از بدنه‌ی بازی جدا شده و گیمر محیط‌های وسیعی را تجربه خواهد کرد که می‌تواند در آنها به گشت و گذار و اکتشاف بپردازد.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۱۲-مدت زمان گیم‌پلی بازی

در حال حاضر تا اعلام رسمی از سوی سونی یا ناتی‌داگ، هیچ راهی وجود ندارد تا بدانیم تجربه The Last of Us Part 2‌ به چند ساعت زمان نیاز خواهد داشت. اما چیزی که با اطمینان می‌توان گفت این است که بازی به‌طور قطع به میزان قابل توجهی طولانی‌تر از نسخه قبلی است. استودیو ناتی‌داگ اشاره کرده بود که The Last of Us Part 2 حدود پنجاه درصد از نسخه اول بازی طولانی‌تر خواهد بود. از آنجایی که The Last of Us  به‌عنوان قسمت اول بازی، تجربه‌ای کم و بیش ۲۰ ساعته را برای کاربران به همراه داشته است، بنابراین با در نظر گرفتن گفته ناتی‌داگ می‌توان نتیجه گرفت که حداقل یک گیم‌پلی ۳۰ ساعته در انتظار هوادارن خواهد بود.

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۱۳- رسیدن به سقف توانایی‌های پلی‌استیشن ۴

استودیو ناتی‌داگ همیشه روش‌های منحصر به فردی را برای فشار بیشتر به سخت‌افزار‌ها پیدا کرده است. این مساله منجر به خلق بازی‌هایی شده است که با افتخار، در ویترین صنعت ویدئو‌گیم برای همیشه ماندگار خواهند بود. به نظر می‌رسد با بازی the Last of Us Part 2 این استودیو بار دیگر پتانسیل نهایی سخت‌افزار مقصد را به‌کار گرفته است. نیل دراکمن سال گذشته در همین خصوص چنین گفت: « درست مانند The Last of Us در پلی‌استیشن ۳، ما به حداکثر محدودیت‌های کنسول پلی‌استیشن ۴ رسیده‌ایم. حداکثر حافظه، نهایت قدرت محاسباتی، توانایی پردازش‌گر و اندازه مراحل. اکنون توانستیم محیط‌هایی وسیع‌تر داشته باشیم. فضایی پر از دشمنان مختلف با هوش‌مصنوعی دقیق که دسته دسته به دنبال شما می‌گردند.»

پیش نمایش The Last of Us Part 2

پیش نمایش The Last of Us Part 2

۱۴- جاه‌طلبانه‌ترین بازی ناتی داگ تا به امروز

کلمه «جاه‌طلبانه» و نام ناتی داگ همواره شانه به شانه هم پیش رفته‌اند. نیل دراکمن بارها گفته است که The Last of Us Part 2 قرار است جاه‌طلبانه‌ترین بازی استودیو ناتی‌داگ تا به امروز باشد. پیش‌تر در مورد پیشرفت‌های گیم‌پلی و مکانیک‌های بازی صحبت کرده‌ایم. در حالی که ما به عنوان هواداران بازی، انتظارات بالایی از روایت و داستان‌پردازیThe Last of Us Part 2 نیز داریم و مطمئناً بخشی از این انتظار، وابسته به این مساله است که مدت زمان بازی چقدر خواهد بود. در سپتامبر سال گذشته بود که دراکمن در مورد بازی چنین گفته بود: «آنچه که خیلی زود متوجه شدیم آن است که ما جاه‌طلبانه‌ترین و طولانی‌ترین بازی ناتی داگ را ساخته‌ایم. برای گفتن چنین قصه‌ای، بازی نیاز دارد که عظیم باشد.»

در دومین قسمت پیش نمایش The Last of Us Part 2 نگاهی به باقی نکاتی که پیش از تجربه‌ی The Last of Us Part 2 باید بدانید خواهیم انداخت.

دیدگاه
۱۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

15 Replies to “سی نکته که پیش از تجربه‌ی The Last of Us Part 2 باید بدانید (پیش نمایش) | قسمت اول”

 1. Serkhio گفت:

  واقعا منتظرم تا با وجودم بازی کنم

  ۵ ۰
  1. بازی جمعه همین هفته ۳۰ خرداد به طور رسمی منتشر میشه و می تونید به صورت دیجیتالی از استور پلی‌استیشن تهیه‌ش کنید. اما برای تهیه نسخه فیزیکی‌ش با توجه به محدودیت‌‌های عرضه‌ش تو خاورمیانه یکم بیشتر باید صبر کرد. ضمن اینکه احتمالا قیمت خیلی بالایی هم خواهد داشت.

   ۵ ۰
 2. فرشته گفت:

  بسیار عالی

  ۴ ۰
 3. مریم گفت:

  تحلیل هاتو دوست دارم :56:

  ۳ ۱
 4. بسیار عالی ولی خیلی گرون است

  ۵ ۰
  1. بله متاسفانه قیمت بازی ها توی این چند ماه اخیر، به شکل عجیب و غریبی بالا رفته. اما اگه دوست دارید که همیشه این بازی رو تو آرشیو خودتون داشته باشید، می تونید به صورت دیجیتالی و اشتراکی به همراه یکی از دوستانتون تهیه‌ش کنید که هزینه کمتری خواهد داشت.

   ۳ ۰
 5. مهری گفت:

  بازی خشنیه,با روحیه من سازگار نیست

  ۱ ۷
 6. مهرناز گفت:

  بازی خشنیه
  با روحیه من سازگار نیست اصلا

  ۳ ۸
 7. losersclubfa گفت:

  وااااااااو
  عجب معرفی قشنگی
  حال کردم 👍🏻👍🏻👍🏻

  ۴ ۰
 8. مهسا گفت:

  خشونت بازی زیاده 🙈🙈🙈

  ۴ ۱
 9. Yohana گفت:

  بهترین و شاهکار ترین بازی که توی عمرم بازی کردم لست یک بود.در هنگام انجام بازی آدم حس حضور داخل بازی رو داشت واقعا فوق‌العاده بود.

  ۲ ۲
 10. Alireeza گفت:

  بازی عالیه با خشونت مناسب و ماجراجویی های عالی خیلی دو ست دارم تا سریع تر این بازی رو بکنم🤩🤩🤩🤩

  ۳ ۲
 11. سعید گفت:

  با وجود همچین مشخصاتی باید هم یکی از بهترین بازیهای جهان باشه،البته من انتظار داشتم برای ps5 بیاد

  ۱ ۱
  1. شک نکن که بعد از عرضه‌ی PS5 نسخه‌ی ارتقا یافته و Enhanced ش میاد!

   ۳ ۰
 12. من که اصلا از نسخه اولش خوشم نیومد و Overrated ترین بازی ای بود که تو عمرم بازی کرده بودم. دست منتقد گیم اسپات رو هم میبوسم به خاطر ۸ ای که به هر دو تا نسخشون داد :47:

  ۱ ۲