توسط علی حسن‌زاده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ , ۰۱:۰۲

بدون شک طرفداران سری TEKKEN در روزگار خوبی به سر می‌برند. اگر چه عرضه‌ی TEKKEN 7 با اندک مشکلاتی روبرو بود، اما پشتیبانی بی‌نظیر سازندگان از این بازی نشان داد که ایجاد تغییرات ریز و درشت مثبت برای حفظ بازیکنان یک عنوان مبارزه‌ای و در عین حال تزریق بازیکنان جدید به بازی، گامی الزامی به شمار می‌رود. اگر فصل دوم را گامی مثبت در عرضه‌ی شخصیت‌های محبوب و قدیمی این سری بدانیم (بررسی فصل دوم Tekken 7 را می‌توانید از اینجا بخوانید)، فصل سوم را علاوه بر عرضه‌ی شخصیت‌های جدید، باید یک گام بسیار مثبت در ارائه‌ی ویژگی‌های منحصر به فرد و مفید برای یادگیری بازی دانست؛ جایی که به عقیده‌ی بسیاری نبود این موارد به شدت در بازی احساس میشد. پس در ادامه با دنیای بازی و بررسی فصل سوم بازی Tekken 7 همراه باشید تا به فصل سوم این عنوان مبارزه‌ای خوش ساخت نگاهی بیندازیم.

اولین تغییری که پس از آپدیت بازی به فصل سوم مشاهده خواهید کرد، تغییر در منوی بازی و موسیقی مربوط به آن است. همان‌طور که در فصل دوم نیز مشاهده کردیم، در پشت صحنه‌ی منوی اصلی شاهد اجرای کلیپ متفاوتی نسبت به فصل دوم هستیم. سازندگان با انجام این کار در واقع ورود به فصل جدید را اعلام کرده‌اند که رنگ و بوی تازه‌ای داشته باشد.

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

سپس متوجه اضافه شدن گزینه‌ای جدیدی در منوی اصلی خواهید شد که در واقع یکی از ویژگی‌های جدید اضافه شده در فصل سوم به شمار می‌رود. گزینه My Replays & Tips که همان‌طور که از نام آن پیدا است، بازپخش مبارزات شما در این‌جا ذخیره شده و می‌توانید بعداً به بررسی آن‌ها و یافتن نقاط قوت و اشتباهات خود بپردازید. اما این تمام داستان نیست. سازندگان پا را فراتر گذاشته و سیستمی را در این بخش پیاده‌سازی کرده‌اند که مبارزات شما را آنالیز کرده و بسته به شرایط مختلفی که در مبارزه داشته‌اید، نکات مفیدی را ذکر می‌کنند که در آینده از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال بازی به شما پیشنهاد می‌کند بهتر بود در زمان دفاع کردن یک ضربه، از کدام ضد‌حمله استفاده می‌کردید. این قابلیت یکی از قابلیت‌های فوق العاده‌ای است که سازندگان به بازی اضافه کرده‌اند؛ چرا که از این به بعد می‌توانید دیدن بازپخش‌های مبارزات خود را به یک کلاس درس تبدیل تشبیه کرده و با نکات ریز و درشتی که این بخش ارائه می‌هد، توانایی‌های خود را در مبارزات ارتقاء دهید.
دیگر ویژگی اضافه شده در فصل سوم، نمایش Statها یا همان آمار است. در این قسمت آمار و ارقام دقیقی از بازی‌های خود را خواهید یافت. در واقع توانایی‌های شما در زمینه‌های مختلفی چون حمله، دفاع، کمبو زدن و … رتبه‌بندی شده است که می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را ببینید. همچین آمار جالبی مبنی بر این‌که بیشتر در کدام استیج‌ها مبارزه داشته‌اید نیز ارائه شده است.

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

همان‌طور که انتظار دارید، فصول مختلف عناوین مبارزه‌ای بدون شخصیت‌های جدید بی معنی است. در فصل سوم، بر خلاف فصل دوم، تنها ۴ شخصیت به بازی اضافه شده‌اند. دو شخصیت قدیمی یعنی Zafina و Ganryu و دو شخصیت کاملا جدید به نام‌های Leroy Smith و Fahkumram به بازی اضافه شده و مجموع شخصیت‌های بازی را به ۴۹ عدد رسانده است که باید گفت رقم بزرگ و قابل توجهی است.
در کنار شخصیت‌های جدید، برای همه شخصیت‌های بازی حرکات جدیدی طراحی و اضافه شده است که شرایط و استراتژی‌ها و کمبو‌های جدیدی را به بازی تزریق می‌کند. همچنین در این فصل شاهد تغییرات ریز و درشتی در فریم‌ها و ویژگی‌های حرکات مختلف شخصیت‌ها هستیم که برایبرخی به معنی قوی‌تر شدن بوده و برای عده‌ی دیگری به معنای ضعیف‌تر شدن. هر چند شخصیت Leroy Smith در فینال مسابقات TEKKEN World Tour حاکم بلامنازع بود و در ۸ نفر برتر، ۶ نفر این شخصیت را انتخاب کرده بودند اما با بازخورد‌هایی که این مسابقه داشت، سازندگان دست به تغییرات ریز و درشتی زدند تا بالانس بین شخصیت‌ها رعایت شود. به صورت کلی بالانس بین شخصیت‌ها در حال حاضر بسیار خوب است و تنها جز در موارد اندکی، شاهد یکی از بهترین و بالانس‌ترین عناوین در سری TEKKEN هستیم.

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

یکی از بهترین ویژگی‌های فصل سوم در قابلیت‌های جدیدی است که برای بخش تمرینی تدارک دیده شده است. اولین مورد، Sample Combos یا همان کمبو‌های نمونه است. تا پیش از این بازیکنان می‌بایست خود دست به خلق کمبوهای مختلف می‌زدند و این امر برای افراد تازه وارد به دلیل نبود یک بخش آموزشی در بازی، به شدت سخت بود به طوری که این افراد هیچ ایده‌ای از مکانیزم‌های بازی و نحوه‌ی اجرای کمبو نداشتند. حال با با این قابلیت، بازیکنان، چه جدید و چه قدیمی می‌توانند کمبوهای نمونه را دیده و درک صحیحی از اجرای کمبوهای مختلف پیدا کنند.

مورد دوم اضافه شدن ویژگی فوق‌العاده‌ی Punishment Training است. این قابلیت به این صورت است که بسته به حرکات مختلف حریف که یا به شما اصابت نمی‌کنند یا دفاع می‌کنید، بازی به شما بهترین ضد‌حمله‌ی ممکن را پیشنهاد می‌کند. این قابلیت از این جهت مفید است که شما می‌توانید شخصیتی که در مقابل او دچار ضعف هستید را انتخاب کرده و با فعال کردن این قابلیت، بهتر بشناسید و با عکس‌العمل‌های مناسب، شکست دهید. در واقع بیشتر از آن‌که به شخصیت خود مسلط باشید، باید از نقاط ضعف حریف و فریم‌های حرکات او اطلاع داشته باشید تا بتوانید عکس‌العمل‌های دقیقی در شرایط مختلف داشته باشید که این قابلیت به شما در این زمینه کمک می‌کند.

مورد سوم، قابلیت Frame Data است که به عقیده‌ی بسیاری، یکی از کاربردی‌ترین و بهترین ویژگی‌های یک عنوان فایتینگ به شما رفته و دریایی از اطلاعات را به شما ارائه می‌دهد. در واقع این ویژگی به شما فریم‌های مربوط به حرکات مختلف را نشان داده و به شما اطلاع می‌دهد در چه جاهایی برتری دارید و در چه جاهایی اولویت با شما نیست. همچنین می‌توانید حالت رنگی به خصوص را در این ویژگی فعال کنید تا به صورت بصری به شما اولویت داشتن یا نداشتن را با آبی یا قرمز شدن شخصیت‌ها نشان دهد. با تمامی این اوصاف، متاسفانه این ویژگی که باید جزءی از بدنه‌ی بازی می‌بود، به صورت جداگانه فروخته می‌شود! این حرکت ناعادلانه از سوی ناشر، واکنش بسیار منفی طرفداران بازی را به دنبال داشت؛ چرا که این ویژگی در دیگر عناوین مبارزه‌ای به صورت مجانی در دسترس بوده است.

چند مورد تغییرات و اضافات جزئی نیز با این فصل در بازی صورت گرفته است. تا پیش از این باید برای انتخاب لباس‌های مختلف شخصیت‌ها به بخش شخصی‌سازی رفته و در آن‌جا لباس‌های مختلف را انتخاب کنید. در فصل سوم از همان ابتدا چندین Preset تدارک دیده شده است که می‌توانید به راحتی پیش از شروع مبارزه و در صفحه‌ی انتخاب شخصیت، مشاهده کنید. همچنین چندین و چند آیتم جدید نیز به بخش شخصی‌سازی نیز اضافه شده است اما همچنان نباید انتظار تنوع بالایی را از این قسمت داشته باشید.

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

بررسی فصل سوم بازی Tekken 7

نتیجه‌گیری

عنوان TEKKEN 7 با ایجاد تغییرات ریز و درشت در هر فصل و اضافه کردن شخصیت‌های جدید به همراه ویژگی‌های جدید، همچنان یادآوری می‌کند که داشتن پشتیبانی مستمر و ارتباط با بازیکنان، یکی از مهم‌ترین ارکان در زندگی عناوین مبارزه‌ای است و فصل سوم این عنوان یکی از بهترین فصل‌های تمام دوران به شمار می‌آید.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “بررسی فصل سوم بازی Tekken 7”

  1. امین گفت:

    چطوری میتونم شخصیت‌های قفل شده رو باز کنم مثل Leroy Smith و … رو باز کنم

    ۳ ۰