توسط صادق شجاعی‌فرد در ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ , ۰۱:۲۹

شرکت پلتینیوم گیمز را همه به خاطر بازی‌هایی مانند بایونتا و «Vanquish» که دارای مبارزات بسیار پرسرعت و درگیر کننده بودند، می‌شناسند. در هر یک از این بازی‌ها خلاقیت‌های بسیاری وجود دارند که مخاطب را به سوی خود جلب می‌کنند. این شرکت در تابستان سال جاری بازی جدید خود با نام «استرال چین» (Astral Chain) را به طور انحصاری برای کنسول سوییچ منتشر کرد. در ادامه با بررسی بازی Astral Chain روی سوییچ همراه دنیای بازی باشید.

این بررسی پس از انجام ۳۵ ساعت از بازی و تمام کردن بخش داستانی انجام گرفته است.

اینک آخرالزمان

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain- پایگاه اصلی شما

داستان Astral Chain به آینده‌ای دور اشاره دارد که در آن زمین بر اثر یک حادثه به شدت آسیب دیده و مردم در آخرین منطقه ایمن روی زمین زندگی می‌کنند. در این دنیا موجوداتی به نام کیمرا وجود دارند که مرتباً به مردم حمله‌ور می‌شوند و دروازه‌های جهانی موازی به نام استرال نیز به سمت زمین باز شده‌اند.

انسان‌ها برای مقابله با دشمنان و محافظت از خود پس از سال‌ها تحقیق به نوعی فناوری دست می‌یابند که امکان اسیر کردن کیمراها و تبدیل کردن آن‌ها به لژیون را فراهم می‌کند. این ویژگی به آخرین برگ برنده انسان‌ها برای نجات خود تبدیل می‌شود. لژیون‌ها همان کیمراهایی هستند که به اسارت انسان‌ها در می‌آیند تا علیه خودشان به کار گرفته شوند.

شما در نقش یکی از دو فرزندان دوقلوی کاپیتان گروه ویژه پلیس، در اداره پلیس استخدام می‌شوید در و باید با پیشروی در داستان دنیای خود را نجات بدهید.

داستان بازی از کشش خوبی برخوردار است و با توجه به استفاده از کلیشه‌های آخرالزمانی به خوبی پیش می‌رود.

زنجیرهای اسارت

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain – یکی از وظایف شما به عنوان پلیس جمع‌آوری مدارک است.

آسترال چین در سبک اکشن ادونچر و مبارزات آن به صورت بکش برو جلو (Hack and Slash) طراحی شده است. همچنین بازی دارای زاویه دید سوم شخص است. همان‌طور که گفته شد شما باید کنترل یکی از دوقلوها را بر عهده بگیرید. بازی به شما اجازه شخصی‌سازی هم می‌دهد؛ اما شما تنها گزینه‌هایی برای تغییر رنگ چشم، مو و پوست و مدل مو را در اختیار دارید و در این زمینه‌ها نیز بسیار محدود هستید.

با وجود این که پایه اصلی بازی یک هک اند اسلش است؛ اما بخش عظیمی از آن را مشغول کارگاه بازی هستید؛ به عبارت دیگر در این بازی شما نقش پلیسی را بر عهده دارید که باید در صحنه جرم مدارک را بررسی کند، درخواست‌های مردم را انجام بدهید، به تعقیب و گریز بپردازد و در نهایت با دشمنان مبارزه کند.

از آنجایی که شما نقش پلیس را بازی می‌کنید، سازماندهی کارها در اداره پلیس صورت می‌گیرد. را نیز یک ساختمان با طبقه‌ها و بخش‌های مختلف تشکیل می‌دهد. در این ساختمان شما باید به تمرین بپردازید، پرونده‌های خود را در صورت تمایل مرتب کنید و تجهیزات خود را ارتقا بدهید.

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain – یکی از باس‌های بازی

شما در بازی علاوه بر کنترل شخصیت اصلی، به صورت هم‌زمان هدایت لژیون‌های وی را نیز باید بر عهده بگیرد. هر یک از این لژیون‌ها قابلیت‌های منحصربه‌فرد و مشترکی دارند. برای مثال یکی از آن‌ها هکر است، دیگری سپری مطلق دور شما ایجاد می‌کند یا اجسام بسیار سنگین را از جلوی راه شما برمی‌دارد. در بخش کارگاهی باید با استفاده از این قابلیت‌ها اقدام به جمع‌آوری مدارک کنید. در نهایت نیز در یک آزمون با پاسخ صحیح به سؤال‌ها آن‌ها را به یکدیگر مرتبط سازید. این مدارک طیف گسترده‌ای را از پیدا کردن رد دشمن تا گوش دادن به مکالمات افراد حاضر در صحنه در برمی‌گیرد.

اصلی‌ترین خلاقیت و سنت‌شکنی را پلتینیوم گیمز در بخش مبارزات انجام داده است. برای اولین بار در یک بازی هک اند اسلش شما باید دو کاراکتر را به صورت هم‌زمان کنترل کنید. از طرفی بازی برخلاف سنت‌های این سبک امکان پرش نداشته و تنها از یک دکمه برای حمله بهره می‌برد. به علاوه برخلاف بازی‌های گذشته که باید برای کسب بالاترین امتیاز ضربه نمی‌خوردید و کمبوهای متنوع اجرا می‌کردد، این شرایط برقرار نیست. در واقع هیچ چند ضربی وجود ندارد و میزان آسیب وارده به شما مهم نیست؛ بلکه بازی به نوع حرکات شما و استفاده از قابلیت‌هایتان نمره می‌دهد.

به طور کلی لژیون‌ها از طریق یک زنجیر به شما متصل هستند و شما باید بازیکن و لژیون را به صورت هم‌زمان کنترل کنید. علاوه بر اینکه هرکدام از کاراکترها توانایی مبارزه خاص خود را دارند و شخصیت اصلی از ۳ نوع سلاح بهره می‌برد، به کمک زنجیر نیز می‌توانید حرکات متنوعی را به اجرا بگذارید. برای مثال با حلقه زدن به دور دشمن او را از حرکت بیندازید. یا با ایجاد یک مانع بر سر راهش وی را به زمین زده یا به عقب پرتاب کنید. البته لژیون‌ها به طور دائم در صحنه نیستند و یک نوار استقامت دارند که در صورت تمام شدن تا شارژ دوباره آن شما را تنها می‌گذارند.

دشمنان بازی تنوع بسیار بالایی دارند و حتی در نمونه‌های مشابه نیز نوع حرکات و میزان آسیب آن‌ها متفاوت است تا جایی که بر پایه یکی از اچیومنت‌های بازی که از شما می‌خواهد از همه دشمنان عکس بگیرید، بیش از ۲۰۰ دشمن و باس فایت مختلف در بازی وجود دارد که هر کدام آن‌ها شیوه مبارزه خاص خود را می‌طلبند و شما را مجبور می‌کنند از همه قابلیت‌های خود استفاده کنید.

همچنین بخش‌های بسیاری از بازی و دشمنان پنهان شده‌اند که با پیشرفت در بازی و به دست آوردن قابلیت‌های بیشتر می‌توانید بازگشته و راه‌های مخفی را پیدا کنید.

شما در بازی قابلیتی به نام IRIS را در اختیار دارید. این قابلیت در واقع نوعی دید واقعیت افزوده را به بازیکن می‌دهد. به کمک این قابیلت می‌توانید در هنگام جمع‌آوری مدارک، راحت‌تر آن‌ها را شناسایی کنید. همچنین محل قرار گرفتن همه‌ی جعبه‌ها و مواد قرمز که حکم امتیاز را در بازی دارند به شما می‌دهد. این سیستم در هنگام مبارزات نیز خط جان دشمنان و محل اختفای آن‌ها را به شما نشان می‌دهد؛ اما دارای یک نقطه ضعف است که توی ذوق می‌زند. چرا که باید برای یک دشمن مشابه در صحنه‌های مختلف یا حتی در همان مبارزه به طور مکرر این قابلیت فعال شود تا جان دشمنان به نمایش در آید. برای مثال اگر در نبردی ۴ دشمن از یک نوع به شما حمله کند و تنها یکی از آن‌ها را در مقابل خود داشته باشید، جان ۳ کیمرای دیگر نمایش داده نخواهد شد.

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain – بعضی مواقع باید مخفیانه عمل کنید و همواره در حال مبارزه نیستید.

در کنار مبارزه بخش‌هایی از بازی نیز شما باید با مخفی‌کاری و پنهان ماندن از دید دشمنان جلو بروید. این بخش‌ها نیز به خوبی پیاده‌سازی شده‌اند. البته بیشتر آن‌ها اختیاری هستند و در مواردی می‌توانید به دل دشمن زده و همه را نابود کنید.

از دیگر مشکلات بازی می‌توان به دوربین آن اشاره کرد. گاهی مواقع زمانی که کنار دیوار مبارزه می‌کنید، دوربین زاویه نسبت به بازیکن ندارد. حتی در یک مورد از دیوار عبور کرد و یکی از رویدادهای فرعی بازی جلوتر از زمان خودش برای من پخش شد.

بازی Astral Chain را می‌توان به صورت ۲ نفره نیز بازی کرد. در این حالت یکی کنترل دوقلوها و فرد دوم هدایت لژیون‌ها را بر عهده می‌گیرد. انجام بازی به صورت دو نفره بسیار لذت‌بخش است؛ اما باید برای داشتن بهترین نتیجه از هماهنگی بالایی برخوردار باشید.

دزد و پلیس بازی

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain – تصویری از شهر بازی. بعضی مواقع بازی به یک جهان باز کوچک تبدیل می‌شود.

محیط‌های Astral Chain ، از اداره پلیس تا مرکز شهر، یک آزمایشگاه فوق پیشرفته و خرابه‌ها متغیر هستند و از طراحی انیمه گونه و زیبابی بهره می‌برند. شما پیوسته بین محیط‌های مختلف در حال جابه‌جایی هستید و حتی محیط‌های تکراری هم در هر نوبت چیزهای جدیدی برای شما خواهند داشت.

در هر مرحله کارهای فرعی زیادی برای انجام دادن دارید. این کارها از انجام مأموریت‌های فرعی مانند گرفتن یک قاچاقچی دارو تا پیدا کردن گربه‌ها و حتی توالت‌ها متفاوت هستند. بله توالت‌ها نقش جالبی را در این بازی ایفا می‌کنند و پیشنهاد می‌کنم به دنبال آن‌ها بگردید.

طراحی شخصیت‌ها، انیمیشن‌های حرکت آن‌ها و صداگذاری‌ها نیز به خوبی انجام گرفته‌اند؛ اما مسئله‌ای وجود دارد که به محض شروع بازی توی ذوق می‌زند. همان‌طور که گفته شد شما باید یکی از دوقلوها را برای بازی انتخاب کنید. هرکدام را که انتخاب کنید، دیگری صحبت کرده و شخصیت منتخب شما لال می‌شود. این در حالی است که برای هر دو کاراکتر به صورت کامل صداگذاری انجام گرفته است.

افکت‌های گرافیکی مبارزات بازی نیز به زیبایی هرچه تمام‌تر به نمایش در می‌آیند. از طرفی گاهی مواقع مبارزات به اندازه‌ای شلوغ می‌شوند که فرد کنار دست شما، ممکن است چیزی از اتفاقات سر در نیاورد. با وجود این هیچ‌گونه افت فریمی نه در حالت دستی و نه قابل‌حمل مشاهده نخواهید کرد.

زنجیرهای سرنوشت در دستان شما

پلتینیوم گیمز با بازی Astral Chain نشان داد جرئت خطر کردن و ایجاد نوآوری و خلاقیت را دارد. این شرکت همواره چندین سال جلوتر از خود حرکت کرده و استانداردهای اکشن و هک اند اسلش جدید تعریف می‌کند.

تمام کردن بخش داستانی Astral Chain  به کمتر از ۲۰ ساعت زمان نیاز دارد؛ اما برای تکمیل آن به بیش از ۲ برابر این زمان نیاز دارید. به خصوص که پس از پایان بخش داستانی تقریباً ۳ برابر محتوای اصلی مراحل جدید و چالش باز می‌شود؛ بنابراین اگر نینتندو سوییچ دارید در خرید این بازی به دل خود شک راه ندهید.

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain – هر لژیون قابلیت ویژه خود را دارد.

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain – ماموریت‌های فرعی بازی در بیشتر مواقع لذت بخش هستند. در این ماموریت باید با پوشیدن لباس عروسک معروف دنیای بازی روحیه افراد را بالا ببرید.

بررسی بازی Astral Chain

بررسی بازی Astral Chain

نکات مثبت

+ تنوع بسیار بالای دشمنان
+ موسیقی بازی
+ خلاقیت در ایجاد نوع جدیدی از مبارزات

نکات منفی
  • دوربین بازی
    –  بخشی از مکانیزم IRIS
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: