بررسی بازی Rebel Cops

مدیریت یاغی‌ها
  • نیکوتین چند ساعت است از پای بازی بلند نشدی! حداقل پاشو و نفسی تازه کن!! / گیم‌پلی اعتیادآور
توسط علی رجبی در ۸ بهمن ۱۳۹۸ , ۲۳:۲۵

در ماه سپتامبر، خبر معرفی اسپین اف یکی از بازی‌های indie موفق در این چند سال اخیر، روی سایت‌ها آمد. این عنوان که Rebel Cops نام داشت، قرار بود اسپین اف سری This is the Police باشد. پس از عرضه‌ی نسخه‌ی اول This is the Police در سال ۲۰۱۶  و This is the Police 2 در سال ۲۰۱۸، Rebel Cops سومین عنوان ساخته شده توسط استدیوی بلاروسی Weappy Studio بر پایه‌ی مبارزات مبتنی بر نوبت است. عنوانی که به نوعی، نسخه‌ی کوچک شده‌ی This is the Police است و قیمت ۱۰ دلاری آن، گویای این ماجراست. در ادامه با دنیای بازی و بررسی بازی Rebel Cops همراه باشید تا ببینیم Weappy Studio چه آشی برای بازیکنان پخته است!

بررسی بازی پس از تجربه‌ی ۱۹ ساعته روی کنسول PS4 نوشته شده است.

بررسی بازی Rebel Cops

بررسی بازی Rebel Cops

شروع همکاری با پلیس‌های یاغی

از همان دقایق ابتدایی ورود به بازی متوجه خواهید شد که با یک عنوان خلاقانه طرف هستید. منوی ساده‌ی ابتدایی بازی که از قابلیت حرکتی Dualshock 4 در آن استفاده شده است، گویای نوع فکر سازندگان بازی حتی در طراحی منوی اولیه‌ی ساده‌ی Rebel Cops است. پس از شروع و انتخاب درجه سختی، بازی به بخش آموزشی هدایت می‌شود. این بخش که در ادامه نیز از آن خواهیم گفت، حداقل‌های آموزشی برای پیش برد گیم پلی بازی را به بازیکنانی که حتی آشنایی با این ژانر ندارند، آموزش می‌دهد و شما را با محیط کلی بازی آشنا می‌کند. پس از این بخش، بازی رسما آغاز می‌شود و شما با نقشه‌ی بازی رو به رو می‌شوید. این نقشه که دارای طراحی زیبا و دلنشینی است، ماموریت‌های بازی را به شما نشان می‌دهد. پس از انتخاب ماموریت‌ها، به بخش جذاب مدیریت نیروهای خود می‌رسید. بخشی که شما باید انتخاب کنید چه کسانی در این ماموریت شرکت کنند و چه تجهیزاتی را همراه خود ببرند؛ از شوکر برقی گرفته تا اسلحه‌های سبک و سنگین! البته از قابلیت‌هایی که هر کدام از نیروهای خود دارند نیز نباید غافل شد. این قابلیت‌ها جدا از توانایی‌های قدرتی، دقتی و حرکتی پلیس‌ها است. چه قابلیت‌ها و چه توانایی‌های هر کدام از پلیس‌ها نیز در پایان ماموریت‌ها افزایش می‌یابد. فراموش نکنید که در بخش مدیریتی پیش از شروع ماموریت‌ها، تنها نخواهید بود و موسیقی زیبایی شما را همراهی خواهد کرد! متاسفانه اوضاع به همین خوبی‌ها پیش نخواهد رفت! پس از شروع اولین ماموریت متوجه نکته‌ای خواهید شد که به راحتی قابل چشم پوشی نیست! ماموریت اول بازی حکم دوچرخه‌ای را دارد که قرار است شخصی که تا به حال دوچرخه سواری نکرده است، سوار آن شود و با آن حرکت کند! متاسفانه بخش آموزشی بازی تنها شما را با حداقل‌های بازی آشنا می‌کند و به هیچ عنوان آموزشی کامل و جامع را ارائه نمی‌دهد. این موضوع در حدی است که اگر حوصله‌ی خواندن متن‌های بازی را نداشته باشید و از قضا سری This is the Police  را نیز تجربه نکرده باشید، حتی نمی‌دانید که باید پیش از شروع هر ماموریت، نیروهای خود را تجهیز کنید! ماموریت اول بازی به نوعی ماموریت آزمون و خطا است یا به عبارت دیگر، ماموریتی است که پس از به اتمام رساندن آن، تازه با گیم پلی بازی آشنا می‌شوید!

بررسی بازی Rebel Cops

بررسی بازی Rebel Cops

به صورت کلی، گیم پلی بازی سخت و با روندی کند است که بسیار مبتنی بر صبر و امتحان استراتژی‌های متفاوت است. سختی گیم پلی که سازندگان Rebel Cops نیز وعده‌ی آن را داده بودند، باعث جذب بیشتر شما به انجام مخفی کاری می‌شود. مخفی کاری‌هایی که در آن چیدن و امتحان استراتژی‌های متفاوت، بیش از پیش اهمیت خود را نشان می‌دهد. از دیگر سختی‌های بازی نیز می‌توان به میزان ذخیره سازی محدود در هر ماموریت اشاره کرد. مدیریت این موضوع، جدای از خود گیم پلی مدیریتی بازی، اهمیتی ویژه‌ای در پیش برد ماموریت‌ها دارد. از طرفی دیگر، محیط بازی دارای آیتم‌هایی برای جمع آوری است که کاربرد آن‌ها تنها به فروش وسایل جمع آوری شده و خرید تجهیزات جدید خلاصه می‌شود. به غیر از آیتم‌ها، ماموریت‌های جانبی دیگری نیز در هر مرحله وجود دارد که شما می‌توانید قبل از شروع مرحله، با جزئیات هر کدام آشنا شوید و تمایل خود را نسبت به انجام و عدم انجام آن، ابراز نمایید. همچنین، پس از پایان هر ماموریت، تک تک نیروهای شرکت کرده در ماموریت level up شده و قابلیت‌ها و توانایی‌های هر کدام، افزایش می‌یابد. البته مواظب خسته شدن نیروهای خود نیز باشید چرا که بخش مدیریتی بازی در اینجا هم ورود پیدا کرده است؛ به طوری که پس از انجام هر ماموریت، نیروهای شرکت کننده در آن، خسته می‌شوند که باعث کاهش عملکرد آن‌ها در ماموریت بعدی می‌شود. در این صورت بهتر است از نیروهای تازه نفس برای ماموریت بعدی استفاده کنید و به نیروهای قبلی خود استراحت دهید. این رویکرد بازی، باعث استفاده کردن شما از تمام نیروهایی که در اختیار دارید، می‌شود.

بررسی بازی Rebel Cops

بررسی بازی Rebel Cops

دید کلی‌تر به این ماجرای پلیسی!

پس از توضیحاتی که داده شد، حال به سراغ دید کلی‌تری نسبت به بازیRebel Cops  می‌رویم. ابتدا از داستان بازی شروع می‌کنیم. بازی Rebel Cops در این بخش ضعیف عمل کرده است چرا که داستان کلیشه‌ای و سطحی را دنبال می‌کند. گانگستری شهر را در دست گرفته و حتی پلیس‌ها نیز با آن همکاری می‌کنند و عده‌ای از نیروهای قدیمی پلیس و مردم شهر به مبارزه‌های چریکی با آن روی آورده‌اند. این داستان که در خیلی از فیلم‌ها و بازی‌های دیگر آن را مشاهده کرده بودیم، داستان کلی بازی را نیز تشکیل می‌دهد. داستان بازی توسط نوشته‌ها روایت می‌شود و عملا دیالوگ صوتی در این روایت دخیل نیست. همین موضوعات باعث می‌شود که بازیکن چندان با داستان بازی درگیر نشود. در طرف مقابل داستان، گیم پلی بازی است. به گفته‌ی سازندگان بازی، تمرکز اصلی هنگام ساخت بازی Rebel Cops بر گیم پلی آن بوده است و به همین دلیل با خروجی خوبی نیز طرف هستیم. Rebel Cops گیم پلی اعتیاد آوری دارد به صورتی که با وجود سخت بودن و روند کند آن، جذابیتش تا آخرین لحطه برای بازیکن حفظ می‌شود. بخش مدیریتی بازی، چه در بخش مدیریت نیروها و تجهیزات و چه در بخش گیم پلی بازی، حس اعتیاد به بازی را دوچندان می‌کند. بخش مدیریتی بازی به حدی خوب کار شده است که عملا با شروع بازی، شما باید استراتژی خود را بچینید؛ چه در پیش از شروع ماموریت‌ها که باید نیروهای خود را انتخاب و تجهیز کنید و چه در بخش پایانی هر ماموریت که باید تصمیم بگیرید که چه توانایی‌هایی به هر کدام از نیروهایتان اضافه گردد. طراحی مراحل بازی نیز، در اکثر موارد به شکلی خوبی کار شده است اما متاسفانه در یکی از مراحل ابتدایی بازی شاهد طراحی بسیار بد آن مرحله هستیم. این موضوع با توجه به تعداد مراحل بازی و جایگاهی که برای آن مرحله قرار داده شده است، بحث را پر رنگ‌تر می‌کند. در همان ابتدای بازی، مرحله‌ای با نقشه‌ای بسیار بزرگ وجود دارد که تعداد زیادی ماموریت جانبی را در خود جای داده است. منطقه‌ی بزرگ و خالی بازی باعث می‌شود که اگر به سراغ مراحل جانبی بروید، نیروهای شما از هم جدا شوند و چیدن استراتژی‌های شما، بسیار سطحی و حتی در مواردی غیر قابل انجام شود و اگر به دنبال اتمام مرحله بروید، به دلیل محیط بزرگ بازی، تنها رساندن نیروهای خود به محل انجام کارهای پایانی ماموریت، وقت بسیاری را از شما می‌گیرد. این موارد برای یک بازی مبارزاتی مبتنی بر نوبت که چیدن استراتژی‌ها و پیش رفتن با آن‌ها حرف اول را می‌زند، موضوعی غیر قابل قبول است. به جز این مورد، در ماموریت‌های دیگر، تجربه‌ی بهتری را خواهید داشت که این تجربه رفته رفته بهتر نیز خواهد شد. مراحل متفاوت و اتفاق‌های ناگهانی که در مراحل میانی بازی بیشتر شاهد آن‌ها هستیم، روند کلیشه‌ای وار ماموریت‌ها را در هم می‌شکند. در بخش گرافیک بازی، به صورت کلی با گرافیکی قابل قبول برای یک بازی مبارزاتی مبتنی بر نوبت طرف هستیم. جدای از گرافیکی که در روند بازی شاهد آن هستیم، اوضاع در بخش هنری حتی بهتر است و طراحی های هنری و زیبایی را شاهد هستیم اما در بخش فنی، داستان کمی متفاوت است. وجود افت فریم‌های کوچک اما قابل لمس و همچنین، وجود باگ‌هایی پس از گذشت ارائه‌ی چندین آپدیت توسط سازندگان بازی، موضوعی غیر قابل چشم پوشی است. با وجود این موارد، مشکلات فنی بازی چندان لطمه‌ای را به تجربه‌ی شما از بازی نخواهند زد.

بررسی بازی Rebel Cops

بررسی بازی Rebel Cops

به صورت کلی، بازی Rebel Cops با وجود مشکلاتی که دارد، نتواسنته است تا تجربه یک بازی خوب در سبک مبارزاتی مبتنی بر نوبت را به بازیکنان بدهد. گیم پلی اعتیاد آور و بخش مدیریتی جذاب بازی در کنار طراحی مراحلی که رفته رفته بهتر می‌شوند، مشخصه‌های اصلی Rebel Cops را تشکیل می‌دهند. با این وجود، مشکلات فنی بازی، کم کاری در بخش روایت داستان و همچنین برخی از مشکلات آغازین بازی، مانع تبدیل شدن Rebel Cops به یک بازی بدون نقص شده است. در نهایت باید گفت، اگر وقت، حوصله و صبر کافی دارید و از قضا به چیدن استراتژی‌های متفاوت و مدیریت در بخش‌های مختلف، از تجهیزات گرفته تا حتی مدیریت در ذخیره سازی بازی، علاقه دارید، بازی Rebel Cops می‌تواند عنوان مناسبی برای شما باشد.

Rebel Corps gives you a squad to lead and that’s pretty much it! How to reach the goal and how to accomplish it is something the game doesn’t teach you and you have to find it on your own. If you don’t like the challenges this type of game brings you, then this isn’t your game but if you like to have some experience in leading a little army, boots on the ground, don’t let the technical issues stands between you and Rebel Cops.

نکات مثبت
  • گیم پلی اعتیاد آور بازی
  • بخش های مدیریتی بازی
  • بهبود مرحله به مرحله‌ی بازی در همه‌ی زمینه‌ها تا آخرین لحظه
نکات منفی
  • کم کاری در بخش داستان
  • بخش آموزشی ناکارآمد
  • وجود مشکلات فنی
8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: