توسط صادق شجاعی‌فرد در ۳۰ آذر ۱۳۹۸ , ۰۰:۴۰

در میان شخصیت‌های دنیای ماریو، لوییجی یکی از قهرمان‌هایی است که تقریباً همواره مورد بی‌توجهی قرار گرفته و بازی‌های کمی با محوریت او ساخته شده است. اصلی‌ترین عنوان مرتبط با این شخصیت «عمارت لوییجی» (Luigi’s Mansion) نام دارد که آخرین نسخه‌ی آن نیز در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. شرکت «نکست لول گیمز» (Next Level Games) پس از مدت‌ها، نسخه‌ی سوم از مجموعه‌ی یاد شده را تولید و نینتندو آن را منتشر کرده است. حال باید دید که آیا این ماجراجویی ارزش سال‌ها انتظار را داشته است یا خیر؟ نقد و بررسی بازی عمارت لوییجی Luigi’s Mansion 3 پس از پایان بخش داستانی و انجام آن به مدت ۲۶ ساعت انجام گرفته است. با نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 همراه دنیای بازی باشید.

تنها در هتل

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 – هتل مجلل یا قصر ارواح؟

داستان عمارت لوییجی ۳، به ماریو و دوستانش مربوط می‌شود که برای تعطیلات به سفر رفته‌اند. آن‌ها در میانه‌ی راه به یک هتل مجلل رسیده و تصمیم می‌گیرند همان‌جا مستقر شوند؛ غافل از این که این ساختمان تله‌ای از سوی ارواح است. شب‌هنگام روح‌ها همه همراهان لوییجی را دستگیر می‌کنند؛ اما خود او موفق به فرار شده و برای آزاد کردن دوستانش تلاش می‌کند. در این میان یک پروفسور دیوانه به نام «گد» (Gadd) نیز، به لوییجی کمک می‌کند.
داستان بازی به طور کل مبارزه‌ی همیشگی لوییجی و پادشاه بو (King Boo) را به تصویر می‌کشد و از پیچش خاصی برخوردار نیست؛ بنابراین آن را می‌توان تنها عاملی برای پیشبرد بازی در نظر گرفت. از طرفی شخصیت‌پردازی ارواح به‌خصوص باس‌ها به‌خوبی انجام گرفته است و به‌خوبی می‌توانید ویژگی‌های منحصربه‌فرد هرکدام را در شیوه‌ی رفتاری‌شان مشاهده کنید.

بدو و جارو کن

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3

عمارت لوییجی ۳ در یک بازی اکشن ماجراجویی عرضه شده است. همان‌طور که گفته شد شما در این بازی لوییجی را کنترل کرده و باید ارواح مختلف مبارزه کنید. به همین منظور گد یک جاروبرقی مخصوص در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مبارزه با دشمنان شما ابتدا باید نور چراغ‌قوه را روی آن‌ها بیندازید تا مسخ شوند، سپس آن‌ها را جارو کنید. البته این کار به همین سادگی نیست و تعدادی از دشمنان عینک آفتابی، زره و تجهیزات دیگر استفاده می‌کنند یا نامرئی می‌شوند؛ بنابراین برای گرفتن هر نوع باید روشی خاص را استفاده بکنید. همچنین دشمنان و باس‌فایت‌ها از تنوع بسیار خوبی برخوردار هستند و تا لحظه آخر تکراری نمی‌شوند.
جاروی شما علاوه بر امکان جذب یا دفع اشیا، قابلیت انداختن نور را روی محیط دارد. همچنین لوییجی توانایی پریدن ندارد و باید با کمک همین وسیله بپرید. قدرت‌هایی که تا انتهای بازی به دست می‌آورید، تقریباً به موارد یاد شده محدود می‌شوند؛ با وجود این تنوع معماهای بازی به اندازه‌ای است که روند آن برای شما تکراری نخواهد شد.

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 – آسانسور نقش صفحه بارگذاری را برعهده دارد.

شما در Luigi’s Mansion 3 باید طبقات مختلف را پشت سر بگذارید. محیط هر طبقه کاملاً متفاوت است و هرکدام شیوه‌ی بازی خود را می‌طلبد. برای مثال شما از فاضلاب تا روی پشت‌بام و از اهرام مصر تا یک کشتی دزدان دریایی را تجربه می‌کنید. در هرکدام از این مراحل تعداد بسیار زیادی اشیا وجود دارند که قابل جذب شدن هستند؛ بنابراین اگر بخواهید بازی را تکمیل و همه اشیا مخفی را پیدا کنید، بیشتر مدت بازی را در حال جذب اشیاء محیط پیرامون هستید.
لوییجی در ماجراجویی خود تنها نیست. پروفسور گدد در اوایل بازی موجودی به نام گوییجی را در اختیار شما قرار می‌دهد. گوییجی یک نمونه ژله‌ای از شما است که کاملاً مشابه شما است؛ اما می‌تواند از میان موانع و تیغ‌ها عبور کند. در مقابل، از جان بسیار کمتری برخوردار بوده و در برخورد با آب و روغن به‌سرعت از بین می‌رود. ترکیب قابلیت‌های لوییجی و گوییجی معماهای جالبی را به وجود می‌آورد.

گوییجی کاربرد دیگری هم دارد. این موجود امکان انجام بازی دو نفره را فراهم می‌کند. اگر دوست شما کنترل گوییجی را در دست بگیرد، همکاری میان شما و دوست‌تان بازی را لذت‌بخش‌تر و پیش روی در آن را ساده‌تر می‌کند.
Luigi’s Mansion 3 با همه‌ی خوبی‌هایی که دارد از مشکلاتی نیز رنج می‌برد که می‌تواند تجربه شما را خراب کند. اولین مشکل به کنترل بسیار سخت لوییجی بازمی‌گردد؛ تا جایی که چند ساعت طول می‌کشد به طور کامل به آن عادت کنید؛ اما همچنان در مواقعی که باید سریع عمل کنید، احتمال خطای شما وجود دارد.

مسئله‌ی دوم به باگی مربوط می‌شود که ببه کرش کردن در زمان مبارزات ختم می‌شود. سعی کنید در هنگام جذب ارواح نزدیک به دیوار نباشید؛ زیرا اگر به داخل دیوار فرار کنند ممکن است در آنجا گیرکرده و دیگر به میدان مبارزه بازنگردند. مشکلی مشابه برای پیدا کردن روح‌های مخفی و بعضی اشیا وجود دارد تا جایی که حتی با تخریب همه‌ی اشیا یک محیط باز هم خود را نشان نمی‌دهند. تنها راه رفع این مشکلات خروج از بازی و بازگشت دوباره به آن است.

مسئله‌ی آخر به راهنمایی‌های گد مربوط می‌شود. بعضی مواقع بسیار دیر و مدت‌ها پس از این که خودتان به یک قابلیت پی برده‌اید، گد آن را برای شما توضیح می‌دهد. از طرفی اگر هدفی برای شما تعریف کرده باشد و شما از آن دست افرادی باشید که علاقه دارید یک محیط را کامل گشته، سپس ادامه بدهید، یک جمله را به عنوان یادآوری پشت سرهم تکرار می‌کند و روی اعصاب شما می‌رود. هر چند هر دو مورد یاد شده در شخصیت طبیعی گد وجود دارد؛ اما تکیه‌ی بیش از حد روی آن در تعدادی از مراحل به خصوص طبقه فروشگاه، به شدت لذت اکتشاف را از شما می‌گیرد.

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 – گولوییجی!

در کنار بخش داستانی که به صورت خلاصه توضیح داده شد، بازی دارای دو بخش مختلف دیگر هم هست. یکی از این بخش‌ها به انجام رقابت با دوستان‌تان به صورت محلی یا آنلاین می‌شود. حداکثر هشت نفر در این حالت می‌توانند در قالب دو تیم مختلف به مبارزه با یکدیگر بپردازند. این حالت‌ها از تنوع خوبی برخوردار هستند؛ از قایقرانی و جمع کردن سکه تا شکار روح متفاوت هستند.
حالت بازی بعدی روی فایل ذخیره بخش داستانی اجرا می‌شود. برای انجام آن باید اتصال دائم به اینترنت داشته باشید. در این مود شما تعداد طبقات هتل را مشخص می‌کنید و باید به تنهایی یا با چند نفر از دوستان خود به آن وارد شده، پیش از پایان یافتن زمان، اهداف خواسته شده را برآورده کنید.

مهمانی ارواح

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 – تنوع محیط‌ها عالی است

بازی از محیط‌های بسیار متنوعی تشکیل شده است که از طراحی بسیار خوبی برخوردار هستند. انیمیشن‌های دشمنان بازی نیز به زیبایی حرکات ارواح را به نمایش می‌گذارند؛ اما بهترین بخش مربوط به طراحی کاراکتر لوییجی و پویانمایی‌هایش می‌شود.
برخلاف بازی‌های ترسناکی مانند Resident Evil که قهرمان‌ها کاملاً نترس بوده و قیافه‌ای خشک و جدی دارند؛ از همان ابتدای بازی ترس در صورت لوییجی موج می‌زند. حتی نحوه راه رفتن او هم این موضوع را به خوبی به تصویر می‌کشد. این وحشت تا انتهای بازی با او باقی می‌ماند و احساساتش را نشان می‌دهد.
در رابطه با صداگذاری نیز باید گفت شخصیت‌ها در ۹۰ درصد مواقع با اصوات نامفهوم صحبت می‌کنند؛ اما حرکات صورت و بدن آن‌ها به خوبی منظور را به شما می‌رساند. موسیقی بازی نیز در این میان به مبارزات لذت بیشتری می‌بخشد.

تعطیلات لذت‌بخش

Luigi’s Mansion 3 تجدید دیداری با لوییجی و یک سرگرمی لذت بخش است. اگر بتوانید با نحوه‌ی کنترل آن کنار بیایید حدود ۲۵ ساعت بازی و لحظات شاد پیش روی شما قرار دارد؛ بنابراین چمدان‌های خود را ببندید و برای همراهی لوییجی در یک عمارت روح زده آماده باشید.

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 – به وضوح ترس در چهره لوییجی دیده می‌شود

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3 – یکی از مودهای حالت چند نفره

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3

بررسی بازی Luigi's Mansion 3

نقد و بررسی Luigi’s Mansion 3

نکات مثبت

تنوع بالای محیط و روند بازی

موسیقی

انیمیشن ترس لوییجی

نکات منفی

کنترل سخت

گیر کردن ارواح در دیوار

8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: