توسط سید صادق یوسف زاده در ۱۹ آذر ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

بررسی بازی Pine – انسان را می‌توان با درنظرگرفتن ابزارهایی که اختراع کرده است در رأس زنجیره غذایی دانست اما فرض کنید در یک دنیای خیالی اتفاقی بیافتد و انسان متوجه بشود که دیگر در رأس زنجیره غذایی نیست! و نژاد‌هایی جدید هستند که قوی و باهوش هستند و رقیبانی قدرتمند برای انسان هستند. بازی Pine درچنین دنیایی رخ می‌دهد. این بازی در ژانر اکشن ماجراجویی است و توسط یک شرکت بازی‌سازی هلندی به نام Twirlbound توسعه داده شده است. آیا ما شاهد یکی از بهترین دنیاهای فانتزی خلق شده در بازی Pine هستیم؟

نقد بازی Pine

بررسی بازی Pine – نقد بازی Pine

زمانی که او می‌فهمد دنیا بزرگ‌تر از چیزی است که فکر می‌کرده

بازی Pine یک بازی اکشن ماجراجویی است که فقط بخش داستانی تک نفره دارد و شخصیت اصلی بازی فردی به نام Hue است.  در ابتدای بازی Hue درتلاش است تا به برگذاری یک جشن سالیانه در روستایشان کمک کند. در اوایل بازی Hue تصمیم می‌گیرد که با برادرش یک غار را بگردند؛ آن‌ها در داخل این غار نقاشی را پیدا می‌کنند که به نظر توسط انسان‌هایی از گذشته‌های دور کشیده شده بوده؛ آن‌ها این موضوع را با تعدادی از افراد در روستا به اشتراک می‌گذارند ولی باتوجه به نزدیک بودن به برگذاری جشن روستا فعلا به این موضوع توجه خاصی نمی‌شود. بعد از گذشت مدتی کمی از برگذاری جشن یک زلزله قدرتمند رخ می‌دهد وHue که به زمین خورده بوده بلند می‌شود و موجودی عجیب که تا به حال ندیده بوده را می‌بیند. یک موجود از نژادی جدید که می‌تواند با او صحبت کند! شخصیت اصلی داستان به روستایش برمی‌گردد و متوجه می‌شود تعدادی از اعضای روستا ناپدید شده‌اند. او دیگر این روستا را محل مناسبی برای زندگی نمی‌داند و از طرفی با توجه به اینکه دنیایی جدید را دیده است به امید پیدا کردن محل مناسبی برای زندگی به دنیای جدید وارد می‌شود. در این دنیا  موجودات جدیدی از نژادهایی ناشناخته زندگی می‌کنند  که  تعدادی از آن‌ها باهم درگیرهستند و تعدادی دیگر از‌ ‌آن‌ها  باهم دوست هستند، البته تعدادی از نژادها هم هستند که نه دوست هستند نه دشمن.Hue از طریق صحبت کردن و معامله و … با رئیس تعدادی از روستاها تلاش می کند تا جایی امن را برای زندگی انسان‌ها پیدا کند. در مجموع داستان بازی باتوجه به انتظاری که از آن می‌رود جالب است. شخصیت‌ها در این بازی در زمانی که دیالوگ می‌گویند دقیقا چیزی را که نوشته می‌شوند بیان نمی‌کنند  و یکسری صدا یا آواهای خاص با توجه  به نژاد و شخصیتی که صحبت می‌کند از آن‌ها پخش می‌شود. می‌توان گفت که سعی شده است که دیالوگ‌ها چندان طولانی نباشند. شخصیت پردازی در بازی Pine چندان خوب کار نشده است، در واقع می توان گفت که شخصیت پردازی سطحی است.

دنیای بزرگ و متنوع با نژادهای مختلف

بخش‌های مهم گیم‌پلی بازی Pine از گشت و گذار، جمع‌آوری، ساختن، نبرد، تحویل محموله به NPCها، حل معما و معامله کردن تشکیل شده است. باتوجه به ژانر بازی طبیعی است که بخش مهمی از زمان گیم‌پلی را بازیکن در حال گشت و گذار در دنیای بازی باشد. دنیای بازی نسبتا بزرگ است و در یکسری از ماموریت‌ها بازیکن باید مسافت نسبتا طولانی را برود تا به مقصد برسد. این چیزی است که می‌توان در اکثر بازی‌های Open World دید اما مشکل جایی است که در بین راه امکان خسته شدن بازیکن وجود دارد. در بازی سعی شده تا بیشتر با وجود داشتن درگیری و جمع کردن آیتم سعی شده بازیکن در بین راه خسته نشود و محیط خیلی هم خالی نباشد. تنوع محیط‌های بازی Pine خوب است و این باعث می‌شود که محیط‌ها چندان تکراری به نظر نرسند. دنیای Pine یک دنیای فانتزی به نظر می‌رسد که هم بزرگ است و هم به  بازیکن قابلیت حرکت آزادانه در این دنیا داده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های گیم‌پلی در این عنوان مربوط به جمع‌آوری آیتم‌هایی نظیر چوب و سنگ و گندم و … است. در جمع آوری آیتم‌ها یکی از انواع مهم آن‌ها غذاها هستند، برای مثال می‌توان به گندم اشاره کرد؛ با استفاده از این نوع آیتم‌ها  می‌توان مقدار خط سلامتی و خط انرژی را افزایش داد. بازیکن در این بازی کوله دارد که این کوله نیز برای نگه‌داری آیتم‌ها محدودیت دارد. تنوع آیتم‌ها در بازی Pine بالا است و این یکی از نکات مثبت این عنوان است.

نقد بازی Pine

بررسی بازی Pine – دنیای وسیع Pine

در تعدادی از مراحل از بازیکن خواسته می‌شود که مثلا تعدادی از یک یا چند نوع آیتم مختلف را جمع‌آوری کند و آن را به NPC مشخصی تحویل بدهد. با استفاده از ترکیب مواردی که جمع‌اوری شده‌اند می‌توان Crafting یا ساختن یک وسیله یا آیتم جدید را انجام داد. سیستم ساخت و ساز این بازی چندان پیچیده نیست و به خوبی برای بازیکن مشخص شده است که چه مواردی مورد نیاز است.

بازی Pine شامل یکسری معما است که تعدادی از این معماها در داخل غارها هستند. این غارها را می‌توان یک نوع دالان(Dungeon) دانست، برای مثال برخی از معماها مربوط به باز کردن درها هستند. درمجموع معماهای بازی نسبتا خوب طراحی شده‌اند و از لحاظ تنوع هم وضعیت مناسبی دارند  البته این نکته قابل ذکر است که حل کردن برخی از معماها آسان نیست و حتی شاید بتوان گفت سخت هم هستند.

سیستم نبرد بازی به صورت کلی متشکل از دفاع کردن و جای خالی دادن و حمله کردن با مثلا شمشیر است. در حمله با شمشیر با نگه داشتن دکمه‌ی حمله برای مدت محدود می‌توان حمله با قدرت بیشتری انجام داد. سیستم نبرد این عنوان به سری Souls شباهت دارد. یکی از نکات جالب در نبردها در Pine، درگیرشدن نژاد‌های مختلف در بازی با یکدیگر است که بازیکن از این موضوع می‌تواند برای شکست‌‌دادن راحت‌تردشمنان استفاده کند. یکی از نکات منفی در این قسمت بالانس نبودن برخی مبارزات است. جدای از این تنوع نژادها و دشمنان در بازی چندان بالا نیست.

زاویه دید دوربین در بازی سوم شخص است. به صورت کلی کنترل و محل قرارگیری دوربین مشکل چندان خاصی ندارد به غیر از تعدادی موارد، برای مثال در محیط‌های بسته مثل غار این امکان وجود دارد دوربین موقعیت بازیکن را به خوبی نشان ندهد. یکی از قابلیت‌های خوب دوربین در این عنوان امکان قفل کردن دوربین روی دشمن در هنگام نبرد است.

بررسی بازی Pine

بررسی بازی Pine – درخشش زیبای نور خورشید از میان برگ‌های درختان

توسعه‌داده شده توسط Unity 3D

بازی Pine توسط موتور بازی‌سازی Unity 3D توسعه داده شده است که بیشتر توسعه‌دهندگان مستقل از این موتور‌ بازی‌سازی استفاده می‌کنند. از لحاظ جلوه‌های بصری در این عنوان از افکت‌هایی نظیرMotion Blur  و Sun Shafts استفاده شده البته برای مثال جای بازتاب بلادرنگ نور در آب‌های بازی مثل رودخانه‌ها خالی است. در بازی افت فریم‌ وجود دارد و حتی اگر با سیستم نسبتا قوی هم بازی کنید بازهم امکان مواجه شدن با افت فریم در بازی وجود دارد. باتوجه به اینکه گرافیک فنی بازی خیلی بالا نیست انتظار می‌رود که افت فریم خیلی کم‌تری در بازی وجود داشته باشد. جدای از برخی افت فریم‌ها از انیمیشن‌ها چندان مناسب نیستند و مصنوعی به نظر می‌رسند.

تنوع ظاهری و محیطی این عنوان در سطح خوبی قرار دارد. همچنین تنوع رنگ‌ها هم مناسب است. در بازی Pine محیط‌هایی برفی و بیابانی و … وجود دارد و جزئیات طراحی شخصیت‌ها مناسب است. در نهایت می‌توان گفت که گرافیک هنری بازی وضعیت نسبتا خوبی دارد ولی گرافیک فنی بازی متوسط است.

بررسی بازی Pine

بررسی بازی Pine – نور‌پردازی نسبتاً مناسب بازی

موسیقی‌های دلنشین

موسیقی می‌تواند در بازی‌های اکشن ماجراجویی یکی از مهم‌ترین المان‌های آن باشد. به راحتی می‌توان گفت که موسیقی یکی از نقاط قوت عنوان Pine است. از موسیقی منو گرفته تا موسیقی‌های داخل بازی در هنگام درگیری و گشت و گذار و سایر مواقع. این موسیقی‌ها هم با توجه به فضای بازی مناسب اتخاب شده‌اند، همچنین این موسیقی‌ها دلنشین هم هستند!

بازی Pine در بخش صداگذاری نسبت به بخش موسیقی عملکرد بدتری دارد. همانطور که بیان شد شخصیت‌ها در زمانی که دیالوگ می‌گویند دقیقا چیزی را که نوشته می‌شود بیان نمی‌کنند و صدا یا آواهای خاص باتوجه به نژاد و شخصیتی که دارند ادا می‌کنند. در برخی موارد این صداها چندان جالب نیستند. البته صداگذاری محیطی بازی نسبتا مناسب است.

درجستجوی مکانی جدید برای زندگی

در بازی Pine سازنده یک دنیای خیالی و بزرگ را خلق کرده که در آن انسان‌ها با سایر نژادهای دیگر تعامل می‌کنند. شما می‌توانید با یک نژاد دوست شوید و یا برعکس و این در اصل بستگی به بازیکن دارد. همانطور که در نقد بازی Pine بیان شد، در کنار وجود ویژگی‌هایی نظیر دنیای بزرگ و موسیقی‌های زیبا و معما‌های جذاب نکاتی مانند شخصیت پردازی نه‌چندان خوب و بالا نبودن کیفیت تعدادی از انیمیشن‌ها هم وجود دارند. در نهایت می‌توان گفت اگر به ژانر اکشن ماجراجویی و دنیایی خیالی این بازی علاقه دارید شاید بتوان تجربه‌ی آن را به شما پیشنهاد کرد، چراکه  Pineنکات منفی دارد که می تواند باعث شود شما از تجربه‌ی آن صرف نظر کنید.

Verdist
Platform: PC- Score: 6.5 out of 10

Despite having a wide world and some good musics,Pine doesn’t deliver all the materials like a good game should! Bad animations along with cheap character developments make it hard to enjoy the game. But if you’re a fan of fantasy world full of details and can’t get enough of Action-Adventure genre, Pine is your game.

(نقدی که مطالعه کردید بر اساس نسخه ی ارسالی ناشر برای دنیای بازی نوشته شده است.)

نکات مثبت

+موسیقی‌های زیبا

+دنیای بزرگ

+تنوع بالای آیتم‌ها

+معماهای متنوع و جالب

نکات منفی

-شخصیت پردازی سطحی

-بالانس نبودن برخی از نبردها

-برخی از انیمیشن‌ها چندان خوب نیستند

-وجود داشتن افت فریم‌

6.5
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: