توسط کیوان عادتی در ۱۱ آذر ۱۳۹۸ , ۱۹:۰۹

همزمان با انتشار محتوای سال سوم (Year 3) بازی Destiny 2 تحت عنوان Destiny 2: Shadowkeep شاهد نسخه‌ای ویژه و رایگان (بصورت Free to Play) از بازی Destiny 2 به نام  New Light هستیم. نامی که می‌تواند بسیار با مفهوم باشد چرا که این نخستین بار است که استودیوی بازی سازی بانجی، نسخه‌ای از فرانچایز دستینی را بدون ناشر بدنامش Activision عرضه می‌کند. با نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep ، معرفی محتوای نیو لایت و همچنین تغییرات دنیای Destiny همراه دنیای بازی باشید.

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

تولد فرنچایز Destiny

سپتامبر سال ۲۰۱۴ نخستین نسخه از این عنوان عرضه شد و اکنون ۵ سال از آن تاریخ می‌گذرد و میلیون‌ها طرفدار در سرتاسر دنیا مشغول بازی کردن Destiny 2 و حتی شماره‌ی نخست Destiny هستند. هر دو شماره از دستینی به وسیله‌ی دو بسته الحاقی بزرگ در دو سال پس از عرضه‌شان پشتیبانی شدند. در زیر می‌توانید نسخه‌های منتشر شده از بازی را ببینید:

محتوای سال اول عرضه Destiny:

بازی بیس و در واقع نسخه اصلی Destiny و دو اکسپنشن به نام‌های The Dark Below وHouse Of Wolves که به فاصله‌ی ۶ ماهه از یکدیگر عرضه شدند.

محتوای سال دوم Destiny به نام Destiny: The Taken King که به گواه بسیاری بهترین محتوای عرضه شده در سری Destiny و یکی از بهترین DLCهای تمام ادوار است.

محتوای سال سوم Destiny به نام Destiny: Rise Of Iron که در واقع بسته‌ی پایانی پشتیبانی محتوایی Destiny است.

در Destiny 2 نیز همین روند حفظ شد.

سال اول Destiny 2:

بازی بیس و اصلی Destiny 2 به همراه دو محتوای الحاقی با نام های Cusre of Osiris و Warmind.

محتوای سال دوم Destiny 2  با نام Deastiny 2: Forsaken و نهایتا سال سوم و احتمالا محتوای پایانی Destiny 2 به نام Shadowkeep که مورد بحث ما نیز هست.

حتما آن قرارداد منحوس اکتیویژن و استودیوی بانجی خاطرتان هست. قراردادی که در آن Bungie را مقید به ساخت سه‌گانه ای ظرف مدت ۱۰ سال از فرنچایز دستینی می‌کرد و وظیفه انتشار آن بر عهده‌ی اکتیویژن بود. قراردادی که در نیمه‌ی راه و تنها پس از گذشت ۵ سال بدلیل اختلافات آشکار دو کمپانی، در نوع نگاه به آینده‌ی این فرنچایز خاتمه یافت و اکنون تمامی حقوق انتشار و حق ip دستینی، به طور کامل در دستان بانجی قرار دارد تا هر طور که خودش صلاح بداند آن را ادامه دهد.

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

اکنون کجا و در چه زمانی از دنیای Destiny هستیم؟ 

در آستانه سال ششم فرنچایز دستینی، شاهد عرضه‌ی Destiny 2: Shadowkeep هستیم. محتوایی به قیمت ۳۵$ که بصورت Stand-alone عرضه شده و برای بازی کردن آن نیازی به هیچ یک از بسته ها و نسخه‌های پیشین بازی ندارید.

به رسم شیوه‌ی سنتی عرضه‌ی DLC های سالانه‌ی دستینی، Shadowkeep دارای بخش داستانی (کمپین) نسبتا کوتاه است. بازیکنانی که محتوای سال دوم دستینی ۲ (Forsaken) را بازی کرده باشند به شباهت‌های طراحی گیم پلی و Level Design شدوکیپ و فورسیکن پی خواهند برد. داستان Destiny 2: Shadowkeep اما پیرامون Eris Morn، یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای دستینی، است. اریس از زمان جنگ سرخ (Red War) و حمله‌ی Cabal ها (که داستان اصلی بازی دستینی ۲ است) در بازی غایب بوده و جای خالیش بشدت حس می‌شد. در شدوکیپ به دستور فرمانده زاوالا (Zavala) به ماه (که هرطرفدار Destiny با شنیدن نام ماه، دلش غش و ضعف می‌رود!) فراخوانده می‌شوید. در ماه شاهد فعالیت‌های غیر عادی و تهاجمانه ‌از Hive ها هستیم. خیلی زود با اریس ملاقات می‌کنیم؛ اما اریس حال و روز خوشی ندارد. او با کابوس‌های یاران و هم‌تیمی‌های از دست داده‌ی خود دست و پنجه نرم می‌کند. در سکانس پایانی و پس از تیتراژ داستان جنگ سرخ از Destiny 2، هرم غول آسایی درحال نزدیک شدن بود که نوید جنگی تازه را می‌داد. اکنون با عرضه‌ی شدوکیپ و پس از گذشت ۲ سال، نوبت پاسخ دادن به این پرسش فرا رسیده است که اصلا ماهیت این هرم چیست و از کجا امده است؟ Vexها!

هرمی که تداعی کننده‌ی کابوس‌ها در ماه است. Crota، Ghaul، Fanatic، … دشمنان بزرگ و پیشین دنیای دستینی که بدست پلیر ها (که در دنیای دستینی با نام گاردین یا محافظان شناخته می‌شوند) نابود شده اند، به شکل کابوس‌واری مجددا در ماه حضور دارند و با آن‌ها روبرو می‌شوید.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، فرمول برنده‌ی بخش داستانی Destiny 2: Forsaken اینجا نیز تکرار شده است. معرفی شخصیت‌های آشنای سری، که در Destiny 2 حضور نداشته‌اند، طرح موضوع اصلی قصه‌ی جدید، چند باس‌فایت، و پایان بندی و در نهایت مبارزه‌ی نهایی که به یک Raid موکول می‌شود. فرمولی که با بازخورد‌های مثبت مواجه شده بود و با ریسک کم اکنون در Shadowkeep نیز پیاده سازی شده است. داستان Shadowkeep  کوتاه است و تقریبا آن را می‌توان در ۵ ساعت به اتمام رساند.

بررسی بازی Destiny 2: Shadowkeep

بررسی بازی Destiny 2: Shadowkeep

پس از اتمام داستان، در Shadowkeep شاهد چه محتوایی هستیم؟

علاوه بر محتوای داستانی Destiny 2: Shadowkeep شاهد معرفی یک Hord جدید ۶ نفره هستیم. این مد که Vex Offensive نام دارد در Black Garden انجام می‌شود و دارای مکانیزم Matchmaking نیز هست. Vex Offensive بسیار سریع و نفس گیر است و شاهد مبارزات سنگین و پر از انواع Vex ها در موج های مختلف هستیم. این مد ارزش تکرار بالایی دارد، زیرا ۳ صندوق اصلی آن براحتی قابل دسترسی هستند و می‌توانید با اتمام هر بخش زره یا اسلحه مورد نظر خود را با Perk مورد نظرتان Farm کنید.

مانند همیشه، لذت‌بخش ترین و در عین حال، سخت ترین و تاکتیکی ترین بخش بازی Raidها هستند.

Raid، فعالیتی تیمی و ۶ نفره است که عموما ترکیبی از تیراندازی، پلتفرمینگ و زمان‌بندی بوده و نیاز به هماهنگی بسیار بالایی دارد. Raid مربوط به این نسخه، باغ رستگاری (Garden Of Salvation) نام دارد که لوکیشن آن همان لوکیشن Vex Offensive است. این مد می‌تواند تا مدت‌ها طرفداران را سرگرم کند. جوایز ویژه‌ی مربوط به باغ رستگاری آنقدر منحصر به فرد و خواستنی هستند که برای گرفتن تمامی آن‌ها بخواهید چندین و چند مرتبه آن را با کمک دوستانتان به اتمام برسانید.

عملیات Nightfall و استرایک های جدید، به علاوه‌ی نقشه‌های جدید برای بخش رقابتی (PvP) و چند سِت زره و اسلحه‌های کاملا جدید مجموعا Shadowkeep را بسته‌ای ارزشمند با توجه قیمت ۳۵ دلاری‌اش می‌کند. Patrolها و Public Event ها (فعالیت‌های عمومی) به قوت خود باقی هستند. Lost Sector (مکان‌های مخفی زیرزمینی) نیز اکنون بزرگتر و پیچیده‌تر از همیشه هستند و Loot های بهتری ‌ارائه می‌دهند.

در شدوکیپ مد جدید و ۳نفره‌ای تحت عنوان شکار کابوس‌ها (Nightmare Hunt) وجود دارد که تقریبا شبیه به استرایک هستند و در درجه سختی بالاتر باید بسیار حواستان به زره ها و اسلحه‌هایی که انتخاب می‌کنید باشد. از آنجا که قرار است Destiny 2: Shadowkeep در طول یک سال به کمک محتوای سالانه (ارائه می‌شوند) پشتیبانی شود حجم محتوای Destiny 2: Shadowkeep کاملا مناسب به نظر می‌رسد.

بررسی بازی Destiny 2: Shadowkeep

بررسی بازی Destiny 2: Shadowkeep

کابوس‌های تماشایی ماه!

به لحاظ بصری شدوکیپ معرکه است. سطح ماه از لحاظ طراحی هنری عالی و تماشایی در آمده است و به راحتی می‌توان گفت Shadowkeep در کنار Forsaken پر جزئیات‌ترین و زیبا‌ترین محیطی ‌است که در سری دستینی ساخته شده است. طراحی هنری بسیار زیبا، وجود اجسام فراوان و دشمنان پرشمار به علاوه محیط‌های بزرگ و لوکیشن‌های اعجاب انگیز سطح ماه، هر چشمی را خیره می‌کند. سایه‌زنی دقیق ومنابع نور پرتعداد را نیز به موارد فوق اضافه کنید.

تغییرات دنیای Destiny و Sandbox بازی:

با عرضه‌ی شدوکیپ، در دنیای Destiny نیز تغییرات گسترده‌ای اتفاق افتاده است. جنس جوایز تمامی فعالیت‌های بازی (چه سال اول و دوم) به لحاظ کارایی از جنس جوایز و دراپ های شدوکیپ است.

زره‌های سال سوم با نام Armor 2.0 شناخته می‌شوند و به لحاظ Perk ها و خصوصیات با زره های سال‌های پیش متفاوت هستند. با هر Level آپگرید کردن آن‌ها یه واحد انرژی دریافت می‌کنید و به کمک این واحد‌های انرژی می‌توانید قابلیت‌های متفاوتی را باز کرده و به بازی خود عمق ببخشید.

Stat کلی گاردین‌ها نیز دچار تغییرات اساسی شده و Discipline، Intellect و Strength نیز به لیست سرعت، مقاومت و بازیابی اضافه شده‌اند. اتفاق خوشایند دیگر تغییر در شخصی‌سازی زره‌هاست. با معرفی سیستم Universal Ornament شما می‌توانید از ظاهر (اورنمنت) هر زره ای که پیش‌تر آزاد کرده‌اید برای زره‌های دیگر نیز استفاده کنید. همچنین از Shader ها نیز می‌توانید برای رنگ آمیزی و شخصی سازی اسلحه‌ها و زره هایتان استفاده کنید. به لحاظ سطح بندی اکنون پایه‌ی فعالیت‌ها سطح ۷۵۰ بوده و تمامی فعالیت‌های دو سال اول با همین Level مورد نیاز قابل انجام هستند. Level جدیدی نیز به نام سطح فصلی (Seasonal Rank) به بازی اضافه شده که با گرفتن XP جایزه‌ی مربوطه را می‌توانید کسب کنید و برای این فصل تا عدد ۱۰۰ در نظر گرفته شده است.

المان‌های نقش آفرینی بازی بسیار پررنگ‌ تر از گذشته شده است؛ چیزی که بانجی از ابتدا نیز به دنبال آن بود و اکتیویژن از درک آن قاصر. ما نیز از همین فرصت استفاده کرده و خوشحالی خود را از استقلال Bungie در ادامه‌ی مسیر توسعه و ساخت این فرنچایزابراز می‌کنیم!

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

Destiny 2 New Light چیست؟

New Light در واقع نام نسخه‌ی رایگان (Free to Play) بازی Destiny 2 است که همزمان با Destiny 2: Shadowkeep عرضه شده است. Destiny 2 New Light هیچ شباهتی به یک عنوان F2P ندارد! نه از لحاظ کیفیت ساخت و نه از لحاظ تنوع محتوایی هیچ عنوان F2P ای در سطح New Light نیست.

البته اساسا نباید هم باشد! قیمت این بسته که اکنون بصورت رایگان در دسترس همگان است بیش از ۱۰۰$ است و بانجی اکنون، به منظور گسترش Fanbase (جامعه‌ی طرفداران) چنین اقدام سخاوتمندانه‌ای انجام داده است. اقدامی که در نهایت به نفع دو طرف معامله (مصرف کننده و تولید کننده) تمام ‌می‌شود. تقریبا هر مد استانداردی که تعریف شده است را می‌توانید در بیش از ۱۰۰ها ساعت انواع و اقسام فعالیت‌های هفتگی و روزانه و فصلی، در New Light در انتظار شماست.

سه کمپین داستانی بصورت رایگان وجود دارد. اولین کمپین، بازی اصلی Destiny 2 که در زمان عرضه مورد ستایش عموم قرار گرفت و داستانش پیرامون حمله کابال ها و موسوم به جنگ سرخ است. این کمپین داستانی از لحاظ مدت زمان، طولانی ترین کمپین بازی است و دارای ماموریت‌های اصلی و فرعی فراوانی بوده که می‌توانید با دوستانتان بصورت Coop آن ‌را انجام دهید.

Curse Of Osiris و  Warmindدو کمپین رایگان دیگری هستند که از محتوای سال اول دستینی ۲ بوده و به نسبت جنگ سرخ کوتاه تر بوده و بدون ترتیب خاصی می‌توانید آن‌ها را نیز تجربه کنید. نکته جالب این‌که اگر هرکدام از این کمپین‌ها را به اتمام هم رسانده باشید می‌توانید مجددا آن‌ها را بازی کنید. چیزی که پیش‌تر امکانش میسر نبود.

مدهای استاندارد و مخصوص کروسیبل (PvP) بازی مانند Supremacy، Control، Free For All، … قابل دسترسی هستند که می‌توانید در مقابل گاردین‌های دیگر قدرت خود را محک بزنید.

مد فوق العاده جذاب و اعتیاد آور Gambit و نسخه‌ی ویژه و حرفه‌ای تر آن Gambit Prime که از محتوای سال دوم دستینی ۲ بودند، اکنون به نسخه‌ی New Light اضافه شده است و می‌تواند تا هفته‌ها و ماه‌ها علاقمندان به تیراندازی اول شخص و گروهی را راضی نگه دارد.

استرایک‌ها و نایتفال‌ها عملیات پیچیده‌ی Vanguard هم در New Light وجود دارد. همچنین نخستین DLC سال دوم (به نام Black Armory) نیز اکنون در نسخه New Light وجود دارد و می‌توانید در آن اسلحه های مختلف و متنوعی Forge کنید. گشت و گذار و انجام Patrolها در تمامی محیط‌های بازی و مد ۶ نفره‌ی Menagerie نیز محتوای رایگان دیگر در New Light است.

به تمامی این موارد هر سه Raid سال اول به نام های Leviathan،Eater of Worlds  و Spire of Stars  را نیز اضافه کنید که هر یک ست‌های ویژه لباس و اسلحه‌های خود را دارا هستند و ساعت‌های بسیار خوشی می‌توانند برایتان رقم بزنند.

می‌توان گفت تمامی فعالیت‌های سال اول، بعلاوه مدهای گمبیت و Menagerie (فعالیت ۶ نفره‌ی تیمی با Matchmaking) و البته گردش آزاد و چرخ زدن در ماه و شهر رویایی (نقشه و بخش مربوط به اتفاقات داستانی سال دوم دستینی ۲) هدیه و شیرینی آشتی‌کنان بانجی با طرفداران خود است.

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep

سفره‌ای نورانی برای همه پهن شده است

Destiny سال‌های پرفراز و نشیبی را در عمر کوتاه ۵ ساله‌ی خود تجربه کرده است. اکنون اما بانجی برای همه دعوت نامه ای فرستاده است. به هیچ عنوان نمی‌توان New Light را دست کم گرفت. گرافیک زیبا وتماشایی، ارزش ساخت بسیار بالا و محصولی گران قیمت و AAA به همراه صدها ساعت گیم پلی متنوع و ناب، آن هم بصورت رایگان، با هر سلیقه‌ای Destiny 2 New Light، انتظارتان را می‌کشد.

Resolution

۸/۱۰ :Platform: PC, PS4, Xbox One – Score

After 5 years of playing Destiny games, releasing Shadowkeep is a very important point for the franchise. Not just because of the first Destiny title without its previous publisher Activision, but also for releasing the Free to Play version of Destiny 2 alongside the Shadowkeep called “New Light”.

Destiny 2 Shadowkeep isn’t a bad deal at all, but we must consider releasing of the F2P version which is easily the best F2P game ever been made. 100 hours addictive content isn’t something you can find everyday.

So it’s strongly recommended to play Destiny 2 New Light with your friends and don’t miss this high quality game. And if you’re a Destiny fan, let’s rock! Shadowkeep is out now and it’s happening on the Moon, so what are you waiting for?

نکات مثبت

گرافیک زیبا و چشم نواز به همراه محیط‌های جادویی و متنوع

گیم‌پلی و تیرندازی خوش دست

موسیقی زیبا

Eris Morn!

 

نکات منفی

نسخه‌ی New Light: ندارد

Shadowkeep: کوتاهی بخش داستانی

8
نفیس
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “نقد بازی Destiny 2: Shadowkeep”

  1. به مناسبت این DLC و رایگان شدن بازی رفتم سراغش. بد نیست ولی Fetch Quest ها و لختی مراحل اذیت میکنه.
    از این سر مپ میری اون سر مپ و همون کاری رو میکنی که ۱۰۰۰ بار انجام دادی!
    گرافیک و موسیقی و گیم پلی خوبن و بازی بنظرم بخاطر همین ارزش تجربه داره.
    همینکه از زیر دست اکتیویژن دراومد جای شکر داره و میشه به آینده سری خوشبین بود.

    ۸ ۱