توسط سید مسعود کاظمی در ۱۷ آبان ۱۳۹۸ , ۱۸:۰۰

در این سری مقالات قصد داریم تا به معرفی مجموعه ایستراگ‌ها یا نکات مخفی بازی GTA V بپردازیم که همچنان از جذاب‌ترین موضوعات بازی GTA V محسوب می‌شود. پس در ادامه با قسمت اول معرفی ایستراگ‌های جالب بازی Grand Theft Auto V با دنیای بازی همراه باشید.

نکات مخفی بازی GTA V

زمانی که Warren Robinnet دربازی Adventure اسم خودش را به عنوان سازنده‌ی‌ بازی در یکی از اتاق‌های مخفی پنهان کرد، ناخود‌آگاه پدیده‌ای جذابی به اسم Easter Egg را در بازی‌های ویدئویی به وجود آورد. بعد از کشف شدن این ایستراگ توسط خوره‌های بازی، بقیه سازنده‌ها نیز به صورت تدریجی دربازی‌هایشان ایستراگ‌های ریز و درشتی را جا دادند. ایستراگ‌ها می‌تواند شامل هرچیزی باشند؛ از مرحله مخفی و اسلحه‌های قدرتمند گرفته، تا یک پوستر روی دیوار یک اتاق تنگ‌ و تاریک. اما ایستراگ‌ها اکثرا به تناسب دنیای‌ بازی طراحی می‌شوند. اگر بازی محیطی سندباکس یا جهان‌باز داشته باشد، طبیعتا شانس پیدا کردن ایستراگ‌ها بیشتر خواهد بود. و از طرفی دیگر اگر بازی با محیطی نسبتا بسته طراحی شده باشد، ممکن است ایستراگ‌های زیادی داشته باشد، اما پیدا کردن آن‌ها قطعا کار آسانی نخواهد بود.

اگر بگوییم که سری Grand Theft Auto پر ایستراگ‌ترین بازی ساخته شده توسط بشر است، بی‌راه نگفته‌ایم. از اشارات مختلف به فرهنگ عامه‌ی آمریکا گرفته، تا بزرگترین و سرِکاری ترین ایستراگ تاریخ بشریت. در اولین قسمت از یک مقاله دو قسمتی معرفی ایستراگ‌های جالب بازی GTA V، قصد دارم بدون ترتیب و رتبه‌بندی خاصی ۱۰ نکته‌ی مخفی مختلف که هرکدام شامل تعدادی ایستراگ‌ ریز و درشت هستند را برای شما معرفی کنم که اشاره به بقیه بازی‌ها چه محصول راک‌استار چه محصول بقیه سازنده‌ها داشته اند. قبل از شروع می‌خواهم همین‌جا ذکر کنم که در این مقاله دو ‌قسمتی قرار نیست شاهد بزرگترین ایستراگ GTA V، یعنی «راز کوه چیلیاد» باشید. چون که این ایستراگ به قدری بزرگ است که یک مقاله مفصل لازم دارد تا همه جوانب آن را پوشش بدهد. پس بدون فوت ‌وقت به سراغ معرفی ایستراگ‌ها می‌رویم:

بازی‌هایی که محصول راک‌استار نیستند

در قدم اول می‌خواهم چند ایستراگ از بازی‌هایی را به شما معرفی کنم که راک ا‌ستار هیچ دخالتی در پروسه‌ی ساخت آن‌ها نداشته است؛ یا به عبارتی دیگر محصول این شرکت نیستند.

بعد از اینکه «ترور» از حومه شهر لوس‌ سانتوس به شهر لوس‌ سانتوس وارد می‌شود، بساطش را در خانه پسرعموی Wade، یعنی Flyod پهن می‌کند. در هنگام ورود به خانه روی دیوار سمت چپی متن Live, Love, Laugh نوشته شده است. اما بعد از مدتی جناب آقای «ترور» این متن را به Eat, S***, Die تغییر می‌دهد که اشاره به دیالوگ معروف Duke از سری Duke Nukem دارد. بازی Righteous Slaughter 7 که پسر مایکل یعنی «جیمی» مشغول بازی کردن آن است، اشاره به مجموعه Call of Duty دارد. در باغچه‌ی خانه‌ی «فرانکلین» شما می‌توانید دو عدد قارچ را ببینید که یکی رنگ قرمز و کوچک و دیگری رنگ سبز و قدی بلند دارد، احتمالا خودتان هم حدس زدید که این دو قارچ به «ماریو» و «لویجی» اشاره می‌کنند. همچنین جلوی رستوران Up-n-Atom Bruger یک راکت را می‌توانید ببینید که خیلی شبیه راکتی است که دربازی «فالوت: وگاس جدید» حضور دارد.

نکات مخفی بازی GTA V

ایستراگ‌های بازی GTA V

ایستراگ Scooter Brother

هنگامی که بازی GTA IV روانه بازار شد، یکی از طرفداران دو آتیشه این سری با اسم Brad یک کلیپ از خودش هنگام بازی کردن GTA IV منتشر کرد که در آن سوار بر Scooter است و از کنار یک NPC که از قضا او نیز سوار بر Scooter است عبور می‌کند و نعره‌زنان می‌گوید: «ما برادران Scooter هستیم.». راکستار نیز این عکس‌العمل طرفدار دو آتیشه‌اش را در قالب یک ایستراگ در بازی GTA V قرار داده است؛ بطوری که در یکی از صحنه‌های سوئیچ شدن شخصیت‌ها شاهد این هستیم که «ترور» روی یک Scooter سوار است و فریاد می‌زند :«ما برادران Scooter هستیم.».این کلیپ جذاب را از دست ندهید.

ایستراگ پاگنده

بعد از اتمام بازی بصورت ۱۰۰%، یک مرحله‌ی فرعی برای فرانکلین باز می‌شود که در آن باید به شکار Bigfoot یا پاگنده بروید. نکته‌ی جالب این قضیه دراین است که هنگام عرضه‌ی بازی GTA: San Andreas، عده‌ای ادعا کردند که اگر در روز مشخص و ساعت مشخص در جنگل پرسه بزنید می‌توانید پاگنده را ببینید. البته این موضوع توسط راکستار بصورت رسمی تایید نشد. بعدها راک‌استار در بسته‌الحاقی Undead Nightmare از Red Dead Redemption مرحله‌ای را جا داد که باید به شکار یک پاگنده بروید. شخصیتی که این ماموریت را در بازی GTA V به شما می‌دهد، می‌گوید که تقریبا ۸ سال است که شکار «پاگنده» را شروع کرده (یعنی از زمان عرضه بازی GTA SA تا GTA V) و لباسی کاملا مشابه به همان شخصیتی دارد که در بازی RDR به شما این ماموریت را می‌دهد. پس احتمالا این شکارچی ما در GTA V از نوادگان شخصیتی است که در بازی RDR این ماموریت را به شما می‌دهد. همچنین در ادامه دیالوگی که خود «پاگنده» در بازی GTA V می‌گوید با دیالوگی که «پاگنده» در بازی RDR می‌گوید، کاملا مشابه است.

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

بازی‌های راک ‌استار

اگر در دنیای بازی Bully دقت کرده باشید، مطمعنا متوجه اکران فیلمی به اسم Sequel شده‌اید. حالا در یکی از سالن‌های سینمای بازی GTA V شاهد اکران قسمت دوم این فیلم یعنی Sequel II هستیم که اشاره به دنیای Bully یا شاید هم نسخه دوم این بازی دارد. همچنین در بازی GTA V شرکتی با اسم Elysian Fields Development وجود دارد که در واقع همان شرکت Elysian Fields در بازی L.A Noire است.
قطعا یکی از بهترین‌ و جذاب‌ترین شخصیت‌های تاریخ بازی‌های ویدئویی، شخصیت مکس پین است  که راک استار با عرضه نسخه سوم این بازی تمام خاطرات تلخ و شیرین این مجموعه را خراب کرد. اما این موضوع دال بر این نیست که راک استار این شخصیت را فرموش کرده است. اگربه فروشگاه لباس Suborbon بروید، می‌توانید یک تی‌شرت طرح هاوایی را برای مایکل خریداری کنید که شبیه تی‌شرتی است که «مکس» در بازی مکس پین ۳ برتن می‌کرد. البته نباید فراموش کرد که قابلیت مایکل نیز شباهت فراوانی به Bullet Time «مکس پین» دارد.

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

دو بازی اول سری GTA

قبل از اینکه راک استار با GTA 3 معیارهای یک محیط جهان‌باز و سه‌بعدی را تعیین کند، بازی‌های قبلی این مجموعه را به شکل دوبعدی و حالتی ایزومتریک به بازار عرضه کرده بود. حال راک استار به پاس ایام قدیم، بعضی ایستراگ‌های مربوط به این بازی‌های دوبعدی را دربازی GTA V  جا داده است.

در کنار تونلی در خیابان Low Power Street می‌توانید یک گرافیتی Los Santos را ببینید که از طرح لوگوی اولین بازی GTA الگو برداری شده است. بعضی اوقات بعد از اینکه «ترور» حیوانی را با ماشین بزند، «ترور» می‌گوید: «ده امتیاز»؛ که اشاره به سیستم امتیاز دهی دو نسخه‌ی اول مجموعه GTA دارد. یکی دیگر از جالب‌ترین ایستراگ‌های این بازی بازگشت سه ماشین Z-Type، Benefactor Panto و Furore GT از دنیای دوبعدی GTA II به دنیای سه‌بعدی GTA V است.

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

بازی GTA IV

شاید بزرگ‌ترین ایستراگ مربوط به GTA IV، حضور شخصیت Patrick McReary به عنوان یکی از اعضای گروه برای مراحل Heist باشد. اما یقینا این تنها ایستراگ مربوط به GTA IV نیست. در کات‌سین مرحله Casing The Jewel Store «لستر» به یک مرد اهل اروپای شرقی اشاره می‌کند که درواقع «نیکو بلیک»، شخصیت اصلی بازی GTA IV است. همچنین اگر به لپتاپ «جیمی» پسر مایکل دقت کنید، متوجه خواهید شد که «جیمی» با «نیکو بلیک» در LifeInvader دوست است. در اعماق اقیانوس، واقع در شمال-شرقی San Chianski Mountain Range دریچه‌ای وجود دارد که اگر نزدیک آن بشوید، اول یک کد رمزگذاری‌شده را می‌شنوید و در ادامه میمیرید! این کد درواقع پیغام صوتی Roman به «نیکو» است که ترجمه آن می‌شود: «هی! اصلا زنگ نمی‌زنی! می‌خوای بریم بولینگ؟».

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

بازی Red Dead Redemption

هنگامی که در GTA Online شخصیت‌تان را طراحی می‌کنید، باید پدر و مادرتان را انتخاب کنید. یکی از افرادی که می‌تواند به عنوان پدرتان در بازی انتخاب کنید، «جان مارتسون» شخصیت اصلی بازی Red Dead Redemption است.  همچنین در بازی بعضی از NPC ها تی-شرتی از بازی RDR برتن دارند که نمونه آن NPC است که در ساحل «وسپوچی» دوچرخه کرایه می‌دهد. اگر به  قفسه‌های کتاب در خانه فرانکلین (در Rockford Hills) دقت کنید می‌توانید کتابی تحت نام Red Dead را ببینید که نویسنده‌ی آن J. Martson است. البته اشتباه نکنید این «جان» نیست بلکه پسر او «جک مارتسون» است، که دربازی RDR چندین بار به علاقه «جک» به نویسنده شدن اشاره شده بود.

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

شخصیت Carl Johnson یا CJ

اصلا امکان دارد که گیمری وجود داشته باشد و Carl Johnson یا CJ را نشناسد؟ ظاهرا همان‌قدر که ما عاشق این شخصیت هستیم خود راکستار نیز عاشق این شخصیت است و تعداد زیادی ایستراگ مربوط به این شخصیت را در بازی پنهان کرده است. در دست‌شوئی خانه «مایکل» می‌توانید خمیر دندانی را ببینید که رویش نوشته شده CJ’s Toothpaste.  در مرحله‌ی Deraild که شما باید با موتور  روی یک قطار بپرید، یکی از گزینه‌های که برای گلد کردن مرحله لازم است، پریدن روی قطار در اولین تلاش هست.  اسم این گزینه Better Than CJ (بهتر از سی‌جی) است، که اشاره به کابوس خیلی از گیمرها یعنی مرحله‌ی Wrong Side of the Track در بازی GTA SA دارد (فقط باید اون قطار لعنتی رو دنبال می‌کردی!). در یکی دیگر از مراحل بازی به اسم Hood Safari شما باید به «گروو استریت» برگردید. از قضا وقتی که که نزدیک «گروو استریت» می‌شوید سه دوچرخه سوار که لباس‌های کاملا مشابه «سی‌جی»، «رایدر» و «سویت» به تن دارند در حال خروج از منطقه هستند؛ که اشاره به اولین مرحله بازی GTA SA دارد.

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

بازی GTA Vice City

عموما طرفداران قدیمی این مجموعه به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ طرفدارانی که با Vice City عاشق این مجموعه شدند؛ و طرفدارانی که با San Andreas عاشق این سری شدند. چون بازی GTA: Vice City زودتر از San Andreas منتشر شده است، قصد دارم اول به چند ایستراگ از این بازی بپردازم. اولین و شاید بزرگترین ایستراگ GTA VC مربوط به مرحله‌ی Blitz Play است. قبل از شروع این مرحله، در یک پیش-مرحله شما باید سه دست لباس یک رنگ و سه ماسک هاکی خریداری کنید. هنگامی که مرحله Blitz Play شروع می‌شود، سه شخصیت بازی بعد پوشیدن لباس‌های مخصوص و ماسک‌ها، دقیقا شبیه «تامی»، «فیل کسیدی» و «کم جونس» در مرحله The Job (مرحله دزدی از بانک) می‌شوند. در یکی از مراحل فرعی که Josh به «ترور» می‌دهد، شما باید یک تاجر املاک به اسم Avery را کتک بزنید؛ حال در بازی GTA VC شخصیتی به اسم Avery Carrington وجود داشت که تجارت مشابه‌ای با Avery بازی GTA V دارد. حالا که اسم Avery Carrington را ذکر کردیم، بد نیست یادی بکنیم از مرحله سخت و طاقت‌فرسای هلی‌کوپر کنترلی بازی GTA Vice City. البته در جای جای ساحل «وسپوچی» می‌توانید حوله‌های I Love Vice City را نیز مشاهده کنید.

نکات مخفی بازی GTA V

نکات مخفی بازی GTA V

بازی GTA San Andreas

بازی GTA San Andreas بقدری عالی و مشهور است که حتی کسانی که صنعت بازی‌های ویدئویی را دنبال نمی‌کنند، نیز به تجربه آن پرداخته اند. درواقع راک استار جایگاه و شهرت امروزی‌اش را مدیون این اثر ناب و شیک است. پس قرار دادن تعداد زیادی ایستراگ مرتبط با بازی San Andreas در بازی GTA V دور از انتظار نبود؛ و یقینا ایستراگ‌های مربوط به GTA San Andreas بیش از این‌هاست.

در خانه‌ی Rockford Hills «فرانکلین»، یک پوستر گنده از Mad Dogg وجود دارد که در واقع Mad Dogg یکی از NPC های مهم بازی GTA SA بود. همچنین یک حلقه‌ی طلایی گرامافون نیز روی دیوار خانه «فرانکلین» است که مربوط به OG Loc یکی دیگر از NPC های بازی San Andreas است. در کات‌سینی از مرحله I Fought the Law «ترور» و «مایکل» که لباس پلیس برتن کرده‌اند، درحال خوردن دونات هستند. اما قبل از حرکت کردن «ترور» و «مایکل» دونات‌هایشان را روی زمین می‌اندازند که اشاره به کات‌سینی از مرحله Reuniting the Family از GTA SA دارد. در مرحله‌ی Eyes in the Sky افسر پلیس به «ترور» می‌گوید که ما در نژادپرستی از دو دهه‌ی قبل خیلی بهتر شده‌ایم، که دو دهه قبل از بازی GTA V می‌شود اتقافات بازی GTA SA که اشاره به کارهای زشت سرکار «تنپنی» و دار و دسته C.R.A.S.H دارد.

ایستراگ‌های بازی GTA V

ایستراگ‌های بازی GTA V

به پایان قسمت اول نکات مخفی بازی GTA V رسیدیم. طبیعتا ایستراگ‌های بازی GTA V خیلی بیشتر از این حرف‌ها است. در بخش کامنت‌ها برایمان از خاطرات GTA V، ایستراگ‌های که خودتان پیدا کردید و در مورد ایستراگ مورد علاقه‌تان بنویسید. منتظر قسمت دوم این مقاله باشید.

دیدگاه
۱۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

10 Replies to “معرفی جالب‌ترین نکات مخفی بازی GTA V – قسمت اول”

 1. amin73 گفت:

  اساسینس کرید بلک فلگ اولا شرکت ابرسترگو رو از روی شکل استدیوی یوبی سافت ساختن تازه وقتی تو شرکت قدم میزنی به مجلات و بازیایی مثل فارکرای ۳ و یه بازی به نام اساسینس کریدفونیکس که هنوز منتشر نشده برخورد میکنیم

  ۹ ۸
 2. حسین گفت:

  خیلی جالب بودن

  ۲۱ ۴
  1. ممنون. منتظر قسمت دوم باش :58:

   ۱۷ ۳
 3. amin73 گفت:

  اساس شکل گرفتن شایعه رخ دادن اساسینز کرید ۲۰۲۰ در عصر وایکینگ ها به کشف یک پوستر عجیب در گیم پلی بازی The Division 2 توسط یکی از گیمرهای یوتیوب برمی گردد. این کاربر که JorRaptor نام دارد، از کشف چندین پوستر در محل های مختلف بازی The Division 2 خبر داده است که بر روی آن ها تصاویری از خدایان نورد درج شده است که وسیله ای شبیه به Apple of Eden های سری اساسینز کرید را در اختیار دارند. پس از این بود که وبسایت Kotaku به نقل از منابعی آگاه و آشنا با روند ساخت اساسینز کرید ۲۰۲۰ ، اعلام کرد که این بازی با کد رمز Kingdom به بازار عرضه شده و طبق قرار قبلی در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه خواهد شد.

  ۵ ۶
 4. سپهر گفت:

  اون راز کوه چیلیاد رو هم میشه درموردش بنویسید ؟

  ۱۹ ۰
 5. هومن گفت:

  یه نفر بگه پیدا کردن قبر CJ تو Gta V واقعیت داره یا ماد هستش ?? تو خیلی از کلیپ ها قبر CJ رو جاشو نشون دادن تو مپ اما من با این که بازیو %۱۰۰ درصد کردم ولی هنوز نتونستم اون ایسترگو ببینم

  ۲ ۱
  1. بله وجود دارد و مرتبط با اتمام gta v نیست
   شما باید یک بیل در بازی پیدا کنید و با یکی از تپه ها کوه چیلیاد برید و وقتی رفتید گزینه ای بر مبنای کندن زمین می آید
   شما میتوانید ان را بزنید و مشاهده میکنید که شخصیت شما در حال کندن زمین است ، بعد مدتی قبر نمایان میشود
   سپس میبینید که بر روی تابوت اسم cj حک شده است و قسمتی از تابوت شکستا شده و کله cj نمایان است
   سپس کلیدی را میتوانید بر دارید که آن کلید خانه برادر cj یا همان sweet است :PS:

   ۲ ۰