مجله بازی نما

مجله بازی نما آخرین مجله چاپی گیم ایران دیگر چاپ نمی‌شود

توسط آرش حکیمی در ۱۹ مهر ۱۳۹۸ , ۱۶:۴۴

در سال‌های اخیر سه مجله چاپی گیم ایران دانه دانه تعطیل شدند. اول بازی‌رایانه بود. بعد دنیای بازی بود که شهریور ۹۳ آخرین شماره‌اش منتشر شد و با مهاجرت صاحب‌امتیاز مجله، انتشار چاپی مجله متوقف شد و فقط سایت دنیای بازی باقی ماند. در این مدت یعنی از سال ۹۳ تا الان ما همواره دل‌مان به این خوش بود که مجله بازی نما هنوز چاپ می‌شود. اما دقیقاً ۳۰ شهریور امسال بود که وحید یوسفی سردبیر بازینما در توییتر اعلام کرد که مجله بازی نما دیگر چاپ نمی‌شود و دلیلش هم مافیای کاغذ است. 

تویت وحید یوسفی

تویت وحید یوسفی

اما چرا من بعد از بیست روز به فکر نوشتن این مطلب افتادم؟ چون دیروز بعد از مدتها تصمیم گرفتم یکی دو مجله چاپی بخرم فلذا سراغ نزدیکترین کیوسک مطبوعاتی رفتم. به دنبال دو تا مجله می‌گشتم، یکی کرگدن که تازگی‌ها شنیده بودم جواد رسولی در آن مطلب می‌نویسد و یکی هم اندیشه پویا شماره ۶۰ که گویا با حسین علیزاده مصاحبه مفصلی کرده بود.

قیمت مجلات

البته که هیچ‌کدام را پیدا نکردم اما موضوعی توجهم را جلب کرد. قیمت مجلات را که دیدم برق از سه‌فازم پرید. اندیشه پویا ۲۵۰۰۰ تومان، مجله ماشین ۱۲۰۰۰ تومان، مجله معمار ۲۰۰۰۰ تومان و همشهری جوان ۷۰۰۰ تومان. یادم هست وقتی که گرشاسپ منتشر شد همشهری جوان روی جلدش را به گرشاسپ اختصاص داد. فکر می‌کنم سال ۸۸ بود و همشهری جوان ۵۰۰ تومان قیمت داشت. الان بعد از گذشت ۱۰ سال قیمتش ۱۴ برابر شده‌. درعین حال هنوز هم ارزانترین مجله است. همان مجله کرگدن که گیرش نیاوردم ۲۰۰۰۰ تومان است. در یک سال گذشته مجلات زیادی تعطیل شده‌اند و تعداد زیادتری هم نظم انتشارشان بهم خورده است. البته که وزارت ارشاد در صورت رعایت نکردن نظم انتشار مجوز را باطل می‌کند، اما آش این قدر شور بوده که فعلاً این قسمت از قانون را نادیده گرفته و به نظم انتشار کاری ندارد. به هر حال من از کیوسک یک همشهری جوان، یک خبر ورزشی و یک تکه لواشک خریدم و به خانه برگشتم.

کاغذ و پایان تلخ رسانه‌های مکتوب

مطالب اصلاً جذاب نبودند ولی فقط یک مطلب توجهم را جلب کرد. عنوان مطلب بود: کاغذ و پایان تلخ رسانه‌های مکتوب. مطلب را امین جوادی پویا نوشته بود و به شدت مطلب تلخ و غم‌انگیزی بود. آقای جوادی پویا شرایط فعلی رسانه‌های چاپی را بسیار لغزنده و به قول خودشان قرمز تشریح کرده بودند. حتی چند بار در متن اشاره شده بود که شاید این سطور که من الان دارم می‌نویسند هیچ وقت چاپ نشوند. یعنی سران نشریه نمی‌داند که شماره بعدی را می‌توانند چاپ کنند یا نه. آقای جوادی پویا مشکلات نشریات چاپی را چند دسته کرده که اجمالاً برای شما تشریح می‌کنم.

بی‌نظمی در انتشار

جوادی می‌گوید موضوع کمبود و گرانی کاغذ به قدری شدید است که حتی رسانه‌های دولتی و نیمه دولتی هم دچار مشکل شده‌اند. نظم انتشار نشریات بهم ریخته به طوری که هفته‌نامه‌ها ماهنامه شده و ماهنامه‌ها فصل‌نامه و گاه‌نامه شده‌اند و وزارت ارشاد هم فعلاً به نظم انتشار کاری ندارد.

بیکاری روزنامه‌نگاران

روزنامه‌نگاران به دلیل مشکلات مالی از نشریات رفته‌اند و کارهای دیگر مثل رانندگی در اسنپ و غیره می‌کنند.

صفحه‌فروشی در نشریات

نشریات برای این که مشکلات مالیشان را حل کنند رو به فروختن روی جلد و صفحات داخلی کرده‌اند. جلد روزنامه‌های پرتیراژ سیاسی حدود ۵۰ میلیون تومان و مجلات و روزنامه‌های کم‌تیراژتر ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

نوسان قیمت کاغذ

اما مهمترین قسمت مقاله که اتفاقاً باعث تعطیلی نسخه چاپی بازینما هم شد را عیناً از مجله همشهری جوان برایتان نقل می‌کنم:

نوسان قیمت کاغذ در بازار به قدری عجیب بود که هیچ محصولی را نمی‌توان با آن مقایسه کرد. به طور مثال کاغذ گلاسه در تیرماه ۹۷ تقریباً کیلویی ۴۰۰۰ تومان بوده، در مهرماه ۱۴۰۰۰ تومان، در بهمن ماه ۲۲۰۰۰ تومان و در اسفند ۳۵۰۰۰ تومان. قیمت فعلی این کاغذ تا لحظه نگارش ۱۸۰۰۰ تومان است نوساناتی که از نوسان قیمت دلار هم بیشتر است و نشان از مافیای کاغذ دارد. مافیایی که دولت نتوانسته با آن مقابله کند و باعث چند برابر شدن این مشکل برای مطبوعات شده‌است. عدم برنامه‌ریزی بر اساس قیمت ثابت کاغذ، بحران و مشکل دیگر نشریات است.

در واقع من دیگر نمی‌دانم چه بگویم. وقتی مجله همشهری جوان که مال شهرداری تهران است روی لبه تیغ است و در حال تعطیلی، معلوم است که مجله بازی نما دیگر توان چاپ شدن را نمی‌تواند داشته باشد. در هر حال ما مجبوریم در همین شرایط زندگی کنیم و فعلاً هم که کارمان رسانه‌ است.

خداحافظ نسخه چاپی مجله بازی نما

خدا رحمت کند نشریات چاپی گیم ایران را

دیدگاه
۳۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

31 Replies to “مجله بازی نما آخرین مجله چاپی گیم ایران دیگر چاپ نمی‌شود”

 1. حسین گفت:

  آقا واقعا حیف شد
  مجله دیجیتالی هم فایده نداره احتمالا یه مدت منتشر می کنن بعد دیگه کلا ولش می کنن :'(

  ۱۷ ۰
 2. Sam گفت:

  خوندن مجله به شکل دیجیتالی هیچ لذتی نداره. چرا باید نقد و اخباری که امروز به سرعت توی وب هست رو با یک ماه تاخیر خوند؟ اما اگه چاپی باشه حداق زیبایی داره و آرشیو میکنیم. مثل قدیم :'(

  ۱۲ ۰
  1. متاسفانه وضع به قدری خرابه که مجله‌های خیلی پولدارتر هم نمی‌تونن ادامه بدن.

   ۱ ۰
 3. تصویر خبر آشناست!

  ۴ ۱
  1. حاج نوید شماره آخری رو هم داری؟

   ۴ ۱
  2. بله. امر کن تقدیم کنم.

   ۳ ۱
 4. ماهان گفت:

  همه چی مافیا داره :44:

  ۲ ۱
 5. Violet Mouse گفت:

  یادی کنیم از دنیای بازی که همین کاغذ بهونه ایی شد به پایان کار .
  استاد حکیمی از شما توقع نداشتم .
  مشکل کاغذ ماه هاست که بر طرف شده و مشکل کمبود و قیمت افست هست .
  البته هنوز کمبود کاغذ منطقی ترین بهونه ایی هست که بعضی از انتشارات برای افزایش قیمت کتاب ها و توجیه افزایش تا حتی بیش از صفحه ایی ۱۵۰ تومان دارند .
  یک زمانی یک روزنامه ایی کاغذ یارانه ایی میگرفت و با قیمت مناسب تو بازار پخش میکرد تمام انتشارات (باور کنید وقتی میگم تمام انتشارت یعنی تمام انتشاراتی که خود یارانه ایی نمیگرفتند) ازش استفاده میکردند و راضی بودند .
  جلوش گرفته شد ایا مافیا از بین رفت ؟ نه چون تصویه حساب جناهی بود و فقط از یک شخص به شخص دیگه ایی این قدرت رسید و اون شخص و اشخاص هم قیمت رو کشیدند بالا . هیچ انتشاراتی هم جیک نمیزنه چون اون موقع خودشون داشتند میگرفتند و استفاده میکردند و الانم خودشون دارن سو استفاده میکنند در حالی که ماه ها هست که مشکلی از نظر کاغذ نداریم و مشکل افست هست که در افزایش قیمت حداقل تجدید چاپی ها اثر ندارد .
  اقای حکیمی مشکل همشهری جوان و دیگر محصولات همشهری قیمت نیست بلکه کمپین عدم خریدی هست که مخاطبین همشهری بعد از واگذاری مجموعه ی همشهری و افت کیفیتی که داشتند راه انداختند .
  الان ناداستان و سان که از تحریریه ی قبلی داستان همشهری بعد از واگذاری تشکیل شده با قیمت ۵۰ هزارتومن در برابر داستان ۱۲ هزارتومنی به چاپ دوم و سوم داره میرسه و ترجمان علوم انسانی با قیمت مناسب به تیراژ بالای ۳ هزار نسخه و سفید بیش از هزار نسخه .
  و این اشی هست که اصلاحات و شورای شهر حداقل در واگذاری برای همشهری پخت .
  و دولت در تغیر جناح و قدرت مافیای کاغذ .

  ۱ ۱
  1. سلام.
   مرسی از توضیحات. من سال‌هاست که کار نشریه نمی‌کنم و سخن خود دوستان رو براتون گفتم.
   در عین حال مجله بازینما تقریباً هیچ وقت سوداور نبوده و همیشه داشته براش هزینه می‌شده. حالا که کاغذ گرون شده مدیریت تصمیم گرفته که به انتشار کاغذی ادامه نده. دوستان در بازینما هم سعی کردند که هزینه‌ها رو از مجله دربیارن ولی نشد.
   در جریان خرابکاری‌های نشریات همشهری هم هستم.
   بازم مرسی

   ۱ ۱
 6. aliya گفت:

  در زمانه ای که پیشرفت تکنولوژی باعث شده در زمینه گیم ایده حذف درایو نوری از روی کنسول ها و پیشرفت به سوی تمام دیجیتالی شدن چندان دور از ذهن به نظر نرسد , تغییر نسل رسانه ها مخصوصا رسانه ای در زمینه گیم که باید به روز باشد , چندان دور از ذهن به نظر نمیرسد و موضوع عجیبی نیست و تنها مختص ما نیست و در تمام دنیا هم شاهد این اتفاق هستیم… باقی مسائل به نظرم چیزی جز حاشیه پردازی نیست

  ۲ ۵
  1. سلام
   موضوع اینه که این نشریات با علاقه خودشون تعطیل نشدن یا با علاقه خودشون به سمت دیجیتال شدن نرفتن. به دلایل اقتصادی این طور شده.

   ۴ ۱
 7. AMIN JJJ گفت:

  آقاى نمازیان چرا و به کجا مهاجرت کردن؟ دیگه برنمیگردن؟
  سه تا ضربه شدید روحى خوردم سر تعطیل شدن مجله هاى دنیاى بازى بازى رایانه و حالا بازى نما.
  امیدوارم بازى نما دیجیتالى ادامه بده تا اوضاع درست شه باز فیزیکى عرضه کنه.

  ۲ ۱
  1. نماریان رفت آمریکا و دیگه هم برنمی‌گرده.

   ۲ ۱
  2. نمازیان رفت آمریکا و دیگه هم برنمی‌گرده.

   ۱ ۱
 8. یکی از تلخ ترین خاظراتم مال زمانیه که بعد از خرید دو هفته نامه فهمیدم این اخرین باریه که میتونم با ذوق و شوق به روزنامه فروشی برم به عشق خرید دنیای بازی.

  ۱۰ ۱
 9. mg گفت:

  چه عجب بعد قرنی یه فکری برای کامنت کردید خسته نباشین دلاورا

  ۳ ۲
 10. Dante61 گفت:

  آقای حکیمی یاد مطالب خوبتون در نشریه دنیای بازی به خیر از آقای طه رسولی چه خبر

  ۴ ۲
  1. سلام
   مرسی از نظرتون. رسولی در آواگیمز کار می‌کنه و در حال ساخت بازیه.

   ۳ ۲
 11. Rooh گفت:

  اینم به فنا رفت. :(

  ۱ ۱
  1. Jhj_gamer گفت:

   درسته دیجیتالی میشه در هر مکان خوند ولی رو کاغذ خوندن یه لذت دیگه ای داره :56:

   ۳ ۱
 12. demntorhp گفت:

  هعی یادش بخیر مجله بازی رایانه… با چه ذوقی هر بار میرفتم میگرفتمش.فقط افسوس میشه خورد

  ۶ ۱
 13. eysin گفت:

  نه فقط در مجلات بلکه قیمت کتاب ها هم افزایش زیادی داشته البته یه سری ها با کاغذ کاهی چاپ میکنن ولی بازم قیمت ها خیلی بالارفته

  ۰ ۱
 14. mks23 گفت:

  مرگ بر مافیای کاغذ که نذاشتن تنها مجله گیم ایران چاپ بشه :( :( :(

  ۲ ۳
  1. amin73 گفت:

   واقعا یه عده زالو صفتن

   ۲ ۲
 15. Rooh گفت:

  یعنی این آخریش بود :|

  ۱ ۰
 16. Hitsugaya گفت:

  من از فیدیبو خریدم نسخه جدیدشو.کیفیتم بالاست و بازم میخرم.ولی حیف که کاغذ یک چیز دیگست

  ۰ ۰
 17. Poorya_1 گفت:

  واقعا حیف
  من دو مجله دنبال می کردم یکی که دانستنیها بود همه می دونیم چه بلایی سرش اومد و یکی هم بازی نما که خوشبختانه امکان تهییه نسخه دیجتالی هست هر چند احتمال می دم میزان فروش پایین باشه باز و حس کاغذ منتقل نمی شه :| :(

  ۰ ۰
 18. Jhj_gamer گفت:

  اگه تو این شرک ها وموسسات و بیمارستان ها و .. مصرف کاغذ صرفه جویی شود دیگر نیازی نخواد بود هر چیزی رو دیجیتالی کنن

  ۱ ۰
 19. عرشیا گفت:

  انگار دولت علاقه ای به بازی ها نداره

  ۲ ۰
 20. amin73 گفت:

  یعنی یه دونه مجله گیم هم دیگه نداریم؟؟؟؟؟فاجعست :16: :16: :16:

  ۳ ۰
 21. kaveh گفت:

  یه زمانی مجله بازیکده به همراه بازی رایانه جزو اولین نشریه های گیم ایران بودند توی همه کیوسک ها میشد دید بعد از اون هم فقط بازی نما تونست خودش رو نگه داره هرچند که کیفت مطالب قدیم رو نداشت ولی بهتر از هیچی بود واقعا باید تاسف خورد به حال و روز مملکت که همه چیز رو فدای قدرت خودشون کردند

  ۲ ۱