چگونه انجام بازی‌های ویدیویی برای مغز مفید است؟

توسط مجید هاشمی در ۱۳ مهر ۱۳۹۸ , ۱۹:۴۲

تأثیرات منفی و نقد بازی‌های ویدیویی به مدت ۳۰ سال مورد بحث قرار گرفته است، درست مانند زمان ظهور راک اند رل، تلویزیون و حتی رمان. با دنیای بازی همراه باشید.

اثرات پیش‌بینی نشده مانند اعتیاد، افزایش خشونت و عواقب متعدد سلامتی مانند چاقی و فشار زیاد، بیشتر از نکات مثبت مورد پوشش رسانه‌ای قرار می‌گیرند. از تحقیقات در دو طرف این موضوع متوجه شدیم که تحقیقات در رابطه با اعتیاد به بازی‌های ویدیویی بیشتر از تحقیقات در رابطه با فواید عمومی آن مانند انجام بازی‌های آنلاین نقش آفرینی جامعیت دارد.

با این حال، تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بازی‌های ویدیویی را می‌توان در آموزش و درمان مورد استفاده قرار داد. همانطور که بسیاری از مطالعات نشان داده که انجام بازی‌های ویدیویی چگونه می‌تواند زمان واکنش و هماهنگی دست و چشم را بهبود ببخشد. برای مثال تحقیقات نشان می‌دهد توانایی تجسم فضاها مانند تجسم چرخش ذهنی و عمل کردن با دست به صورت دو بعدی یا سه بعدی با انجام بازی‌های ویدیویی بهبود می‌یابد.

برای اضافه کردن به این خط طولانی از تحقیقات تأثیرات مثبت زیاد بازی‌های ویدیویی، تحقیقی در آکادمی ملی علوم به وسیله Vikranth Bejjanki و همکارانش انجام شد. مقاله‌ی تازه منتشر شده آن‌ها نشان می‌دهد انجام بازی‌های ویدیویی اکشن – به نوعی حرکت سریع و شلیک‌های سریع – آنچه که سایر تحقیقات نشان‌ داده‌اند را تأیید می‌کند. این بازیکنان عملکرد بهتری را در درک، توجه و شناخت دنیای اطراف خود دارند.

در یک سری از آزمایشات بر روی تعدادی از گیمرها (۱۰ تا ۱۴ نفر در هر پژوهش)، تحقیقات نشان داد که گیمرها با تجربۀ انجام بازی‌های ویدیویی اکشن در گذشته در انجام کارهای ادراکی مانند فرق‌گذاری بین الگوها بیشتر از گیمرهایی کم تجربه مهارت دارند.

در تحقیقات دیگر، آن‌ها به گیمرهایی که تجربه‌ی کمی از انجام بازی‌های ویدیویی اکشن داشتند، ۵۰ ساعت تمرین دادند. آن‌ها متوجه شدند که این گیمرها در انجام کارهای ادراکی نسبت به سری‌های قبل بهتر عمل می‌‌کنند.

تحقیقات به ما می‌گوید که یادگیری پیشرفتۀ منظم و ساختار محیط‌ها ممکن است به عنوان مکانیسم اصلی عمل کند که به وسیله‌ی انجام بازی‌های ویدیویی اکشن روی عملکرد ادراک، توجه و شناخت تأثیر می‌گذارد.

در این تحقیقات، به بسیاری از ویژگی‌ها و کیفیت‌ها اشاره کردیم که باعث می‌شود بازی‌های ویدیویی بسیار مفید باشند. برای مثال، در یک زمینه‌ی آموزشی بازی‌های ویدیویی می‌توانند سرگرم کننده و تحریک کننده باشند، که به معنای حفظ توجه دانش‌آموزان به مدت طولانی است. به دلیل وجود هیجان، بازی‌های ویدیویی می‌توانند برای برخی روش جذاب‌تری برای یادگیری باشند.

بازی‌های رایانه‌ای جذابیتی دارند که فراتر از بسیاری از مرز‌های جمعیتی ما مانند، سن، جنسیت ، قومیت یا مدرک تحصیلی است. از بازی‌های ویدیویی می‌توان برای کمک به تعیین اهداف و تمرین‌های پی‌در‌پی و در راستای آن‌ها، ارائه‌ی بازخورد، تقویت، عزت نفس و حفظ سابقه‌ای از تغییرات رفتاری استفاده کرد.

تعامل با آن‌ها می‌تواند به محرک یادگیری باشد، این تحریک یادگیری به افراد این امکان را می‌دهد تا تازگی، کنجکاوی و چالش را تجربه کنند. فرصتی است برای توسعه‌ی انتقال مهارت‌ها یا تمرین‌های چالش برانگیز یا فعالیت‌های خارق‌العاده، مانند شبیه‌ساز پرواز یا عملیات شبیه‌سازی شده.

از آنجایی که بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند بسیار جذاب باشند، می‌توانند از نظر درمانی نیز مفید باشند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند به عنوان نوعی فیزیوتراپی به عنوان یک زمینه‌ ابتکاری مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که وقتی کودکان هنگام شیمی‌ درمانی بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند نیاز به مسکن‌های کمتری نسبت به سایرین دارند.

بازی‌های ویدیویی علاوه بر ارزش سرگرمی، از پتانسیل آموزشی خوبی نیز برخوردار است. بازی‌هایی که به طور خاص برای پرداختن یه یک مشکل خاص طراحی شده‌اند و  یا مهارت خاصی را آموزش می‌دهند، بسیار موفق بوده‌اند؛ دقیقاً به این دلیل که آن‌ها دارای انگیزه، جذاب، و امکان تعامل دارند و برای بهبود آن‌ها پاداش می‌دهند.

اما انتقال مهارت در خارج از زمینه‌ی بازی عامل مهمی است. آنچه که از ادبیات علمی نیز مشخص است این است که پیامدهای منفی بازی تقریباً برای کسانی است که بیش از حد بازی‌های ویدیویی را انجام می‌دهند. شواهد کمی در مورد اثرات جانبی جدی بر سلامتی کسانی که به طور متوسط بازی ویدیویی انجام می‌دهند وجود دارد.

دیدگاه
۱۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

15 Replies to “چگونه انجام بازی‌های ویدیویی برای مغز مفید است؟”

 1. تمام دنیا میدونن ولی خب چه فایده به حال ما 😥

  ۱ ۰
  1. Rooh گفت:

   خدایی چه فایده ای داره

   ۰ ۰
 2. واقعا ممنون بابت این مقاله عالی

  خیلی خوبه که این اطلاعات رو به مردم میدید .

  ۱ ۰
 3. عرشیا گفت:

  بعضی ها بازم قبول نمی کنند

  ۱ ۰
  1. Rooh گفت:

   اصلا تو کتشون نمیره

   ۰ ۰
 4. Hitsugaya گفت:

  به بعضیا اگه این مقاله به علاوه ده تا مقاله دیگه هم نشون بدی بازم میگن بچه بازیه :|

  ۰ ۰
  1. Rooh گفت:

   بله متاسفانه

   ۰ ۰
 5. Rooh گفت:

  یه بهونه برای بیشتر بازی کردن :40:

  ۰ ۰
 6. Rooh گفت:

  مقاله ی عالی ای بود

  ۰ ۰
 7. Rooh گفت:

  تا حالا همچین مقاله ی ندیده بودم

  ۰ ۰
 8. Rooh گفت:

  تکه تک بود

  ۰ ۰
 9. Rooh گفت:

  ممنون از سایتتون

  ۰ ۰
 10. Rooh گفت:

  همچنین مطالبتون

  ۰ ۰
 11. Rooh گفت:

  و آقا مجید

  ۰ ۰