نقد بسته الحاقی Seed of Evil بازی Mutant Year Zero

مصائبِ ادامه‌دار آقای فرابشری
  • نیکوتین چند ساعت است از پای بازی بلند نشدی! حداقل پاشو و نفسی تازه کن!! / گیم‌پلی اعتیادآور
توسط میلاد طاهرنژاد در ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ , ۱۵:۳۸

این فرصت را داشتم تا نقد «جهش‌یافته سال صفر: سفر به عدن» (Mutant Year Zero: Road to Eden) را در آذر ماه سال گذشته به نگارش درآورم. حالا بسته‌ی گسترش دهنده‌ی بازی تحت نام «بذر شر» (Seed of Evil) منتشر شده و محتوای داستانی و آرکید را به این اثر دوست داشتنی افزوده است. اثری متفاوت در ترکیب ماجرایی ایزومتریک با مبارزات نوبتی. بیایید تا بررسی کنیم بسته‌ی الحاقی جدید تا چه حد در بخشیدن روح تازه به بازی اصلی موفق بوده است. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Mutant Year Zero: Seed of Evil در دنیای بازی همراه ما باشید.

شرارتی از دل طبیعت
در نقد اصلی اشاره شد که Mutant فضایی آخرالزمانی را دنبال می‌کند. جهانی پساانسانی که بیشتر عناصرش وام‌دار «استاکر»، شاهکار تارکوفسکی فقید است. جهش یافته‌ها، موجوداتی نیم‌انسان-نیم‌حیوان هستند که در مرکز توجه داستان قرار دارند و قهرمانان داستان‌ هستند. قهرمانانی در جای استاکرها که وظیفه دارند تا وارد «منقطه» (Zone) شوند و منابع مورد نیاز برای «آرک» (Ark) آخرین سنگرگاه محافظت از بشریت را تامین کنند. مکانی که جهش‌یافته‌ها و انسان‌ها در هارمونی زندگی می‌کنند و تحت رهبری ریش‌سفید هستند؛ انسانی مرموز که جامعه‌ی آرک را هدایت می‌کند و به استاکرها فرمان می‌دهد. در Road to Eden سفر اعجاب‌انگیز به سرزمین عدن، با مخالفت ریش‌سفید همراه بود. اما شخصیت‌های اصلی داستان، با سرپیچی از فرمان او، به عدن سفر کردند و در آنجا با نتایج آزمایشی عجیب روبرو شدند.

نقد بازی Mutant Year Zero: Seed of Evil

اتمسفر آخرالزمانی بر تک‌تک لحظات بازی حاکم است

دستکاری دی‌ان‌ای حیوانات باعث دگردیسی آن‌ها شده بود و ریش‌سفید که یکی از متخصصان حاضر در آزمایش بود، جهش‌یافته‌های داستان را از آزمایشگاه ربوده و از این آزمایش نافرجام نجات داده بود. اما زمانی که صدایی رادیویی به گوش رسید، بازی اصلی با یک کلیف هنگر پایان یافت. در نقد نسخه‌ی اصلی اشاره کردم که امید است به زودی داستان ناتمام را در نسخه‌ی جدید یا یک بسته‌ی الحاقی ارزان قیمت ببینیم. خوشبختانه این اتفاق با Seed of Evil افتاده و گسترش دهنده، داستان قبل را ادامه می‌دهد. ماجرای Seed of Evil دقیقا از پایان Road to Eden آغاز می‌شود. جایی که ریش‌سفید با اطلاع از برملا شدن حقیقت، از آرک به منقطه گریخته و حال وظیفه‌ی شماست تا او را بیابید. پس از یافتن ریش‌سفید، او از اتفاقی شوم خبر می‌دهد. بلایی که به زودی رخ می‌دهد و بذر شومی که باعث شده تا ساقه و برگ شیطانی، تمام منطقه و حتی آرک را در بر بگیرند. ریش‌سفید جدید، وظیفه‌ی تازه‌ای به استاکرها می‌دهد؛ یافتن منبع این هرج و مرج.

قوس داستانی اصلی Seed of Evil بر سفری جدید تاکید دارد. ادیسه‌ای تازه در بستر آخرالزمانی که در Road to Eden به خوبی پرداخت شده و حالا حضوری پررنگ‌تر دارد. تهاجم گیاهی شیطانی به دنیای جهش‌یافته‌ها و انسان‌های آخرین، جهان را منحوس‌تر از قبل می‌کند. پنج استاکر پیشین که تحت کنترل شما هستند و می‌توانید سه شخصیت را به انتخاب وارد مبارزه کنید، حالا باید ریشه‌های گیاه شیطانی را بیابند تا ریشه‌ی مشکلات را بخشکانند. یک جهش‌یافته‌ی جدید با نام «بیگ‌خان» هم وارد داستان می‌شود و گروه‌تان را قدرتمند‌تر و جذاب‌تر از قبل می‌کند. یک نیمه گوزن انسان‌نما که قدرت ویژه‌اش، نفس آتشین است. البته بیشتر جذابیت بیگ‌خان را نه توانایی‌هایش در مبارزات، بلکه دیالوگ‌های متفاوتش بر دوش کشیده‌اند. در کنار «داکس» و «بورمن»، بی‌شک بیگ خان ستاره‌ی جدید Mutant است.

نقد بازی Mutant Year Zero: Seed of Evil

پادها نقش مهمی در گوناگونی گیم‌پلی دارند

بیگ خان؛ ستاره‌ی جدید

در مبارزات، بیگ‌خان به عنوان یک استاکر باتجربه، توانایی‌های کارآمدی دارد. سبک بازی او تقریبا ترکیبی از دو شخصیت محبوب نسخه‌ی قبلی است و توانایی‌های ویژه‌اش هم غالبا مفید ظاهر می‌‌شوند. تخصص‌اش از پای درآوردن گروهی دشمنان است. پس جای گیری درست با او، نقش به سزایی در چگونگی پیشبرد استراتژی مبارزاتتان خواهد داشت.

به عنوان یک بسته‌ی الحاقی گسترش دهنده، همچنان Seed of Evil اهداف بازی اصلی در ترکیب گیم‌پلی تاکتیکال، مخفی‌کاری، کاوش و داستان سرایی را دنبال می‌کند. تغییرات رادیکالی وجود ندارد، اما دشمنان گیاهی جدید، کمی مبارزات را متفاوت کرده‌اند. برای مثال پادهایی گیاهی وجود دارند که پس از چند دست بازی، از خود دشمنان جدید تولید می‌کنند. همین مکانیک به ظاهر ساده، تا حدی مبارزات را تازه نگه داشته و از تکراری بودن آن در مقایسه با نسخه‌ی اصلی جلوگیری کرده است. شاید اگر حق ساخت بازی در دستان ناشر یا توسعه‌دهنده‌‌ای دیگر بود، با همین تغییرات شاهد نسخه‌ی دوم بودیم. اما سازندگان با احترام به مخاطب بسته‌ای ۱۵ دلاری را با محتوای قابل قبول عرضه کرده‌اند که چندین ساعت سرگرمتان می‌کند.
در کنار مبارزات که جلوه‌ای تازه به بازی داده‌اند، بخش کاملا جدیدی با Seed of Evil به نقشه‌ی Mutant اضافه شده. این بخش جدید از نظر طراحی ظاهری و طراحی مراحل، در سطح نسخه‌ی اصلی است و در جای‌جای آن آیتم‌های باارزشی یافت می‌شود. مناطق قبلی هم در دسترس هستند و حالا می‌توان با سطح بالاتر به آن‌ها بازگشت. برخی از این مناطق با دشمنان جدید پر شده‌اند تا حکم ماموریت‌های فرعی را داشته باشند. دشمنان در این بخش‌ها سخت‌تر از قبل هستند و سطح بالای شخصیت‌ها و استراتژی درست مبارزات را می‌طلبند. هنوز هم مخفی‌کاری به کارتان می‌آید. احترام به سبک بازی مخاطب یکی از نکات برجسته‌ی ساختار مراحل بسته‌ی الحاقی جدید است.

نقد بازی Mutant Year Zero: Seed of Evil

بذر شیطانی همه جا را فرا گرفته

اگر نقد اصلی را خوانده باشید، قطعا می‌دانید که Mutant یکی از آثار مورد علاقه‌ی نگارنده طی سال گذشته بود. حالا بسته‌ی الحاقی جدید، علاوه بر اینکه داستان را کامل می‌کند، به معرفی شخصیتی می‌پردازد که به خوبی پرداخت شده و یک بخش آرکید معرفی می‌کند که می‌توان تا ساعت‌ها درگیرش بود و در لیدربورد به زدن رکورد دیگران مشغول شد.

Resolution: Score: 8/10

If you’ve read the original review , reason to jump back into the world of Mutant with new faces, new enemies and new weapons. That could have been for hours, and he hit record highs at Leeds.

Platform: Xbox One

(این نقد بر اساس نسخه منتقدین بازی نوشته شده که توسط Funcom در اختیار دنیای بازی قرار گرفته است.)

 

نکات مثبت

+تغییرات قابل قبول
+کامل شدن داستان
+محتوای ارزشمند

نکات منفی

-پایان بندی نه چندان باشکوه

8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: