توسط مهدی هفته خانک در ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ , ۱۹:۲۵

«جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» برخلاف بزرگ‌ترین اقتباس از داستان‌های جی. کی. رولینگ؛ یعنی سری «هری پاتر»، اثر چندان درخشان و ماندگاری نبود؛ اما حداقل قابل تحمل بود و دیدن آن حداقل برای یکبار خالی از لطف نبود. اما فیلم دوم این سری یعنی جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد (Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald) دیگر حتی قابل تحمل هم نیست. با دنیای بازی و نقد فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald همراه باشید.

کمپین تبلیغاتی فیلم تمرکز زیادی بر روی آنتاگونیست آن داشت. ضد قهرمانی که با بازی «جانی دپ» نوید یک داستان درگیر کننده و شخصیتی شاید حتی در حد و اندازه‌ی «لرد ولدمرت» را می‌داد. گریندل والد، آنتاگونیستی با کاریزمای فراوان که نامش حتی در اسم فیلم هم دیده می‌شود، اما تعداد دفعات حضور او در فیلم بسیار محدود است و به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد. خارج از حضور مستقیم هم برخلاف انتظار، این آنتگونیست پرداختی دریافت نمی‌کند. در ابتدای فیلم شاهد این هستیم که وی به دلیل جرم‌هایی که هیچ وقت متوجه نمی‌شویم چیست در زندان است که ناگهان فرار کرده و به نزد دوستان و مریدان خود باز‌می‌گردد. به یاد آورید که چگونه یک قسمت از هفتگانه‌ی هری پاتر تنها به نحوه‌‌ی بازگشت ولدمرت می‌پرداخت. از طرفی فیلم حول محور پسری با استعداد جادویی فراوان می‌چرخد که چشم طمع گریندل والد را به خود دوخته و وزارت جادو سعی در یافتن و محافظت از او دارد، اما همین شخصیت محوری هم پرداختی دریافت نمی‌کند و تنها کاری که می‌کند این است که در چند سکانسی که ظاهر شده مخاطب را بیش از پیش گیج می‌کند. همین عدم شخصیت پردازی و حضور محدود شخصیت‌های محوری داستان در فیلم باعث می‌شود تا با وجود بازی خوب جانی دپ و شخصیت‌های مهیجی نظیر «دامبلدور»، اشتیاقی برای دنبال کردن داستان در مخاطب به وجود نیاید.

نقد فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald

عدم شخصیت پردازی و حضور محدود شخصیت‌های محوری داستان در فیلم باعث می‌شود تا اشتیاقی برای دنبال کردن داستان در مخاطب به وجود نیاید

اما آنتاگونیست فیلم تنها شخصیت آن نیست که از مشکل عدم پرداخت رنج می‌برد، هر‌چند مهم‌ترین آن‌ها است. به سختی می‌توان چیزی به نام «شخصیت پردازی» را در فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald دید، در حالی که فیلم به صورت حماقت‌باری سعی در درام بودن دارد. در کنار این تلاش احمقانه برای درام بودن، فیلم شخصیتی به بزرگی دامبلدور را در خود دارد که سعی می‌کند پیش زمینه‌ی داستانی مهمی را بین او و گریندل والد بچیند، لقمه‌ی بزرگی که در گلوی فیلم گیر می‌کند و از عهده‌ی هضم آن بر‌نمی‌آید.

بزرگترین مشکل این اثر هم دقیقا همینجاست؛ فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald نمی‌داند که با خودش چند چند است. فضای تاریک و سنگینی که از طرف کاریزمای ضدقهرمان داستان(نه شخصیت‌پردازی آن) به فیلم القا می‌گردد، با درام‌هایی خنده‌دار و روابط عاشقانه‌ای مضحک و سطحی ترکیب شده و در میان شخصیت‌های فراوان، گیج‌کننده و بدون پرداخت؛ فیلم را در دریایی از تضاد غرق می‌کند.

نقد فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald

حتی شخصیتی به بزرگی دامبلدور هم چندان مورد توجه قرار نمیگیرد

در انتها نیز داستان در حالی به اتمام می‌رسد که نوید یک دنباله‌ی مستقیم را می‌دهد؛ این در حالی است که تمام محتوای بیش از دو ساعته‌ی این فیلم را(اگر بتوان نام «محتوا» را بر آن نهاد) می‌توان در کمتر از نیم ساعت خلاصه کرد و مخاطب نیز نه تنها چیزی را از دست نخواهد داد، بلکه زمانش نیز هدر نخواهد شد.

به هر حال با فیلمی کاملا صنعتی طرف هستیم و انتظار داستان گویی رویایی را هم از همان ابتدا از آن نداشتیم. اما هالیوود هر چقدر هم که محتوا را رو به زوال می‌برد، حداقل با جلوه‌های ویژه‌ی حیرت‌انگیز و موسیقی‌های ظریف، ظاهر‌سازی می‌کند. اما فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald حتی در جلوه‌های ویژه‌ی خود نیز در برخی موارد گاف می‌دهد و موسیقی‌های آن نیز گاهاً خارج از متن هستند.

بی‌انصافی نکنیم، اگر بازی خوب بازیگران فیلم به خصوص جانی دپ و «جودی لا» را که به دلیل شخصیت‌پردازی ضعیف هدر می‌رود در نظر نگیریم، تنها نکته‌ی مثبت فیلم دکوپاژ گوتیک آن و گریم کاریزماتیک بازیگرانش است.

جنایات گریندلوالد فیلم پر‌خرجی بود، حتی لیست بازیگران فیلم نیز این را نشان می‌دهد. با این حال سری هری پاتر و جی. کی. رولینگ به قدری طرفدار در سراسر جهان دارند که تنها در جست و جوی فرصتی برای کاوش در جهان جادویی این نویسنده هستند و نظر منتقدین و نمره‌های فیلم برایشان مهم نیست. همین افراد بودند که ششصد و نیم میلیون دلاری را برای فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald (در طول کل زمان اکران) به ارمغان آوردند. البته عملکرد چندان درخشانی را هم از فیلم شاهد نبودیم و با توجه به افتضاح بودن آن، انتظار فروش بالایی هم از آن نمی‌رفت.  در حقیقت فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald کمترین میزان فروش گیشه‌ در میان تمام فیلم‌های سینمایی اقتباسی از داستان‌های رولینگ را داشت؛ با این حال حداقل‌اش این بود که توانست با جبران بودجه‌ی دویست میلیون دلاری، گلیم خود را از آب بیرون بکشد، البته که از یک بلاک باستر با تبلیغات فراوان کمتر از این هم انتظار نمی‌رود. اما اگر از کسانی که برای تماشای فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald بلیط گرفته بودند بپرسید، اگر تعصب خود روی جهان هری پاتر را کنار گذاشته و منطقی به فیلم نگاه کنند، اعتراف خواهند کرد که در حقشان خیانت شده است.

نقد فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald

اگر تعصب خود روی جهان هری پاتر را کنار گذاشته و منطقی به فیلم نگاه کنند، اعتراف خواهند کرد که در حقشان خیانت شده است

اگر قرار است مجموعه‌ی Fantastic Beasts این گونه ادامه یابد، به عنوان کسی که سهم قابل توجه‌ای از نوجوانیش را به «هری پاتر» اختصاص داده بود؛ از برادران وارنر و جی. کی. رولینگ خواهش می‌کنم تا برای حفظ آبروی هری پاتر هم که شده، دست از تولید «جانوران شگفت‌انگیز» بکشند. اما متاسفانه برادران وارنر برنامه‌ی تولید پنج فیلم تحت عنوان Fantastic Beasts را دارند و این یعنی سه فیلم دیگر از این سری در راه است، تازه اگر تولید بیش از پنج فیلم برای این شرکت نچربد. اما خوشبختانه طی اخبار اخیر سینما، تولید فیلم بعدی این سری که ادامه‌ی مستقیمی بر Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald خواهد بود، تاخیر نسبتا بزرگی خورده است. امیدواریم سازندگان انتقاد‌ها را قبول کرده و به افتضاح خود پی برده باشند و این تاخیر هم در جهت تغییر و عمق بخشی به فیلم‌نامه باشد تا شاید فیلم بعدی با عملکرد بهتر خود بتواند کمی از گند کاری فیلم Fantastic Beasts the Crimes of Grindelwald را جبران کند.

نکات مثبت

دکوپاژ و گریم

بازی خوب بازیگران

نکات منفی

آنتاگونیست پرداخته نشده که حضور محدودی دارد

شخصیت پردازی فوق‌العاده ضعیف

پارادوکس موجود در تم دارک، درام‌های خنده‌دار و…

روابط عاشقانه‌ی مضحک

پایان بندی ضعیف

4.25
متوسط
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: