توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۰:۱۲

متولدین دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ احتمالاً به خوبی تحول سرگرمی‌ها را تا به این لحظه تجربه کرده‌اند. هیچ وقت یادم نمی‌رود که یکی از تفریحات اصلی ما کارت بازی با دوستان بود. لذتی بسیار ناب و فراموش نشدنی که در زمان بازی با کارت فوتبالیست‌ها داشتیم به مرور زمان کم رنگ‌تر شد و جای خود را به بازی‌های ویدئویی و پر زرق و برق امروزی داد. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech در دنیای بازی همراه باشید.

با وجود این از چند سال قبل سبک جدیدی در بازی‌های ویدئویی به وجود آمد و به سرعت رواج پیدا کرد. به عبارت دیگر سازندگان بازی‌های ویدئویی کارت‌های بازی را به دنیای دیجیتالی وارد و به آن رنگ و لعاب بخشیدند. یکی از این شرکت‌ها، «Image & Form Games» است.

شرکت یاد شده مدتی قبل نسخه‌ی جدیدی از مجموعه بازی‌های «مأموریت جهان بخار» SteamWorld Quest را با نام «دست گیلگمیش» Hand of Gilgamech برای سوییچ، ویندوز، لینوکس و مکینتاش منتشر کرد. این بازی برخلاف نسخه‌های قبلی خود بر پایه‌ی کارت‌ها انجام می‌شود.

این بازی پس از حدود ۱۰ ساعت تجربه انجام شده است.

قهرمانان باستانی و اژدهایان

روایت بازی مأموریت جهان بخار هیچ‌گونه ارتباطی با نسخه‌های قبل ندارد. داستان از جایی آغاز می‌شود که یک کودک از پدربزرگ خود می‌خواهد داستانی از عصر اژدهایان، هیولاها و قهرمانان دلاور تعریف کند. قصه این گونه آغاز می‌شود که دو دوست با نام‌های آرمیلی و کوپرنیکا برای جمع کردن قارچ به جنگل می‌روند که گروهی ناشناس به دهکده حمله کرده و آنجا را به آتش می‌کشند. حال وظیفه‌ی قهرمانان داستان است که آن‌ها را تعقیب کنند تا متوجه هدف اصلی آن‌ها بشوند.

تقریباً همه‌ی شخصیت‌های داستان روبات هستند و به‌خوبی پرداخته شده‌اند. برای مثال کوپرنیکا دختری کیمیاگر، باهوش و واقع بین است. در حالی که آرمیلی یک شوالیه‌ی خیال‌باف است که بسیاری از افسانه‌های گذشتگان را حفظ بوده و عادت دارد همه‌چیز را به شکلی افسانه‌ای بیان کند. در مقابل می‌توان به دوست این دو با نام گالئو اشاره کرد. گالئو روباتی غول‌پیکر و قدرتمند، اما بسیار تنبل است و همواره سعی دارد از زیر کار فرار کند.

کارت بازی مدرن

تصویری از مبارزات بازی

تازه‌ترین نسخه از فرنچایز مأموریت جهان بخار، در سبک نقش‌آفرینی کارتی عرضه شده است. نقشه‌ی بازی به محیط‌های بسیار کوچک متعدد تقسیم شده است که به یکدیگر راه دارند و معمولاً وظیفه‌ی شما در هر کدام این است که به یک یا دو مبارزه بپردازید.

همان‌طور که گفته شد بازی و مبارزات آن به صورت نوبتی و بر پایه‌ی کارت‌ها انجام می‌گیرد. در بازی حدود صد کارت مختلف و منحصر به فرد وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای مقابله با دشمن استفاده کنید.

کارت‌های یاد شده به سه دسته‌ی هجومی، مهارتی و قهرمانی تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول همان حملات معمولی هستند، دسته‌ی دوم به مهارت هر شخصیت مربوط می‌شود و دسته‌ی سوم نیز قوی‌ترین تکنیک‌های هر شخصیت را در برگرفته‌اند. از طرفی مبارزات و کارت‌ها به شدت عناصر وابسته‌اند و باید در زمان حمله به نوع دشمن توجه کنید.

دقیقا به مانند نقش آفرینی‌های عادی، با مبارزه ارتقا پیدا می‌کنید.

مبارزات به این گونه است که در هر نوبت تعدادی کارت در اختیار شما قرار داده می‌شود و می‌توانید حداکثر تا سه کارت را برای حمله انتخاب کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که تعدادی از کارت‌ها، به خصوص رده‌ی قهرمانی پیش از استفاده باید شارژ شوند. به عبارت ساده‌تر زمانی که از کارت‌های معمولی استفاده می‌کنید یک نوار در بالای صفحه شروع به پر شدن می‌کند که برای استفاده از کارت‌های ویژه به آن نیاز دارید.

از طرفی اگر همه‌ی کارت‌های مورد استفاده از یک نوبت مربوط به یک قهرمان باشند، در پایان یک حرکت ویژه را از وی شاهد خواهیم بود. همچنین در هر دست اگر از کارت‌های خود راضی نبودید می‌توانید دو کارت را تعویض کنید.

همه‌ی موارد بالا به مبارزات عمق بسیار مناسبی می‌بخشند؛ اما به هر حال از آنجایی که بازی کارتی است تا حدی به شانس بستگی داشته و می‌تواند در بعضی مبارزه‌ها شما را اذیت کند.

محل استراحت و ذخیره سازی بازی

در خارج از مبارزات شما می‌توانید در محیط چرخیده، صندوقچه‌های گنج را پیدا کنید. در حین مبارزات یا پیدا کردن صندوقچه‌های گنج معمولاً موادی پیدا می‌کنید که امکان ساخت کارت‌های جدید را به شما می‌دهد. از طرفی درست به مانند بازی‌های نقش‌آفرینی با هر مبارزه امتیاز تجربه دریافت خواهید کرد و می‌توانید با پوشیدن زره و سلاح‌های مختلف قهرمان‌های خود را قوی‌تر کنید.

در محیط‌های بازی مجسمه‌هایی وجود دارند که علاوه بر ذخیره‌سازی، سلامتی آن‌ها را نیز بازیابی می‌کنند؛ اما خوشبختانه با جابه‌جایی بین هر محیط بازی به صورت خودکار پیشرفت شما را نیز ذخیره خواهد کرد.

هزارتوی افسانه‌ها

بازی از محیط‌های بسیار کوچک به هم پیوسته تشکیل شده است؛ اما این محیط‌ها از تنوع خوبی برخوردار بوده و پیش از این که برای شما تکراری شوند، تغییر می‌کنند. از طرفی می‌توان به طراحی هنری بازی اشاره کرد.

همه‌ی محیط‌ها پر جزئیات و اغلب چندلایه هستند و همین موضوع زیبایی مناسبی به بازی داده است. دشمنان و همه‌ی شخصیت‌های بازی نیز از شرایط مشابهی برخوردار هستند.

تنها کسی که در بازی حرف می‌زند، راوی داستان است و بقیه‌ی شخصیت‌ها اصوات نامفهوم و بی‌معنی از خود خارج می‌کنند! با وجود این موسیقی بازی به خوبی کار خود را انجام می‌دهد.

کارت بازی با خاطرات

طرفداران بازی‌های کارتی، نقش‌آفرینی نوبتی و مأموریت جهان بخار به خوبی می‌توانند از بازی نقد شده لذت ببرند. این اثر به‌خوبی می‌تواند ساعات شما را پر کرده، لحظات خوشی را برای شما رقم بزند.

نکات مثبت

+تنوع بسیار بالای کارت‌ها

+شخصیت‌پردازی مناسب

نکات منفی

-وابستگی مبارزات به شانس

8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: