توسط کاوه جمشیدی در ۵ مرداد ۱۳۹۸ , ۱۵:۰۰

چندین ماه پس از عرضه‌ی نسخه‌ی کنسولی عنوان Red Dead Redemption 2، تاکنون خبری در مورد نسخه‌ی PC منتشر نشده است اما زمزمه‌هایی در این باره به گوش می‌رسد. در این مقاله، به طور خلاصه به تمامی شواهد انتشار بازی Red Dead Redemption 2 برای PC می‌پردازیم. علاوه بر این، نیم نگاهی به سابقه‌ی راک‌استار در عرضه‌ی نامنظم بازی‌هایش برای کامپیوترهای شخصی خواهیم داشت تا ببینیم آیا می‌توانیم به تخمینی منطقی از زمانی که می‌توانیم Red Dead Redemption 2 را روی کامپیوترهایمان بازی کنیم برسیم یا خیر. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

با وجود این که عرضه‌ی Red Dead Redemption 2 برای PC تقریباً اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، راک‌استار کماکان به طور جدی به آن نپرداخته است. این وضعیت آشنا به نظر می‌رسد؛ چرا که نسخه‌ی PC عنوان GTA 5 نیز با فاصله‌ای بالغ بر یک سال نسبت به نسخه‌های کنسولی عرضه شد. اگر این فاصله‌ی زمانی را برای Red Dead Redemption 2 نیز در نظر بگیریم، انتظار داریم در سال جاری میلادی خبرهایی قطعی در مورد نسخه‌ی PC عنوان Red Dead Redemption 2 بشنویم. 

راک‌استار تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی به طور رسمی منتشر نکرده است و ماه‌ها است از اظهار نظر در مورد این موضوع طفره می‌رود. با این حال، روز به روز شواهد مبنی بر عرضه‌ی Red Dead Redemption 2 برای PC روی یکدیگر انباشته می‌شوند؛ اشاره‌ به نسخه‌ی PC در وبسایت Rockstar’s Social Club، اطلاعاتی که از اپلیکیشن موبایلی Red Dead Redemption 2 استخراج شده است، ویدیوی کوتاهی که از تنظیمات گرافیکی بازی به بیرون درز کرده است و چند مورد دیگر. 

 

بخشی از سورس کد وبسایت Rockstar’s Social Club که به Accomplishment های نسخه‌ی PC اشاره می‌کند

آخرین مدرک منتشر شده در مورد نسخه‌ی PC عنوان Red Dead Redemption 2 بخشی از سورس کد وبسایت Rockstar’s Social Club است که پیش‌تر در دنیای بازی به آن پرداخته بودیم. با نگاه به بخشی از کد که شامل عبارت «RDR2_PC_Accomplishments» است می‌توان نتیجه گرفت که صریحاً به نسخه‌ی PC این بازی اشاره شده است. به نظر می‌رسد در آدرس صفحات و کد وبسایت از کلمه‌ی Accomplishment برای اشاره به دستاوردهای داخل بازی استفاده شده است در حالی که وبسایت اصلی از کلمه‌ی Achievement استفاده می‌کند. 

نتیجه‌گیری این چنینی از سورس کد رسانه‌های راک‌استار چندان عجیب به نظر نمی‌رسد؛ زیرا یکی از اولین مدارکی که به عرضه‌ی Red Dead Redemption 2 برای PC اشاره می‌کرد بخشی از کد استخراج شده از اپلیکیشن موبایلی راک‌استار برای این بازی بود. با این اوصاف، این دومین بار است که سورس کد یکی از رسانه‌های راک‌استار به نسخه‌ی PC عنوان Red Dead Redemption 2 اشاره می‌کند.

 

مدیرعامل Take-Two می‌گوید که عرضه‌ی بازی Red Dead Redemption 2 برای PC هیچ‌گونه ضرری ندارد

در کنفرانس گفت‌وگوی میان سهامداران و Strauss Zelnick، مدیرعامل Take-Two، وی در پاسخ به یکی از سهامداران که گفته بود عرضه‌ی این بازی برای PC می‌تواند راه آسانی برای کسب در‌آمد باشد، بیان کرد: «هیچ زیانی در عرضه‌ی این بازی برای PC وجود ندارد.»

واضح است که این اظهار نظر هیچ چیزی را تأیید نمی‌کند؛ اما به منزله‌ی تغییر لحن جدی Strauss Zelnick است که در پاسخ به سؤالات مربوط به پورت شدن بازی‌های راک‌استار برای PC این جمله‌ی کلیشه‌ای را تکرار می‌کند که هرگونه اخبار مربوط به بازی‌های راک‌استار از طرف خود توسعه‌دهنده اعلام خواهد شد.

 

اشاره به بازی Red Dead Redemption 2 برای PC در صفحه‌ی Linkedin توسعه‌دهنده‌ی سابق فیزیک بازی

طبق مطلبی در Reddit، یکی از توسعه‌دهندگان فیزیک بازی از استودیوی راک‌استار تورنتو در صفحه‌ی Linkedin خود به نسخه‌ی PC این بازی اشاره می‌کند. البته این موضوع می‌تواند ناشی از یک سهل‌انگاری باشد؛ اما آیا ممکن است واقعاً نسخه‌ی PC در کار باشد؟

شایعه‌ای دروغین مبنی بر معرفی نسخه‌ی PC عنوان Red Dead Redemption 2 در ماه آوریل

چندی پیش شایعه‌ای بر اساس مطلبی از وبسایت ۴Chan شروع به انتشار کرد که نسخه‌ی PC این بازی در تاریخ ۲۲ آوریل معرفی و در تاریخ نهم جولای عرضه خواهد شد. علاوه بر این، شخص افشاگر مدعی شده بود که این بازی در انحصار فروشگاه اپیک گیمز خواهد بود. دقیقاً یک روز پیش از انتشار این شایعه، فرد افشاگر مدعی شده بود که عنوان Super Mario Odyssey نیز برای PC معرفی خواهد شد؛ بنابراین می‌شد نتیجه گرفت که این شایعه بی‌اساس است. 

با این حال، جعلی بودن این شایعه به معنی این نیست که Red Dead Redemption 2 برای PC عرضه نخواهد شد. همچنین با در نظر گرفتن این نکته که عناوینی نظیر Borderlands 3 از ۲K و The Outer Worlds از Private Division هر دو برای مدتی در انحصار زمانی فروشگاه اپیک گیمز بوده‌اند و نیز این نکته که راک‌استار مالک هر دو شرکت مذکور است، می‌توان دریافت که چرا افشاگر مدعی شده است Red Dead Redemption 2 در انحصار اپیک گیمز خواهد بود. 

 

اطلاعات استخراج شده از اپلیکیشن موبایلی Red Dead Redemption 2 همچنان محکم‌ترین مدرک مبنی بر وجود نسخه‌ی PC این بازی است

ظاهراً اپلیکیشن موبایلی که همزمان با عرضه‌ی نسخه‌ی کنسولی Red Dead Redemption 2 عرضه شد حاوی مدارکی مبنی بر وجود داشتن نسخه‌ی PC است. طبق گزارش وبسایت Rockstar Intel، برخی پارامترهای اپلیکیشن به وضوح به تنظیمات گرافیکی نسخه‌ی PC اشاره می‌کنند. مواردی از قبیل سطح کیفیت Anisotropic، کیفیت سایه‌زنی ذرات، TXAA، کیفیت نورپردازی ذرات، شدت Motion Blur، کیفیت چمن، انعکاس نور، فاصله‌ی سایه‌ها و سایر موارد. با این حال، شاید واضح‌ترین اشاره به نسخه‌ی PC را در این خط کد بتوان یافت:

‘CommandIsPcVersion(void) 000000000166A12C’

علاوه بر این، در پارامترها اشاره‌ای به Oculus نیز شده است؛ بنابراین نسخه‌ی PC عنوان Red Dead Redemption 2 ممکن است قابلیت‌هایی در پشتیبانی از واقعیت مجازی نیز داشته باشد. در مجموع مدارکی که از اپلیکیشن موبایلی بازی به دست آمده‌اند تاکنون محکم‌ترین شواهد دال بر عرضه‌ی این بازی برای کامپیوترهای شخصی هستند.

 

ویدیویی که ظاهراً تنظیمات گرافیکی نسخه‌ی PC را نشان می‌داد به یوتیوب درز کرد

چندی پیش ویدیویی ضبط شده در یوتیوب منتشر شد که گفته می‌شد منوی تنظیمات گرافیکی نسخه‌ی PC عنوان Red Dead Redemption 2 را نمایش می‌دهد. بحث‌های داغی هم حول آن در Reddit شکل گرفت. انتشاردهنده‌ی اصلی آن پس از مدت کوتاهی آن را حذف کرد اما همان ویدیو مجدداً توسط کاربری دیگر آپلود شد. تنظیماتی نظیر VSync، کیفیت سایه‌زن، کیفیت بافت، کیفیت سایه، کیفیت بازتاب و غیره در این منو دیده می‌شوند. تاکنون راک‌استار سؤالات ما جهت بررسی صحت این ویدیو را بی‌پاسخ گذاشته است. اگرچه ظاهر و فونت‌های منو آن‌ را واقعی و باورپذیر جلوه می‌دهند، اما نکات ریزی وجود دارند که باعث می‌شوند به صحت این ویدیو خدشه وارد شود.

چرا سایر تنظیمات گرافیکی دیده نمی‌شوند؟ در این منو قابلیت تنظیم FXAA وجود دارد؛ در حالی که طبق اطلاعات اپلیکیشن موبایلی بازی TXAA باید به عنوان قابلیت Anti-aliasing در دسترس باشد و در نسخه‌ی کنسولی نیز TAA به صورت پیش‌فرض تنظیم شده است. بنابراین، محتوای این ویدیو با اطلاعات قبلی سازگاری ندارد. 

با گذشت بیش از یک ماه از آپلود، این ویدیو هنوز در یوتیوب قابل دسترسی است و برخی از کاربران نیز اعلام کرده‌اند که بیلد نامبر ذکر شده در این ویدیو دقیقاً با بیلد نامبر اولین نسخه‌ی عرضه‌ شده برای کنسول‌ها یکسان است؛ به همین خاطر، با اطمینان بالایی می‌توان به جعلی بودن این ویدیو رأی داد. با این حال هنوز هم نمی‌توان گفت که Red Dead Redemption 2 برای PC عرضه نخواهد شد.

 

نسخه‌ PC بازی برای مدت کوتاهی در لیست فروش یک خرده‌فروشی هلندی مشاهده شد

وبسایت هلندی Media Markt برای مدت کوتاهی نسخه‌ی مخصوص کامپیوترهای شخصی Red Dead Redemption 2 را در لیست محصولاتش قرار داد. اگرچه اندکی بعد مشخص شد صفحه‌ی مذکور تنها جهت این ساخته شده بود که در صورت لزوم روزی استفاده شود؛ اما نمی‌توان خوشبینی این فروشگاه هلندی را نسبت به عرضه‌ی نسخه‌ی PC نادیده گرفت.

 

با توجه به فروش بالای نسخه‌ی PC عنوان GTA 5 بعید است راک‌استار از عرضه‌ی Red Dead Redemption 2 برای این پلتفرم چشم‌پوشی کند

فروش کلی GTA 5 به بیش از نود میلیون نسخه می‌رسد که رقم اعجاب‌انگیزی محسوب می‌شود. طبق اطلاعات فاش شده از تعداد کاربران بازی‌های استیم، فروش GTA 5 در این فروشگاه دقیقاً به ۱۲٫۶۰۴٫۱۲۳ نسخه می‌رسد. این رقم شامل نسخه‌هایی که توسط سایر خرده‌فروشان فروخته شده نمی‌شود؛ بنابراین میزان کلی فروش GTA 5 در پلتفرم PC اندکی بالاتر از رقم ذکر شده خواهد بود. عملکرد موفق GTA 5 در پلتفرم PC می‌تواند دلیل موجهی برای عرضه‌ی Red Dead Redemption 2 برای این پلتفرم باشد. 

عموماً چقدر باید برای نسخه‌ی PC بازی‌های راک‌استار منتظر بمانیم؟

 • GTA 4 پس از حدود هفت ماه به پلتفرم PC آمد.
 • نسخه‌ی PC عنوان LA Noire تقریباً شش ماه بعد از نسخه‌های کنسولی منتشر شد.
 • Max Payne 3 تنها دو هفته بعد از کنسول‌ها برای کامپیوترهای شخصی عرضه شد. البته باید به این نکته توجه داشت که به لحاظ تاریخی مجموعه‌ی Max Payne عنوانی برای پلتفرم PC به شمار می‌رود.
 • GTA 5 هفده ماه بعد از نسخه‌های PS3 و Xbox 360 و پنج ماه بعد از نسخه‌های PS4 و Xbox One برای PC عرضه شد. نسخه‌ی PC این بازی قرار بود سه ماه زودتر در ژانویه ۲۰۱۵ عرضه شود و همراه با نسخه‌های کنسولی در جریان E3 2014 معرفی شده بود.

براساس سابقه‌ی راک‌استار، اگر بخواهیم حدسی منطقی در مورد زمان تقریبی انتشار Red Dead Redemption 2 برای PC بزنیم، به بازه‌ی زمانی انتظار تقریباً پنج الی هفت ماهه می‌رسیم که به تابستان ۲۰۱۹ منتهی می‌شود. با توجه به این که هم‌اکنون در تابستان ۲۰۱۹ به سر می‌بریم و تاکنون خبری مبنی بر عرضه‌ی این بازی برای PC شنیده نشده است، ممکن است این بار انتظار طولانی‌تری در پیش داشته باشیم.

تصمیم این که Read Dead Redemption 2 به PC بیاید یا خیر احتمالاً تاکنون گرفته شده است. هنگامی که در سال ۲۰۱۵ از Rockstar North در مورد عرضه‌ی GTA 5 برای PC پرسیده شد، این‌گونه پاسخ دادند: «از همان روز اول برای عرضه‌‌ی GTA 5 برای PC برنامه‌ریزی کرده بودیم. ما همواره می‌خواستیم GTA 5 را به کامپیوترهای شخصی بیاوریم.» 

چرا Red Dead Redemption هرگز برای PC عرضه نشد؟

Red Dead Redemption پس از عرضه‌ی نسخه‌ی کنسولی در سال ۲۰۱۰ هرگز برای PC منتشر نشد. راک‌استار در سال ۲۰۱۱ در مورد این موضوع پاسخ مبهمی ارائه کرد: «همه‌ی آن چه می‌توانیم بگوییم این است که هرگاه از نظر فنی، توسعه و اقتصادی عرضه‌ی یک بازی برای PC یا هر پلتفرم دیگری قابل اطمینان باشد، آن بازی را برای پلتفرم مربوطه منتشر می‌کنیم. متأسفانه این شرایط همیشه به طور کامل در مورد همه‌ی پلتفرم‌ها صادق نیست.» البته این اظهار نظر به سال‌های دور باز‌می‌گردد و حتی در همان دوران نیز راک‌استار عناوینی نظیر Max Payne 3 ،LA Noire و GTA را برای پلتفرم PC عرضه کرد.

آخرین باری که راک‌استار عنوان مهم دیگری را برای کامپیوترهای شخصی عرضه نکرد به ده سال پیش از این باز می‌گردد: Midnight Club: Los Angeles.

 

هم‌اکنون راهکاری کاملاً قانونی برای بازی کردن Red Dead Redemption روی PC وجود دارد

به جای نسخه‌ی مخصوص کامپیوترهای شخصی، می‌توانید Red Dead Redemption را از طریق سرویس استریم PlayStation Now بازی کنید. بدیهی است که این روش هیچ‌گاه نمی‌تواند جایگزین داشتن این بازی در کتابخانه‌ی استیم شود؛ اما هنوز هم راه خوبی برای تجربه کردن Red Dead Redemption است؛ به خصوص اگر هشت سال پیش تصمیم به صرف نکردن صدها دلار جهت خرید کنسول گرفته بودید. Red Dead Redemption بدون شک از برترین عناوین تاریخ راک‌استار بوده که هنوز هم موفقیتش ادامه دارد و می‌توان آن را در جایگاه دوم یا سوم پس از Red Dead Redemption 2 و GTA 5 قرار داد.

 

به نظر شما در نهایت می‌توانیم شاهد عرضه بازی Red Dead Redemption 2 برای PC باشیم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “هر آن‌چه درباره‌ی عرضه‌ی بازی Red Dead Redemption 2 برای PC می‌دانیم”

 1. اقا این بازی برای PC نخواهد آمد. والسلام

  ۳ ۱۲
  1. بله درسته 😅

   ۰ ۰
 2. بعله ، … از این به بعد شاهد آمدن کفش کالج تا پیکان جوانان و بوگاتی در رد دد هستیم 😅😂

  ۱ ۰