توسط فرشاد پرهیزکار در ۲ مرداد ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۸

با پخش انیمه حمله به تایتان (Attack on Titan) سر و صدای بسیار زیادی میان همه‌ی دوست‌داران انیمه ایجاد شد؛ انیمه‌ای که با کیفیت ساخت بسیار بالا، شخصیت‌های دوست داشتنی و اتفاقات شوکه کننده و کاملا غیرقابل پیش بینی جای خود را در دل میلیون‌ها طرفدار پیدا کرد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا این بازی توانایی راضی نگه داشتن طرفداران این انیمه‌ی زیبا و با کیفیت را دارد؟ آیا واقعا می‌توان با این بازی حس بودن در جایگاه کاپیتان لیوای را داشت؟ می‌توان حس معرکه‌ی استفاده از ODM ها را داشت؟ در ادامه نقد بازی Attack on Titan 2: Final Battle به جواب این سوالات خواهیم پرداخت.

این نقد پس از تجربه‌ی ۳۰ ساعته بر روی کنسول PS4 انجام شده است

آن سوی دیوار

بازی Attack on Titan 2: Final Battle در سبک اکشن از روی مانگای محبوب حمله به تایتان ساخته شده است. بسته الحاقی Final Battle شامل وقایع فوق‌العاده و هیجان‌انگیز فصل سوم، دو مود اضافی، پنج شخصیت جدید و دو نوع سلاح کاملا جدید است.

داستان از جایی شروع می‌شود که ۱۰۰ سال پیش انسان‌ها به دلیل فرار از دست تایتان‌ها  سرزمینی برای خود ساخته‌اند که شامل سه دیوار دور تا دور این سرزمین است تا از مردم در مقابل تایتان‌ها محافظت کنند. اما یک روز یک تایتان بسیار بزرگ پدیدار می‌شود و ورودی یکی از این دیوارها را نابود می‌کند که باعث حمله تایتان‌ها به مردم این سرزمین می‌شود. حال شخصیت‌های داستان ما سعی بر مقابله با این تایتان‌ها و پس گرفتن سرزمین از دست رفته و تلاش بر پیدا کردن هویت و دلیل پدیدار شدن ناگهانی تایتان بزرگ را دارند. ولی برای حقیقتی که کمین کرده است آماده نیستند؛ حقیقتی که آن سوی دیوارها که بیش از ۱۰۰ سال مردم را از بیرون رفتن باز داشته‌است.

داستان Final Battle شامل فصل سوم انیمه است و روایت از دیدگاه شخصیت‌های مهم فصل سوم انجام می‌شود و می‌توانیم با قهرمانان یا شخصیت‌های منفی بازی، داستان را پیش ببریم. با اضافه شدن داستان فصل سوم اکنون این نسخه از بازی شامل داستان هر سه فصل انیمه بوده ولی آیا از نظر داستانی این بازی برای کسانی که همچنان انیمه را تجربه نکرده‌اند پیشنهاد می‌شود؟ جواب خیر است، و این به این معنی نیست که داستان بازی کاستی نسبت به انیمه‌ها دارد. چرا که داستان هر سه فصل انیمه کامل در بازی آورده شده است. بلکه به خاطر کیفیت شدیدا بالای انیمه است. بازی Final Battle به هیچ عنوان داستان یا روایت بدی ندارد و تنها به خاطر کیفیت خارق‌العاده انیمه حمله به تایتان است که به عنوان کسی که هم انیمه‌ها را دیده و هم بازی را انجام داده‌است پیشنهاد می‌دهم که هم اکنون نشسته و تمامی قسمت‌های این انیمه را ببینید. حتی اگر قصد تجربه‌ی این بازی را ندارد وگرنه ظلم بزرگی به خود کرده‌ است.

اضافه شدن داستان فصل سوم انیمه در Final Battle

لذت حمله به تایتان‌ها

در دنیای حمله به تایتان شخصیت‌های داستان با استفاده از ابزار خاصی به نام ODM به مبارزه با تایتان‌ها می‌پردازند. ابزاری که با کمک طناب و قلاب و فشار هوا باعث می‌شود تا شخصیت‌ها با سرعت، خود را پرتاب  یا تاب بخورند که خیلی وقت‌ها حس یک مرد عنکبوتی سریع شده را می‌دهد. بزرگترین چالش برای ساخت یک بازی بر اساس مانگای حمله به قول را می‌توان پیاده‌سازی درست ابزار ODM دانست چراکه با دیدن انیمه و حرکات شخصیت‌ها با استفاده از ODM واقعا حس معرکه‌ای دارد. حرکات بسیار سریع و جذابی که حس پرواز کردن را می‌دهند. هر طور که نگاه کنیم پیاده‌سازی دقیق چنین موردی در یک بازی ممکن نیست ولی با کمال تعجب بعد از تجربه‌ی این بازی به راحتی می‌توانم بگویم که بازی حمله به تایتان به بهترین شکل ممکن این مکانیزم را پیاده‌سازی کرده است. حرکت با استفاده از ODM حس فوق‌العاده‌ای که در انیمه می‌دهد را در بازی هم دارد و باعث شده که گیم پلی شدیدا لذت بخش بشود.

استفاده از ODM و شمشیرها واقعا حس لذت بخش جا به جایی و کشتن تایتان‌ها را می‌دهد و پس از کشتن هزاران تایتان همچنان برای من این کار لذت بخش است و می‌توان گفت بهترین نکته درباره این بازی گیم‌پلی بی‌نظیر آن بوده. شما تنها کافی است با داشتن ODM های پیشرفته که سرعت شخصیت را بالا می‌برد، حس کاپیتان لیوای، شخصیت محبوب حمله به تایتان را داشته باشید. می‌توانید با سرعت از لا به لای ساختمان‌ها تاب خورده و دور تایتان‌ها چرخیده تا موقعیت خوبی برای خود پیدا کنید تا به سرعت با کپسول فشار هوا خود را به سمت تایتان ببرید و گردن آن‌ها را ببرید.

حس معرکه استفاده از ODM

یکی دیگر از بخش‌های گیم‌پلی حالت تایتان بعضی از شخصیت‌ها است. بعضی شخصیت‌های داستان قابلیت تبدیل شدن به یک تایتان را دارند که این قابلیت در بازی نیز وجود دارد. اما متاسفانه پیاده سازی چندان جذابی ندارد. گیم‌پلی تایتان‌ها بسیار ابتدایی و خشک است و حتی حس کوبیدن مشت به دیگر تایتان‌ها را تجربه نمی‌کنید و هر تایتان یک کومبو‌ی خیلی ساده و تکراری دارد.

تجربه‌ای متفاوت

یکی از بخش‌های اضافه شده با بسته الحاقی Final Battle مود اپیزود‌های شخصیت‌ها است که باعث می‌شود شما داستان فصل سوم انیمه را از دید شخصیت‌های مهم داستانی دنبال کنید. این بخش برای افرادی مانند من که از اجبار به استفاده از شخصیت ساخته شده برای بخش داستانی فصل اول و دوم رنج برده‌اند بسیار خوب است. من ترجیح می‌دهم که داستان را از دید شخصیت‌های محبوبم مانند لیوای یا اروین دنبال کنم تا یک شخصیت ساخته شده‌ی بدون گذشته و پرداخت. مخصوصا وقتی که بیش از چهل شخصیت قابل بازی وجود دارد.

مود دومی که با خرید Final Battle به بازی اضافه می‌شود حالت بازیابی سرزمین است. در این حالت شما یک گروه از میان شخصیت‌های داستان می‌سازید و می‌توانید با شخصیت‌های محبوبتان گروهی تشکیل دهید و ماموریت‌هایی را جهت بازیابی سرزمین‌های تسخیر شده توسط تایتان‌ها، انجام دهید. در این حالت جمع آوری مواد، مدیریت انبار و آپگرید کردن تمرکز اصلی است.

حالت بازیابی سرزمین

با Final Battle دو نوع سلاح کاملا جدید به بازی نیز اضافه شده است؛ تفنگ و نیزه‌های رعد و برق. هر کدام از این دو نوع سلاح جدید، مکانیزم کاملا متفاوت با شمشیر‌هایی که از ابتدا در بازی وجود داشته‌اند دارد و عمق بیشتری به گیم‌پلی اضافه کرده‌اند. مخصوصا نیزه‌ها که لذت زیادی در استفاده از آن‌ها و منفجر کردن تایتان‌ها به وجود آورده‌اند و لحظات لذت بخشی را برای شما ایجاد می‌کنند.

زندگی روزانه

المان‌های نقش آفرینی در سرتا‌سر بازی مشاهده می‌شود، المان‌هایی مانند لِوِل آپ کردن و آزاد کردن مهارت، صحبت کردن با شخصیت‌های مختلف و بالا بردن نوار دوستی با آن‌ها که باعث می‌شود رویداد‌های متعددی را با آن شخصیت مشاهده کنید. و حتی با این کار مهارت‌های جدیدی آزاد می‌کنید و ساخت و ساز یا ارتقا وسایل و دیگر موارد. به صورت کلی Attack on Titan 2: Final Battle با داشتن حالت‌های مختلف و المان‌های زیاد نقش آفرینی، محتوای بسیار زیادی را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد که باعث سرگرمی طولانی مدت می‌شود و ارزش بالای خود را حفظ می‌کند.

متاسفانه یک موردی که باعث کم شدن از لذت شما می‌شود پرفورمنس بازی است. در محیط‌های شهری به دلیل وجود ساختمان‌های بسیار زیاد و قدرت تخریب آن‌ها پرفورمنس معمولا بسیار ضعیف است؛ موردی که در مناطق بیرون شهری بسیار کمتر وجود دارد. اینکه بتوانید مانند لیوای یا حتی بهتر به تکه تکه کردن تایتان‌ها بپردازید بسیار جذاب است ولی اگر این اتفاق با فریم ریت بسیار پایین و بدون ثبات انجام شود می‌تواند به صورت مستقیم بر روی تجربه شما از بازی تاثیر منفی بگذارد.

مبارزه‌ی آخر

Attack on Titan 2: Final Battle توانسته بازیی شایسته برای انیمه‌ی حمله به تایتان باشد و حس و حال کامل مبارزات را به بازیکن بدهد. تجربه‌ی این بازی برای همه طرفداران انیمه‌ی حمله به تایتان واجب بوده و پیشنهاد ۱۰۰ درصد بنده است.

Resolution: Score: 8.5 out of 10

Attack on Titan 2: Final Battle managed to be a worthy game for Attack on Titan anime and give you the complete feeling of it’s fighting. this game is 100% essential and recommended for Attack on Titan anime fans

(این نقد بر اساس نسخه منتقدین بازی نوشته شده که توسط Koei Tecmo در اختیار دنیای بازی قرار گرفته است.)

نکات مثبت

گیم پلی فوق‌العاده

محتوای بسیار زیاد

وفادار به انیمه

نکات منفی

پرفورمنس ضعیف در بعضی محیط‌ها

گیم پلی ضعیف حالت تایتان

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: