نقد بازی Trials Rising

هیجان در دو و نیم بُعد
توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۶ تیر ۱۳۹۸ , ۱۶:۰۰

رقابت‌های موتور کراس همواره از محبوبیت و هیجان خاص خود برخوردار هستند. در این ورزش موتورسوار باید با حفظ تعادل خود و موتور و اقدامات کاملاً به موقع موانع مختلفی را پشت سر گذاشته و برای مثال پرش‌های چندین متری انجام بدهد. از زمان به وجود آمدن بازی‌های ویدئویی ورزش‌های بسیاری مانند اتومبیل‌رانی، فوتبال، گلف و بسیاری موارد دیگر به سرگرمی‌های دیجیتالی تبدیل شدند. شرکت «RedLynx» در سال ۲۰۰۰ این ورزش را در قالب فرنچایز «تریلز» Trails، به بازار عرضه کرد. جدیدترین نسخه‌ی از تریلز با نام «رایزینگ» Trials Rising به تازگی توسط RedLynx ساخته شده و توسط یوبی‌سافت منتشر شده است. این بازی هم‌اینک برای ویندوز، سوییچ، PS4 و XboxOne در دسترس است. در ادامه می‌توانید نقد و بررسی این بازی را روی نینتندو سوییچ مطالعه کنید.

بازی تریلز رایزینگ پس از ۱۰ ساعت از تجربه‌ی آن نقد شده است. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

 

نقد بازی Trials Rising همان همیشگی

بازی تریلز رایزینگ در سبک مسابقه‌ای عرضه شده و دارای زاویه دید ۲.۵ بعدی است. این بازی را می‌توان سکوبازی دنیای موتورسواری نیز به حساب آورد.

داستان بازی کاملاً مشابه با دیگر عناوین رقابتی موجود در این سبک است. شما یک تازه وارد در دنیای ورزش موتور کراس هستید و باید با حضور در مسابقه‌های مختلف و اثبات خود، نظر اسپانسرها را جلب کرده و به مراحل بالاتر دست پیدا کنید. روایت این اثر در همین‌جا خاتمه پیدا می‌کند.

اولین کاری که شما قبل از ورود به رقابت‌ها باید انجام دهید، ساختن شخصیت موردعلاقه‌تان است؛ اما این مسئله بسیار محدود بوده به انتخاب جنسیت، رنگ پوست و یکی از ۴ حالت صدای پیش‌فرض خلاصه می‌شود. هر چه می‌خواهید انتخاب کنید، زیرا هیچ تفاوتی ایجاد نکرده و حتی در میانه‌ی بازی می‌توانید با مراجعه به صفحه شخصی‌سازی، جنسیت را نیز به‌دفعات دلخواه تغییر دهید.

تعداد موتورهای داخل بازی نیز پس‌رفت داشته و برخلاف نسخه‌های قبل تنها به هفت موتور دسترسی دارید.

پس از ساختن شخصیت موردنظر، نقشه‌ی جهان در مقابله شما قرار می‌گیرد و شما می‌توانید مسابقه‌ی موردنظر خود را انتخاب کنید. مسیرهای مسابقه بسیار متنوع هستند و کشورهای مختلفی مانند آمریکا، آلمان، روسیه، عربستان، عراق، پاکستان و بسیاری از محل‌های دیگر را شامل می‌شوند.

نحوه‌ی انجام رقابت‌ها کاملاً مشابه گذشته است و نوآوری‌های کمی در آن مشاهده می‌کنید. شما به عنوان یک موتورسوار باید با حفظ تعادل خود روی آن و گاز و ترمزهای به موقع موانع را پشت سر بگذارید. این موانع ممکن است از انجام یک پرش چند صد متری تا بالا رفتن از شیب هشتاد درجه متفاوت باشند.

حالت دو نفره همکاری

رقابت‌ها از تنوع بسیار خوبی برخوردار هستند. برای مثال در مرحله‌ای باید زودتر از زمان تعیین شده به خط پایان برسید یا بتوانید سایه‌هایی که به عنوان رقیب ظاهر می‌شوند شکست دهید. در جایی دیگر باید تا پیش از پایان مسیر بیست بار دور خود بچرخید یا بیست و پنج متر تک چرخ بزنید؛ اما یک مسئله در اینجا توی ذوق می‌زند. فرقی نمی‌کند که هدف هر مرحله چه چیزی باشد؛ زیرا حتی اگر به بهترین شکل ممکن آن را به پایان رسانده باشید، بر اساس زمان ثبت شما مدال دریافت خواهید کرد. برای مثال حتی در صورت اول شدن در رقابت‌های گروهی اگر زمان شما به حد از پیش تعیین شده نرسد ممکن است حتی برنز بگیرید.

پس از پیروزی در هر چند مرحله یک لیگ باز می‌شود که باید با هفت نفر دیگر رقابت کنید و در صورت پیروزی، اسپانسر امکان شرکت رقابت‌های بعدی را برای شما صادر می‌کند.

بخش دانشگاه به شما در یادگیری اصول بازی کمک می‌کند.

در بازی هیچ نوع هوش مصنوعی برای رقیبان شما تعریف نشده است؛ بلکه به نظر می‌رسد سازندگان خود را راحت کرده و یک شیوه عملکرد ثابت را برای آن‌ها در نظر گرفته‌اند. برای مثال بارها دیده شد که در یک مسیر ثابت یکی از موتورسوارها دقیقاً در یک نقطه‌ی مشخص به زمین می‌خورد. حتی اگر از بازی خارج و دوباره به آن وارد شوید، همچنان در همان نقطه دچار خطا خواهد شد و این موضوع را برای صدها بار تکرار کنید هیچ تفاوتی رخ نمی‌دهد؛ بنابراین می‌توان با اطمینان گفت در این زمینه کم کاری صورت گرفته است.

در بازی یک دانشگاه و بخش مهارتی نیز وجود دارد. در دانشگاه که همان بخش آموزشی به حساب می‌آید، مکانیک‌های بازی به بهترین شکل ممکن برای شما شرح داده می‌شود. در حالت بعدی نیز باید از تمام آموخته‌های خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. برای مثال یکی از این مراحل حرکت و حفظ تعادل روی یک گوی متحرک است؛ اما مسیر صاف نبوده و این گوی از شیب‌های زیادی بالا و پایین می‌رود.

مهارت خود را محک بزنید

با پیروزی در هر رقابت یک امتیاز تجربه کسب می‌کنید. با بالاتر رفتن سطح‌تان می‌توانید به موتورهای بهتر دست پیدا کنید.

این نسخه را می‌توانید به صورت دو نفره نیز انجام دهید. یکی از موتورهای بازی قابلیت حمل دو نفر را دارد؛ بنابراین شما و نفر دوم باید در گاز و ترمز دادن و حفظ تعادل کاملاً با یکدیگر هماهنگ باشید. مهارت یافتن و هماهنگی در این حالت کمی مشکل است؛ اما لذت خاص خود را دارد.

آنلاین زورکی

فروشگاه بازی تنها در صورت آنلاین بودن امکان خرید به شما می‌دهد.

به مانند بسیاری از بازی‌های یوبی‌ِسافت در طول سالیان گذشته، برای داشتن تجربه‌ای کامل از بازی و دسترسی به همه‌ی امکانات آن باید به سرورهای این شرکت متصل باشید؛ اما این کار در تریلز رایزینگ به گونه‌ای کاملاً نامناسب پیاده‌سازی شده است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

با آنلاین بودن در هنگام انجام بازی می‌توانید بهترین رکورد ثبت شده در هر نقشه را در لحظه مشاهده کنید. همچنین چالش‌هایی به صورت روزانه در دسترس شما قرار می‌گیرند.

در بازی دو نوع پول برای خرج کردن دارید که دلار و بلوط هستند. در واقع برای خرید هر چیزی به انتخاب خودتان می‌توانید یکی از این دو را خرج کنید که البته بلوط بسیار سخت به دست می‌آید. بخش فروشگاه بازی بسیار گسترده است و در آن می‌توانید به شخصی‌سازی هر چه بیشتر شخصیت یا موتور خود بپردازید. برای مثال امکان خرید کلاه کاسکت، لباس، شلوار، دستکش، کفش و قطعات مختلف موتور به شما داده می‌شود که بسیار نیز متنوع هستند. شما حتی امکان خرید پویانمایی‌های خوشحالی مختلف را برای راننده‌ی خود دارید تا در صورت پیروزی آن را انجام دهد.

با وجود این تنها زمانی می‌توانید خرید کنید که حتماً آنلاین باشید. از طرفی این سؤال برای شما پیش می‌آید که چرا هیچ‌یک از آن‌ها حتی به تعداد کم در بخش شخصی‌سازی اولیه در اختیار شما قرار نگرفته‌اند، به‌گونه‌ای که حتی برای یک پویانمایی خوشحالی بسیاری ساده باید از پول داخل بازی خرج کنید.

اتصال به اینترنت برای انجام بازی مشکل دیگری هم به وجود می‌آورد و آن افزایش بسیار واضح زمان بارگذاری مراحل یا حتی ایجاد اختلال در انجام این روند است. برای نمونه ممکن است حتی پس از اتمام بارگذاری و شروع بازی، محیط با تأخیری به نمایش در بیاید که مشاهده کنید حریفان‌تان نیمی از مسیر را طی کرده‌اند. همین موضوع در نمایش نقشه‌ی جهان نیز به وجود آمده و ممکن است حتی با کرش‌هایی تا ۳۰ ثانیه مواجه شوید.

رقابت در زمین و هوا

با توجه به تجربه‌ای که نسخه‌های قبلی فرنچایز تریلز روی رایانه‌ی شخصی داشتم، می‌دانستم که این بازی هیچ‌گاه به خوبی بهینه‌سازی نشده و حتی اگر قوی‌ترین سیستم را داشته باشید هم با لگ‌ها و پرش‌های تصویر متعددی مواجه می‌شوید. این موضوع با توجه به گزارش‌های بعضی از کاربران حتی در نسخه‌های کنسولی نیز قابل مشاهده بود؛ اما به نظر می‌رسد در نسخه‌ی رایزینگ بهینه‌سازی‌ها به خوبی انجام شده و این بار با افت فریم و مسائلی مشابه مواجه نیستیم.

گرافیک فنی و هنری بازی به خوبی پیاده‌سازی شده‌اند و محیط‌هایی بسیار پر جزئیات را به نمایش می‌گذارند. این محیط‌ها از زیرزمین تا داخل بخش بار هواپیما متغیر هستند و تنوع خوبی به بازی می‌دهند.

البته همان‌گونه که گفته شد در صورت آنلاین بودن بازی مشکلاتی مانند بارگذاری‌های طولانی مدت در انتظار شما خواهند بود.

موسیقی بازی نیز به خوبی با جو مراحل و پرش‌های تخیلی شما هماهنگ است و هیجان رقابت‌ها را حفظ می‌کند.

کلاه کاسکت فراموش نشود

بازی ترایلز رایزینگ گامی رو به جلو در این مجموعه به حساب می‌آید و بسیاری از مشکلات نسخه‌های قبل را برطرف کرده است. فرقی نمی‌کند از طرفداران قدیمی این مجموع باشید یا یک تازه‌وارد محتوای آن می‌تواند همه‌ی شما را سرگرم کند. تنها چیزی که ممکن است جلوی لذت بردن شما را بگیرد، مشکلاتی است که در هنگام آنلاین بودن گریبان بازی را خواهد گرفت.

Resolution

Platform: Xbox One – Score: 7 out of 10

 

Trials Rising is a step forward for the series, and resolves to set things right. Whether you are a long-time fan, or a newcomer to the series, this title has enough content to satisfy your crazy desires. The only thing that might, by any means, become an obsticle for the players’ ultimate satisfaction, is the issues found within the online section.

(این نقد بر اساس نسخه منتقدین بازی نوشته شده که توسط Ubisoft در اختیار دنیای بازی قرار گرفته است.)

نکات مثبت

تنوع بسیار بالای نقشه‌ها

محیط‌های پر جزئیات و زیبا

هیجان بالا

نکات منفی

دسترسی به کوچک‌ترین بخش‌های شخصی‌سازی بدون آنلاین شدن ممکن نیست

ایجاد مشکلات فنی در صورت آنلاین بودن

تنوع بسیار پایین موتورها، عدم امکان فیلم گرفتن از بازی

7
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: