نقد بازی Stranger Things 3: The Game

جدیدترین بازی قدیمی!
  توسط علی رجبی در ۲۶ تیر ۱۳۹۸ , ۱۹:۰۰

  چند وقتی از شروع تابستان گذشته و به رسم نانوشته‌ی صنعت گیم، این تابستان نیز شاهد عرضه‌ی معدود بازی‌های بزرگ و AAA هستیم؛ اما این موضوع دلیلی بر عرضه نشدن بازی‌های خوب نیست! درست است! در این مقاله می‌خواهم به نقد و بررسی یک بازی خوب بپردازیم. این بازی با اقتباسی از فصل سوم سریال Stranger Things ساخته شده و با وجود سادگی در ساختار بازی، توانسته به یک بازی سرگرم کننده تبدیل شود. نام این بازی Stranger Things 3: The Game  است که در تاریخ ۴ جولای ۲۰۱۹ (۱۳ تیر ۱۳۹۸) برای کنسول‌های نسل هشتمی، رایانه‌های شخصی و گوشی‌های هوشمند، منتشر شد. Stranger Things 3: The Game با موتور Unity ساخته شده است و شرکت‌های Netflix و BonusXP در کار ساخت و نشر بازی دخیل بوده‌اند. همان‌طور که مشخص است، بازی Stranger Things 3: The Game یک بازی پیکسل آرت است که با سبک اکشن-ماجراجویی و دوربین ایزومتریک خود، توانسته است تا تجربه‌ی یک بازی دهه‌ی ۸۰ میلادی را به مخاطبین خود بدهد. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید تا به نقد و بررسی این بازی بپردازیم:

  این بازی به مدت ۸ ساعت و روی کنسول PS4 بازی شده است.

  سفر به دهه‌ی ۸۰ میلادی!

  همان‌طور که اشاره شد، اولین ویژگی بازی Stranger Things 3: The Game که جلب توجه می‌کند، رترو بودن و طراحی پیکسل آرت بازی است. بازی Stranger Things 3: The Game سعی کرده است تا مخاطبین خودش را به حال و هوای بازی‌های دهه ۸۰ میلادی که خود سریال هم در همین دوره اتفاق می‌افتد ببرد. اما آیا توانسته است به عنوان یک بازی رترو، وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد؟ در جواب این سوال باید گفت بله، توانسته است! بازی از همان ابتدا شما را به دنیای بازی‌های دهه‌ی ۸۰ میلادی می‌برد. افکت‌ها، نوع مبارزات، نوع روایت داستان، موسیقی پس زمینه‌ی بازی و حتی جابه‌جا شدن در محیط‌های موجود در بازی، تماما حس یک بازی رترو را به شما القا می‌کند. با وجود کار بسیار خوب سازندگان در این امر، در برخی موارد می‌توانیم به همین موضوع نقدهایی را وارد کنیم! به هر حال ما در سال ۲۰۱۹ قرار داریم و بازیکنان جدیدی پا به این صنعت گذاشته‌اند که با منطق بازی‌های رترو آشنایی ندارند. درست است که ساخت بازی‌های شبیه آن دوره، شناخت خوبی را به همین بازیکنان تازه وارد صنعت گیم می‌دهد ولی در صورتی که بازیکن احتیاج به راهنمایی‌های قدم به قدم نداشته باشد! بازی از معماهای زیادی تشکیل شده است که در ادامه گریزی کوتاه بر آن خواهیم داشت اما در همین جا باید گفت، متاسفانه برخی از راه حل‌های معماهای درون بازی، گنگ است! این موضوع باعث می‌شود که بازیکن به سمت راهنماهای قدم به قدم برود و برای حل معماها،  دست به دامن اینترنت شود. البته تعداد این نوع معماها در بازی کم است ولی همان مقدار کم هم به تجربه‌ی بازی ضربه می‌زند و پیوستگی در بازی کردن را از بازیکن می‌گیرد.

  غافلگیری پیکسل آرتی

  در متن بالا به حال و هوای دهه‌ی ۸۰ میلادی حاکم بر بازی، اشاراتی کردیم. اما در طرف مقابل ماجرا، سازندگان سعی کرده‌اند تا عناصر امروزی‌تر موجود در بازی‌ها را نیز به Stranger Things 3: The Game بیاورند. جالب است بدانید که در اولین ملاقات با برخی از این عناصر، غافلگیر می‌شوید چرا که اصلا انتظار وجود چنین ویژگی‌ای را در بازی ندارید. محیط‌های متنوع، لیست انتخاب بین مراحل اصلی و جانبی، دستور دادن به شخصیت همراه و قابلیت سوییچ کردن بین آن‌ها، تعداد بالای شخصیت‌های قابل بازی، قابلیت ساخت وسایل مختلف و وجود collectible در بازی، از این موارد هستند. در دامه می‌خواهیم توضیح کوتاهی در مورد برخی از این عناصر موجود در بازی ارائه دهیم.

  بازی دارای چندین محیط متنوع است که با پیشروی در بازی تعداد آنها نیز افزایش پیدا می‌کند. هر کدام از محیط‌های قابل بازی، خود دارای مکان‌هایی جدا است که به صورت کلی فضای قابل قبولی را تشکیل می‌دهند. به لطف جهان باز بودن بازی، شما امکان تردد در این محیط‌ها را در هر زمانی خواهید داشت. ناگفته نماند که با توجه به وجود جهان باز بودن بازی و محیط‌های متنوع آن، بازی نتوانسته است به صورت بهینه از محیط بازی استفاده کند! برای مثال وجود چندین mini game جالب در همین محیط‌ها، می‌توانست تجربه‌ی بهتری از بازی را به ما بدهد. همچنین، با دیدن چند عکس یا تریلرهایی از بازی، متوجه حضور شخصیت دومی در کنار شخصیت اصلی قابل بازی خواهید شد. شخصیت همراه در حل معماها به صورت سوییچ کردن بین این دو شخصیت و با دستور دادن به آن، به شما کمک خواهد کرد. البته ناگفته نماند که این دستور دادن عملا تنها برای حل معماها کاربرد دارد. به غیر از کمک در حل معماها، شخصیت همراه می‌تواند کمک شایانی در مبارزات به شما بکند و این موضوع مطمئنا در بعضی از مراحل بازی برای شما به کلیدی راه‌گشا تبدیل خواهد شد. جدا از موضوع شخصیت همراه درون بازی، بحث شخصیت‌های قابل بازی نیز از اهمیت برخوردار است. در طول بازی و با Unlock کردن شخصیت‌ها، بازیکن قادر است تا به تغییر شخصیت اصلی و همراه درون بازی آن هم تنها با فشردن یک دکمه، اقدام کند. هر شخصیت نوع مبارزه‌ای جدا و قدرتی جداگانه دارد و این موضوع باعث تنوع در بازی می‌شود. حتی بعضی از شخصیت‌ها قادرند تا از راه دور به دشمنان آسیب برسانند و بعضی دیگر از نزدیک. این موضوع می‌تواند حتی استراتژی‌های هرچند کوچک و ساده را برای حملات به دشمنان توسط شما بسازد.

  جدا از تمام نکات مثبتی که گفته شد، بازی با وجود سعی سازندگان در یکنواخت نشدن آن، درمواردی شاهد یکنواختی برخی از مراحل درون بازی هستیم. این موضوع با توجه به کششی که گیم‌پلی این سبک از بازی‌ها دارد، به خودی خود نکته‌ی منفی بزرگی محسوب نمی‌شود اما قابل لمس است و نمی‌توان از آن به طور کامل چشم پوشی کرد. همچنین سیستم مبارزات و تنوع پایین دشمنان، مخصوصا در اواخر بازی، می‌تواند باعث تغییر دید مثبت بازیکن شود؛ هرچند که این موضوع را می‌توان ناشی از سبک بازی دانست. اما حداقل در تنوع دشمنان بازی می‌توان انتظار کار بیشتر را از طرف سازندگان بازی داشت. شاید دلیل اصلی این تنوع پایین وفادار بودن سازندگان بازی به خود سریال باشد که دشمنان متنوع و زیادی ندارد. همچنین، قابلیت Crafting و ساخت وسایل مختلف، با وجود پتانسیلی که درباره‌ی آن وجود دارد، نتوانسته جایگاه خود را در بازی پیدا بکند و تنها چندین بار آن هم برای کامل کردن مراحل مختلف یا افزایش قدرت شخصیت‌ها استفاده می‌شود.

  روس‌ِها دارن میان!

  داستان بازی، اتفاقات فصل سوم سریال Stranger Things  را در قالب چندین فصل و گیم پلی حدودا ۸ ساعته برای شما روایت می‌کند. البته این موضوع شما را متقاعد نخواهد کرد که سریال را کنار بگذارید و با بازی کردن این عنوان، داستان فصل سوم Stranger Things را متوجه شوید. بلکه بهتر است بعد از تماشای سریال به بازی بپردازید و اتفاقات درون سریال را با بازی کردن مرور کنید.

  بازی Stranger Things 3: The Game توانسته است تا با دارا بودن اتمسفری جالب، توجه به ارائه‌ی یک بازی رترو و با بهرمند شدن از عناصری که در متن به آن‌ها اشاره شد، بازی سرگرم کننده‌ای باشد؛ هرچند که مشکلاتی مانند وجود راه حل‌های گنگ در تعدادی معدودی از معماهای درون بازی، استفاده نکردن از تمام پتانسیل موجود در محیط جهان باز بازی و کار نکردن بر روی قابلیت Crafting بازی، موضوعاتی است که مانع تبدیل شدن Stranger Things 3: The Game به یک بازی بدون نقص می‌شود. این نکات منفی، با توجه به رترو بودن بازی و تجربه‌ی خوبی که بازی به مخاطبین خودش ارائه می‌دهد، به هیچ وجه به تجربه‌ی بازیکنان لطمه‌ای وارد نمی‌کند بلکه امکان تجربه‌ی یک بازی بدون نقص را از مخاطبین خود می‌گیرد. همچنین نکاتی مانند تکراری شدن دشمنان، مراحل و سیستم مبارزات بازی که مخصوصا در اواخر بازی قابل لمس است، به خودی خود نمی‌توان نکته‌ی منفی در نظر گرفت چرا که رترو بودن بازی و نوع سبک آن را هم باید در نظر گرفت اما اگر بخواهیم به صورت سخت گیرانه به موضوع نگاه کنیم شاید بتوانیم تنها موضوع تنوع دشمنان را جزو نکات منفی بازی به حساب آوریم. در نهایت باید گفت، اگر دوستدار بازی‌های رترو هستید و از قضا سریال Stranger Things را هم دنبال می‌کنید، بازی Stranger Things 3: The Game می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

  Resolution

  Platform: PS4 – Score: 8.5 out of 10

   

  In overall, it must be concluded that if you are, by any chance, a retro-lover, and also happen to be following Stranger Things, then Stranger Things 3: The Game is a decent option for you to pick up.

  (این نقد بر اساس نسخه منتقدین بازی نوشته شده که توسط BonusXP در اختیار دنیای بازی قرار گرفته است.)

  نکات مثبت
  • سرگرم کننده بودن بازی که جزو هدف اصلی بازی‌ها است
  • اتمسفر جالب بازی
  • توجه به عناصر امروزی در بازی
  • تنوع در قابلیت‌ها و نوع مبارزات هر کدام از شخصیت‌های قابل بازی
  نکات منفی
  • وجود راهنمایی واضح‌تر در برخی از جاهای بازی حس می‌شد
  • از پتانسیل فضای جهان باز بازی می‌توانست بهتر استفاده شود
  • به قابلیت Crafting در بازی توجه بیشتری می‌توانست بشود
  • دشمنان متنوع‌تر می‌توانست به جالب‌تر شدن بازی کمک کند
  8.5
  شگفت‌انگیز
  دیدگاه
  ۰ دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  :27: 
  :D 
  :40: 
  :44: 
  :-) 
  :10: 
  :41: 
  :60: 
  ;) 
  :59: 
  :( 
  :16: 
  :162: 
  :13: 
  :\ 
  :22: 
  :42: 
  :11: 
  :111: 
  :17: 
  :20: 
  :wow: 
  :| 
  :49: 
  :54: 
  :56: 
  :45: 
  :47: 
  :46: 
  :43: 
  :57: 
  :like: 
  :dislike: 
  :metal: 
  :51: 
  :52: 
  :55: 
  :58: 
  :48: 
  :spoiler: 
  :53: 
  :steam: 
  :xbox: 
  :PS: 
  :n: 
  :50: 
  :discord: