توسط عماد مقیمی در ۲۱ تیر ۱۳۹۸ , ۲۱:۵۰

همه‌ی ما با سری بازی‌های استراتژی Age of Empire (عصر امپراطوری) و Warcraft (وارکرافت) آشنایی داریم که در سبک RTS در دوران خودشان انقلابی در دنیای گیم بپا کردند و حال سالیان زیادی از آن دوران می‌گذرد و این سبک تا حدودی به فراموشی سپرده شده است. حال بعد از گذشت چند سال شرکت Thq Nodric عنوانی خلق کرده در سبک RPG و RTS به نام Spellforce 3 که طرفدارهای قدیمی این سبک را به آن دوران اوج این سبک می‌برد. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد و بررسی بازی Spellforce 3: Soul Harvest در دنیای بازی همراه ما باشید.

Spellforce 3: Soul Harvest اولین محتوای مستقل  قسمت سوم این سری است که با بیش از ۲۰ ساعت بخش داستانی جدید و نژادهای جدید عرضه شده است. داستان چند سال بعد از نسخه‌ی اصلی بازی شروع می شود؛ زمانی که همه قبایل در صلح به سر می‌برند و یک روز کاروان ملکه ایلیت توسط دورف‌ها به طور مشکوکی  مورد حمله قرار می‌گیرد و فرمانده یگان Wolf Gurd (یگان گرگ‌ها) به طور مشکوکی به قتل می‌رسد.

در این نسخه شما نقش ژنرال Aarev  را که زمانی یکی از افراد مورد اعتماد ملکه ایلیت بود عهده می‌گیرید. ژنرال آرف چندین سال پیش در یکی از نبردها شکست سنگینی  خورده و تمام نیروهای خود را در جنگ از دست داده بود و توسط ملکه ایلیت به شهر امپریا تبعید شده بود. در طول این مدت ژنرال به طور کامل دچار فراموشی شده و اتفاقاتی که برای مردم و سپاهش افتاده را به طور کامل از یاد برده بود.

آرف بعد از مدت‌ها ازطرف ملکه احضار شده و نامه‌ای دریافت می‌کند.  ملکه ایلیت می‌خواهد ژنرال آرف بلافاصله به Nortander (نورتاندر) بازگردد. وی می‌خواهد فرصتی دوباره به ژنرال بدهد تا خود را ثابت کند و فرماندهی یگان گرگ‌ها که متشکل از الف‌ها،  ارک‌ها  و انسان‌ها است را به او بدهد؛ تا ژنرال علت مرگ ژنرال Tahar (تاهار) و دلیل حمله دورف‌ها به کاروان را بیابد.

پیش از شروع بازی شما باید شخصیت خودتان او بسازید. البته می‌توانید اسم شخصیت را خودتان انتخاب کنید ولی نام خانوادگی آرف تعیین شده است. پس از این‌کار نوبت به این می‌رسد که از بین چند کلاس موجود در بازی یکی را انتخاب کنید و از بین نه کلاس موجود در بازی که شامل (جنگجو) و (جادوگر) و (کماندار) و … است یکی را انتخاب کنید. سپس از بین (spell) جادو‌های موجود در بازی دو جادو را به انتخاب خودتان بردارید که بازی چند ترکیب را به صورت پیش فرض برای شما قرار داده است.

بخش گیم‌پلی بازی اساسا یک RTS است که  المان‌های RPG با آن ترکیب شده و صادقانه بگویم این ترکیب بسیار زیبا از کار درآمده است. داستان حماسی و طراحی مراحل بازی بسیار خوب ترکیب شده و ساعت‌ها شما را روی صندلی میخکوب می‌کند. در طول بازی شما می‌توانید چندین قهرمان را به استخدام خود در بیاورید ولی در طول مراحل که به مناطق مختلف می‌روید قبل از شروع مرحله شما فقط قادر به مدیریت چهار قهرمان هستید. در طول مراحل شما به ساخت و ساز ساختمان‌ها می‌پردازید. از منابع موجود در بازی مانند درخت و سنگ و … استخراج می‌کنید و نیرو می‌سازید و به پایگاه دشمنان حمله می‌کنید. هرچه جلوتر می‌روید کنترل قهرمان‌ها سخت‌تر می‌شود و تعداد زیاد مهارت‌های آنها بخش زیادی از کیبورد شما را اشغال می‌کند!  دنیای بازی از چند منطقه تشکیل شده که هر کدام از این مناطق از نژادها و موجودات مختلفی تشکیل شده‌اند که هروقت بخواهید می‌توانید به این مناطق دسترسی داشته باشید.

شما در طول بازی می‌توانید با صحبت کردن با npc ها ماموریت‌های محول شده توسط آنها را انجام بدهید و پاداش دریافت کنید. می‌توانید سلاح‌های خود را ارتقا دهید و با ارتقا دادن (skill) سطح مهارت‌های خود را بالا ببرید. اگر از داستان سری قبل را نمی‌دانید هیچ جای نگرانی نیست؛ در طول مراحل کتاب‌هایی پیدا می‌کنید که داستان قبل وقوع این اتفاقات را برای شما بازگو می‌کنند.

در ابتدا که وارد بازی می‌شوید اولین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند موسیقی فوق‌العاده زیبای بازی است که سال‌ها در ذهن شما خواهد ماند. که مدیون آهنگ‌ساز نسخه‌ی اصلی بازی یعنی  آقای Bastian Kieslinger است.

صداگذاری شخصیت‌ها به خوبی کار شده و اصلا حس خستگی به کاربر دست نخواهد داد. اگر طرفدار سبک rpg نیستید هیچ جای نگرانی نیست؛ شما می‌توانید با انتخاب مود skirmish  به یک بازی کاملا rts سوییچ کنید و با دیگر بازیکنان به صورت آنلاین یا co-op  یا هوش مصنوعی بازی به رقابت بپردازید.

 

در بخش skirmish می‌توانید به صورت شش نفره به رقابت با یکدیگر بپردازید. در این حالت می‌توانید از پنچ نژاد موجود در بازی  انتخاب کنید که عبارت هستند از (Human) انسان‌ها و (Orc) ارک‌ها و (Elves) الف‌ها و (Dwerf) دورف‌ها و دراخر (Dark Elves) الف‌های تاریک. در ابتدا که بازی را شروع می‌کنید یک پایگاه بزرگ دارید که از منابع و جمعیت محدودی برخوردار است. در هر نقشه هم چندین پایگاه کوچک وجود دارد که با گرفتن آنها از دست موجودات آن منطقه می‌توانید به سطح بالاتری از تولید منابع برسید. اگر پایگاه‌های دشمن را نابود کنید پیروز خواهید شد. این بخش شباهت زیادی به  وارکرفت ۳ و عصر امپراطوری دارد.

من واقعا هیچ چیز بدی در مورد Spellforce 3 : Soul Harvest ندیدم جز سخت شدن کنترل قهرمان‌ها در اواخر بازی. صداگذاری و موسیقی ترکیب سبک rpg و rts با یک گیم‌پلی عالی است. پیشنهاد می‌کنم هرچه سریع‌تر بازی را تهیه کرده و از آن لذت ببرید.

Resolution

Platform: PC – Score 9.5/10

All in all, no noticeable flaw could be found, except for difficulties concerning elite unites when directing them. The voice acting, the music, and the way the have combined the fine qualities of an RPG with an RTS is simply astonishing. I would recommend pick it up as soon as possible.

 

نکات مثبت

صدا گذاری و موسیقی

طراحی فوقالعاده مراحل

داستانی زیبا

نکات منفی

دشوار شدن کنترل قهرمان‌ها

9.5
شاهکار
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: