نقد بازی F1 2019

سمفونی غران موتورها
 • چشم‌نواز روند تازه‌سازی چشم‌های پیکسل دوست‌مان! / گرافیک، جزییات بصری و هر چیز دیداری عالی
توسط سید صادق یوسف زاده در ۲۰ تیر ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

بیش از ۱۰۰ سال از برگزاری اولین دوره از مسابقات جایزه بزرگ می‌گذرد، مسابقه‌ای که بعدها باعث ایجاد فرمول یک شد. سال ۲۰۱۹ دهمین سالی است که سری بازی F1 توسط Codemasters ساخته می‌شود. درطول این سال‌ها این سری بازی افت و خیز داشته است اما چند سالی است که توجه  آیا F1 2019 برترین شبیه‌ساز فرمول یک است؟ در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی F1 2019 همراه دنیای بازی باشید.

پیشرفت در طول سالیان مختلف!

در دنیای بازی‌های رایانه‌ای آثاری مانند سری FIFA هستند که سالانه منتشر می‌شوند. پیشرفت‌هایی که هر سال در این نوع بازی‌ها شاهد هستیم، معمولا چندان زیاد نیستند اما هر چند سال یک‌ بار شاهد تغییرات گسترده‌ای مثل تغییر موتوربازی‌سازی هستیم. F1 2019 نسبت به سال گذشته بیشتر در ایجاد تغییرات در بخش Career و اضافه شدن فرمول دو به بازی تمرکز کرده است. البته به راحتی می‌توان گفت که تنوع گیم‌پلی  F1 2019 نسبت به چند سال گذشته پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

در بخش Career در ابتدا کاربر بازی را با فرمول ۲ که به نسبت فرمول یک سرعت کم‌تری دارد، شروع می‌کند و در ادامه و با پیشروی در بازی می‌توان به رقابت‌های فرمول یک دست پیدا کرد. پس از یک‌ سری از مسابقه‌ها گزارشگر از بازیکن سوالاتی را می‌پرسد که عموما مربوط به مسابقه‌ای است که انجام داده یا مربوط به تصمیمات آینده وی است. امکان انتخاب تیمی که برای آن مسابقه می‌دهید و دریافت پیام از رقیبان و شخصی‌سازی و … تنها بخشی از امکاناتی هستند که برای بازیکن در F1 2019 فراهم شده است. متاسفانه تمرکز بر فرمول دو در بخش Career نسبت به تمرکزی که بر روی فرمول یک شده است به مراتب کمتر است. این درست است که حتی از اسم بازی هم مشخص است که این اثر برای تجربه‌ی فرمول یک ساخته شده است، اما زمانی که یک سازنده ویژگی جدید را به بازیش اضافه می‌کند بهتر است که تعادل برای استفاده از آن ویژگی را هم ایجاد کند. هوش مصنوعی همواره در بازی‌های مسابقه‌ای یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و برنامه‌نویسی بوده است چرا که اگر این بخش بد و نامتوازن باشد، می‌تواند باعث خیلی سخت شدن یا آسان شدن یا غیر واقعی شدن رقابت شود. Codemasters در F1 2019 به خوبی توانسته این مشکلات را حل کند. هوش مصنوعی خودروهای رقیبان واقعی به نظر‌ می‌رسند و حالت تهاجمی نیز دارند.

اکثر افراد حاضر در Career همان افرادی هستند که در رقابت‌های واقعی بوده‌اند، البته Lukas Weber و Devon Butler افرادی ساختگی هستند که به عنوان هم‌تیمی و رقیب برای بازیکن نقش بازی می‌کنند. میان‌پرده‌های مختلفی در بخش Career وجود دارد که در یک سری از آن‌ها ما شاهد صحبت رقیب و هم‌تیمی باهم هستیم، کارگردانی و دیالوگ‌های این میان پرده‌ها باتوجه به انتظاری که از داستان در این سبک می‌رود مناسب است. در مجموع Career این عنوان از لحاظ تنوع و توجه به جزئیات در شبیه‌سازی مسابقات براساس واقعیت عملکرد خوبی دارد.

بخش چند‌نفره هم‌ تنوع خوبی دارد؛ از رقابت‌های Unranked گرفته تا رقابت‌های Weekly و حتی بخش چندنفره‌ی LAN هم وجود دارد. البته جای خالی Split Screen را می‌توان حس کرد.

در F1 2019 بیش از ۲۴ پیست و همچنین ۴۰ خودرو وجود دارد. به صورت کلی، خودروها شامل فرمول یک و فرمول دو و کلاسیک هستند.  Codemasters‌ توانسته تنوع بالایی در خودروها و پیست‌ها ایجاد کند.

ایجاد تعادل در سختی بازی‌های رایانه‌ای یکی از کارهای سخت طراحان بازی است. به لطف طراحی خوب سیستم‌های Assist و هم‌چنین ایجاد تعادل خوب در درجه‌ی سختی بازی، افراد کم‌تجربه یا باتجربه به راحتی می‌توانند از این بازی لذت ببرند.

زاویه دید پیش‌فرض از بالای سر راننده است. در این زاویه دید تسلط کافی بر موقعیت خودرو در جاده وجود دارد. همچنین حس سرعت به خوبی به بازیکن انتقال داده می‌شود اما زاویه دیدهایی که از پشت خودرو هستند حس سرعت را خیلی خوب به بازیکن منتقل نمی‌کنند.

این عنوان از کنترلر‌هایی نظیر دسته‌ی Xbox one پشتیبانی می‌کند. همچنین قابلیت ویبره نیز برای کنترلر وجود دارد. کنترل خودروها حتی با کیبورد هم بد نیست. اما برای داشتن نزدیک‌ترین حس به رانندگی واقعی تجربه‌ی F1 2019 با فرمان بهتر است.

واقعی‌تر از همیشه!

F1 2019 توسط موتور بازی‌سازی EGO Engine 4.0 ساخته شده است. استودیوی سازنده، اولین بار از همین نسخه برای ساخت بازی F1 2015 استفاده کرد. پلتفرمی که این بازی بر روی آن نقد می‌شود PC است. زمانی که یک بازی را بر روی پلتفرم PC نقد می‌کنیم، بهتر است که به سیستم مورد نیاز آن هم توجه کنیم، سیستم مورد نیاز این عنوان باتوجه به گرافیک فنی آن مناسب است البته مشخصات سیستم پیشنهادی نسبتا بالا است که این امر باتوجه به پتانسیل گرافیکی که درF1 2019 است قابل درک است.

برای  اولین بار Codemasters پشتیبانی از DirectX 12 را به F1 2015 اضافه کرد. این بازی هم از DirectX 12 پشتیبانی می‌کند، اما برای این کار علاوه بر سخت‌افزار مناسب نیاز به ویندوز ۱۰ هم دارید.

در F1 2019 انواع و اقسام افکت‌های گرافیکی یافت می‌شود؛ از افکت‌های نظیر بازتاب Real Time نور تا افکت‌هایی مثل Motion Blur  و Sun Shafts. در آب و هوای آفتابی تلألوی زیبای نور خورشید از بین درخت‌ها و درخشش نور خورشید در لنز دوربین باعث واقعی‌تر به نظر رسیدن گرافیک می‌شوند. البته که این همه‌ی زیبایی‌های این اثر نیست؛ زمانی که باران می‌آید و زمین خیس می‌شود، لکه‌های باران بر روی لنز دوربین ایجاد می‌شود و حرکت می‌کنند. این موارد نه تنها باعث زیباترشدن جلوه‌های بصری می‌شوند بلکه حتی در گیم‌پلی بازی هم اثرگذار هستند. به صورت خلاصه می‌توان گفت که گرافیک فنی دراین اثر به بالاترین سطح خود در چند سال  اخیر رسیده است.

تنوع ظاهری و محیطی این عنوان در سطح مناسبی قرار دارد. همچنین تنوع رنگ‌ها باتوجه به سبک واقع گرایانه گرافیکی مناسب است. جزئیات طراحی خودروها و همچنین پیست‌ها وشخصیت‌های اصلی مثل رانندگان بالا است و F1 2019 از این نظر عملکرد قوی دارد. در نهایت می‌توان گفت که گرافیک هنری بازی وضعیت خوبی دارد.

صدای حقیقی؟

پخش موسیقی در گیم‌پلی اکثر عناوین شبیه‌ساز به صورت پیش‌فرض وجود ندارد و F1 2019 هم از این قاعده مستثنی نیست. شاید بتوان علت این امر را جهت توجه بیشتر بازیکن به صدای خودروها دانست. البته برای مثال در منوی اصلی موسیقی پخش می‌شود ولی تنوع خاصی در این موسیقی وجود ندارد.

صدای ماشین‌ها به صدای واقعی آن‌ها شباهت دارد و این یکی از مهم‌ترین نکات در صداگذاری بازی‌های مسابقه‌ای شبیه‌ساز است! از صدای موتور خودروها که بگذریم، حتی صدای فعال شدن DRS هم جالب است. صداگذاری شخصیت‌ها در بخش Career باتوجه به ظاهر و نوع شخصیت‌ افراد صورت گرفته است؛ در واقع صداگذاری شخصیت‌ها خیلی خوب کار شده است. در مجموع صداگذاری در F1 2019 وضعیت خیلی خوبی دارد.

جشن تولد ده سالگی

بیش از ده سال از ساخت اولین نسخه از سری بازی فرمول یک توسط Codemasters می‌گذرد و این سری بازی در طول این سال‌ها افت و خیزهای خود را داشته است. اما  F1 2019 نه تنها از لحاظ میزان محتوایی که دارد و بلکه در گرافیک و توجه به جزئیات و واقع گرایانه بودن، بدون شک یکی از بهترین‌ها در سری بازی فرمول یک است. در نهایت می‌توان گفت اگر به مسابقات فرمول یک علاقه دارید و به دنبال یک بازی به روز و با کیفیت فرمول یک هستید تجربه کردن F1 2019 را می‌توان به شما پیشنهاد کرد.

Resolution

Platform: PC – Score: 9/10

It’s been 10 years since the first F1 game by Codemasters and the series has experienced its ups and downs. but F1 2019 is one of the best games in this series not only because of its content, but because of its graphics and realistic design. Eventually, we have to say that if you are a fan of F1 and looking for an A grade game, we can suggest F1 2019 to you

(این نقد بر اساس نسخه منتقدین بازی نوشته شده که توسط Codemasters در اختیار دنیای بازی قرار گرفته است.)

نکات مثبت

+گرافیک فنی بالا

+تنوع کافی در گیم‌پلی

+تنوع خوب جاده‌ها و حالت‌های مختلف بازی

+صداگذاری قوی

نکات منفی

-نبود حالت Split Screen برای بخش چند ‌‌نفره

-تمرکز کم بر روی مسابقات فرمول دو در بخش Career

-حس سرعت در زاویه دیدهایی که از پشت خودرو هستند خیلی خوب منتقل نمی‌شود

9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “نقد بازی F1 2019”

 1. farzadd گفت:

  این اسپلیت اسکرین نداشتنش واقعا رو مخه
  نمیشه دو نفری بازی کرد؟

  ۰ ۰
  1. این بازی حالت دو نفره‌ای که هر دو نفر روی یک صفحه نمایش بخواند بازی رو انجام بدهند نداره، در اصل منظورم همون Split Screen هست.

   ۰ ۰