کارت‌های نوویگراد

بررسی دومین گسترش دهنده‌ی گوئنت
توسط مهدی هفته خانک در ۱۳ تیر ۱۳۹۸ , ۱۷:۴۵

دومین گسترش‌دهنده‌ی گوئنت با فاصله‌ی کمی از Crimson Curse (نخستین گسترش دهنده‌ی بازی) در ۲۹ خرداد معرفی و چند روز قبل در ۸ تیر ماه در دسترس قرار گرفت. حال با دنیای بازی همراه باشید تا به بررسی دومین گسترش دهنده‌ی بازی کارتی ویچر بپردازیم.

تقریبا ۵۰ روز بین انتشار Crimson Curse و Novigrad فاصله هست که نسبت به فاصله‌ی معمول حداقل ۳ ماهه در انتشار گسترش دهنده برای بازی‌های آنلاین بسیار کمتر است. انتشار چند گسترش دهنده با فاصله‌ی کمی از هم ترفند جالبی است که باعث می‌شود گوئنت بدون هیچ هزینه‌ی اضافی تبلیغاتی بر سر زبان‌ها بیفتد. ولی در این میان ممکن است خریداران گسترش دهنده‌ی قبلی یا کسانی که استراتژی‌های خود را طبق گسترش دهنده‌ی قبلی چیده بودند و ساعت‌ها وقت صرف ان کرده بودند احساس کنند که به آن‌ها خیانت شده است. بنابراین CD Project RED باید در معرفی و انتشار گسترش دهنده‌های گوئنت بسیار محتاط باشد؛ زیرا این گسترش دهنده‌ها همان‌قدر که می‌توانند بازی کارتی آنلاین این شرکت را بالا بکشند، همان‌قدر هم ممکن است باعث زمین خوردن آن شوند.

به سراغ گسترش دهنده برویم؛ اگر ویچر ۳ را بازی کرده باشید، حتما با «شهر آزاد نوویگراد» خاطره‌هایی دارید. شهری که ساعت‌ها در کوچه و خیابان‌های آن به دنبال «سیری» گشتیم، به «تریس» و دیگر جادوگر‌ها کمک کردیم تا از دست «شکارچیان جادوگر» فرار کنند، «دَندِلاین» را یافتیم و… . دومین گسترش دهنده‌ی گوئنت نیز «نوویگراد» نام دارد و مربوط به شهر آزاد و زیر و بم آن است.

نوویگراد از باند‌ها و گروه‌های خلافکاری مختلفی تشکیل شده و معابد «آتش ابدی» (Eternal Fire) همواره آتش برافروخته‌ی خود را در شهر زنده نگه می‌دارند. به نحوی می‌توان گفت هر‌چند نوویگراد آزاد است و زیرنظر هیچ دولت خارجی اداره نمی‌شود، ولی در واقع این مافیای مخفی شهر هستند که سایه‌وار به آن حکم می‌رانند.

حال این مافیا کنار یکدیگر جمع شده‌اند تا ششمین جناح گوئنت را شکل بدهند. گوئنت از زمانی که یک مینی گیم در ویچر۳ بود پنج جناح داشت؛ اما حال بعد از گذشت چهار سال، ششمین جناح با نام Syndicate به بازی افزوده شده است. همانند دیگر جناح‌ها پنج حاکم نیز برای این جناح جدید در نظر گرفته شده‌اند.

در کنار یک جناح جدید، بیش از نود کارت جدید نیز به بازی افزوده شده است. البته اغلب این کارت‌های جدید متعلق به جناح Syndicate هستند تا این جناح جدید از نظر تعداد کارت‌ها و استراتژی‌ها چیزی نسبت به جناح‌های قبلی کم نداشته باشد. با این حال ۱۵ کارت بین جناح‌های مختلف قابل استفاده است. وقتی دبه‌های کارت متعلق به اکسپنشن جدید را باز می‌کنید فقط با کارت‌های متعلق به جناح جدید مواجه می‌شوید؛ پس به راحتی می‌توان این جناح جدید را در بازی به کار گرفت و نگرانی بابت نامتعادل بودن آن وجود ندارد.

المان جدیدی به نام سکه‌ها به بازی اضافه شده است و مکانیک‌های جدید گیم‌پلی همگی حول محور همین المان قرار دارند. برای نمونه، برخی کارت‌ها از مکانیک منفعت (profit) برخوردارند، و زمانی که آن‌ها را بازی کنید، تعداد مشخصی سکه به کیف پول به شما اضافه می‌کنند. هر بازیکن حداکثر می‌تواند ۹ سکه داشته باشد و این سکه‌ها را می‌تواند در کارت‌هایی که از مکانیک هزینه (fee) بهره می‌برند استفاده کند.

Pickpocket نمونه‌ای از کارت‌های Profit که ۶ سکه اضافه می‌کند

کارت‌های هزینه، در قبال تعداد مشخصی سکه کار مشخصی انجام می‌دهند. برای مثال کارتی به نام «شکارچی جادوگر جلاد» (Witch Hunter Executioner) در قبال یک سکه، برای مدت یک تورن یک کارت دشمن را دچار خونریزی می‌کند.

کارت شکارچی جادوگر جلاد

مکانیک قرارداد (Bounty) که توسط کارت‌های شکارچی جادوگر به کار گرفته می‌شود، یکی از کارت‌های دشمن را مشخص کرده و به نوعی برای سر آن جایزه می‌گذارد؛ بدین صورت که اگر بازیکن موفق شده کارتی را که روی آن قرارداد گذاشته نابود کند، به تعداد قدرت ابتدایی آن سکه دریافت خواهد کرد. یا کارت‌هایی که مکانیک دیوانگی (Insanity) دارند، اگر بازیکن آن‌ها را بازی کند و مقدار مشخصی سکه نداشته باشد، این کارت‌ها با آسیب زدن به خود مکانیک هزینه‌ی خود را عملی می‌کنند.

مکانیک دیگری به نام باج (tribute) نیز به بازی اضافه شده که در هنگام بازی کردن کارت‌های دارای این ویژگی می‌توان با پرداخت مقدار مشخصی سکه توانایی آن‌ها را فعال کرد و … .

Moreelse نمونه‌ی کارت باج که در ازای ۶ سکه هدفی را نابود می‌کند

CD Project RED این بار سیستم جدیدی را برای پیش‌فروش اکسپنشن جدید گوئنت به کار گرفت؛ بدین صورت که بازیکنان می‌توانستند با پرداخت ۲۰ دلار، ۱۵ دبه‌ی کارت نوویگراد و یک پوسته‌ی کارت پیش‌خرید کنند. از طرفی، کسانی که تمایل داشتند، کارت‌های بیشتر و با ارزش‌تری داشته باشند، می‌توانستند با پرداخت ۴۰ دلار، ۲۰ دبه‌ی کارت پریمیوم این اکسپنشن را به همراه یک پوسته‌ی کارت ویژه به دست آورند. البته که هر کس می‌توانست هر دوی این پکیج‌ها را خریداری کند. جمع قیمت این ۲ پیش‌نهاد با هم، برابر با قیمت معمولی پیش‌خرید گسترش‌دهنده‌های بازی‌های کارتی می‌شود (۶۰ دلار). اما این جداگانه بودن پکیج‌ها، دست بازیکنان مختلف را برای خرید، با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود باز می‌گذاشت.

پکیج‌هایی که برای پیش‌خرید این گسترش دهنده در نظر گرفته شده بودند

البته اگر موفق به پیش‌خرید این گسترش دهنده نشدید اما نمی‌خواهید کارت‌های آن را از دست بدهید، نگران نباشید! پکیج مخصوص نوویگراد شامل تعداد زیادی کارت این اکسپنشن تا تاریخ ۱۹ تیر از طریق فروشگاه بازی در دسترس خواهد بود.

تا تاریخ ۲۶ تیر فرصت دارید تا با وارد شدن به بازی یک دبه‌ی کارت رایگان از اکسپنش جدید دریافت کنید

با اضافه کردن یک جناح جدید بعد از ۴ سال به گوئنت، گسترش دهنده‌ی نوویگراد ثابت می‌کند که گسترش دهنده‌ای مهم و ارزشمند است و به خوبی موفق می‌شود خود را از زیر سایه‌ی اکسپنشن قبلی بیرون بکشد. اما چیزی که ممکن است عده‌ای را نگران کند، فاصله‌ی نسبتا کم بین انتشار دو گسترش دهنده بازی است.

Resolution

 with adding a new faction after 4 years to Gwent, the Novigrad Expansion proves to be important and worth, but the interval between releasing the expansions is what makes us a little worried

(این معرفی به درخواست ناشر بازی Gwent: The Witcher Card Game یعنی استودیو CD Projekt RED انجام گرفته است.)

در انتها از شما دعوت می‌کنم تا نظاره‌گر یک گیم پلی اختصاصی از یک دست گوئنت بر اساس گسترش دهنده‌ی اخیر باشید:

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “کارت‌های نوویگراد”

 1. demntorhp گفت:

  درباره ویچر ۳ که اصلا حرفی نمیمونه برای گرفتن.بهترین بازی قرن!
  بازی گوینت هم جذابیت خیلی خاصی داره که فقط یکم حوصله میخواد برای یادگیری کامل بازی.
  یک بازی که بنظر من خیلی به heartstone شباهت داره و جذابیت های خاص خودشو داره.

  ۱ ۰
  1. اگر منظورتون شباهت ژانری هست، بله.
   اما گوئنت به دلیل عدم استفاده از مکانیک مانا، تفاوت‌های بسیاری با دیگر بازی‌های کارتی، از جمله Hearthstone داره.

   ۱ ۰