هرآنچه درباره جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی باید بدانید

توسط عباس کشتکار در ۱۲ تیر ۱۳۹۸ , ۱۶:۳۳

جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران یا همان Iran Games Cup به زودی‌ یک رقابت نفس‌گیر را برای گیمر‌های ایرانی رقم خواهد زد. برای اطلاع از جزئیات این رویداد هیجان انگیز با ما همراه باشید.

رشته‌های مسابقات

مسابقات «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران» در ۸ رشته مختلف برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، رشته‌های PES 19، FIFA 19، DOTA 2، کلش رویال، کوییز آو کینگز، کانتر استرایک، پسرخوانده و بازی جدی مغزینه از جمله رشته‌های این دور از مسابقات خواهند بود.
گفتنی است بازی‌های FIFA 19 و PES 19 روی هر دو کنسول Xbox 360 و PS4 برگزار خواهد شد. در این دوره نسبت به سال گذشته دو بازی DOTA 2 و مغزینه به مجموع رشته‌های مسابقات افزوده شده‌اند. به این ترتیب و با افزایش تعداد رشته‌های «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران» نسبت به مسابقات سال گذشته تنوع رشته‌های مسابقات افزایش یافته و بازیکنان بیشتری می‌توانند در مهمترین مسابقات بازی‌های ویدیویی کشور به رقابت بپردازند.
در این دوره از مسابقات برای اولین‌بار یک بازی جدی ایرانی نیز در میان ۸ رشته جای گرفته است. این عنوان که «مغزینه» نام دارد یک بازی جدی است که توجه و حافظه مخاطب را به چالش می‌کشد و نوعی بازی شناختی به حساب می‌آید. مغزینه حاصل همکاری نهادهای علمی مختلفی از جمله دانشگاه تهران و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی بوده و پیش از این در رویداد «بازی جدی سال ۱۳۹۷» رتبه دوم را کسب کرده است.

ثبت نام  و زمان‌بندی مسابقات

برای ثبت‌نام در «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران» و شرکت در مسابقات ابتدا به این لینک رفته و سپس با انتخاب رشته مورد نظری که قصد شرکت در آن را دارید، با خرید بلیت در مسابقات ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام از ۹ تیر ماه آغاز شده است و تا ۱۰ مرداد ادامه دارد. مسابقات در تاریخ ۲ شهریور در سالن حجاب تهران و به طور همزمان در دیگر شهرسان‌ها آغاز شده و فینال جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران در تاریخ ۸ شهریور برگزار خواهد شد.

محل برگزاری مسابقات؛ تهران و شهرستان‌ها

در این دوره از مسابقات به جز استان‌های تهران و البرز، مسابقات مقدماتی رشته‌های FIFA و PES در ۹ شهر دیگر نیز برگزار می‌شود.
در واقع با شرایط جدید در نظر گرفته‌شده شرکت‌کنندگان از سایر استان‌ها می‌توانند به جای حضور در شهر تهران در یکی از ۹ شهر قم، شیراز، اصفهان، یزد، مشهد، تبریز، زاهدان، اهواز و بوشهر مسابقه دهند و در صورت راه‌یابی به مراحل پایانی برای برگزاری مراحل نهایی مسابقات به تهران مراجعه کنند. داوطلبینی که قصد دارند در یکی از ۹ شهر مذکور رقابت کنند باید بلیت همان شهر را خریداری کنند و هر شرکت‌کننده تنها می‌تواند در یک حوزه شرکت کند. برای اطلاع از آدرس دقیق محل برگزاری مسابقات در تهران و شهرستان‌ها به این لینک مراجه کنید.

قوانین مسابقات

تمامی بازیکنان باید قوانین و مقررات وضع شده در مسابقات را رعایت کنند در غیر این صورت هر حرکتی که خارج از دایره قوانین باشد تخلف محسوب شده و تیم یا فرد متخلف از مسابقات کنار گذاشته می‌شود. در نتیجه برای اطلاع از تمام قوانینی که باید در بازی مورد نظر خود رعایت کنید به این لینک مراجعه کنید.

امکان حضور بانوان در تمامی رشته‌ها

در مسابقات «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران» همچون دوره‌های پیشین امکان حضور بانوان در تمامی رشته‌های مسابقات فراهم شده است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، بانوان می‌توانند در تمامی ۸ رشته‌ مسابقات به ثبت‌نام بپردازند. تنها ذکر این نکته الزامی است که مسابقات بانوان در رشته‌های فوتبالی FIFA 19 و PES 19 جهت رعایت عدالت حرفه‌ای به صورت جداگانه و در صورت رسیدن حد نصاب شرکت‌کنندگان (۶۴ نفر) برگزار خواهد شد.
جداگانه برگزار شدن رشته‌های فوتبالی در این دوره از مسابقات با در نظر گرفتن قواعد استاندارد که در تمامی مسابقات جهانی نیز رعایت می‌شود صورت گرفته است. این تصمیم بر مبنای توان فیزیکی و تفاوت سرعت کنش و واکنش مردان و زنان اتخاذ شده تا مسابقات در سطحی عادلانه‌تر و استانداردتر برگزار شود و بانوان بتوانند در شرایط منصفانه‌تری به رقابت بپردازند. در صورتی که این دو رشته به حد نصاب خود برسند، جوایز مسابقات نیز مشابه رشته‌های آقایان خواهد بود.

محدودیت سنی

محدودیت سنی این مسابقات بر مبنای نظام رده بندی سنی ESRA (نظام ارزیابی و رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای) مشخص می‌شود. به این ترتیب اگر فرد شرکت‌کننده در این رقابت‌ها حضور یابد اما حداقل سن مورد نظر برای رشته خود را نداشته باشد، در صورت برنده‌شدن، جایزه به او تعلق نمی‌گیرد. برای بررسی رده سنی بازی‌ها می‌توانید به نظام اسرا مراجعه کنید.

طرح مشارکت استریمرها

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای نخستین‌بار جهت حمایت و جلب مشارکت استریمرهای فعال، طرحی را با همکاری مجموعه آپارات گیم تدوین کرده است. براساس این طرح، استریمرها می‌توانند با بهره‌گیری از حمایت هواداران خود و تشویق آن‌ها به حضور در مسابقات «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران» نسبت به میزان مشارکت هواداران‌شان در مبلغ فروش سهیم شوند.
استریم کردن بازی‌ها مفهومی است که به پخش ‌زنده بازی‌های ویدیویی عموما در بستر اینترنت اطلاق می‌شود و افرادی که بازی‌کردن خود را به این شکل ‌پخش می‌کنند به عنوان استریمر شناخته می‌شوند.
طبق شرایط تعیین‌شده برای طرح مذکور،‌ استریمری که از طریق کد تخفیف منحصر به فرد خود حداقل ۱۰۰ تا ۲۰۰ شرکت‌کننده در مسابقات ثبت‌نام کنند ۵ درصد از قیمت هر بلیت و هر استریمر که بیش از ۲۰۰ شرکت‌کننده از طریق کد تخفیفش در مسابقات ثبت‌نام کنند ۱۰ درصد قیمت هر بلیت را دریافت خواهد کرد.
گفتنی است کدهای تخفیف به پیشنهاد هر استریمر در فرمی که باید برای شرکت در این طرح تکمیل شود، مشخص خواهد شد و پس از تایید نهایی در اختیار استریمرها قرار می‌گیرد. استریمرها نیز این کدها را در اختیار هواداران خود قرار می‌دهند تا از طریق این کدهای تخفیف در مسابقات «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران» ثبت‌نام کنند. هر کد تخفیف باعث اعمال ۵ درصد تخفیف در خرید بلیت مسابقات خواهد شد.
در نهایت و در مراسم فینال مسابقات، از استریمری که بیشترین مشارکت را داشته باشد، به‌عنوان تاثیرگذارین استریمر سال تقدیر بعمل خواهد آمد.
استریمرها می‌توانند تا پایان روز سه‌شنبه ۲۸ خردادماه با تکمیل این فرم درخواست خود را برای مشارکت در این طرح ارسال کنند.

جوایز مسابقات

فیفا : بر روی کنسول های PS4 و۳۶۰ XBOX و در دو گروه آقایان و بانوان،
در هر گروه :
نفر اول: ۵ میلیون تومان نقد + جوایز کالایی (مانیتور و تجهیزات و ..
نفر دوم : ۲ میلیون تومان + کالایی
نفر سوم : ۱ میلیون تومان + کالایی

PES : در کنسول PS4 و در دو گروه آقایان و بانوان،
در هر گروه :
نفر اول: ۵ میلیون تومان نقد + جوایز کالایی (مانیتور و تجهیزات و ….)
نفر دوم : ۲ میلیون تومان + کالایی
نفر سوم : ۱ میلیون تومان + کالایی

کانتر:
گروه اول: ۸ میلیون تومان + کالا و تجهیزات
گروه دوم: ۲ میلیون تومان
گروه سوم: ۱ میلیون تومان

کلش رویال:
نفر اول: ۵ میلیون تومان
نفر دوم: ۲ میلیون تومان
نفر سوم: ۱ میلیون تومان

پسرخوانده:
نفر اول: ۵ میلیون تومان
نفر دوم: ۲ میلیون تومان
نفر سوم: ۱ میلیون تومان

کوییز آو کینگز:
نفر اول: ۲۰ میلیون تومان
نفر دوم: ۱۰ میلیون تومان
نفر سوم: ۵ میلیون تومان

DOTA 2:
گروه اول: ۸ میلیون تومان
گروه دوم: ۲ میلیون تومان
گروه سوم: ۱ میلیون تومان

شما همراهان گرامی می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت Irangamecup.com مراجعه کنید.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: