توسط فرشاد پرهیزکار در ۱۰ تیر ۱۳۹۸ , ۱۵:۰۰

آیا تا به حال خواسته‌اید که یک بازی با دنیایی آرام و بدون موجودات پلید و شخصیتی منفی که خواستار نابودی دنیا است را انجام دهید؟ بازیی که پر از شخصیت‌های شدیدا دوست داشتنی که با آرامش و دوستی کنار هم زندگی می‌کنند و حس بسیار خوبی به شما می‌دهند. سری بازی‌های آتلیر این چنین بازی‌هایی هستند و اگر از کشت و کشتار و نجات دنیا در بازی‌های دیگر خسته شده‌اید، یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای انجام یک بازی با حس و حالی متفاوت است. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Atelier Lulua: The Scion of Arland با دنیای بازی همراه شوید.

این نقد پس از تجربه‌ی ۲۵ ساعته روی کنسول PS4 انجام شده است

دنیایی دوست داشتنی

از سال ۱۹۹۷ تا به حال نسخه‌های زیادی از سری بازی‌های آتلیر در سبک نقش آفرینی نوبتی ساخته شده است. بازی‌هایی که با محوریت مبارزه و ساخت و ساز وسایل در بازی و دنیا و شخصیت‌های دوست داشتنی‌ جای خود را در دل بسیاری از طرفداران حفظ کرده است. یکی از نکات جالب سری بازی‌های آتلیر آن است که در بین خود بازی‌ها نیز سری‌های متفاوتی وجود دارند. مانند: سری Arland یا سری Iris و غیره که معمولا هر کدام از آن‌ها ۳ بازی در مجموعه‌ی خود دارند که در یک دنیای مشترک با شخصیت‌های آشنا اتفاق می‌افتند. آتلیر لولوآ نیز چهارمین نسخه از سری آرلند است که شما در نقش دختر شخصیت اصلی اولین نسخه از سری آرلند، یعنی Rorona بازی می‌کنید.

عجیب و جذاب

در تمامی سری بازی‌های آتلیر شما با داستان‌های جدی و عمیق رو به رو نیستید، بلکه در اکثر آن‌ها شما در نقش دختران جوانی بازی می‌کنید که تنها می‌خواهند بهترین کیمیاگر دنیا بشوند و برای همین هدف سخت تلاش می‌کنند و در حین این کار با شخصیت‌های دیگر و داستان هر کدام از آن‌ها آشنا می‌شوند. در هیچ کدام از بازی‌ها دنیا در خطر نابودی نیست، شخصیت منفی پلیدی که خواستار فرمانروایی بر دنیا هست، وجود ندارد و در کل همه چیز در آرامش است و همه به خوبی و خوشی کنار هم زندگی می‌کنند. اما همه‌ی این‌ها به یک شکل بسیار دوست داشتنی و آرامش بخش کنار هم گذاشته شده‌اند که لذت منحصر به فرد خودش را دارد. داستان در این نسخه نیز از لولوآ شروع می‌شود شخصیت اصلی که دختر کیمیاگر افسانه‌ای رورونا شخصیت اصلی اولین نسخه آتلیر در سری Arland است. با اینکه لولوآ دختر همچین کیمیاگر افسانه‌ایی است، او تحت نظر مادرش کیمیاگری را یاد نگرفته و این وظیفه به عهده یک دوست خانوادگی به نام Piana بوده. یکی از روز‌هایی که در حال گشت و گذار در کنار یکی از دوست‌های‌تان هستید، لولوآ یک کتاب جادویی پیدا می‌کند که تنها او می‌تواند نوشته‌های کتاب را دیده و بخواند و هیچ‌کس دیگری هیچ نوشته‌ای از کتاب را نمی‌بیند. کتابی که رازهایی در زمینه دستورات کیمیاگری دارد. همین اتفاق باعث می‌شود لولوآ در کنار دوستانی که در اوایل بازی به دست می‌آورد به یک سفر برود تا هم بتواند کیمیاگری خود را بهتر کند، هم بتواند بیشتر درباره این کتاب اطلاعات پیدا کند.

 

داستان به صورت کلی بسیار حس و حال نسخه‌های قبلی سری آرلند را دارد که شمال ماجراجویی و روابط خانوادگی و بهتر شدن در کیمیاگری است. ممکن است سوالی برای‌تان مطرح شود که آیا لازم است نسخه‌های قبلی سری آرلند را بازی کنید؟ خیر. آیا اگر بازی کنید لذت بیش‌تری می‌برید؟ بدون شک، چرا که در حین بازی کردن با بسیاری از شخصیت‌های نسخه‌های گذشته رو به رو می‌شوید و بسیاری رفرنس‌های مختلف از دنیای بازی زده می‌شود که اگر تجربه نسخه‌های قبلی را داشته باشید بدون شک لذت بیش‌تری می‌برید ولی هیچ اجباری نیست و با بازی نکردن‌شان صدمه‌ای به تجربه شما نمی‌زند.

چرخه‌ی اصلی

چرخه‌ی اصلی سری بازی‌های آتلیر بر سه مورد است: جمع‌آوری متریال‌ها، مبارزه با موجودات، کیمیاگری.

شما برای جمع‌آوری متریال مورد‌نظر خود باید در نقشه جا به جا شوید که با این کار نسبت به مسافتی که پیمایش می‌کنید، از زمان می‌گذرد و ممکن است وقتی به یک مکانی که می‌خواهید برسید، شب بشود که با این کار دشمنان آن منطقه نیز تغییر می‌کنند. پس برای بدست آوردن متریال‌ها چه به صورت جمع‌آوری از روی زمین چه با کشتن موجودات باید به زمان دقت کنید که چه ساعتی می‌رسید تا نسبت به آن زمان بتوانید متریال‌های خود را جمع‌آوری یا با موجوداتی که می‌خواهید بجنگید. مبارزات به صورت نوبتی انجام می‌شوند که شما در هر لحظه کنترل ۳ شخصیت را در دست دارید که هر لحظه‌ای که بخواهید هریک از شخصیت‌ها را می‌توانید با شخصیت‌های پشتیبان تعویض کنید. در مبارزات می‌توانید از وسایلی که با کیمیاگری ساخته‌اید استفاده کنید مانند بمب و وسایل تقویت قدرت شخصیت‌ها. برای مثال شما می‌توانید از یک بمب روغنی استفاده بکنید تا روغن بر روی دشمنان پرت کند و سپس با استفاده از بمب آتشین و یا جادوی آتش جان بیش‌تری از دشمنان کم کنید. این کار باعث می‌شود بخش کیمیاگری بسیار معنادار‌تر بشود. علاوه بر وسایل شما از مهارت‌های مختلف هر شخصیت می‌توانید استفاده کنید و حتی بعضی مهارت‌ها به صورت تیمی انجام می‌شود که برای مثال دو شخصیت با کمک یک دیگر مهارت بسیار قویی که از نظر بصری نیز بسیار جذاب است را انجام می‌دهند. و اما بخشی که بسیار تمرکز بالایی در تمامی سری بازی‌های آتلیر دارد یعنی کیمیاگری. کیمیاگری درواقع همان کرفت کردن در بازی‌های دیگر است ولی با شاخ و برگ بیشتر. نسبت به چند بازی آتلیر اخیر، سیستم کیمیاگری آتلیر لولوآ ساده‌تر است و از آن حالت پازل مانندی که بسیار پیچیدگی خاصی به کیمیاگری میداد خارج شده‌است ولی از سیستم کیمیاگری خود نسخه‌های قبلی سری آرلند پیچیده‌تر است و می‌توان گفت چیزی میان این دو است. شما با پیدا کردن متریال‌های متفاوت که هر متریال یک درجه کیفیتی دارد به کیمیاگری می‌پردازید، هرچه درجه کیفیتی متریال‌های استفاده شده در کیمیاگری بالاتر باشد، محصول نهایی نیز از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. برای مثال بعضی ماموریت‌های فرعی هستند که از شما وسایلی از یک درجه کیفیتی به بالاتر می‌خواهند یا می‌خواهید در مبارزه وسیله‌ای که استفاده می‌کنید تاثیر بیش‌تری داشته باشد. مانند: آسیب زدن بیش‌تر یا بهبود‌ دهندگی بیشتر. در این مواقع است که شما باید نه تنها به داشتن متریال مناسب برای ساخت یک وسیله فکر کنید بلکه به داشتن آن متریال با کیفیت مناسب نیز باید توجه کنید. مورد دیگر این است که هر متریال یک یا چند صفت با خود دارد که به صورت رندوم هستند. برای مثال یک لیوان آب می‌تواند صفتی داشته باشد که باعث بیش‌تر شدن قابلیت وسایل انفجاری بشود، پس اگر از این آب برای ساخت یک بمب استفاده بکنید قابلیت انفجار بیش‌تری داد و تاثیر بیش‌تری دارد که این مورد نیز به ساخت و ساز توسط کیمیاگری عمق بسیار بیش‌تری میدهد.

دنیای زیبا

از نظر بصری آتلیر لولوآ پیشرفت قابل چشم‌گیری نسبت به نسخه‌های اخیر داشته است و همه چیز بسیار زیبا و چشم نواز است. از شخصیت‌ها و طراحی‌ آن‌ها گرفته تا محیط‌های مختلف و موجودات درون بازی. سبک بصری بازی بسیار جذاب است و سبکی انیمه‌ای مانند دارد. انیمیشن‌های بازی با اینکه نسبت به نسخه‌های قبلی پیشرفت داشته است ولی همچنان شامل بسیاری از انیمیشن‌های خشک و غیر طبیعی هستند.

تجربه‌ای دوست داشتنی

Atelier Lulua: The Scion of Arland یک بازی فوق‌العاده دوست داشتنی است که با دنیا و شخصیت‌های دوست داشتنی خود و سیستم کیمیاگری میتواند شما را تا مدت ها سرگرم کند.

 

Resolution

Platform: PS4 – Score: 9 out of 10

Atelier Lulua: The Scion of Arland is an incredile lovely game that can entertain you with its lovely world, characters and the alchemical system

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Atelier Lulua: The Scion of Arland بود که توسط ناشر آن یعنی Koei Tecmo Games برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت
  • شخصیت‌های دوست داشتنی
  • دنیایی آرام و لذت بخش
  • سیستم کیمیاگری جالب
  • سبک بصری جذاب
نکات منفی
  • بعضی انیمیشن‌ها ضعیف هستند
9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: