توسط مهدی صبح در ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۴

طبق امتیازاتی که در IMDB از سریال «چرنوبیل» Chernobyl ساخته‌ی HBO و Sky UK منتشر شده، این برنامه‌ی تلویزیون، بهترین سریال تاریخ شناخته می‌شود. در حالی که می‌توان سر این موضوع بحث کرد، باید گفت که این سریال پنج قسمتی و داستان‌سرایی شگفت‌انگیز آن، سریالی بسیار جذاب بوده است. با دنیای بازی همراه باشید.

با توجه به اتفاقات و واقعیت‌های ترسناک راجع به چرنوبیل و این موضوع که زندگی در آن‌جا هنوز هم غیرممکن است، سریال چرنوبیل حتی قبل از پخش نیز می‌توانست تاثیر خود را بگذارد. البته که همواره سریال‌های تاریخی برای جذاب‌تر بودن، ممکن است بعضی واقعیات و جزئیات را در نظر نگیرند. پس قصد داشتیم تا اتفاقات و واقعیت‌های فاجعه‌ی چرنوبیل را در نظر بگیریم و تطابق آن‌ها را با سریال تلویزیونی‌اش به نویسندگی «کریگ مزین» (Craig Mazin) و کارگردانی «جوهان رنک» (Johan Reneck) بررسی کنیم. حال این را در ذهن داشته باشید تا به صحت وقایع تاریخی سریال Chernobyyl سر بزنیم.

صحیح: رنج و فلاکت مردم

بیان رنجش مردم و به تصویر کشیدن آن پس از فاجعه‌ی چرنوبیل چیزی نیست که بتوان به صورت دیگری گفت. صحنه‌هایی که مردم و آسیب‌هایی که رادیواکتیو انفجار به آن‌ها وارد کرده بود و صحنه‌هایی از مردم ساکن در شهر «پریپیات» که وضعیت بهداشتی و درمانی شهرشان به علت انفجار مختل شده بود، صحیح بودند.

رنجشی که این مردم احساس کردند، مشابه رنجشی بود که افرادی که برای حل این معضل آورده شده بودند، تحمل کردند و این تصاویر به خوبی کارگردانی شده‌اند.

غلط: تهدیدهای شوروی

این که هرکس در دهه‌ی ۸۰ وظیفه‌اش را تنها به‌خاطر ترس از کشته شدن به وسیله گلوله انجام می‌داد، نسبتاً غلط است. اخیراً در «نیویورکر» توسط «ماشا گسن» (Masha Gessen)، مقاله‌ای منتشر شده که این موضوع را بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که در آن زمان مردمانی که در محدوده‌ قلمروی شوروی زندگی می‌کردند، بسیار رمان‌بردار بودند بدون آن‌که نیاز به تهدید با تفنگ یا هر تنبیهی باشد.

شوروی‌ای که در سریال چرنوبیل به تصویر کشیده شده و این موضوع که تمام فعالیت‌های آن‌ها به علت ترس از مرگ است، مربوط به شوروی دهه ۳۰ است و نه اواخر دهه‌ی ۸۰.

صحیح: سرپوش گذاشتن

درحالی که مشخص نیست اعضای قدرت‌مند دولت راجع به مقصران فاجعه‌ی نیروگاه چرنوبیل چه می‌دانند، این سریال در به تصویر کشیدن سرپوش گذاشتن بر این فاجعه و نحوه‌ی کارکرد نسخه‌ی شوروی بوروکراسی در دهه ۸۰، بسیار عالی عمل می‌کند.

غلط: محاکمه

طبق گزارش‌ها، «والری لگاسف» (Valery Legasov) در واقع در محاکمه‌ای که توسط دولت برگزار شد، حضور نداشت و گزارش‌هایش را جلوتر ارائه کرده بود. نویسنده‌ی این سریال، کریگ مزین در پادکست چرنوبیل گفت که برای ساخت اپیزود محاکمه، خلاصه‌ای از واقعیت‌ها کنار یکدیگر گذاشته شده‌اند.

محاکمه‌ی واقعی هفته‌ها طول کشید و افراد بسیاری را شامل می‌شد که در سریال نشان داده نشده بودند، بنابراین این موضوع برای مردم قابل درک نبود.

صحیح: سقوط هلی‌کوپتر

در یکی از صحنه‌های ابتدایی، والری لگاسف به خلبان هلی‌کوپتر می‌گوید که از روی هسته‌ی تشعشع یافته پرواز نکند، زیرا در حال آتش‌سوزی است. او می‌گوید که رادیواکتیو ممکن است در هدایت هلی‌کوپتر اختلال ایجاد کرده و همه را تحت تاثیر قرار دهد.

بعدها، درحالی که هلی‌کوپترها روی آتش شن می‌ریزند تا شدت‌اش کم‌تر شود، یکی از آن‌ها سقوط کرده و همه درون هلی‌کوپتر کشته می‌شوند. در حالی که مشخص نیست آیا این موضوع واقعاً به خاطر تشعشات رادیواکتیوی بوده، می‌توانید ببینید که درواقع این هلی‌کوپتر به جرثقیل برخورد کرده و سقوط می‌کند. اتفاقی که شش ماه بعد از انفجار رخ می‌دهد.

غلط: اولانا خومیوک

یکی از غیردقیق‌ترین بخش‌های سریال چرنوبیل، شخصیت «اولانا خومیوک» با بازی «امیلی واتسون» است. در قسمت آخر توضیح داده می‌شود که این شخصیت برای سریال خلق شد و نمایش‌گر چندین دانشمند بود که همراه با لگاسف راجع به این فاجعه تحقیق کردند.

این موارد هنرمندانه‌ای است که گویندگان داستان برای کاهش زمان، بودجه و روایت استفاده می‌کنند. اگر به جای این شخصیت، آن دانشمندان نمایش داده می‌شدند، سریال بسیار بزرگ‌تر از چیزی می‌بود که الان هست و این موضوع به افزایش بودجه و گیج‌شدن مخاطبان می‌انجامید.

صحیح: نمایش شوروی دهه ۱۹۸۰

این سریال برای نمایش دقیق فرهنگ شوروی که در آن زمان و در فاجعه حکومت می‌کرد، تشویق شده است. طراحان تولیدکننده واضح است که تحقیقات زیادی کرده‌اند تا به چنین نمایش فرهنگی‌اس دست یابند و بخش‌های مختلف فرهنگ آن زمان را کنار هم قرار دهند.

از لباس‌ها گرفته تا ست دکوراسیون، سلاح‌ها و طراحی خود نیروگاه، تمام آن‌ها در این سریال اعتبار واقعی دارند. رفتارهای خاصی از شوروی‌ها در تلویزیون و سینمای غرب استفاده می‌شود که می‌توانستند در این سریال نیز حضور داشته باشند اما خبری از آن‌ها نبود!

غلط: لهجه‌ها

این که کاملاً مشخص است اما اگر به اوکراین سفر کردید و متوجه شدید که مردم با لهجه‌ی منطقه‌ای بریتانیا صحبت نمی‌کنند، غافل‌گیر نشوید. واضح است که این تصمیمی بوده که سازندگان سریال گرفته‌اند و تمام بازیگران با لهجه‌های خودشان در سریال چرنوبیل صحبت می‌کنند.

این که سریالی ساخته‌ی HBO و Sky Uk باشد و فقط از بازیگران روس و اوکراینی استفاده کند، مشخصا یک انتخاب نبوده است. همچنین آن‌ها نمی‌توانستد بازیگران را مجبور به استفاده از لهجه‌ی روسی کنند چون باعث می‌شد تا بسیاری از مردم آن را تماشا نکرده و به بسیاری دیگر توهین شود.

صحیح: غواصان

طبق گزارشات مختلف، سه غواصی که باید به زیر آب‌ نیروگاه‌ها شیرجه می‌زدند، تنها چند هفته پس از انجام این‌ کار فوت کردند. در این سریال نیز این موضوع مطرح و سرنوشت آن‌ها در سریال در نظر گرفته شد. اما کریگ مزین، نویسنده‌ی سریال توضیح داد که قبل از فیلم‌برداری متوجه شده است که دوتا از آن غواصان هنوز زنده‌اند.

این نمونه‌ی کاملاً مناسبی از نحوه‌ی داستان‌سرایی موردنیاز امروزه است، زیرا نویسنده به راحتی می‌توانست بگوید که متوجه نشده که آن‌ها هنوز زنده‌اند و باعث شد درامای سریال افزایش داشته باشد. به عنوان یک نویسنده، او قصد داشته تا جایی که می‌تواند، داستان‌اش حقیقت داشته باشد.

غلط: رادیواکتیو مسری

در چندین قسمت، شاهد مجروحان [آتش نشانی و اتاق کنترل] هستیم که در قرنطینه به سر می‌برند و به گونه‌ای روایت می‌شود که گویی این کار به علت آن بوده تا دیگران نیز دچار تشعشات رادیواکتیوی نشوند. اما واقعیت آن است که تشعشات رادیواکتیوی، مشکلی داخلی است و شخص را مسموم می‌کند نه این‌که چیزی مانند ویروس باشد. بنابراین دیگر نباید نگران بیمار شدن ملاقات کنندگان بود.

در واقع آن‌ها در قرنطینه بودند، زیرا سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف شده بود و می‌خواستند تا از بدتر شدن حال آن‌ها جلوگیری کنند.

با وجود نظرات مثبت زیادی که در مورد مینی سریال چرنوبیل وجود دارد، اما همچنان انتقاد‌هایی به صحت تاریخیِ آن وارد است. در این مقاله سعی شد تا به صورت کلی، دقت تاریخی موجود در این مینی سریال محبوب را مورد بررسی قرار دهیم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: