توسط متین اشراقی در ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ , ۱۴:۰۰

در این مقاله، نگاهی داریم به بهترین فیلم‌های ژانر زامبی‌ در قرن بیست‌ویکم که تا به امروز منتشر شده‌اند. در ادامه با لیست ۳۳تاییِ بهترین فیلم‌های زامبی محور قرن، همراه دنیای بازی باشید.

دهه ۸۰ میلادی بود که زامبی‌ها به همه‌جا تهاجم بردند؛ از تلویزیون‌ها و تبلیغات محیطی تا موزیک‌ها و موزیک‌ ویدیوها. اما در نهایت این پیشگامی زامبی‌ها باعث کاهش علاقه مردم به آن‌ها شد. وقتی آن‌ها را در حال رقصیدن با «مایکل‌جکسون» می‌بینید، قطعاً ترسیدن از آن‌ها، تبدیل به کاری سخت خواهد شد.

تا سال ۲۰۰۴، زامبی‌ها تقریباً از تمامی رسانه‌ها ناپدید شدند. زمانی که دو فیلم تحسین‌ برانگیز Shaun of the Dead و Dawn of the Dead به انتشار رسیدند، اما زامبی‌ها نفسی تازه کردند و مجدداً پا به عرصه گذاشتند. به‌طوری که در فیلم Dawn of the Dead، زامبی‌های دونده ( fast Zombies) برای اولین‌بار پا به سینما نهاده و به مخاطبان سینمای مدرن معرفی شدند. این زامبی‌های سریع، جانشین زامبی‌هایی شدند که به صورت خنده‌داری آرام و کند بودند. به‌وجود آمدن این زامبی‌ها با سرعت دیوانه‌وار، زمینه‌ساز احیای دوباره این هیولاها شد. به هر حال طی ده سال بعد از این اتفاق، انتظارات نسبت به زامبی‌ها دوباره عوض شد. فراوانی زامبی‌ها در رسانه‌های مختلف باعث شد این جنازه‌های متحرک برای هرچه بیش‌تر هیجان‌انگیزتر شدن، ویژگی‌های جدیدی را در خود ببیند. بعضی‌هایشان توانستند حرف بزنند، از وسایل مختلف استفاده کنند، بعضی‌هایشان به بشریت برگشتند (بدون توجه به قوانین آن‌ها که چه می‌توانند بخورند و چه چیزی نمی‌توانند)، حتی بعضی‌هایشان قبل از زامبی شدن نمرده بودند. به همین ترتیب، انواع داستان‌پردازی‌ها برای زامبی‌ها رواج پیدا کرد و رفته رفته به یک سبک مستقل با محوریت زامبی‌ها به‌وجود آمد.

البته این بدان معنی نیست که اخیراً  راه خلاقانه و اصیلی برای نمایش دادن این مغزخوارها وجود نداشته است. به ازای هر فیلم خوبی مانند Land of The Dead، پنجاه فیلم بد و ضعیف ساخته می‌شود. چون صدای ناقوس مرگِ علاقه شدید به فیلم‌های زامبی مدرن، آنچنان دور به‌نظر نمی‌رسد، تصمیم گرفتیم نگاهی داشته باشیم به برخی از بهترین فیلم‌های زامبی محور قرن حاضر. قسمت اول و دوم این مقاله را اینجا مطالعه کنید.

۱۱. The Girl With All The Gifts 2016

دقیقاً نمی‌دانم که از The Girl With All The Gifts متنفر هستم یا عاشقشم، بین این دو حالت، بسته به احساساتمم جابه‌جا می‌شوم. وقتی حالم خوب است، اجراها و تنش دائمی داخل فیلم مورد پسندم قرار می‌گیرد ولی وقتی احساس خوبی ندارم، یک سوم پایانی فیلم غیرقابل تحمل بنظر می‌رسد. در عین حال ،یک سوم اول فیلم در برملا کردن رازها آن‌قدر با کیفیت عمل می‌کند که پس از فهمیدن واقعیت، شما شگفت‌زده خواهید شد.

۱۰. Cargo 2017

روند آهسته و به دور از خون و خونریزی فیلم شاید طرفداران ژانر زامبی را ناامید کند، اما این‌گونه نیست. این فیلم، نسخه‌ی تکامل یافته فیلم Maggie است، یعنی به ارتباط یک پدر و دختر نگاه می‌کند اما با چشم‌اندازی مانند فیلم The Dead و کمی شباهت با فیلم Collin. اگر اینها باعث می‌شود فکر کنید که این فیلم پیچیده است، باید بگویم Cargo هر چیز دیگری است غیر از پیچیده و داستان ساده‌ای درباره‌ی عشق و فداکاری روایت می‌کند.

۹. Ravenous Les Affames 2017

به نظر می‌رسد دوره‌ی علاقه شدید به فیلم‌های زامبی دیگر تمام شده‌است، زیرا الان اگر از کسی بپرسم که به یک فیلم جدید بامحوریت زامبی‌ها اشاره کند، نهایتاً باید امیدوار باشم که سری به معنای «نمی‌دانم» به بالا بیاندازد، پس خیلی غافل‌گیرکننده بود که فیلمی مانند Ravenous، در سال ۲۰۱۷ توانست کاری کند که زامبی‌ها دوباره برای دیگر ژانرهای عامه‌پسند به تهدید تبدیل شوند. با این حال، این فیلم، سفری لذت‌بخش، هیجان‌انگیز و پر از سورپرایز به کاناداست و نشانه‌های مینیمال بسیاری در خود دارد.

۸. Rammbock 2010

یک فیلم ترسناک آلمانی که برای خیلی‌‌ها ناشناخته است. Rammbock یک فیلم ماتم‌زده است. ماجرا قصه‌ی یک جوان طرد شده را تصویر می‌کند که تصمیم می‌گیرد که به دوست قبلی خود برگردد اما گرفتار شیوع ویروسی تقریباً شناخته‌شده می‌شود. این قهرمان غیر منتظره باید آرامش خود را حفظ کند تا در مقابل ویروسی که با عصبی شدن مردم سریعتر شیوع پیدا می‌کند، دوام بیاورد. همه‌ی این‌ها، این فیلم «ماروین کرن» (Marvin Kren) را پر از پیچیدگی‌های جذاب و ارزشمند می‌کند.

۷. Dead Snow 2009

در ادامه‌ی روند زامبی‌های باهوش و هیجان‌انگیز فیلم‌های زامبی غیر آمریکایی، Dead Snow که محصول نروژ است، زامبی‌های نازی و کمدی را به یک اندازه درست مخلوط می‌کند و موفق میشود. به همین راحتی! و این مهمترین نکته فیلم است. Dead Snow بسیار هوشمندانه عمل می‌کند، به صورت اعجاب‌انگیزی روند خود را طی می‌کند و گرفتار تله‌های قدیمی که فیلم‌های مشابه به آن می‌افتند، نمی‌شود.

۶. ۲۸Weeks Later 2007

پایان مجموعه کلاسیک «دنی بویل» (Danny Boyle) خودش را در وضعیت مشابه با دیگر فیلم این مجموعه (۲۸Days Later که در ادامه لیست آن را می‌بینید) یافت. ۲۸Weeks Later فیلمی نیست که کاملاً به مشتعل کردن علاقه مردم به این ژانر کمک کند. با این حال، صحنه‌ی هلیکوپتر آرزوی هر کسی است که سکانس‌های خشن دوست دارد و «جرمی رنر» (Jeremy Renner) قطعاً بهترین اجرا و بازی فیلم را ارائه می‌کند.

۵. The Battery 2012

The Battery فیلمی لایق حمایت بیشتر است که در دوره‌ای از فیلم‌های فانتزی و پوچ به نمایش گذاشته شد تا کاری را به انجام برساند که خیلی از فیلم‌ها در اجرای آن شکست خورده بودند؛ آن کار چیزی نبود جز بیان داستان. به‌عنوان فیلمی کم بودجه «جرمی گاردنر» (Jeremy Gardner)، کارگردان تازه کار فیلم توانست مشکلات روانی‌ای که در فضای آخرالزمانی زامبی‌ها وجود دارد (آن‌هم میان دو بازیکن بیسبال که از هم متنفرند و برای بقا مجبورند با یکدیگر کار کنند) را به خوبی نمایش دهد. این فیلم اثری است که تماشای آن بر هر مخاطبی واجب است.

۴. Shaun Of The Dead 2004

این‌که فقط نقل‌قول‌های جالبی از کارگردان فیلم یعنی «ادگار رایت» (Edgar Wright) را بنویسیم برایم راحت‌تر است تا اینکه بخواهیم درباره‌ی خود او صحبت کنم. اگز شما Shaun of the Dead را هنوز ندیده‌ایید، خودتان را جمع کنید و این فیلم کمدی زامبی محور، را که همیشه هم در حال پخش است، ببینید. در هر صورت نام ادگار رایت برای دیدن این فیلم کافی است!

۳. Dawn of the Dead 2004

فیلمی که تلاش می‌کنم سالی یکبار ببینم، بازسازی (Remake) یک فیلم کلاسیک با همین نام است و تنها مورد مشترک با فیلم اورجینال، محل فیلمبرداری است که هر دو در یک بازار خرید به‌وقع می‌پیوندد. فیلم، اکشنی بسیار نفس‌گیر و هیجان‌انگیز دارد و خیلی هم بی‌رحمانه شروع می‌شود. این فیلم به‌درد آن دسته‌ای که خیلی به فیلم فکر می‌کنند نمیخورد ولی در زمینه جذابیت، قطعاً بهترین است. البته ممکن است سطح حماقت مردم در فیلم آزارتان دهد!

۲. ۲۸Days Later 2002

ممکن است در بعضی از سکانس‌ها مشکلات بسیاری دیده شود (مثل سکانس ابتدایی که ممیون در آن حضور دارد) ولی زامبی‌های «دنی بویل» (Danny Boyle) مانند همیشه هراس‌انگیز هستند. درست است که این اثر از نظر فنی یک فیلم زامبی بی‌نقص نیست، اما در اصول اولیه و ژن خود، از خیلی از از تلاش‌های قدیمی‌تر این ژانر بهتر عمل می‌کنند و نتیجه نهایی یک فیلم اجتماعی است که تنها مشکل بزرگ آن بازی‌های سرهم‎بندی شده‌ی متوسط است. با این حال، ۲۸Days Later فیلم بسیار هیجان انگیزی است و البته «کیلیان مورفی» (Cillian Murphy)، بازیگر نفش اصلی این فیلم از آن موقع خیلی معروف‌تر شده است!

۱. Train To Busan 2016

اگر فکر می‌کنید رتبه‌ی اول برای یک فیلم پر زرق و برق هالیوودی است، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. رتبه‌ی اول برای ورژن کره‌ای فیلم ۲۸Days Later (اما بسیار بهتر از آن) است که هم به اندازه‌ی کافی خون و تکه‌تکه شدن ارائه می‌دهد و هم به اندازه‌ی کافی صحنه‌های احساسی دارد. داستان در قطاری شروع می‌شود که یکی از آخرین مناطق امن پس از شیوع ویروس در جامعه است. این فیلم بسیار نفس‌گیر و هیجان انگیز است و قطعا باید باید اولین فیلمی باشد که از این لیست می‌بینید.

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

3 Replies to “رستاخیز مردگان: ۳۳ فیلم برتر زامبی محور در سده بیست‌ویکم – قسمت سوم”

 1. rebooter1 گفت:

  یعنی واقعا این بود ؟؟؟؟؟؟؟
  بین این همه فیلم زامبی محور هیچ جایی برای سری رزیدنت اویل نبود ؟؟؟؟؟
  فکر کنم فراموش کردید تنها فیلمی که به صورت تخصصی پیدایش زامبی ها رو به نمایش گذاشت نه مثل فیلم ها و سریالای دیگه که زامبی ها از ناکجا آباد میان و همه رو تبدیل میکنن
  این تازه جدای اینه که چه از نظر ترس و اکشن و هیجان در کل به یه دلیل و پایانی برای این آخرالزمان زامبی میرسی اونوقت خیلی راحت کل سری رزیدنت اویل رو فاکتور میگیری ؟؟؟؟
  وقت کردی سری رزیدنت اویل رو هم یه نگاه بنداز میفهمی میان همه فیلمهای زامبی محور فقط رزیدنت اویله که هدفمند به این مقوله نگاه میکنه

  ۳ ۳
 2. خیلی دوست دارم ملاک هات رو برای ترتیب بندی فیلم ها بدونم

  چون یه جا نسبت اصالت زامبی ها با زامبی های خلق شده توسط رومرو شاخصه اصلی انتخاب فیلم بود ویه جای دیگه برعکس

  یه جا کندی فیلم رو ضعف حساب می کنی یه جا نقطه قوت.

  اگر سنجه ها و ملاک هاتون در انتخاب ثابت بود قطعا همچین ترتیب بندی ای رو نداشتیم و لااقل با تغییرات زیادی می دیدیم

  به علاوه این که فیلم هایی از قبیل سری رزیدنت اویل یا فیلم rec و… جایی تو رتبه بندی شما نداشت
  در حالی که خیلی از نکات مثبتی که گفته بودی در اون ها وجود داره و از خیلی از فیلم های درون لیستتون بهترن

  ۱ ۳
 3. بهار گفت:

  train to busan شاهکار یه اثر حماسی در ستایش انسانیت روابط احساسی توی فیلم تلاش برای بقا کیفیت فیلم از همه فیلم های توی لیست البته ۲۸ days later هم در همین سطحه بالاتره

  ۱ ۰