نقد بازی One Piece: World Seeker

قدرت‌های پوشالی
توسط حامد محمدپور در ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

همانند دنیای سینما، از دنیای انیمه نیز هستند عناوینی که در طول سالیان اخیر سعی کردند تا با وارد شدن به عرصه‌ی بازی‌های ویدئویی سهمی از این بازار را به خود اختصاص بدهند. انیمه‌ها نیز دقیقا به مانند عناوین ساخته شده از روی آثار سینمایی هنوز نتوانسته‌اند در صنعت‌ بازی‌های ویدئویی محصولی با کیفیت و درخور توجه را تولید و عرضه کنند. البته وضعیت بازی‌های اقتباس شده از روی انیمه‌ها به مراتب بهتر از سینما است. اما با این حال طرفداران انیمه‌های ژاپنی و مخصوصا سریال‌های پرطرفدار همچنان در حسرت یک عنوان درخور و شایسته‌ای هستند. تا بلکه بتوانند در قالب شخصیت محبوب انیمه‌ی خود وارد دنیا و اتمسفر مخصوص آن انیمه شوند. «وان پیس» از جمله همین عناوین است. داستان و وجود شخصیت‌های کوچک بزرگ و فراهم بودن بستری مناسب از این انیمه باعث شده تا بار‌ها یک بازی ویدئویی در قالب وان پیس ساخته شود ولی هر بار کیفیت محصول نسبت به قبلی ضعیف و ناامید کننده ظاهر شده است. One Piece: World Seeker آخرین نسخه‌ی ساخته شده از روی همین انیمه تا به حال است. ویدئو‌های نمایش داده شده از بازی قبل از انتشار و مهم‌تر از همه حضور شخص خود آقای «ایچیرو اودا» (نویسنده اصلی مانگا) است که بر داستان بازی نظارت داشته است. با آخرین مقالات بازی و نقد بازی One Piece: World Seeker در دنیای بازی همراه باشید.

 

هنوز هم باید منتظر ماند

One Piece: World Seeker  یک عنوان جهان باز است که در سبک اکشن ادونچر در جریان است. بازی به واقع یک اثر جهان باز زیبا است و اگر اهل دیدن انیمه‌ی این عنوان باشید به خوبی از همان ابتدا با دنیای بازی کنار آمده و از آن لذت خواهید برد. بازی با یک صحنه‌ی سینماتیک شروع می‌شود و روند داستان شکل می‌گیرد. شما از همان ابتدا در نقش لوفی باید به دنبال دوستان خود که در نبرد میان آسمان و زمین به زمین پرتاب شده و گم شده‌اند، باشید. شروع بازی بسیار زیبا است و رفته رفته نیز از لحاظ داستانی و پیدا کردن دوستان و با حضور شخصیت‌های جدید زیبا‌تر هم می‌شود. اما با پیشروی در بازی مشکلات، به نوبت خودشان را نشان می‌دهند. در واقع و به لطف حضور آقای ایچیرو اودا این تنها و تنها داستان بازی است که از ابتدا تا انتها زیبا است و تنها نقطه قوت بازی به حساب می‌آید. در ادامه‌ی بازی، متاسفانه مشکلات مختلف و مهمی در بخش‌های مختلف بازی که بخش اصلی آن گیم پلی است نمایان می‌شود.

فاجعه‌ای در طراحی گیم‌پلی

علت اصلی ایرادی که به گیم‌پلی این بازی وارد است، این است که تمامی مبارزات فقط با زدن یک دکمه انجام می‌شود. درست است، فقط و فقط با فشردن یک دکمه شما از آن همه قابلیتی که در لوفی و قدرت‌هایی که در او نهفته است استفاده خواهید کرد. با همین تک دکمه شما تمامی دشمنان را از بین خواهید برد. حال می‌خواهد این دشمن یک دشمن معمولی با قدرت کم باشد یا یک غولآخر، هیچ فرقی به حال دکمه زنی شما و شکل گیم‌پلی نخواهد داشت. این روند در دقایق ابتدایی یا مرحله‌ی اول بازی شاید قابل تحمل و لذت بخش باشد. شاید حتی به خاطر عشقی که به لوفی و قدرت‌هایش داریم بتوانیم از این سیستم لذت ببریم. اما این لذت فقط در همین دقایق ابتدایی خلاصه شده و درادامه بیشتر عذاب آور و حتی خواب آور می‌شود. این روند به قدری تکراری و حوصله سر‌بر می‌شود که حتی به قدرت‌های لوفی و یاران و دشمنان نیز شک می‌کنید. در کنار این بازی از یک سیستم عجیب صحنه‌های سینمایی بهره می برد که بعضا واقعا عذاب‌آور می‌شود. برای مثال وقتی دشمن به شما یا لوفی ضرباتی وارد می‌کند، اگر به موقع و قبل از خوردن ضربه، بتوانید جاخالی بدهید که ضربه‌ای نخواهید خورد ولی اما اگر دشمن ضربه را وارد کند، بازی وارد یک صحنه سینمایی خواهد شد که لوفی در حال خورد ضربات متعدد مشت لگد است و مجبور هستید چند ثانیه‌ای این صحنه را تماشا کنیم. با توجه به این که تنوع دشمنان حاضر در محیط  زیاد و میدان نبرد بین دو یا چند دشمن در حال انجام است، بنابراین ضربه خوردن از سمت دشمن اجتناب ناپذیر است و این یعنی، ممکن است چندین بار شاهد سکانس‌های کتک خوردن لوفی در یک میدان نبرد ساده باشیم.

همان‌طور که گفتیم One Piece: World Seeker یک عنوان جهان باز است و این یعنی ماموریت‌های فرعی و بخش ارتقا و خرید و جمع‌آوری XP  در بازی وجود دارد. بازی با وجود این که مهارت‌های مختلف و البته زیبایی (درظاهر) برای لوفی تدارک دیده است اما متاسفانه به دلیل همان تک دکمه زنی این روند ارتقا و خرید مهارت‌‌های جدید پوچ و بی‌ارزش می‌شود. ماموریت‌های فرعی زیاد اما اکثر آنها بی‌کیفیت یا کلا فاقد کیفیت هستند. ممکن است یک ماموریت تنها صحبت کردن با یک شخص خاص در آن سوی نقشه باشد، آن هم صحبتی که به هیچ دردی نمی‌خورد و داستان را هم پیش نمی‌برد. یا باید برای یک شخصیت در فلان بخش نقشه یک آیتمی را در بخش دیگر نقشه تهیه کنیم و برایش بیاوریم تا او یک آیتم پوچ و بی‌ارزش را به ما بدهد. قریب به اتفاق ماموریت‌های جانبی به این شکل است و عمق فاجعه زمانی نمایان می‌شود که شما برای پیدا کردن هدف مورد نظر باید منطقه‌ای وسیع را بگردید. یعنی اگر هدف مورد نظر بالای کوه یا زیر زمین باشد مجبور هستیم کل منطقه را برای فهمیدن محل آن زیر و رو کنیم. نکته‌ی مهمی که در مورد NPC‌های بازی وجود دارد صداگذاری آنها است. برای شخصیت‌های اصلی از صداپیشگان اصلی استفاده شده است اما هیچ دیالوگ طولانی یا برای مثال یک جمله‌ی کامل از طرف یک شخصیت در بازی گفته نمی‌شود و شخصیت‌ها فقط چند کلمه‌ی ابتدایی یک جمله طولانی را می‌گویند و ما مجبور هستیم برای فهم کل جمله و تمامی آن به زیرنویس مراجعه کرده و بقیه صحبت‌های گفته شده را بخوانیم. این کار ناقص در همه NPCها وجود دارد به بازی لطمه وارد کرده است.

بازی نکته مثبت هم دارد!

مطمئنا از این همه ایراد در چنین عنوانی که از لحاظ بصری و گرافیکی چشم نواز است انگشت به دهان مانده و متعجب هستید. واقعا هم همین‌طور است، One Piece: World Seeker  از نظر گرافیکی زیبا است و همان چیزی است که ما از یک انیمه و مدل شخصیت‌های آن انتظار داریم. گشت و گذار در محیط‌های بزرگ و زنده واقعا لذت بخش و هیجان انگیز است. ساختار گرافیکی بازی از نظر فنی در برخی مناطق شهری ضعیف و از بافت‌های معمولی بهره می برد اما محیط‌های جنگل و مخصوصا کشتی و داخل آن زیبا و چشم نواز است. این در حالی که موسیقی بازی خوب و قابل قبول است؛ البته موسیقی هم بی ایراد نیست و در برخی مواقع که ناگهان شما به یک NPC برخورد ‌کنید یک آهنگ تند و سریع نواخته می‌شود که ممکن است برای دور اول جذاب باشد اما وقتی به دفعات این کار تکرار می شود دیگر باعث عذاب شده و سوهان روح می‌شود.

 One Piece: World Seeker برخلاف آنچه که انتظار می‌رفت ظاهر شده و تمام امید‌های قشر انیمه‌بین بازی‌های ویدئویی را بر باد داده است. هسته اصلی گیم پلی در وان پیس ایراد دارد و مشکل آن به حدی است که به روند مثبتی که در داستان بازی وجود دارد لطمه وارد کرده است.

 

Resolution

Platform: Playstation 4 – Score: 4 out of 10

Unlike what I expected, One Piece: World Seeker has ruined the hopes of the anime-lover gamers. Weaknesses in the design of the gameplay, given the potential of the title, has made this game which is adapted from an anime to be doomed to oblivion.

 

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی One Piece: World Seeker بود که توسط ناشر آن یعنی Bandai Namco Entertainment برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

گرافیک زیبا

حضور در میان شخصیت‌های محبوب

نکات منفی

هسته اصلی گیم‌پلی

‌صداگذاری عجیب بر روی شخصیت‌ها

ماموریت‌های فرعی

روند منفی بازی بر روی کیفیت داستان بازی نیز سایه انداخته است

4
ناخوشایند
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: