توسط علی ارکانی در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ۱۸:۰۰

پس از مدتی سکوت در دنیای بازی‌های رایانه‌ای، با انتشار عناونی تازه در ماه فوریه، شور و هیجان مجددا به دنیای گیمرها بازگشته است. از میان عناوینی که تا کنون در فوریه منتشر شده‌اند، دو بازی Far Cry: New Dawn و Metro Exodus را می‌توان مورد انتظار‌ترین بازی‌ها نامید. در دومین قسمت از مجموعه‌ی «زمین بازی» تصمیم گرفتیم تا عملکرد این عناوین در پلتفرم‌های مختلف را بررسی کنیم. با دنیای بازی و  آخرین مقالات سخت‌افزار همراه باشید.

Far Cry: New Dawn

جدید‌ترین قسمت از بازی فارکرای داستان «هوپ کانتی» را پس از ماجراهای قسمت پنجم روایت می‌کند. هرچند که از نظر بسیاری از طرفداران و با توجه به نمرات این بازی، این قسمت بیشتر در قامت یک بسته‌ی الحاقی یا DLC برای قسمت پنجم ظاهر شده تا عنوانی مستقل، اما ورود به دنیای پر هرج و مرج این مجموعه همواره برای بسیاری از بازیکنان جذاب و به یاد ماندنی است. برای آشنایی بیشتر از این بازی می‌توانید نقد آن را به قلم نوید غلامی در سایت دنیای بازی مطالعه کنید. برای بررسی کیفیت اجرای این عنوان در کنسول‌های نسل هشتم، شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت کرده و پس از آن به توضیحات لازم در خصوص آن می‌پردازیم.

کنسول‌ها

این ویدئو که متعلق به کانال یوتوب «ElAnalistaDeBits» است، بازی Far Cry: New Dawn را در کنسول‌های Playstation 4، Playstation 4 Pro، Xbox One و Xbox One X نمایش می‌دهد. متاسفانه جای خالی پلتفرم رایانه‌ی شخصی (PC) به شدت در این مقایسه احساس می‌شود، اما نگران نباشید. با توجه به بررسی‌های متعدد ما در دنیای بازی، تنها برتری محسوس این پلتفرم در مقایسه با کنسول‌های نسل هشتم، نرخ فریم بالاتر آن است. فارکرای در کامپیوترها با نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌شود، یعنی دو برابر نرخ فریم قدرتمندترین کنسول‌های میان نسلی (Xbox One X و Playstation 4 Pro). با توجه به این امر، بهترین پلتفرم برای تجربه فارکاری جدید، رایانه‌های شخصی خواهد بود که در بخش بعدی به بررسی دقیق‌تر این پلتفرم خواهیم پرداخت.

اما در میان کنسول‌ها کدامیک بهترین عملکرد را دارند؟ در بخش ابعاد تصویر، کنسول Xbox One X با اختلاف بهترین پلتفرم است و برادر کوچک‌تر وی در نقطه‌ی مقابل بدترین عملکرد را نشان می‌دهد.  Xbox One Xبازی فارکرای را با ابعاد تصویر ۳۸۴۰×۲۱۶۰ اجرا می‌کند. کنسول میان نسلی پلی استیشن هم در این زمینه از ابعاد ۲۸۸۰×۱۶۲۰ پشتیبانی می‌کند. پلی استیشن ۴ بازی را با ابعاد تمام HD (1920×1080) پردازش کرده و نهایتا کنسول نسل هشتم ردموندی‌ها یعنی Xbox One هم بازی را با ابعاد HD (1440×1080) اما کمتر از رقیب ژاپنی خود تحویل بازیکنان می‌دهد. هرچند که تفاوت ابعاد تصویر میان دو کنسول اکس باکس وان و پلی استیشن ۴ زیاد نیست، اما کیفیت تصویر در Xbox One به شکل ملموسی پایین‌تر از Playstation 4 بوده و این امر با دقت در اجسامی که در دوردست قرار دارند و توجه به تار بودن آنها به خوبی قابل تشخیص است.

در بخش کیفیت بافت‌ها و جزئیات مدل‌ها تمام کنسول‌ها عملکرد رضایت بخشی از خود نشان می‌دهند، با این وجود درست مثل بخش پیشین، کنسول Xbox One با کمی اختلاف در جایگاه آخر و کنسول Xbox One X با اندکی فاصله از رقیب خود در جایگاه اول قرار می‌گیرد.

درخصوص کیفیت سایه‌ها و نورپردازی هم نتیجه یکسان است و به طور کلی می‌توان گفت که از میان کنسول‌های نسل هشتم، Xbox One X بهترین پلتفرم برای تجربه‌ی جدید‌ترین نسخه‌ی فار کرای است و پس از آن کنسول‌‌های Playstation 4 Pro، پلی استیشن ۴ و اکس باکس در مقام‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

رایانه‌ها

برای بررسی راندمان این بازی در PC، مثل مطلب پیشین ابتدا عملکرد پردازنده‌های مرکزی و سپس کارت‌‌های گرافیک را بررسی می‌کنیم. با توجه به سیستم مورد نیاز بازی، دو پردازنده‌ی میان رده‌ی Intel Core i5 8600K و AMD Ryzen 7 1700 برای اجرای بازی انتخاب شده‌‌اند.

مقایسه‌ی پردازنده‌ها در بازی Far Cry New Dawn؛ منبع: wccftech.com

پردازنده‌ی اینتل Core i5 8600K دارای شش هسته با سرعت پردازشی ۳.۶ گیگاهرتز و ۶ رشته بوده و قیمت آن حدودا $۲۶۰ است. در نقطه‌ی مقابل پردازنده‌‌ی AMD Ryzen 7 1700 با قیمت $۱۵۵ دلاری خود دارای ۸ هسته‌ی ۳ گیگاهرتزی و ۱۶ رشته است. همانطور که در مطلب پیشین هم در خصوص این دو پردازنده صحبت شد، با توجه به قیمت پردازنده‌ی اینتل، طبیعی است که عملکرد بهتری از رقیب سرخ خود نشان دهد. همانطور که در تصویر فوق پیداست، پردازنده‌ی اینتل عملکرد بهتری داشته و با افزایش ابعاد تصویر از ۱۰۸۰p به ۴K، این اختلاف بیشتر و بیشتر می‌شود. با این وجود نسبت اختلاف این دو پردازنده در کمترین حالت ۶.۵% و حداکثر ۱۸% است؛ در حالی که اختلاف قیمت میان این دو CPU چیزی نزدیک به ۴۰% خواهد بود. چنین اختلاف عملکرد اندکی در برابر چنین اختلاف قیمت فاحشی مطمئنا در بازار سخت افزار، بازی را به نفع اژدهای سرخ AMD به پایان خواهد برد.

اما در بخش کارت‌های گرافیک رقابت بسیار جذاب‌تر است. در مجموع ۱۲ کارت گرافیک از دو شرکت انویدیا (Nvidia) و ای‌ام‌دی (AMD) در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است.

عملکرد کارت گرافیک‌ها در فارکری در ابعاد ۱۰۸۰p منبع: wccftech.com

در بخش اول، قدرت کارت گرافیک‌ها در اجرای فارکرای با بالاترین جزئیات گرافیکی و در ابعاد ۱۰۸۰p بررسی شده و همانطور که پیشبینی می‌شد، کارت‌های انویدیا بهترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند. کارت‌های سری RTX 2000 در صدر این فهرست قرار دارند و پس از آنها پرچمدار AMD یعنی RX Vega 64 در مقام پنجم جای گرفته است. همانطور که پیداست، بازی فارکرای از نظر پردازش گرافیکی بار سنگینی بر کارت گرافیک شما اعمال نمی‌کند و این امر را می‌توان به خوبی در نرخ فریم بالای ۶۰ کارت‌های پایین رده‌ی نسل قبلی مثل GTX 1060 3Gb  مشاهده کرد. با توجه به موتور گرافیکی این مجموعه یعنی Dunia که از Far Cry 2 تا کنون وظیفه‌ی به تصویر کشیدن جهان آن را بر عهده دارد و می‌توان آن را موتوری قدیمی و تاریخ مصرف گذشته دانست، چنین عملکردی کاملا قابل قبول و قابل پیشبینی است. اما این عملکرد چشمگیر در ابعاد تصویری ۴K ادامه نخواهد داشت.

عملکرد کارت گرافیک‌ها در فارکری در ابعاد ۴K منبع: wccftech.com

برای اجرای این بازی در ابعاد ۴K و با بالاترین سطح از جزئیات، حتما نیاز به کارت گرافیک‌های سری RTX یا RX Vega 64 خواهید داشت. زیرا کارت‌های نسل قبل حداکثر ۳۰ فریم در اختیار شما قرار می‌دهند.

با توجه به نتایج فوق و با در نظر گرفتن برچسب‌های قیمتی کارت گرافیک‌های انویدیا و AMD، می‌توان کارت‌های سری Geforce از انویدیا را بهترین گزینه برای تجربه‌ی این بازی معرفی کرد. در حوزه‌ی  پردازنده‌ها هم هردو پردازنده‌ی اینتل و AMD به خوبی از پس پردازش این بازی برآمده و پردازنده‌ی AMD Ryzen 7 1700 به دلیل قیمت پایین‌تر برای افرادی که بودجه‌ی کمتری دارند پیشنهاد می‌شود.

Metro Exodus

قسمت سوم مجموعه‌ی پسا آخرالزمانی مترو هم بالاخره پس از حاشیه‌های بسیار در اختیار مخاطبان و طرفداران «آرتیوم» و ماجراجویی‌های این قهرمان قرار گرفت. این بازی توانست با متوسط نمره‌ی ۸۰ از منتقدان تبدیل به بهترین عنوان منتشر شده در این ماه شود و به این صورت دوست داران مترو را بیش از پیش برای تجربه‌ی آن تشنه کند. شما می‌توانید نقد این بازی را به قلم رضا قرالو در دنیای بازی مطالعه کنید. برای مقایسه‌ی مترو در کنسول‌های مختلف و رایانه‌های شخصی از دو ویدئو استفاده شده است که یکی متعلق به کانال یوتوب GamingBolt و دیگری متعلق به Candyland است.

 

در ویدئوی اول کیفیت این بازی در کنسول‌های میان نسلی نسلی Xbox X و Playstation 4 Pro و در ویدئوی دوم هم کنسول‌های Xbox One و Playstation 4 با یکدیگر مقایسه می‌شوند. خوشبختانه پلتفرم PC هم در هردوی این ویدئوها حاضر بوده و می‌توان به خوبی عملکرد آن را با سایر رقبا مقایسه کرد.

کنسول‌ها

بیایید در ابتدا قدرت شاهکارهای هر دو کمپانی سونی و مایکروسافت را با یکدیگر مقایسه کنیم. کنسول XBox One X به دلیل بهرمندی از ابعاد تصویر بالاتر می‌تواند بازی Metro Exodus را با جزئیات بیشتری اجرا کند. کافیست به عکس زیر توجه کنید:

همانطور که می‌بینید کیفیت بافت‌ها (برف روی لوله‌ها) و تفکیک اجزاء محیطی در دوردست (علف‌های موجود در سمت راست تصویر) در کنسول اکس باکس وان اکس به شکل قابل توجهی بهتر از سونی است. هرچند که هردوی این دو کنسول میان نسلی این بازی را با نرخ فریم ۳۰ اجرا می‌کنند، اما عملکرد کلی XBox One X در مناطق شلوغ و صحنه‌‌های پرهیجان پایدار‌تر و به صورت کلی بهتر از Playstation 4 Pro است. اما همچنان بهترین مکان برای تجربه‌ی Metro Exodus، رایانه‌های شخصی است؛ زیرا این بازی از فناوری RTX برای پردازش هرچه زیبا‌تر انعکاس و نور استفاده می‌کند که کنسول‌ها از آن بی‌بهره هستند. با این وجود اگر شما توانایی تهیه‌ی یک رایانه‌ی گران قیمت که از این فناوری پشتیبانی کند را ندارید، کنسول XBox One X بهترین گزینه در میان دستگاه‌های نسل هشتم برای تجربه‌ی این عنوان است.

در خصوص عملکرد Playstation 4 و XBox One معمولی هم ماجرا درست مثل بازی Far Cry New Dawn است. در اینجا هم پلی استیشن به دلیل بهرمندی از ابعاد تصویر بزرگ‌تر می‌تواند عملکرد بهتری از اکس باکس داشته باشد. این امر به خوبی در پردازش اجسام در دوردست نمود پیدا می‌کند. بنابر این در میان کنسول‌های میان نسلی، XBox One X بهترین پلتفرم و در میان کنسول‌های معمولی، Playstation 4 برنده‌ی میدان خواهند بود.

رایانه‌ها

متروی جدید از عناوینی است که رایانه‌ی شما را به زانو در خواهد آورد! کافیست در ادامه به جدول‌های این بازی نگاه کنید تا خودتان متوجه شوید.

همانطور که در این تصویر از سایت guu3d.com می‌بینید، تنها قوی‌ترین پردازنده‌‌های دو شرکت اینتل و AMD برای آزمایش این بازی انتخاب شده‌اند. پردازنده‌ی Intel Core i9 9900K با ۸ هسته‌ی ۳.۶ گیگاهرتزی و ۱۶ رشته و قیمت $۵۳۰ در کنار AMD Ryzen 7 2700X با ۸ هسته ۳.۷ گیگاهرتزی و ۱۶ رشته و قیمت $۳۱۰ به خوبی از پس اجرای این بازی برمی‌آیند، اما حتی این دو غول پردازشی هم نمی‌توانند بازی Metro Exodus را در ابعاد ۴K با نرخ فریم ۶۰ اجرا کنند. در اینجا هم پردازنده‌ی AMD که نزدیک به ۴۰% ارزان‌تر از رقیب آبی رنگ خود است توانسته تا تنها با اختلاف ۱۳% به خوبی در برابر این پردازنده‌ی اینتل قد علم کند. نکته‌ی جالب توجه در این نمودار، روند معکوس آن در مقایسه با بازی Far Cry New Dawn است. در بازی یاد شده بیشترین اختلاف عملکرد در ابعاد تصویری ۱۰۸۰p به چشم می‌‌خورد و در ابعاد ۴K اختلاف دو پردازنده به حداقل می‌رسید؛ اما در مترو این مسیر کاملا برعکس بوده و ما شاهد بیشترین اختلاف در قدرت اجرای بازی هنگام پردازش آن به صورت تمام HD هستیم. این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که AMD در پردازنده‌های نسل جدید خود بیش از پیش بر اجرای برنامه‌ها و بازی‌ها به صورت ۴K تمرکز داشته و توانسته عملکرد یکنواخت‌تر و منظم‌تری نسبت به رقیب خود نشان دهد. بنابر این در بازی مترو هم اینتل بهتر از رقیب قرمز پوش خود از پس بار پردازشی برمی‌آید، اما با در نظر گرفتن نسبت قیمت به عملکرد می‌توان ای‌ام‌دی را فاتح میادین دانست.

و اما بخش شیرین مقایسه‌ی گرافیکی! در Metro Exodus هم شاهد درخشش کارت‌های Nvidia هستیم، اما شرکت AMD اینبار توانسته عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

 عملکرد کارت گرافیک‌ها در Metro Exodus در ابعاد ۱۰۸۰p منبع: wccftech.com

کارت‌های سری RTX 2000 باز هم در صدر جدول قرار گرفته‌اند، اما این دفعه RX Vega 64 توانسته با دو پله صود، بهتر از عضو پایین رده‌ی نسل جدید کارت‌های انویدیا یعنی RTX 2060 عمل کند. هرچند که باید برای این صعود به AMD تبریک گفت، اما عملکرد تنها ۶% بهتر یک پرچمدار در مقابل یک کارت پایین رده که ۲۰% هم ارزان‌تر از RX Vega 64، به هیچ وجه یک پیروزی افتخار آمیز محسوب نمی‌شود. با این وجود به دلیل جلوه‌های بصری شگفت انگیز بازی Metro Exodus، دیگر شاهد اجرای بی‌نقص آنها روی کارت‌های پایین رده‌ی نسل قبل مثل GTX 1060 3GB نخواهیم بود.

اما اجرای این بازی به صورت ۴K آنچنان دشوار است که حتی کارت‌های RTX را هم به زانو در می‌آورد.

عملکرد کارت گرافیک‌ها در Metro Exodus در ابعاد ۴K منبع: wccftech.com

تنها قدرتمند‌ترین عضو خانواده‌ی RTX 2000 یعنی RTX 2080Ti می‌تواند مترو را در ابعاد ۴K با نرخ فریم بالای ۶۰ اجرا کند. در باقی موارد بازیکنان باید به نرخ فریم پایین‌تر رضایت دهند و این وضعیت برای پرچمدار AMD یعنی RX Vega 64 از این هم وخیم‌تر است. زیرا این قهرمان پوشالی تنها می‌تواند این بازی را با نرخ فریم ۳۰ در چنین ابعادی اجرا کند؛ نرخ فریمی که با پرچمدار نسل پیشین انویدیا برابری می‌کند.

همانطور که پیش از این هم اشاره شد، مترو از فناوری «رهگیری پرتو بی‌وقفه» یا به اختصار RTX پشتیبانی می‌کند که در خصوص آن در قسمت قبلی توضیح داده‌ایم. در جدول‌های فوق، این قابلیت که تنها در انحصار کارت‌های سری RTX 2000 شرکت Nvidia است، خاموش شده بود. اما بیایید ببینیم کارت‌های این سری در اجرای مترو با استفاده از این فناوری چگونه عمل خواهند کرد؟

عملکرد RTX 2060 در Metro Exodus در ابعاد ۱۰۸۰p منبع: wccftech.com

همانطور که پیداست، حتی ضعیف‌ترین عضو خانواده‌ی RTX هم به خوبی از پس اجرای Metro Exodus با استفاده از فناوری RTX برآمده و نرخ فریمی بالای ۶۰ را در ابعاد ۱۰۸۰p در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. اما متاسفانه هیچ کدام از کارت‌های این خانواده نمی‌توانند این فناوری را بدون افت فریم در ابعاد ۴K پیاده سازی کنند و حتی RTX 2080Ti هم تنها به ارائه‌ی ۴۷ فریم در این ابعاد و با استفاده از این فناوری قناعت می‌کند.

دو بازی Far Cry New Dawn و Metro Exodus هر دو از عناوین تیراندازی اول شخص پرطرفدار این سال‌ها هستند و باید دید این دو نو رسیده چه عملکردی را در مجموعه‌های یاد شده از خود نشان می‌دهند. از نظر فنی هردوی این عناوین به خوبی برای کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی بهینه سازی شده‌اند، هرچند که مترو توانسته است تا جلوه‌های بصری بهتر و به یاد ماندنی‌تری را از خود به نمایش بگذارد.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: