آیا بازی‌سازی ما جهانی می‌شود؟

توسط آرش حکیمی در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ۱۰:۴۰

پنجشنبه ۵ اردیبهشت بود که شرکت سورنا پستی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد مبنی بر این که قصد دارد خرید ارزی از فروشگاه‌های خارجی را برای بازی‌سازان تسهیل کند. در ابتدا با دیدن این پست خیلی خوشحال شدم اما کمی بعد فکر کردم که این خیلی کم است.

شرکت سورنا

پست منتشر شده توسط شرکت سورنا

هرچند سورنا کار بسیار خوب و مثبتی کرده ولی مشکل اصلی بازی‌سازان ما خرج کردن پول در فروشگاه‌های خارجی نیست، که این کار را شرکت‌های واسطه‌ی زیادی انجام می‌دهند و در کل مشکلی است که هر کسی به نحوی آن را حل خواهد کرد.

مساله اصلی برای بازی‌سازان دخل پول از خارج است. یعنی نمی‌توانند بازیشان را در فروشگاه خارجی منتشر کنند و پولش را بگیرند، که اگر این کار برایشان تسهیل شود من فکر می‌کنم تحول بزرگی در بازی‌سازی ما رخ می‌دهد.

قبلاً در مقاله‌ای که در نشریه «گیم آور» نوشتم توضیح دادم که احتمالاً امسال، سال هجرت بازی‌سازان به فروشگاه‌های خارجی است. اما این امر ممکن نخواهد شد مگر این که شرکت‌های مانند سورنا موضوع دریافت وجه از فروشگاه‌های خارجی را برای بقیه‌ی بازی‌سازان تسهیل کنند. با کاهش ارزش ریال در سال گذشته، فروش دلاری برای ما آن قدر صرف دارد که حتی چند شرکت بتوانند در این بین کارمزد بگیرند.

اما شخصاً فکر می‌کنم شرکت‌های قدیمی‌ای مثل سورنا و فن‌افزار توجهی به این موضوع نمی‌کنند یا شاید هنوز شاخک‌هایشان تیز نشده باشد. قصدم از نوشتن این یادداشت کوتاه این بود که اگر راه دارد شاخک‌هایشان را تیز کنند و اتصال بازی‌سازی ما با بازار واقعی را برقرار.

من الله توفیق

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

One Reply to “آیا بازی‌سازی ما جهانی می‌شود؟”

  1. aliya گفت:

    عرضه ی بازی در فروشگاه های خارجی نیازمند کیفیت عرضه در فروشگاه های خارجی نیز می باشد, نه اینکه هر آشغالی رو در فروشگاه های خارجی عرضه کنیم و انتظار فروش و سودآوری رو هم داشته باشیم فقط به دلیل اینکه ارزش دلار بسیار بیشتر از ریال است

    ۵ ۰