به گفته‌ی تحلیل گران، قیمت پلی استیشن ۵ حدودا ۴۰۰ دلار خواهد بود

توسط حمیدرضا داوریان در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ۲۲:۵۶

با نزدیک شدن به زمان عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی، بازار شایعات و گمانه‌زنی‌ها نیز به شدت داغ است. همینطور که خبرها در رابطه با مشخصات و احتمال عرضه‌ی پلی استیشن ۵ قوت گرفت، شاهد تحلیل کارشناسان در رابطه با قیمت این کنسول هستیم که در ادامه و در آخرین اخبار بازی به آن خواهیم پرداخت. با دنیای بازی همراه شوید.

روزهای اخیر شاهد انتشار اطلاعات زیادی در رابطه با مشخصات پلی استیشن ۵ بودیم. با توجه به امکانات و قابلیت‌های خوب پلی استیشن ۴، همه‌ی کاربران انتظار دستگاهی فوق‌العاده قدرتمند را دارند و ظاهرا سونی نیز به خوبی از انتظارات این کاربران آگاه است. چرا که پلی استیشن ۵ یا هرآنچه که سونی می‌خواهد کنسول نسل بعد خود را بنامد، با ویژگی‌های خوبی، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری همراه است. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به پشتیبانی از وضوح تصویر ۸k، استفاده از حافظه‌ی پر سرعت ssd، پشتیبانی از قابلیت Ray Tracing با گرافیک قدرتمند، پشتیبانی از قابلیت برگردان جانبی و مواردی از این دست اشاره کرد. همه‌ی این موارد اما کاربران را خوشحال و در عین حال نگران کرد! خوشحال از بابت کلی ویژگی خوب و ناراحت از بابت قیمت نجومی آن! قطعا این همه امکانات را نمی‌توان با قیمتی پایین دریافت کرد!

چند روز پیش یک استودیوی توسعه‌دهنده‌ی ناشناس اروپایی ادعا کرده بود که قیمت پلی استیشن ۵ حدودا ۵۰۰ دلار خواهد بود. اگرچه این قیمت زیاد نجومی نیست اما بازهم مناسب خرید یک کنسول نخواهد بود! اما Pelham Smithers، مدیر اجرایی موسسه Pelham Smithers در ژاپن، ادعا کرده که کنسول پلی استیشن ۵ با نسل سوم پردازنده‌های شرکت AMD همراه خواهد بود و حتی مدل این پردازنده نیز AMD Ryzen 3600G است.

اما Pelham Smithers چطور به این نتیجه رسیده؟ خب همانطور که احتمالا در جریان هستید و با توجه به اینکه در ابتدای خبر نیز به آن اشاره شد، کنسول نسل بعد سونی از قابلیت Ray Tracing پشتیبانی خواهد کرد که به پردازنده‌های ۸ هسته‌ای ۷ نانومتری نیاز خواهد داشت. شرکت AMD نیز اخیرا از پردازنده‌ی Ryzen 3600G با مشخصات فوق رونمایی کرد که به صحت تحلیل Pelham قوت می‌بخشد. این پردازنده‌ی قدرتمند اما در بازار قیمتی در حدود ۱۸۰ تا ۲۲۰ دلار خواهد داشت که قیمت تمام‌شده‌ی پلی استیشن ۵ را تا ۴۰۰ دلار نگه می‌دارد. مارک سرنی، معمار اصلی کنسول پلی استیشن ۵، در مصاحبه‌ی اخیر خود اعلام کرد پلی استیشن ۵ قیمت معقولی خواهد داشت که خب ۴۰۰ دلار واقعا معقول‌تر از ۵۰۰ دلار به نظر می‌رسد. با این اوصاف دور قیمتی بالاتر از ۵۰۰ دلار را خط بکشید. نهایتا این کنسول ۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت که بازهم بد نیست اما به احتمال زیاد چیزی بین ۴۰۰ و ۵۰۰ دلار خواهد بود.

در رابطه با زمان عرضه‌ی این کنسول نیز هنوز اطلاعات زیادی در دست نداریم. اما بیشترین خبرها پیرامون این مطلب، به انتشار رسمی این کنسول در سال ۲۰۲۰ اشاره دارند که بسیار محتمل‌تر نیز هست.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید