توسط فرشاد پرهیزکار در ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

متاسفانه هرچقدر که جلو می‌رویم بازی‌های سبک JRPG به سمت غربی شدن می‌روند و ماهیت خود را از دست می‌دهند. بازی‌هایی که به جای پیشرفت در آن‌چه که دارند تصمیم به خراب کردن آن و ساخت از نو می‌کنند، که باعث ناراحتی طرفداران سبک JRPG است. با این حال شرکت‌هایی وجود دارند که با تمام وجودخود سعی در ساخت JRPG های اصیل و قوی می‌کنند که در این بین می‌توان از شرکت Falcom نام برد، که یکی از معروف‌ترین ساخته‌هایشان سری بازی‌های The Legend of Heroes است که با ساخت دنیایی شدیدا پر جزئیات همراه با شخصیت‌های بسیار دوست داشتنی در دل بسیاری از طرفداران سبک JRPG جای خود را محکم کرده ‌است. با آخرین مقالات بازی و نقد بازی The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel همراه دنیای بازی باشید.

این نقد پس از تجربه‌ی ۴۰ ساعته بر روی کنسول PS4 انجام شده است.

سیاست کثیف

Trails of Cold Steel یک بازی در سبک JRPG نوبتی است که شما کنترل چندین شخصیت بازی را در دست دارید و هدف دفاع از کشورتان را دنبال می‌کنید. کلد استیل تنها بازی از سری The Legend of Heroes نیست و این عنوان شامل سه سری است. هر سه سری به هم مربوط بوده و ادامه یک‌دیگر هستند. سری Sky که در کشور Liberl اتفاق می‌افتد، که یک کشور با اندازه‌ی متوسط رو به پایین است. سری دیگر که در Crossbelle یک کشوری بسیار کوچک بین Erebonia و Calvarde است که همیشه این دو کشور بر سر تسخیر Corssbelle جنگ دارند. در نهایت سری Cold Steel که در کشور Erebonia یکی از دو ابر قدرت دنیا است.

با وجود ارتباطات مستقیم داستانی بین سه سری می‌توانید حتی بدون بازی کردن سری‌های دیگر از داستان بازی لذت ببرید، ولی با انجام دیگر سری‌ها باعث می‌شود بیشتر و بیشتر با موقعیت سیاسی کشور‌های مختلف، اهداف آنان، فرهنگ کشورها و دیگر موارد ارتباط برقرار کنید. شما در نقش Rean یک دانش‌آموز مدرسه‌ی نظامی بازی می‌کنید. مدرسه‌ی نظامی حکم یک هاب را در بازی دارد و شما در کلاس ۷ این مدرسه هستید. تنها کلاسی که هم از آدم‌های عادی هم از افراد اشراف زاده تشکیل شده‌است. یکی از نقاط تمرکز بازی نشان دادن جایگاه مختلف اجتماعی بین آن‌ها و تفاوت رفتاری آن‌ها است.

نقد بازی The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel

                                                                       دنیای عظیم سری The Legend of Heroes

دنیایی جذاب

شاید بتوان گفت بزرگترین نقطه قوت سری بازی‌های The Legend of Heroes داستان و روایت آن است که باعث محبوبیت زیاد آن شده است. شما از ابتدای بازی مدام با افراد مختلف از جاهای مختلف کشور آشنا می‌شوید، همراه با شخصیت‌ها به وضعیت مختلف هر قسمت کشور و کشورهای دیگر پی می‌برید. تک تک ماموریت‌های بازی چه اصلی چه فرعی باعث می‌شود شما بیشتر با دنیای بازی و وضعیت سیاسی و نظامی جاهای مختلف آشنا شوید. واقعا تمرکز شدید داستانی و ساخت دنیای بسیار عظیم و با جزئیات این بازی در کمتر بازیی دیده می‌شود.

برخلاف بسیاری از بازی‌های این سبکی که دلیل و منطق محکمی پشت رفتار شخصیت‌ها و دولت‌های مختلف وجود ندارد، در این بازی در طول داستان دلیل تک تک رفتار شخصیت‌ها را پیدا می‌کنید. داستان کمی طول می‌کشد تا به اوج خود برسد ولی این مورد لزوما مورد بدی نیست چرا که در بخش‌های ابتدایی بازی سعی شده است تا شما را با دنیای بازی و وضعیت کنونی کشور‌ها آشنا کند تا جلوتر که داستان به اوج خود می‌رسد قابلیت درک بیشتری از وضعیت داشته باشید. وقتی که این اتفاق می‌افتد شما غرق در داستان می‌شوید و می‌خواهید تمامی بازی را یک سره انجام دهید و هرچه جلوتر می‌روید جذابیت آن به صورت نمائی بالا می‌رود. وقتی به باس آخر بازی می‌رسید موی بدن شما سیخ خواهد شد.

همکلاسی‌های دوست داشتنی

در طول بازی وقت‌های آزاد زیادی دارید و می‌توانید رویداد‌های متعددی از شخصیت‌های مختلف اصلی را پیش ببرید که با این کار بیشتر با شخصیت‌ها آشنا می‌شوید و هدف آن‌ها را بیشتر درک می‌کنید. هر شخصیت بازی بسیار عالی کار شده است و بدون شک حداقل عاشق یک شخصیت می‌شوید. در ابتدای بازی ممکن است با چند شخصیت مشکل داشته باشید و از آن‌ها خوش‌تان نیاید ولی هرچه جلوتر می‌روید و رویداد‌های مربوط به هر شخصیت را انجام می‌دهید بیشتر پی می‌برید که رفتار هر شخصیت واقعا برازنده او بوده و دلیل پشت همه کار و اخلاق آن شخصیت است. حتی ممکن است تا آخر بازی نظرتان کامل راجع به خیلی از آنها عوض شود و عاشق شخصیت‌هایی که قبلا از آن‌ها متنفر بودید بشوید. هرچه بیشتر با شخصیت‌ها تعامل داشته باشید و رویداد‌های آن‌ها را انجام بدهید رابطه‌ی شما با آن شخصیت بیشتر می‌شود و با این کار در موقع مبارزه می‌توانند کمک‌های بیشتری به شما بکنند.

                                      شخصیت‌های قابلی بازی که هرکدام گذشته و دلیل محکمی برای جایی که هستند دارند

نوبتی دوست داشتنی

همان‌طور که گفته شد بازی دارای مبارزات نوبتی است و سازنده‌ها تنها به یک نوبتی خشک و خالی بسنده نکرده و گیم پلی بازی را بسیار گسترده ساخته‌اند. شما در طول مبارزه موقع نوبت هر شخصیت تا یک محدوده‌ای می‌توانید شخصیت خود را جا به جا کنید. موقعیت شخصیت‌ها در این بازی بسیار مهم است؛ چرا که تقریبا همه دشمنان دارای حملاتی هستند که یک محدوده‌ای را پوشش می‌دهند. اگر شما همه‌ی شخصیت‌ها را در یک نقطه جمع کنید باعث می‌شوید همه‌ی شخصیت‌ها ضربه خورده و کار را برای خود سخت کنید. همچنین شما بعضی مهارت‌هایی دارید که یک محدوده را پوشش می‌دهند و باید یک موقعیت خوبی داشته باشید تا بتوانید بیشترین دشمنان را در محدوده خود قرار دهید.

هر کدام از شخصیت‌ها قابلیت استفاده از هر نوع جادویی را بسته به وسایل‌شان دارند. و هر شخصیت مهارت‌های منحصر به فرد خودش را دارد که به آن‌ها Craft می‌گویند که برای استفاده از آن‌ها باید Craft Point داشته باشید که با ضربه زدن و ضربه خوردن از دشمنان بدست می‌آید. شاید بتوان گفت تنها ایراد بازی انیمیشن‌های نه چندان جذاب مهارت‌ها است. چرا که در بازی‌های نوبتی معمولا سازنده‌ها برای جذاب کردن بیشتر مبارزات نوبتی به شخصیت‌ها انیمیشن‌های حملات بسیار جذابی می‌دهند که اینجا خبری از آن‌ها نیست و همگی بسیار ساده هستند.

                                                                                     نمونه‌ای از محیط مبارزه

JRPG ناب

علاوه بر ماموریت‌های فرعی و رویداد‌های هر شخصیت، شما قادر به انجام فعالیت‌های بسیار زیاد دیگری هستید. هر آنچه که از یک بازی JRPG انتظار دارید در اینجا هست از جمله ماهی‌گیری، اسب سواری، آشپزی، ساخت و ساز و دیگر موارد که باعث می‌شود بتوانید زمان بیشتری را در بازی سپری کرده و از آن لذت ببرید. گرافیک بازی چندان چشم‌نواز نیست. دلیلش هم این است که بازی در ابتدا برای کنسول ویتا ساخته شده بود. از طرفی تغییر گرافیکی خاصی هم در تبدیل از این کنسول دستی برای کنسول‌های خانگی و رایانه‌های شخصی دیده نمی‌شود. تنها تغییر در رزولوشن و نرخ فریم آن است (۶۰ فریم) که البته تجربه‌ی بازی را لذت بخش‌تر کرده است.

شاهکار اول

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel عنوانی‌ است که هر طرفدار سبک JRPG آرزویش را می‌کند. از کار‌های متعددی که می‌توانید در بازی انجام دهید گرفته تا شخصیت‌ها و داستان و روایت فوق‌العاده، این عنوان را یک تجربه ضروری برای تمامی بازیکن‌های طرفدار این سبک کرده‌ است.

Resolution

Platform: PlayStation 4 – Score: 10 out of 10

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel is a game that every JRPG style fan wishes. From the many things you can do in the game, to the characters, the story and the wonderful narrative, this title is an essential experience for all fans of this genre.
(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel بود که توسط ناشر آن یعنی JP: Nihon Falcom برای دنیای بازی ارسال شده است.)
نکات مثبت

شخصیت‌های فوق‌العاده

داستان بی‌نظیر

گیم پلی جذاب

محتوای بسیار زیاد

نکات منفی

انیمیشن‌های نه چندان جذاب مهارت‌ها

10
شاهکار
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “نقد بازی The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel”

  1. تشکر.
    کلا مجموعه The Legend of Heroes عالی هستن چه داستان چه گیم پلی

    ۳ ۰