پلی استیشن ۵ از قابلیت برگردان‌ جانبی پشتیبانی خواهد کرد

توسط حمیدرضا داوریان در ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۱۳

با توجه به آخرین اخبار بازی، شرکت سونی اعلام کرد کنسول پلی استیشن ۵، از قابلیت برگردان‌ جانبی (Backward Compatibility) با کنسول پلی استیشن ۴ پشتیبانی خواهد کرد. برای اطلاع از جزئیات خبر با دنیای بازی همراه شوید.

امروز و به صورت کاملا ناگهانی، خبری در وب‌سایت Wierd و به نقل از سونی منتشر شد که وجود کنسولی قدرتمند برپایه پردازنده‌ی جدید ساخت شرکت AMD را تأیید می‌کرد. خبرها حاکی از آن است که این کنسول همان نسل بعدی کنسول شرکت سونی یعنی پلی استیشن ۵ بوده که بسیار قدرتمند نیز است. اما اینکه کنسول نسل بعدی سونی کنسولی قدرتمند است بر هیچ کسی پوشیده نیست. همه‌ی کاربران می‌دانند با موفقیت چشمگیری که پلی استیشن ۴ در بین کنسول‌های نسل هشتمی بدست آورد، سونی هیچگاه کنسول نسل بعد خود را با سخت‌افزاری نه چندان قدرتمند راهی بازار نمی‌کند. حداقل نه ضعیف‌تر از رقیب سرسخت و رو به پیشرفت خود، ایکس باکس!

اما چیزی که بیشتر از همه، کاربران را در رابطه با این خبر غافلگیر و صدالبته خوشحال کرد سخت افزار قدرتمند نبوده است، بلکه قابلیت نرم‌افزاری عالی و پرطرفداری است که خبر پشتیبانی کنسول نسل بعد سونی از آن، همه‌ی کاربران این پلتفرم را خوشحال کرد. این قابلیت نرم‌افزاری چیزی نیست جز برگردان جانبی که به کاربران کنسول‌های نسل بعد اجازه می‌دهد بازی‌های مربوط به کنسول نسل قبل را روی کنسولی قدرتمندتر تجربه کنند.

عدم بهره‌مندی کنسول پلی استیشن ۴ از این قابلیت، برای کاربران این کنسول چندان خوشایند نبود؛ مخصوصا برای کسانی که به امید حضور این قابلیت در پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۳ خود را با این کنسول معاوضه کرده بودند. اما پشتیبانی کنسول پلی استیشن ۵ از برگردان جانبی، علاوه بر اینکه امکان تجربه‌ی بازی‌های نسل قبل را در نسلی جدید فراهم می‌آورد، بلکه شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی بازی را به تولید نسخه‌های ریمستر شده‌ی بازی‌های گذشته، هم برای کنسول فعلی و هم برای کنسول‌های نسل بعد تشویق می‌کند.

درحالیکه اطلاعات زیادی در رابطه با جزئیات و چگونگی عملکرد این قابلیت در کنسول پلی استیشن ۵ به صور کامل شفاف سازی نشده، اما وب‌سایت Wierd به نقل از سونی گفت که به دلیل معماری مشابهی که در ساخت کنسول‌های پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۴ بکار گرفته شد، به احتمال فراوان پلی استیشن ۵ تنها از بازی‌های پلی استیشن ۴ پشتیبانی خواهد کرد. با توجه به اینکه کنسول پلی استیشن ۴ در حال حاضر ۹۰ میلیون کاربر فعال دارد و بازی‌های انحصاری آن از جمله Marvel’s Spider-Man، God of War، The Last of Us و عناوینی از این دست توانستند نظرات مثبت زیادی را به خود جلب کنند،‌ این تصمیم سونی که پلی استیشن ۵ تنها از بازی‌های پلی استیشن ۴ پشتیبانی کند هوشمندانه خواهد بود.

طبق گفته‌های مارک سرنی، معمار اصلی کنسول پلی استیشن ۴، نسل بعدی کنسول پلی استیشن که هنوز نام قطعی آن مشخص نیست در سال ۲۰۱۹ عرضه می‌شود.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: