توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۳:۳۰

نخستین بازی مجموعه‌ی «کربی» بیش از دو دهه‌ی قبل، عرضه و موفق شد نظر افراد بسیاری را به سوی خود جلب کند. نینتندو بعد از موفقیت این سرگرمی، نمونه‌های متنوعی از آن را برای همه‌ی کنسول‌های خود عرضه کرد، که بیشتر آن‌ها نیز با استقبال بالایی مواجه شدند. جدیدترین عضو مجموعه بازی‌های کربی، «متحدان ستارهای» (Kirby Star Allies) نام دارد که به تازگی برای نینتندو سوییچ منتشر شد. در ادامه قصد داریم به معرفی این سرگرمی بپردازیم. برای مطالعه‌ی آخرین مقالات بازی و نقد بازی Kirby Star Allies همراه دنیای بازی باشید.

احضار شیطان بزرگ!

معرفی می‌کنم: کربی

داستان متحدان ستاره‌ای، در حالی شروع می‌شود که کربی در حال استراحت است، که مشاهده می‌کند، محل زندگی وی به هم ریخته است. در واقع گروهی سعی دارند با جمع‌آوری خوی شیطانی موجودات و قلب‌های تاریک، ارباب تاریکی را به منظور نابودی جهان بیدار کنند و کربی نیز به مقابله با آن‌ها می‌پردازد. همه‌ی داستان بازی را می‌توان در همان بند بالا مطالعه کرد. هیچ‌گونه پیچیدگی خاصی در داستان وجود ندارد و به نظر می‌رسد، از آن، تنها به عنوان عاملی برای پیش برد بازی استفاده شده است. برای مثال، تا میانه‌ی بازی حتی یک خط دیالوگ نیز بین شخصیت‌ها رد و بدل نشده است و هیچ موجودی که در آشوب ایجاد شده نقش داشته باشد نیز به او معرفی نمی‌شود. از طرفی حتی همین باس‌ها نیز، شخصیت‌پردازی درستی ندارند و تنها قصد متوقف کردن کربی و گرفتن انتقام شکست همدیگر را از کربی دارند. در نتیجه نباید انتظار داستان قدرتمندی را از سرگرمی مورد بررسی داشته باشید.

زمانی برای شاد بودن!

بخشی از نقشه‌ی جهان بازی، در این محل نیز می‌توان به جمع‌آوری امتیاز و آیتم مخفی پرداخت.

پیش از هر چیز، بهتر است کربی و ویژگی‌های وی معرفی شود. کربی را می‌توان گوی صورتی، مهربان و سیری‌ناپذیری تصور کرد که دست و پا دارد و به اطراف حرکت می‌کند. این موجود، قابلیت بلعیدن همه‌چیز و پرتاب آن به اطراف را دارد؛ اما اصلی‌ترین توانایی وی، جذب ویژگی‌های افرادی است که می‌بلعد. شخصیت اصلی بازی در نسخه‌ی متحدان ستاره‌ای، قدرت دوست شدن را با افراد پیرامون خود دارد. کربی می‌تواند با پرتاب قلب به سمت دشمنان، آن‌ها را به همراهانی نیرومند تبدیل کند و سه تن از آن‌ها را به صورت همزمان با خود همراه کند.در مجموع بیش از ۳۰ نوع دشمن در بازی وجود دارد که با بیش از ۲۰ نوع از آن‌ها می‌توان دوست شد یا قابلیت‌های آن‌ها را جذب کرد.

در مجموع بیش از ۳۰ نوع دشمن در بازی وجود دارد که با بیش از ۲۰ نوع از آن‌ها می‌توان دوست شد یا قابلیت‌های آن‌ها را جذب کرد. این دشمنان، طیف وسیعی شوالیه‌های شمشیر به دست تا پرندگان، جانوران دریایی و حتی یک دوشاخه‌ی برق تشکیل می‌دهند که تنوع خوبی را ایجاد کرده و هیچ‌گاه تکراری نمی‌شوند. از طرفی قابلیت‌های یکتای این موجودات، قابل ترکیب با یکدیگر هستند. به این موارد، می‌توان دوستان و دشمنانی را که در به‌روزرسانی‌ها به بازی وارد می‌شوند نیز اضافه کرد.

دشمنان بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید قدرت‌های آن‌ها را جذب یا با آن‌ها دوست شوید.

برای مثال، دشمنی که از باد استفاده می‌کند، می‌تواند با اضافه کردن این عنصر به سلاح دیگران، قدرت و توانایی‌های هم‌رزم خود را افزایش دهد. برای نمونه‌ای دیگر، در صورت ترکیب عنصر باد، طول و ارتفاع پرش افزایش و سرعت سقوط کاراکترها نیز کاهش پیدا می‌کند.

همان گونه که گفته شد، هر یک از دشمنانی که جذب می‌کنید، روش‌های مبارزه‌ی متفاوتی را به ارمغان می‌آورند. خوشبختانه با بعد از دریافت هر قابلیت، می‌توان با ورود به منوی بازی، بلافاصله به چند ضرب‌های آن دسترسی پیدا کرد. اما این سرگرمی از مشکلاتی نیز رنج می‌برد. برای مثال کربی در حالت پیش فرض، تنها راه می‌رود و در نتیجه بازیکن روند کندی را تجربه می‌کند. برای دواندن وی باید ابتدا دکمه‌ی جهت مخالف را گرفت و بلافاصله به سمت جلو حرکت کرد. این موضوع به خصوص در زمان مبارزه با رئیس‌ها یا فرار از دست موانع متحرک آزاردهنده است. همچنین اگر بدانید با هر بار ایستادن، باید این روند را دوباره تکرار کنید، به آزاردهنده بودن آن بیشتر پی می‌برید.

این که هر بازیکن به قابلیت‌های یک دشمن عادت کرده و بخواهد تا انتها از آن استفاده کند، موضوعی طبیعی به شمار می‌رود؛ اما سازندگان موانع را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که به صورت پیوسته مجبور باشید بین دشمنان، جذب توانایی‌های مختلف و ترکیب مختلف آن‌ها سوییچ کنید. بازی از راه‌های مخفی نیز بهره می‌برد که با ورود به آن‌ها، می‌توان آیتم‌های پنهان شده و دکمه‌ی باز شدن مراحل جدید در آن‌ها را یافت. این مراحل از محیط‌های جدید تا تالاری برای جذب قهرمانان افسانه‌ای متفاوت هستند. در همین رابطه باید ذکر کرد باس‌های کاملاً متنوعی در بازی وجود دارند که پس از پایان مبارزه، می‌توان به عنوان متحد از آن‌ها کمک گرفت یا از تالار یاد شده احضارشان کرد.

حتی قوی‌ترین موانع نیز نمی‌توانند قطار دوستی را متوقف کنند.

بازی از محیطی کاملاً شاد و آرامش بخش بهره می‌برد و نباید انتظار چالش خاصی را داشته باشید. شما به ازای هر ۱۰۰ ستاره، یک جان اضافه دریافت می‌کنید؛ تا جایی که نگارنده‌ی این نقد، تا انتهای بازی بیش از ۱۵۰ جان اضافه به دست آورد و کمتر از عدد انگشتان آن‌ها را از دست داد. از طرفی دشمنان و محیط بازی نیز چالش خاصی را به وجود نمی‌آورند. حتی تنها تعداد انگشت‌شماری از باس‌های این سرگرمی هستند که کمی مشکل ایجاد می‌کنند و با کمی دقت می‌توان بدون دریافت حتی یک ضربه آن‌ها را نیز شکست داد.

متحدان ستاره‌ای را می‌توان با ۱ تا ۴ بازیکن به صورت همزمان تجربه کرد که پیشنهاد می‌شود آن را حتماً با دوستان یا خانواده‌ی خود بازی کنید. درست است که انجام آن به صورت انفرادی نیز لذت‌بخش است و هوش مصنوعی همراهان نیز در مواقعی که باید همکاری گروهی صورت بگیرد، بدون مشکل عمل می‌کند؛ اما تجربه‌ی گروهی، شادی بیشتری را به همراه می‌آورد. زیرا تعدادی از موانع و سکو بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظرفیت واقعی خود را تنها در این صورت به نمایش می‌گذارند. این موضوع در مراحلی که شخصیت‌ها از هم جدا شده و باید به همکاری هم مسیر پیش روی یکدیگر را هموار کنند، بیشتر خود را نمایان می‌کند.

در حالت انجام بازی گروهی، فرد اول، نقش کربی را بر عهده داشته و سرگروه به حساب می‌آید. تا زمانی که این فرد دشمنان داخل بازی را جذب نکند، دیگر افراد توانایی ورود به محیط را ندارند. از طرفی فرد اصلی ممکن است در میانه‌ی راه، شخصیت تحت کنترل دیگر افراد را تعویض کند. نکته‌ی دیگر آن که در صورت مردن هر کدام از همراهان کربی، شخصی که دسته‌ی اصلی را در اختیار دارد، می‌تواند با جذب دشمن جدید وی را به بازی بازگرداند؛ اما اگر خودش بمیرد، بازی به آخرین محل ذخیره‌سازی بازمی‌گردد، بنابراین همکاری در این بازی حرف اول را می‌زند.

علاوه بر بخش داستانی، چند حالت دیگر نیز در بازی وجود دارد؛ که دو عدد از آن‌ها پس از پایان این مهم قابل دسترس هستند. دو عدد از این حالت‌ها، انجام بازی‌های کوچکی مانند قطع کردن درختان یا پرتاب شهاب‌سنگ است. اما دو بخش دیگر معادل حالات «Boss Rush» و «Time Battle» هستند. نکته‌ی جالب در مورد آخرین نوع بازی این است که دیگر نقش کربی را بر عهده ندارید؛ بلکه باید بدون وی و با انتخاب یکی از دشمنان تمام مراحل بازی را در قالب ۵ مرحله پشت سر بگذارید. از طرفی این حالت به‌مانند بازی‌های نقش‌آفرینی بوده و کاربر باید با جذب آیتم‌های مختلف، میزان جان، قدرت ضربه و سرعت دویدن خود را افزایش بدهد.

جهانی آرامش‌بخش!

محیط‌هایی پر جزئیات و زیبا

متحدان ستاره‌ای اولین نسخه از مجموعه بازی‌های کربی است که با گرافیک HD عرضه می‌شود. همین موضوع، محیط‌ها و پس‌زمینه‌های بسیار متنوع و چشم‌نوازی را به وجود آورده‌ است. این محیط‌ها از جنگلی سرسبز تا آسمانی پر از ستاره را شامل می‌شوند و شما را تشویق می‌کنند تا از آنها اسکرین‌شات تهیه کنید. طراحی دشمنان و حرکات آن‌ها نیز به نرمی صورت گرفته است. از طرفی می‌توان به افکت‌های رنگارنگی مانند آب، آتش و برق اشاره کرد که به زیبایی روی محیط تأثیر می‌گذارند. تنوع رنگ بازی گاهی اوقات باعث می‌شود شخصیت تحت کنترل خود را گم کرده، آن را در گوشه‌ی دیگری از تصویر پیدا کنید که البته چالش خاصی ایجاد نمی‌کند. همچنین باید ذکر کرد بازی در هر دو حالت خانگی و قابل‌حمل بدون مشکل اجرا می‌شود.

هیچ‌یک از کاراکترهای بازی کلامی به زبان نمی‌آورند؛ اما افکت‌ها به خوبی طراحی شده‌اند. همچنین می‌توان به موسیقی‌های بسیار خوب؛ اما کم تعداد بازی اشاره کرد که می‌توان آن‌ها را با جمع‌آوری تکه‌های پازل پراکنده در محیط آزاد کرد. البته همین تعداد کم نیز به اندازه‌ای خوب هستند و در ترتیبی پخش می‌شوند که احساس خستگی به شما دست نمی‌دهد.

بازی کربی را می‌توان به صورت تک‌نفره انجام داد؛ اما در صورت امکان بهتر است آن را به صورت گروهی انجام دهید تا تمام ظرفیت‌های آن را مشاهده کنید. از طرفی انجام آن در حالت خانگی به خصوص در هنگام انجام چندنفره‌ی آن بهتر خواهد بود؛ زیرا دید بهتری از محیط و موقعیت یکدیگر خواهید داشت. در پایان توصیه می‌شود، مدتی دست از بازی‌های خشن و پر از خونریزی حال حاضر کشیده و با ورود به جهان کربی، کمی به خود استراحت بدهید و آرامش را تجربه کنید.

Platform: Nintendo Switch – Score: 7 out of 10

Kirby Star Allies is a platform game developed by HAL Laboratory with simple and fun gameplay. We recommend to play this game, after playing so many action games

نکات مثبت

+محیط‌های زیبا
+موسیقی دل‌نشین
+دشمنان بسیار متنوع
+گیم‌پلی
+بازی به شکل گروهی

نکات منفی

-کنترل نسبتاً خشک کربی
-ظرفیت از دست رفته‌ی بعضی مراحل در بازی تک‌نفره
-باس‌فایت‌ها و چالش‌های نسبتا ساده

7
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: