نقد بازی Yoshi’s Crafted World

ماجراجویی آرامش بخش
توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ۱۴:۴۵

از زمان به وجود آمدن فرنچایز ماریو، شخصیت‌های مختلفی مانند لوییجی، واریو و یوشی در آن معرفی شده‌اند. این کاراکترها به مرور زمان هر یک بازی‌های مخصوص خود را دریافت کرده و به محبوبیت بسیار بالایی دست یافتند. یوشی، دایناسور سبز این مجموعه نیز یکی از همین موارد است که تاکنون آثار موفق مختلفی بر اساس آن ایجاد شده‌اند که هر یک از آن‌ها از سبک طراحی خاص و متنوع خود برخوردار بودند.

شرکت نینتندو در زمان برگزاری نمایشگاه E3 2017 برای اولین بار جدیدترین نسخه از فرنچایز محبوب یوشی را به صورت انحصاری برای نینتندو سوییچ معرفی کرد. این نسخه «جهان دست‌ساز یوشی» Yoshi’s Crafted World نام دارد و توسط استودیو «گود فیل» Good Feel در دست ساخت است.

در ادامه‌ی این مطلب، می‌توانید نقد و بررسی بازی جهان دست‌ساز یوشی را مطالعه کنید. با آخرین مقالات بازی و نقد Yoshi’s Crafted World همراه دنیای بازی باشید.

 

سنگ‌های آرزو

روزی از روزها یوشی و دوستانش به مانند همیشه در حال انجام بازی در جزیره‌ی خود هستند که پسر بوزر و «کامک» (Kamak) به آن‌ها حمله می‌کنند. هدف پسر بوزر سرقت سنگ‌های آرزویی است که در این جزیره قرار دارند. بر اساس افسانه‌ها این سنگ‌ها می‌توانند آرزوی صاحب خود را بر آورده کنند.

درگیری میان اهالی جزیره، پسر بوزر و کامک باعث می‌شود، سنگ‌ها در سرتاسر زمین پخش بشوند و حال شما با آغاز یک ماجراجویی طولانی وظیفه‌دارید پیش از دشمن خود این اشیا ارزشمند را باز پس بگیرید.

داستان بازی در همین حد ساده است و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد.

 

سرگرمی بدون خشونت

 

جهان دست‌ساز یوشی یک سکو بازی دو و نیم بعدی، در محیطی سه‌بعدی است. مکانیک‌های پایه بازی نسبت به گذشته هیچ‌گونه تغییری نکرده‌اند. شما باید با استفاده از زبان خود دشمنان را جذب کرده و به سمت هدف موردنظر شلیک کنید. تنوع دشمنان نسبتاً خوب است؛ اما «شای گای‌ها» Shy Guy طیف اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهند و دیگر انواع را معمولاً تنها در مراحلی خاص و بسیار کم مشاهده می‌کنید. البته خود شای گای‌ها از انواع مختلفی برخوردار هستند.

یکی از ویژگی منحصر به فرد این نسخه در روند بازی چندلایه بودن محیط آن است. به این معنی که باید حواستان خود را به جلو یا عمق محیط هم باشد تا بتوانید همه‌ی آیتم‌های مخفی بازی را پیدا کرده یا حتی مسیرهای جدیدی باز کنید.

در هر مرحله ۴ هدف کلی را دنبال می‌کنید. اولین و مهم‌ترین هدف شما جمع‌آوری گل‌های خندان است؛ زیرا برای رسیدن به مراحل بالاتر به آن‌ها نیاز دارید. اهداف بعدی به ترتیب جمع‌آوری ۱۰۰ سکه معمولی، ۲۰ سکه‌ی قرمز رنگ و رسیدن به خط پایان با جان کامل است.

پس از پایان هر مرحله، شکل جدیدی از آن باز می‌شود. در این حالت محیط بازی ۱۸۰ درجه می‌چرخد و شما باید آن را به صورت برعکس طی کنید. در این بخش‌ها نه تنها با زوایای کاملاً تازه‌ای از محیط آشنا می‌شوید، بلکه هدف شما نیز متفاوت از مراحل اصلی خواهد بود. در مراحل برعکس شما باید در زمان تعیین شده، ۳ سگ کوچک به نام «پوچی» (Poochy) را که در محیط مخفی هستند، پیدا کرده و به انتهای مرحله بروید. البته پیدا کردن سگ‌ها بسیار ساده هستند و نیازی به پیکسل گردی ندارند؛ زیرا خودشان زمانی که در نزدیکی‌شان قرار داشته باشید شروع به واق‌واق می‌کنند.

بازی از مأموریت‌های فرعی مختلفی نیز بهره می‌برد. در نقشه‌ی بازی روبات‌های مختلفی قرار دارند که با دادن گل‌های خندان به آن‌ها دنیاهای مختلف را برای شما باز می‌کنند. این روبات‌ها پس از یک‌بار به پایان رساندن همه‌ی مراحل یک جهان، آیتم‌های مختلفی را مانند یک مجسمه، در مراحل هر جهان از شما طلب می‌کنند. هرچند تنوع این اشیا بسیار بالا است و در بعضی مواقع نیز به خوبی پنهان شده‌اند؛ اما اصلی‌ترین مشکل بازی در همین‌جا خود را نشان می‌دهد.

هر یک از روبات‌ها بیش از ۵ درخواست مختلف برای شما دارند که آن‌ها را یک‌به‌یک به شما ارائه می‌دهند. برای مثال می‌گویند در یک مرحله سنگ خاصی را پیدا کنید و سپس دوباره از همان مرحله یک کاکتوس می‌خواهند. همین موضوع باعث می‌شود شما مجبور باشید بارها یک مرحله را از ابتدا شروع و آن را در بعضی موارد تا انتها طی کنید. آن‌هم در حالتی که هر ۲ آیتم ممکن است در نزدیکی یکدیگر قرار داشته باشند.

سازندگان به سادگی می‌توانستند همه‌ی مأموریت‌های فرعی و فهرست آیتم‌های یک مرحله را یکجا در اختیار شما قرار دهند؛ اما مکانیزم فعلی ممکن است باعث شود شما از این تکرار اجباری و طی کردن چندباره یک مرحله خسته شوید. هیچ‌یک از ۲ مرحله‌ی بازی نیز به هم شباهت ندارند و شما باید کارهای مختلفی را در آن‌ها انجام دهید. این فعالیت‌ها ممکن است هواپیما یا کشتی سواری، فرار از دست یک موجود غول‌پیکر باشد.

 

سختی جهان دست‌ساز یوشی با توجه به نوع بازی شما کاملاً متفاوت است و سازندگان سعی کرده‌اند طیف‌های مختلفی از افراد را جذب کنند. برای نمونه شما می‌توانید بدون توجه به آیتم‌های مخفی هر مرحله را به سادگی و در کمتر از ۵ دقیقه به پایان برسانید و همچنان به میزان کافی گل خندان برای رفتن به جهان‌های بعد را در اختیار داشته باشید. در مقابل اگر بخواهید همه‌ی آیتم‌ها را جمع‌آوری کنید با کمی چالش مواجه خواهید شد.

همچنین در هر دنیا ۱۰ جعبه با ظاهرهای مختلف وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بخرید. این جعبه‌ها به عنوان سپر عمل کرده و با توجه به نوع آن، حداکثر تا ۵ ضربه را تحمل می‌کند و نمی‌گذارد جان یوشی کاهش یابد. همچنین می‌توانید بین دو حالت کلاسیک و ملو یکی را انتخاب کنید. در حالت ملو یوشی قدرت پرواز پیدا می‌کند و تا زمانی که بخواهید در هوا باقی می‌مانند تا راحت‌تر از موانع عبور کنید. همچنین محل گل‌ها و سکه‌های قرمز را به شما نشان می‌دهد. جهان دست‌ساز یوشی را می‌تواند به صورت ۲ نفره نیز انجام داد. در این حالت شما می‌توانید با همکاری فرد دوم، ساده‌تر از حالت تک‌نفره با چالش‌ها مواجه شوید. به علاوه انجام بازی به این صورت بسیار لذت‌بخش بوده و صحنه‌های جالبی را به وجود می‌آورد.

جهان کاغذی

تقریباً همه‌ی محیط بازی با استفاده از کاغذ، مقوا، بطری و ایجاد کاردستی‌های مختلف با آن ساخته شده و کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این مسئله شما را به یاد دوران کودکی و شهرها و قلعه‌های خیالی که می‌ساختید می‌اندازد. به خصوص که در بعضی محیط‌ها به وضوح چسب و قیچی را نیز رها شده در پس زمینه مشاهده خواهید کرد. تنوع محیط‌ها بسیار بالا است و شما حتی به یک خانه‌ی روح زده و قبرستان نیز سر می‌زنید.

جهان دست‌ساز یوشی با استفاده از آنریل اینجین ۴ ساخته شده و در هر دو حالت خانگی و قابل‌حمل به خوبی عمل می‌کند. با این وجود در بعضی مراحل، زمانی که به صورت قابل‌حمل در حال انجام بازی هستید، روشنایی محیط کاهش پیدا کرده و این گونه جلوه می‌کند که یک‌لایه رنگ تیره روی بازی کشیده می‌شود.

موسیقی‌های بازی نیز به خوبی کار خود را انجام می‌دهند؛ اما کم تعداد ظاهر می‌شوند.

 

در جستجوی آرامش

بازی جهان دست‌ساز یوشی به وضوح نشان می‌دهد برای سرگرم شدن حتماً نباید به جان زامبی‌ها افتاد و دشمنان را تکه‌پاره کرد. خوب است بعضی مواقع به خود استراحت دهید و با انجام چنین سرگرم‌هایی لحظات خوشی را برای خود رقم زده و به آرامش دست پیدا کنید.

Platform: Nintendo Switch – Score: 8 out of 10

Yoshi’s Crafted World clearly shows that you don’t necessarily have to rip zombies and enemies apart for the sake of entertainment. Sometimes you’d better take a break and relax by playing such amusing games

نکات مثبت

تنوع محیط و مراحل

سبک طراحی

گرافیکی منحصربه‌فرد

نکات منفی

لایه‌ی تیره در حالت قابل‌حمل در بعضی مراحل

در دسترس قرار نگرفتن یک جای فهرست آیتم‌های مأموریت فرعی

8
نفیس
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: