نقد بازی Hitman 2

دنیا را تبدیل به اسلحه‌ات کن
توسط احسان محمدیه در ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

سری بازی های Hitman ساخته استودیو دانمارکی IO Interactive حکایت Agent 47 را روایت می کند که در واقع یک آدمکش حرفه ای است که طی آزمایشاتی خاص و دستکاری ژنتیکی به وجود آمده است. او ژن چند فوق خلافکار بزرگ از چند ملیت مختلف را در سیستم ژنتیکی خود دارد که هر کدام قدرتهای خاصی به او می دهد. داستان آخرین نسخه بازی ادامه ماجراهای شماره اول را پیگیری می کند و در آن Agent 47 به دنبال یافتن هویت فراموش شده خود ماجراها، مکانها و هدفهای جدیدی را تجربه میکند. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد و بررسی بازی Hitman 2 با دنیای بازی همراه شوید.

شعار سازندگان Hitman 2 «دنیا را تبدیل به اسلحه ات کن» (Make the world your weapon) اشاره به این موضوع دارد که Agent 47 قهرمان شکست ناپذیر این سری می تواند از روشهای بسیار متنوع هدف خود را از بین ببرد. از روشهای معمول یک آدمکش حرفه ای مانند استفاده از اسلحه مجهز به صدا خفه کن تا کشتن هدف توسط هر شی که در دسترس است یا به کمک عوارض محیطی. انواع مواد سمی مختلف مثل مرگ موش یا سم باغبانی در قسمتهای مختلف هر مرحله قرار دارد که می تواند یکی از راه های انجام ماموریت باشد. لیست اشیایی که به کمک آن می توان هدف رااز پا در آورد تقریبا بی انتهاست. آچار، میله، قیچی، دستگاه تتو، باتری و این لیست تا مدتها می تواند ادامه پیذا کند.

علاوه بر اقدام مستقیم برای نابود کردن هدف می توان سناریو های مختلفی را نیز در بازی اجرا نمود تا مرگ او را یک حادثه یا به اتفاقی طبیعی وانمود نمود. ایجاد نقص فنی و ترکاندن ماشین او در حین مسابقهُ، دستکاری مجسمه و سقوط آن برای او و یا مقدمه چینی برای گیر کردن او در دستگاه شکنجه تنها تعدادی از این روشهاست. این روشها توسط شما برای اهدافتان چیده می شود اما آنچنان واقعی و بی نقص اجرا می شود که هیچ کس به فکرش نیز خطور نمی کند که پشت پرده تمام آین اتفاقا­­ت قاتلی مخوف پنهان شده است.

تعداد زیادی از اسلحه ها و ابزار داخل بازی در تصویر وجود دارد.

تمام این روشها که در بالا آمد برای تایید این واقعیت بود که شرکت IO interactive سازنده این بازی  آزادی عمل زیادی به کاربرش برای انجام ماموریتها می دهد که در تحقق شعار خود که در ابتدای متن به آن اشاره شد موفق بوده است.  این نکته بسیار مهمی است زیرا در حال حاضرمحصول نهایی بسیاری از شرکتهای بازی سازی با وعده ها و تبلیغات اولیه آنها تفاوت زیادی دارد. همین خاصیت ارزش تکرار بازی را را بسیار بالا برده و عملا بازی به نحوه طراحی شده که برای دیدن همه سناریوها و اتفاقات مختلف باید چندین مرتبه هر مرحله به پایان رساند.

در هر مرحله علاوه بر داستان اصلی قسمتهای برش خورده ای از داستان های کوتاه دیگر نیز وجود دارد که هر کدام قابل پیگیری بوده و امکان انجام ماموریت از زاویه جدید را مهیا می کند. علاوه بر آن با هر بار بازی کردن یک مرحله مقداری به نوار استادی شما در آن مرحله اضافه می شود که نشان دهنده میزان تسلط شما بر روی آن مرحله است. هر چه در یک مرحله استاد تر شوید به امکانات جدیدی در آن مرحله دست پیدا خواهید کرد. امکاناتی جدیدی مانند نقاط شروع مرحله دیگر، لباسها  مبدل مختلف، محل های خروجی بیشتر و آیتنهای پیشرفته تر. شاید بعد از انجام چند ده باره یک مرحله نیز باز نکته جدیدی در آن پیدا کنید.

 

داستان های موجود در یک مرحله

اما کیفیت انجام این ماموریتها چگونه است؟ دنیای بازی از تلفیق دو شکل مختلف از اتفاقات شکل گرفته است. تعداد زیادی سناریو در بازی وجود دارد که به صورت اسکریپ شده در مراحل وجود دارد. روشهای مختلف کشتن هدف و اتفاقات دیگر که به نحوی چیده شده اند که به بهترین شیوه اجرا شوند و درست مثل یک فیلم سینمایی خوش ساخت صحنه های دراماتیکی را به تصویر بکشند. برای مثال در یکی از مراحل سلطان خلافکارهای هندی که بازیگر سینما نیز هست را می توان در صحنه فیلمبرداری و به کمک دستکاری یک فن قوی به پائین ساختمان پرتاب کرد. مقدمات زیادی برای انجام این کار باید فراهم شود که عدم انجام هر کدام باعث شکست سناریو می شود. تمامی این کارها به خوبی در سناریو چیده شده مثل پیداکردن متن گم شده فیلم و بازگرداندن آن به کارگردان که به شما اجازه حضور پیدا کردن در صحنه فیلمبرداری را می دهد تا شما بتوانید با دستکاری فن و بالا بردن سرعتش هدف را از بالای ساختمان به پائین پرت کنید.

تصویر پرت شدن

جزئیاتی کوچک مثل بر نداشتن نقشه الکترونیکی مدارهای فن که به شما در دستکاری آن کمک می کند یا ابزار لازم می تواند شما را در لحظه کوتاهی که فرصت برای دستکاری فن دارید ناکام کرده و کل سناریوقتل هدف را با شکست روبرو کند. نتیجه ای که از بیان این مثال می خواهم بگیرم این است که Hitman 2 بازی افراد پر حوصله است که آرامش و صبر کافی برای برنامه ریزی طولانی در انجام یک ماموریت و نهایتا فراهم کردن همه مقدمات برای لحظه اجرای آن را داشته باشند. درست مانند یک قاتل حرفه ای برنامه ریزی، بررسی و پیش بینی از اصلی ترین قابلیتها برای پیشرفت در بازی است. به نظرم با ارزشترین نکته ای که تولیدکنندگان بازی در راه ایجاد آن موفق بوده اند همین نکته است که بازی به خوبی گیمر را در قالب یک قاتل حرفه ای فرو برده و سختی ها وموانع مقابل روی همچنین کاراکتری را به خوبی به تصویر کشیده و البته احساس رضایت  معرکه ای که از انجام بی عیب و نقص یک ماموریت حاصل می شود را نیز به خوبی به گیمر منتقل می کند.

Hitman 2 بازی بزن بهادرها، قهرمان های یک تنه و سوپر هیروها نیست، بلکه آفتاب پرستی منعطف را می خواهد که پس از  مدتها برنامه ریزی در پی وارد نمودن ضربه نهایی باشد در لحظه حساس باشد.

 

همانطور که گفته شد شکل دیگری از اتفاقات در بازی وجود دارد که شامل سناریوهای از قبل چیده شده نمی شود و اتفاقات روزمره ،افراد موجود در هر مرحله و دشمنان را در بر میگیرد که توسط هوش مصنوعی اداره می شوند و هر کدام رفتار و واکنشهای مخصوص به خود را دارند. این بخش در ترکیب با بخش اسکریپت شده اتفاقات غیر قابل پیش بینی و گاه غافلگیر کننده ای را رغم می زند. در هر محیط فقط افراد مجاز امکان تردد دارند پس شما باید برای شناخته نشدن از لباس مبدل استفاده کنید که در این صورت نیز باز توسط Enforcer ها قابل شناسایی هستید. پس برای هر حرکت باید برنامه ریزی کرد و تمام جوانب را خوب سنجید. برای انجام ماموریتها راحت ترین کار استفاده از روش های معمول است اما داشتن خلاقیت در این بخش بد نیست و معمولا حس خوبی از انجام یک ماموریت به حرفه ای ترین شکل ممکن به شما انتقال داده می شود.

 

اما در بخش هوش مصنوعی و عکس العمل NPC ها بازی گاهی دچار مشکلاتی نیزمی شود. برای مثال پس از لو رفتن بهترین کار فرار است که اکثرا موفق بوده و پس از مدت کوتاهی نیز تمامی اثرات تخلف شما از بین می رود و به راحتی می توانید دوباره به آن محل بازگردید. البته این مشکل در درجه سختی های بالاتر کمتر به وجود می آید چون شما در صورت اشتباه خیلی زود از پای در خواهید آمد. حداقل انتظار خود من که در بازی های مخفی کاری دیگر هم دیده بودم بالاتر رفتن دقت مدافعین و حساسیت بیشتر آنها بعد از بروز خطا از طرف Agent 47 بود که در این بازی کمتر دیده می شود. همچنین عکس العمل ها هم گاهی دچار مشکل می شود و رفتاری به غیر از آنچه قاعدتا باید اتفاق بیفتد از کاراکترها سر میزند.

مراحل بازی چالش برانگیز و نسبتا بزرگ هستند به نحوی که تقریبا کشتن هر هدف یک ماموریت جداگانه و با خصوصیات مخصوص به خود محسوب می شود. علاوه بر همه محتویاتی که تا به حال نام برده شد بازی چند حالت بازی دیگر نیز دارد که دو حالت آن تقریبا می توان گفت منتهای چالشیست که  گیمرها در این بازی تجربه می کنند. اولین حالت انجام بازی با درجه سختی Master  و دیگری Illusive target ها هستند. فقط یک نگاه ساده به شرایط بازی در حالت Master  نشان میدهد که با چه چالش سختی روبرو هستید. امکان ذخیره بازی فقط یکباردر طول هر مرحله، خاموش بودن تمام راهنماهای درون مرحله ای، دوربین های نظارتی و نیروهای enforcer (که توانایی شناسایی شما را دارند) بیشتر، مبارزات سخت تر، حساسیت بیشتر NPC ها به صدا و امکان آسیب دیدن لباس های مبدل در صورت کشتن صاحب لباس شرایط ناجوانمردانه ای است که بازی برای شما دراین حالت فراهم کرده است. به راستی که لقب Master  برای این بخش برازنده است.

اما  illusive target ماموریتهایی با زمان محدود هستند که فقط برای ۴۸ ساعت در دسترس بوده و باید در این مدت هدفی حساس را از بین ببرید. نکته این حالت از بازی آن است که درست مانند دنیای واقعی فقط یکبار شانس انجام این ماموریت را دارید و اگر در انجام ماموریت موفق نباشید دیگر شانس انجام آن را ندارید. قرار بوده که اپلیکیشن بازی برای گوشی ها هم ارائه شود تا ماموریتها به ویژه  illusive target ها درست شبیه به یک قاتل حرفه ای بر روی تلفن همراه برای شما ارسال شود اما جستجوی شخصی من برای پیدا کردن این نرم افزار برای گوشی به نتیجه نرسید و هیچ خبری در مورد آن نتوانستم پیدا کنم.

شان بین بازیگر هالیوودی در نقش اولین illusive target بازی

از لحاظ گرافیکی شماره اول بازی در سطح مناسبی قرار داشت که در شماره دوم این مورد بهتر نیز شده است. جزییات زیاد بازی به خوبی به تصویر کشیده شده و همه چیز به خوبی در دسترس است. در کل گرافیک بازی خارق العاده نیست اما نمره قبولی دریافت کرده و هر آنچه بازی لازم دارد را ارایه می دهد.  از حیطه صداگذاری و موسیقی سطح بازی بالاتر از متوسط است. موسیقی ها کاملا منطبق با هر مرحله  ساخته شده است. مثلا در مرحله اتومبیل رانی موسیقی پرهیجان نواخته می شود در حالیکه در مرحله آمریکای جنوبی صدای دلنواز گیتار و آواز دلنوازی شما را همراهی می کند. صداگذاری کاراکترهای اصلی هم به خوبی انجام شده مثلا صدای Agent 47 پز طنین، آرامش بخش و در عین حال تهدید کننده است که کاملا مناسب یک آدمکش ساکت اما قهار است.

بازی Hitman 2 ادامه ای بر روند حیات این سری در صنعت بازی است وادعاهای بزرگی مانند فروش خارق العاده و یا ساخت بازی برای طیف بزرگی از مخاطب را ندارد اما قطعا طیف خاص تری از گیمرها و بویژه طرفداران قدیمی و دو آتشه خود را راضی نگه خواهد داشت.

Resolution

Platform: PlayStation 4 – Score: 8.5 out of 10

Hitman 2 continues this series. This game does not have big claims like fantastic sales or gaming for a great deal of gamers. But, of course, it will keep some particular gamers satisfied.
(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Hitman 2 بود که توسط ناشر آن یعنی Warner Bros برای دنیای بازی ارسال شده است.)

 

 

نکات مثبت

ایجاد حس قرارگیری در قالب یک‌ آدمکش‌حرفه‌ای

تطابق حداکثری وعده‌های سازنده با محصول نهایی

قابلیت تکرار فوق العاده بالا

نکات منفی

مشکلات گاه به گاه هوش مصنوعی

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید