توسط دنیای بازی در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

به لطف فراگیرتر شدن بازی‌های سبک مبارزه‌ای و برگزاری تورنمنت‌ها و مسابقات مختلف در سرتاسر جهان، سازندگان این عناوین برخلاف گذشته توجه بیشتری را به عناوین خود معطوف کرده و پشتیبانی از این عناوین رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. سری عناوین محبوب Tekken که تا پیش ‌از این معمولا پس از یک سال به ورطه‌ی فراموشی سپرده می‌شد، اکنون به لطف فروش بسیار خوب و حمایت بازیکنان، وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شده است که بازتاب آن را می‌توان در عرضه دو فصل متشکل از شخصیت‌های قدیمی و جدید در کنار ده‌ها تغییر ریز و درشت برای بهبود و بالانس هر چه بیشتر گیم‌پلی دید. شاید سازندگان در فصل اول اندکی بی‌تجربه و درعین‌حال، کم‌کار بوده‌اند، اما خوشبختانه فصل دوم عنوان Tekken 7 به‌خوبی پاسخگوی عطش طرفداران بوده است. در ادامه برای بررسی تغییرات فصل دوم و آن‌چه به این عنوان افزوده‌ شده است، در دنیای بازی همراه ما باشید.

 نویسندگان: علی حسن‌زاده و صفا معتمد

معمولا بیشتر آپدیت‌هایی که تاکنون سازندگان برای این عنوان در نظر گرفته‌اند، آپدیت‌هایی تحت عنوان Quality of Life بوده‌اند. بدین معنا که این آپدیت‌ها عموما به‌منظور بهبود پرفورمنس بازی همچون کاهش زمان لودینگ‌ها، اضافه شدن قابلیت‌های کارآمد در بخش تمرینی و Versus و … عرضه ‌شده‌اند که تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت کلی بازی و عملکرد روان و بهتر آن داشته‌اند.

نخستین چیزی که در شروع فصل دوم مشاهده خواهید کرد، تغییرات صورت گرفته در منوی اصلی بازی است. در پس ‌زمینه منوی اصلی شاهد اجرای حرکات زیبا و جالب توسط شخصیت‌های گوناگون هستید که بر روی بازیکنان تازه ‌وارد، تاثیر خوبی گذاشته و نمایی ازآنچه که در انتظار آن‌هاست، خواهد داد. اضافه شدن موسیقی‌های جدید و تغییرات صورت گرفته در موسیقی برخی منوها از دیگر تغییرات اجراشده در فصل دوم هستند.

پس ‌از آن، صفحه‌ی انتخاب شخصیت‌ها تا حدودی تغییر داشته و اکنون ردیف تازه‌ای برای شخصیت‌های فصل اول و دوم اضافه‌شده است و به نظر می‌رسد این ردیف به‌ اندازه کافی فضای خالی برای اضافه شدن شخصیت‌های فصل سوم هم داشته باشد. سپس شاهد تغییر در صفحه انتخاب استیج‌ها نیز هستیم. تا پیش ‌از این مجبور بودید برای انتخاب استیج مورد نظر خود، لیست استیج‌ها را یک ‌به ‌یک بگذرانید اما اکنون به‌ واسطه چینش استیج‌ها همانند صفحه انتخاب شخصیت‌ها، به‌ سرعت می‌توانید استیج موردنظر خود را پیدا کنید. لازم به ذکر است که چهار استیج نیز به بازی شده‌اند که سه تای آن‌ها، نسخه‌ی با آب و رنگ متفاوت استیج‌های کنونی و یک استیج کاملا جدید است.

به لطف اضافه شدن قابلیت Simple Select، دیگر نیازی نیست که پس از اتمام مبارزات، برای انتخاب شخصیت دیگر به صفحه انتخاب شخصیت‌ها بروید و می‌توانید به ‌راحتی و پس از اتمام هر مسابقه، شخصیت‌های خود را از طریق گزینه Simple Select به ‌راحتی انتخاب کنید و مبارزه‌ی بعد را به‌سرعت شروع کنید.

بخش شخصی‌سازی روند رو به رشدی داشته است و آیتم‌های بیشتری به بازی اضافه ‌شده که تنوع خوبی را در این بخش به وجود آورده است، اما همچنان از لحاظ کمیت، فاصله‌ی زیادی با عنوان پیشین خود یعنی Tekken Tag Tournament 2 دارد.

حال به بخش آنلاین و تغییرات صورت گرفته در آن می‌پردازیم. خوشبختانه مشکلات موجود در سرورهای بازی تا حد بسیار زیادی رفع شده‌اند و اکنون در بخش آنلاین، شاهد مسابقات باکیفیت‌تری هستیم. کیفیت نت‌کد خوب بوده و پیدا کردن رقبا بهتر از فصل اول صورت می‌پذیرد. تغییرات و بهبود‌های صورت گرفته به‌خوبی صورت پذیرفته‌اند اما همچنان به‌ صورت تک ‌و توک، برخی بی‌ثباتی‌ها را در سرورها شاهد هستیم.

به دلیل درخواست زیاد بازیکنان، بالاخره شاهد اضافه شدن قابلیت Rematch در لابی‌ها هستیم که نبود آن در فصل اول جزء موارد ناامیدکننده به‌حساب می‌آمد و پس از هر مبارزه، زمان زیادی صرف بازگشتن به منوی انتخاب شخصیت‌ها و انتخاب دوباره آن‌ها می‌شد.

در کنار این قابلیت، اکنون به‌ واسطه‌ی اضافه شدن قابلیت Rank Progression Indicator، می‌توانید از رنکینگ و میزان امتیاز خود و همچنین میزان امتیاز موردنیاز برای رسیدن به رنک بعدی، آگاه شوید. تا پیش‌ازاین، هیچ‌گونه نشانه‌ای مبنی بر اینکه چه میزان امتیاز برای رسیدن به رنک بعدی نیاز دارید، نبود که این مسئله باعث می‌شد که هیچ ایده‌ای مبنی بر اینکه در جدول رده‌بندی کجا هستید، نداشته باشید. و تنها در زمانی آگاه می‌شدید که درست به آخرین مسابقه قبل از وارد شدن به رنک بعدی می‌رسیدید که بردن به ‌منزله ورود به رنک بعدی و باختن منجر به پایین رفتن رنک می‌شد. به همین دلیل بسیاری از افراد هیچ انگیزه‌ای برای رقابت در بخش رده‌بندی نداشتند. اکنون به لطف اضافه شدن این موضوع و دیدن رنکینگ و فاصله خود تا رنک بعدی، رقابت در این بخش با شور و شوق بیشتری صورت می‌گیرد و علاوه بر این بعد از ورود به رنک بعدی، درست در وسط آن رنک قرار می‌گیرید و تنها با یک ‌بار باختن، به رنک قبلی سقوط نمی‌کنید.

۵ شخصیت قدیمی به انضمام یک شخصیت مهمان، مبارزان تازه‌ وارد فصل دوم Tekken 7 را تشکیل می‌دهند. Anna Williams, Lei Wulong, Marduk, Julia Chang و Armor King، همگی با ظواهری جدید و جذاب بازگشته‌اند. به‌علاوه در کمال تعجب، شخصیت Negan از سریال معروف The Walking Dead به‌عنوان شخصیت مهمان به این ضیافت دعوت‌ شده است. شخصیت‌های اضافه‌شده جزء شخصیت‌های مورد درخواست طرفداران بوده‌اند و از این نظر نسبت به شخصیت‌های فصل اول که تعداد آن‌ها تنها به ۳ عدد می‌رسید و دو تن از آن‌ها شخصیت‌های مهمان عناوین دیگر بوده‌اند، گام بسیار مثبتی را شاهد بودیم.

مهم‌ترین بخش تغییرات درزمینه‌ی گیم‌پلی صورت گرفته است که به‌جرات می‌توان گفت Tekken 7 را درزمینه‌ی بالانس شخصیت‌ها و کیفیت گیم‌پلی، بی‌نظیر می‌سازند.

جدیدترین مکانیزم اضافه‌شده به پیکره‌ی گیم‌پلی، مکانیزم Wall Bounce است. همان‌طور که از نام آن نیز پیدا است، در صورت اجرای برخی از ضربات خاص و درصورتی‌ که حریف در کنار دیوارها قرار داشته باشد، شخصیت حریف به دیوار برخورد کرده و دوباره پس سمت شما پرت می‌شود که با فراهم کردن فرصت جدیدی برای Juggle کردن، سطح جدیدی از استراتژی‌ها را به بازی تزریق کرده است.

و اما تغییرات صورت گرفته در هر شخصیت و به‌ طور کلی، بالانس بازی دست‌خوش چه تغییراتی بوده است؟

با اینکه بالانس کلی بازی به لطف آپدیت‌های متعددی که از طرف سازنده عرضه شد، خوب بوده است اما تا حالت عالی فاصله زیادی داشته است. برای دیدن این موضوع کافی است نگاهی به مسابقات و شخصیت‌های استفاده ‌شده توسط بازیکنان بیندازیم.

در فصل اول شاهد این موضوع بودیم که تنوع شخصیت‌ها در بیشتر مسابقات تنها معدود به چند شخصیت خاص می‌شد؛ چرا که از نظر قدرت، کاملا بر دیگر شخصیت‌ها برتری داشتند و درعین‌ حال تکرار این شخصیت‌ها به‌صورت مداوم در مسابقات پایانی و فینال‌ها، موجب یکنواختی در این مسابقات شده بود. به لطف تغییرات ریز و دقیق‌تری که از جانب سازندگان اعمال‌شده است، اکنون تنوع بهتری را در استفاده از شخصیت‌های مختلف شاهد هستیم. حتی تا آنجا که در مسابقات TEKKEN World Tour 2018، بازیکنی باشخصیت Panda که به عقیده بسیاری، ضعیف‌ترین شخصیت بازی به‌حساب می‌آید، توانست به مقام اول دست پیدا کند.

به‌عنوان جمع‌بندی، باید گفت که فصل دوم عنوان Tekken 7 گام‌های بسیار مثبتی در ارائه‌ی یک عنوان مبارزه‌ای کامل برداشته است. به لطف عملکرد خوب بازی هم درزمینه‌ی فروش و هم درزمینه‌ی مسابقات و اعمال تغییرات ریز و درشت از جانب سازنده‌ها، عنوان Tekken 7 در فصل دوم تبدیل به یکی از بهترین و کامل‌ترین عناوین سبک مبارزه‌ای تبدیل‌شده است که به همه طرفداران این سبک، چه برای داشتن لحظاتی لذت‌بخش و چه برای پیشرفت در سطح جهانی، انجام آن توصیه می‌شود.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: