توسط مهدی صبح در ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۰:۰۰

از زمانی که آن‌ها وارد وینترفل شدند تا زمانی که هر کدام مسیر خود را در پیش گرفتند، با خاندان لنیستر همراه بودیم. بسیاری از ‌آن‌ها، چه پیر چه جوان در این مسیر از بین رفتند. حال می‌خواهیم به سرگذشت بازماندگان خاندان لنیستر و ماجراجویی «تیریون لنیستر»، «جیمی لنیستر» و «سرسی لنیستر» در دنیای Game of Thrones بپردازیم. در ادامه با مقاله‌ی پایان ماجراجویی‌های بازماندگان خاندان لنیستر با دنیای بازی همراه باشید.

تیریون لنیستر

تیریون لنیستر

جن، نیمه مرد و تیریون لنیستر نام‌هایی بودند که برنده‌ی جایزه‌ی امی، «پیتر دینکلیج» باید تحمل می‌کرد. همانند بسیاری از سایر شخصیت‌های محبوب دنیای Game of Thrones، سرنوشت تیریون نیز برای طرفداران مهم است. درست است که «دنریس» و «جان اسنو» هر دو از عناصر این دنیا به شمار می‌روند اما تیریون قلب و مغز این سری شناخته می‌شود. او در حین باهوش بودن، دلسردکننده نیز ظاهر می‌شود.

نام و عناوین: تیریون از خاندان لنیستر، دست پادشاه سابق یعنی «جافری باراتیون»، ارباب سکه‌ها و در حال حاضر دست ملکه دنریس تارگرین

اولین حضورش در سریال: اولین صحنه‌ای که تیریون لنیستر را نمایش می‌دهد، او را در فاحشه‌ خانه‌ای در شمال و در حالت کاملاً مست می‌بینیم. به هر حال او مردی است که می‌نوشد و چیزها را می‌داند.

آخرین حضور در سریال: او را در آخرین قسمت فصل هفتم با نام اژدها و گرگ می‌بینیم. در آخرین صحنه‌ای که او را مشاهده می‌کنیم، او بیرون از اتاق جان و دنی حضور دارد و نگاهی عجیب روی صورتش است. سوالی که پیش می‌آید: علت ناراحتی او از رابطه‌ی میان دنریس و پادشاه شمال چیست؟ باید منتظر جواب این سوال در فصل آینده باشیم.

بهترین دوستان: شخصی که تیریون لنیستر در دنیا بیش‌تر از همه به او اعتماد دارد کسی نیست به جز «واریس عنکبوت». یکی دیگر از دوستان او که شخصیتی جذاب نیز دارد، «بران» است، گرچه آن‌ها در جبهه‌های مخالف قرار دارند اما هنوز هم با یکدیگر دوست هستند. بهتر است برادر او یعنی جیمی لنیستر را فراموش نکنیم که او نیز به دلیل این‌که سرسی را دوست دارد، مجبور به انتخاب جبهه بوده است.

بدترین دشمنان: هنگامی که به بدترین دشمن تیریون لنیستر می‌رسیم، فراموش کردن خواهرش، سرسی سخت است. او مواقع بسیاری رویای به قتل رساندن برادر کوتوله‌اش را در سر پرورانده است. به غیر از سرسی لنیستر نمی‌توان گفت او دشمن دیگری داشته و دارد.

بهترین قتل: پس از سال‌ها تحقیر، آزار و اذیت و سواستفاده‌ی احساسی، قتل «تایوین لنیستر» توسط پسرش، یکی از بهترین صحنه‌ها در تاریخ تلویزیون است چه برسد به سریال Game of Thrones. لذت و رنج همزمانی که تیریون پس از این عمل احساس می‌کند، تا چندین قسمت همراه او هستند. می‌توان گفت تیریون پس از قتل پدرش و به خصوص «شی»، به شخص دیگری تبدیل شد.

بدترین زخم: اگر بخواهیم از لحاظ جسمی در نظر بگیریم، بالاتر قرار گرفتن از یک زخم توسط شمشیر روی صورت در نبرد Blackwater، سخت است. علاوه بر این، حتی بدون دیدن گزارش طبیب می‌توان گفت که کبد تیریون پس از نوشیدن آن همه مشروب از بین رفته است. یکی از دلایل اصلی زیاده‌روی او در نوشیدن مشروب را می‌توان تمسخر و تحقیر او در نظر گرفت.

لحظات بحرانی: حضور تیریون لنیستر در کنیگز لندینگ، از زمانی که به‌عنوان دست پادشاه جافری معرفی شد تا زمانی که به جرم قتل او زندانی شد، بسیار حساس بود. هر عمل و صحبتی که از جانب او انجام می‌گرفت،‌ می‌توانست در آینده‌ی کشور تاثیر بگذارد. هم‌چنین او به تمام وستروس و فراتر از آن نیز سفر کرده و لحظات هیجان‌انگیز و معنادار بسیاری برای او اتفاق افتاده‌ است.

راز حل نشده: یکی از جدی‌ترین فرضیه‌هایی که راجع به تیریون لنیستر وجود دارد، تارگرین بودن او است. البته به شکلی که جان اسنو این لقب را دارد نه، گفته می‌شود که او فرزند پادشاه دیوانه است. حتی در بخشی می‌شنویم که تایوین به تیریون می‌گوید: تو پسر من نیستی! در جای دیگر نیز تیریون توانست اژدهایان را رام کرده و آن‌ها را از قل و زنجیر آزاد کند که این فرضیه‌ را تثبیت می‌کند.

آخرین پیش‌بینی: تیریون لنیستر اهل کسترلی راک است اما اولین بار در سریال Game of Thrones‌ او را در شمال می‌بینیم. یکی از پیش‌بینی‌هایی که راجع به او می‌شود آن است که او در شمال نیز خواهد مرد. راجع به «ویس» و «بنیوف» نمی‌دانیم، اما می‌دانیم که شخصیت موردعلاقه‌ی جرج مارتین در کتاب، تیریون لنیستر است. حال آیا از او بر نمی‌آید که تنها برای نشان دادن جدیت‌ خود، شخصیت موردعلاقه‌‌اش را از بین ببرد؟

در سریال‌های شبکه‌ی HBO نیز شخصیت‌های اصلی و مهم بسیاری می‌میرند. اما مرگ تیریون لنیستر کاملاً سخت و غیرقابل هضم خواهد بود. ممکن است که طی قسمت‌های آینده‌ی سریال، خاندان لنیستر کاملاً نابود شود و حتی انتظار داریم که در قسمت‌های ابتدایی، یکی از شخصیت‌های اصلی بمیرد و عجیب نیست اگر این شخص تیریون باشد.

گرچه احتمال وقوع این فرضیه بسیار کم است، اما ممکن است تیریون تبدیل به هزارمین فرمانده‌ی نگهبانان شب شود. او همه جای دنیا را دیده و یکی از با تجربه‌ترین و داناترین شخصیت‌های سریال است. به‌عنوان آخرین ماجراجویی ممکن است این عنوان را انتخاب و به مردمان وستروس که روزی او را مورد تمسخر قرار می‌دادند، خدمت کند. شاید با این کار، رزومه‌ی او از نبرد Blackwater و بدی‌های خانواده‌اش پاک شود.

آخرین امید: در فصل ششم، در جایی که تیریون در کنار «گری ورم» و «میساندی» در اتاق «میرنی‌ها» حضور دارد و مشغول نوشیدن شراب است، می‌گوید:

روزی ملکه‌مان هفت پادشاهی را از آن خود می‌کند و بعد از آن، من دوست دارم تاکستان خودم را داشته باشم و شراب خودم را درست کنم و تنها دوستان نزدیکم می‌توانند از آن بنوشند. چه معلوم شاید رویای تیریون مشاور به حقیقت بپیوندد و دوستان نزدیک او نیز از این رویا بهره ببرند. تا آن زمان به سراغ خواهر شرور و بزرگ‌ترین دشمن تیریون یعنی سرسی می‌رویم.

سرسی لنیستر

سرسی لنیستر

شخصیت‌های منفی زیادی در دنیای وستروس وجود داشتند و دارند. شخصیت‌هایی مانند جافری، «والدر فری»، «لیتل فینگر»، «رمزی بولتون» و شخصیت‌های کم‌رنگ و پررنگ دیگری که فراموش شدند. از دستور اعدام «ند استارک» توسط جافری که موجب شروع جنگ و نزاع میان شمال و پادشاهی شد، تا لیتل فینگر که از شروع داستان به دنبال قدرت بود و در همه چیز دستی داشت گرفته؛ هرکدام از این شخصیت‌ها به نوبه‌ی خود روی سریال و داستان آن تاثیر بسیاری داشتند. گرچه، هیچ‌کدام از این شخصیت‌ها به پای سرسی نمی‌رسند، زیرا حتی در خطرناک‌ترین زمان و بخش داستانی، او هنوز به دنبال قدرت است. در ادامه به بررسی ماجراجویی‌های سرسی در دنیای وستروس می‌پردازیم.

نام و عناوین: سرسی از خاندان لنیستر، اولین ملکه با نام سرسی، ملکه‌ی آندال‌ها و مردان اولیه‌، محافظ هفت پادشاهی و در ذهن بسیاری ملکه‌ی دیوانه.

اولین حضور: در اولین صحنه‌ای که سرسی را مشاهده می‌کنیم، او در کنار جیمی و جسد «جان ارین» ایستاده است. او از مرگ جان ارین و مقصر شناخته شدن لنیستر‌ها نگران است، چیزی که این‌ روزها در چهره‌ی ملکه‌ی هفت پادشاهی دیده نمی‌شود.

آخرین حضور: در اولین صحنه، سرسی و جیمی در کنار یکدیگر بودند اما در آخرین صحنه‌ی فصل هفتم، جیمی او را ترک کرده تا به استارک‌ها و تارگرین‌ها برای مقابله با ارتش مردگان بپیوندد.

بهترین دوست: سرسی دوستان زیادی ندارد اما استاد «کایبرن» و هیولای او یعنی سر «رابرت» که لقب کوه را دارد، در دایره‌ی اعتماد او قرار دارند. از طرفی دیگر «یورون گریجوی» نیز تنها برای به دست آوردن قدرت با سرسی همراه است وگرنه از دوستان او به شمار نمی‌رود.

بدترین دشمنان: تقریبا می‌توان گفت همه دشمن او هستند و این لیست، لیستی بلند بالا و طولانی است. دنریس تارگرین و تلاش‌هایش برای به دست آوردن تاج و تخت، جان اسنو که لقب پادشاهی شمال را به دوش می‌کشد، سانسا که مقصر مرگ جافری شناخته می‌شود و البته تیریون، علاوه بر اینکه در مرگ جافری مقصر شناخته می‌شود، پدرشان را به قتل رسانده است. اما با این گفته‌ها، بزرگ‌ترین دشمن سرسی خودش است. او با اعمال و رفتاری که دارد، به جای آن‌که هر روز دوستان بیش‌تری پیدا کند، به دشمنانش افزوده می‌شوند.

بهترین قتل: او آن‌قدرها هم افراد زیادی را به قتل نرسانده اما یکی از بدترین قتل‌هایی که انجام داده و روی خط داستانی تاثیر بسیاری داشته، صحنه‌ای بود که با استفاده از آتش سبز بسیاری از مردم از جمله اعضای ارشد خاندان «تایرل» را نابود کرد.

بدترین زخم: بدترین اتفاقی که برای هر مادری می‌افتد، از دست دادن فرزندش است. سرسی سه فرزندش را از دست داد و خود او مقصر بخشی از آن‌ بود. پادشاه جافری که در مراسم عروسی خودش مسموم شد، «میرسلا» که توسط «وایپرها» در «دورن» مسموم شد و در آخر «تامن»، پسر پادشاهی که پس از تماشای مرگ همسرش دست به خودکشی زد.

لحظات بحرانی: از همان اول، سرسی برای به دست آوردن تاج و تخت تلاش کرده است. او برای نفوذ روی جافری و بعداً تامن، با ملکه «مارجری» رقابت کرد که این موضوع بعدها او را به پیاده‌روی شرمسارانه رساند. یکی از بحرانی‌ترین و ناراحت کننده‌ترین لحظات برای سرسی، پیاده‌روی شرمسارانه با همان عبارت مشهور شرم، شرم، شرم خودمان است.

راز حل نشده: چه اتفاقی برای بچه‌ی به دنیا نیامده‌ی او خواهد افتاد؟ آیا فرزند او هرگز به دنیا خواهد آمد؟ اما مسئله‌ی بزرگ‌تر حول کودکی خود سرسی اتفاق می‌افتد. پیش‌بینی «مگی غورباقه»، جادوگر جنگل که به سرسی گفت او بزرگ می‌شود و سه فرزند خواهد داشت و هر سه آن‌ها قبل از مرگ او خواهند مرد. علاوه بر این مگی گفته بود که توسط The Valonqar که به زبان والریانی به معنای برادر کوچک است، به قتل می‌رسد و این پیش‌بینی احتمالاً ما را به جیمی می‌رساند.

آخرین پیش‌بینی: پیش‌بینی این‌که سرسی در فصل آخر خواهد مرد، ممکن است کاملاً  درست باشد و طبق پیش‌بینی درون خود سریال و پیش‌بینی طرفداران، این اتفاق به دست برادر و معشوقه‌ی او یعنی جیمی اتفاق بیافتد. این‌گونه جیمی در کشتن پادشاهان و ملکه‌های دیوانه شهرتی به پا خواهد کرد. او قبلاً اریس، پادشاه دیوانه را به قتل رسانده بود و حال نوبت به خواهرش، ملکه‌ی دیوانه رسیده است. در آخر ممکن است جان اسنو، پسر «ریگار تارگرین» و «لیانا استارک» پادشاه شود.

اما طبق پیش‌بینی‌ها که می‌گویند سرسی به دست خواهر یا برادر کوچک‌تر از بین خواهد رفت، نمی‌توان تنها به جیمی اکتفا کرد. این شخص می‌تواند آریا یا سانسا که هر دو خواهر کوچک‌تر هستند اتفاق بیوفتد و این لیست می‌تواند طولانی‌تر شود. اگر سرسی از بین نرود چه؟ ممکن است برخلاف پیش‌بینی فرزند چهارمش را به دنیا بیاورد و طبق گفته‌های جرج مارتین که پایان Game of Thrones تلخ و شیرین است، سرسی تاج و تخت‌اش را حفظ کند و سپس فرزند او این عنوان را به دوش بکشد.

آخرین امید: رقابت میان تیریون و سرسی، رقابتی شناخته شده است و صحنه‌ای که این خواهر و برادر با یکدیگر تعامل داشتند، یکی از صحنه‌های بزرگ این سری بود. حال با این اوصاف، تماشای زوج سرسی و سانسا در یک صحنه واقعاً دیدنی خواهد بود. بزرگ‌ترین دختر خاندان استارک مسیر بسیاری را طی کرده تا به جایی که هست برسد. او حالا یکی از اعضای مهم پادشاهی وینترفل محسوب می‌شود و با آخرین باری که سرسی او را دید، تفاوت زیادی کرده است. تماشای صحبت‌های آن‌ها در کنار صحنه‌ی پایانی سرسی و معشوقه و برادر او جیمی قطعاً جذاب خواهد بود. در ادامه ماجراجویی‌های جیمی را خواهیم داشت.

جیمی لنیستر

جیمی لنیستر

قاتل پادشاه. کلمه‌ای ترسناک است، به خصوص هنگامی که جیمی لنیستر را با آن خطاب می‌کنند. او فرزند آخرین تایوین، برادر بزرگ‌تر تیریون و دوقلوی کوچک‌تر سرسی است. جیمی مسیری تاریک و طولانی را پیموده تا به اینجا برسد و گاهی یک سو‌ء تفاهم و اغلب اعمال خشن خودش، او را به این سمت سوق می‌دادند. آیا جیمی که زمانی بهترین شمشیرزن وستروس شناخته می‌شد، می‌تواند به رستگاری برسد؟

نام و عناوین: سر جیمی از خاندان لنیستر، فرمانده‌ی سابق نگهبانان پادشاهی، در وستروس به قاتل پادشاه مشهور است، او در حال حاضر در جبهه‌ی زندگان علیه مردگان مبارزه می‌کند.

اولین حضور: اولین حضور سرسی و جیمی در واقع مشابه است. اولین باری که هر دوی آن‌ها را روی نمایشگر می‌بینیم، به جسد جان ارین خیره شدند و در حال صحبت هستند.

آخرین حضور: در آخرین صحنه از جیمی در فصل هفتم، او را سوار بر اسب و در حال دور شدن از خواهر یا معشوقه‌اش می‌بینیم. او از خیانت سرسی به استارک‌ها ، تارگرین‌ها و در کل جبهه‌ی زندگان عصبانی است.

بهترین دوست: ناراحت کننده است اما جیمی در واقع هیچ دوستی ندارد. تنها می‌توانیم نام کسانی مانند «برن» را بیاورم که جیمی در کنار آن‌ها احساس راحتی می‌کند؛ البته او نیز به شکلی واضح، تیریون را به جیمی ترجیح می‌دهد. زمانی نیز تیریون از افراد موردعلاقه‌ی جیمی بود، اما پس از اتفاقاتی که رقم خورد، اکنون نمی‌توان چنین گفت. دیگر گزینه‌ای که باقی می‌ماند، «بریِن» از «تارت» است که گفته می‌شود بالاخره به یکدگیر نزدیک خواهند شد.

بدترین دشمن: هم اکنون، بدترین دشمن او ارتش مردگان است. او تمام زندگی خود را صرف خدمت به سرسی کرد، اما بالاخره تصمیم به جدایی از او گرفت و قصد دارد در مقابل تنها دشمن واقعی قرار بگیرد. البته ممکن است نظرش عوض شده و به سمت مقر پادشاهی حرکت کند.

بهترین قتل: صحنه‌های خشن بسیاری از جیمی دیده‌ایم اما می‌توان از بهترین قتل‌هایی که او انجام داده به این موارد اشاره کرد: قتل پادشاه دیوانه اریس تارگرین که شهرت جالبی برایش رقم نزد، مبارزه‌ی وی در مقابل یکی از پسران «هارپی» در «دورن» و در آخر، تلاش او برای فرار از زندان که برای این‌کار پسرعموی‌ خودش را به قتل می‌رساند.

بدترین زخم: بدترین زخم جیمی مشخصاً از دست دادن دست‌اش بود. چیزی که مسیر زندگی او را تغییر و او را مقابل گذشته‌ای تاریکی قرار داد.

لحظات بحرانی: قطعا که بحرانی‌ترین لحظه‌ی جیمی در سریال، زمانی است که دستش قطع می‌شود. این اتفاق برای همیشه زندگی او را تغییر می‌دهد و او را به سمت مسیر رستگاری می‌کشاند.

راز حل نشده: جیمی به سمت وینترفل حرکت کرده و قصد و نیت بدی هم ندارد. اما او در حال بازگشت به جایی است که زمانی در آن سعی کرد برن استارک را به قتل برساند؛ عملی که منجر به خونریزی‌های بسیاری شد. آیا استارک‌ها جیمی را می‌بخشند؟

آخرین پیش‌بینی: اول از همه امکان ندارد که جیمی به‌خاطر تلاش برای کشتن برن مجازات شود. زیرا برن این روزها دانشی در اختیار دارد که دیگران ندارند و می‌تواند در زمان و مکان سفر کند. از طرفی دیگر بریِن و تیریون نیز از او حمایت خواهند کرد. همچنین فرضیه‌ی محکمی مبنی بر کشته شدن سرسی به دست جیمی وجود دارد که دو نتیجه‌ی محتمل‌تر از دیگر نتایج خواهد داشت. یکی از این نتایج زندانی شدن جیمی به خاطر جنایات او علیه خاندان تارگرین و استارک است و دیگری طبیعاً مرگ بالافاصله‌ی او خواهد بود.

آخرین امید: اگر امید پایان خوش برای بریِن و جیمی زیاده‌روی است، حداقل باید صحنه‌ای از بهتر شدن رابطه‌ی آن‌ها تماشا کنیم. از طرفی دیگر، «تورموند» که از خراب شدن دیوار شمال جان سالم به در برده است نیز چشمش به دنبال بریِن است و  ممکن است شاهد رقابت‌ بامزه‌ای باشیم.

اولین قسمت از فصل آینده‌ی سریال Game of Thrones روز ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) نمایش داده خواهد شد.

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

2 Replies to “به‌سوی وستروس: پایان ماجراجویی‌های بازماندگان خاندان لنیستر”

 1. من از این خاندانشون متنفرم

  ۰ ۰
  1. مهدی صبح گفت:

   ولی شخصیت‌هایی مثل تیریون، دختر سرسی و اون پسرش که پادشاه شد و جیمی شخصیت‌های خوبی بودن‌ها
   به نظرم تربیت تایوین تاثیر زیادی داشته روی این افراد
   به خصوص که از تیریون متنفر بوده و شاید به همین دلیل سعی نکرده که اون رو مثل خودش بکنه و این موضوع شخصیت تیریون رو نسبت به خواهر و برادرش تغییر داده

   ۰ ۰