توسط سید صادق یوسف زاده در ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۰:۵۵

بیش از ۶۰ سال از زمانی که اولین Lego به بازار آمده است، می‌گذرد، نام Lego نه تنها برای اشخاصی که به اسباب بازی‌ها علاقه دارند آشنا است بلکه برای اشخاصی که به بازی‌های رایانه ای هم علاقه دارند نام آشنایی است. اولین بازی ویدیویی مرتبط با Lego در سال ۱۹۹۵ به نام Lego Fun to Build برای Sega Pico منتشر شد. در طول این سال‌هایی که از انتشار اولین بازی Lego می‌گذرد، تعداد زیادی بازی از دنیای Lego در سبکهای مختلف منتشر شده است،  The Lego Movie 2 Videogame بازی در سبک اکشن ماجراجویی است که بر اساس انیمیشن The Lego Movie 2 ساخته شده و توسط TT Fusion توسعه داده شده است. آیا The Lego Movie 2 Videogame یک تجربه‌ی جالب برای همه است یا فقط برای افرادی که به Lego علاقه دارند خوب است؟ در ادامه پاسخ این سوال را می‌توانید پیدا کنید. با آخرین مقالات بازی و نقد بازی The Lego Movie 2 Videogame همراه دنیای بازی باشید.

نقد بازی The Lego Movie 2 Videogame

بساز و خراب کن!

The Lego Movie 2 Videogame بازی در سبک اکشن ماجراجویی است تعداد زیادی از بازی‌های Lego در این سبک هستند اما به عنوان مثال بازی‌هایی از Lego در سبک ریسینگ هم وجود دارند.

گیم پلی The Lego Movie 2 Videogame ازچند بخش مهم تشکیل شده است؛ مبارزات یکی از مهم‌ترین قسمت‌های گیم پلی این بازی را تشکیل می‌دهند. شیوه‌ی مبارزه با یکسری از دشمن‌ها می‌تواند متفاوت باشد اما متاسفانه این مبارزات به اندازه‌ی کافی چالش برانگیز نیستند و حتی می‌توانند تکراری هم بشوند. طراحی غول‌آخرها را می‌توان یکی از نقاط قوت این بازی دانست. طراحی بیشتر غول‌آخرها در این عنوان نه تنها از لحاظ ظاهری مناسب است بلکه شیوه و نحوه‌ی مبارزه با آن ها هم متفاوت‌تر از مبارزه با دشمن‌های عادی در بازی است. در این مبارزات معما هم وجود دارد، که این امر باعث می‌شود نبرد با غول‌آخرها خاص‌تر بشود.

ساخت و ساز یکی دیگر از مهم‌ترین بخش های گیم پلی The Lego Movie 2 Videogame است. بازیکن این توانایی را دارد که انواع مختلفی از وسایل را در بازی بسازد که یک سری از آن ها برای حل معما‌ها الزامی هستند. به عنوان مثال در نبرد با یکی از غولآخرها بازیکن باید یک Trampoline بسازد که با استفاده از آن بتواند ارتفاع بیشتری را بپرد. ساخت و ساز در The Lego Movie 2 Videogame نقش مهمی دارد. در این بازی حتی می‌توان وسیله نقلیه هم ساخت! یکی دیگر از المان‌های مهم گیم پلی اسکن کردن است که با استفاده از آن می‌توان کا‌ر‌های مختلفی نظیر آزاد کردن یک مسیر را انجام داد.

یکی از مشکلات این عنوان در تنوع ماموریت‌های بازی است. تعداد زیادی از ماموریت‌ها  مربوط به جمع آوری یک سری آیتم جهت ساخت یک وسیله است.

قابلیت شخصی‌سازی شخصیت‌ها در بازی از تنوع بالایی برخوردار است و لباس و صورت و ماسک و …  را می‌توان تغییر داد. در The Lego Movie 2 Videogame بیش از ۱۰۰ شخصیت وجود دارد، که  این یکی دیگر از نقاط قوت این بازی است.

محیط‌های بازی از لحاظ تعداد و تنوع وضعیت مناسبی دارند، اما مشکل اصلی دنیا‌های این بازی در جزئیات آن‌ها است. این مشکل به نحوی است که محیط‌های بازی تا حدی خالی به نظر می‌رسند. البته این بازی از لحاظ آیتم‌هایی که قابل کشف شدن هستند شما را نا‌امید نمی‌کند.

یکی دیگر از نقاط قوت این بازی در قابلیت انجام این عنوان به صورت Co-op است قابلیتی که در اکثر بازی‌هایی امروزی جای خالی آن را می‌توان حس کرد.

کنترل بازی با دسته یا گیم پد به خوبی صورت می‌گیرد و مشکل خاصی وجود ندارد اما اگر بخواهید بازی را با ماوس و صفحه‌کلید انجام بدهید کنترل بازی می‌تواند اذیت کننده باشد.

شوخی‌ها کجا هستند؟

موجودات فضایی به Bricksburg حمله کرده و این شهر بزرگ را به ویرانه تبدیل می‌کنند. البته، این باعث نمی‌شود تا اهالی شهر دست از دوباره ساختن شهرشان بردارند. شخصیت‌های اصلی و مهم  این عنوان Emmet و Lucy هستند که در انیمیشن این بازی هم هستند. Emmet و Lucy به دنبال یک شئ فضایی که در Bricksburg به زمین خورده است می‌روند. آن شئ یک وسیله‌ی پرنده‌ی  فضایی است که بعد از دیدن Emmet و Lucy به دنبال آن‌ها می‌رود و بعد از رخ دادن یکسری اتفاقات دوستان  Emmet و Lucy توسط یک موجود فضایی دزدیده می‌شوند و حالا نوبت این دو قهرمان است که بروند دوستان‌شان را نجات بدهند.

داستان بازی شباهت زیادی با انمیشین The Lego Movie 2  Second Part دارد که این موضوع جای تعجب ندارد. چراکه این بازی در واقع بر اساس این انیمیشن ساخته شده است. البته، داستان The Lego Movie 2 Videogame در قیاس با انیمیشن آن تفاوت‌هایی هم  دارد. در کل به نسبت انتظاری که از داستان در این عنوان داریم، این بازی داستان چندان ضعیفی هم ندارد اما کم بودن حس شوخ طبعی در این عنوان خوب نیست.

زیبا ولی جزئیات کافی نیست!

به صورت کلی از عناوین Lego انتظار گرافیک فنی خیلی بالایی نداریم که این امر به خاطر طبیعت دنیای Lego است. اما The Lego Movie 2 Videogame در گرافیک فنی ضعیف نیست. پلتفرمی که این بازی بر روی آن نقد می‌شود PC است. کیفیت سایه‌ها و بافت‌ها در سطح مطلوبی قرار دارند. نورپردازی بازی مناسب است و از لحاظ نرخ فریم در بازی افت فریم‌های محسوسی و یا مهمی هم وجود ندارد. البته، باید توجه  کرد زمانی که یک بازی را روی پلتفرم PC نقد می‌کنیم بهتر است که به سیستم مورد نیاز یا توصیه شده آن عنوان هم توجه کنیم. The Lego Movie 2 Videogame جدای از کارت گرافیک به سیستم مورد نیاز چندان بالایی احتیاج ندارد.

از لحاظ هنری به غیر از طراحی محیط‌های بازی، طراحی شخصیت‌ها و وسایل  نقلیه و … در سطح مطلوبی قرار دارند. مشکل اصلی محیط‌های این عنوان در جزئیات آن است. محیط‌های بازی تاحدی خالی هستند و این باعث می‌شود که حس زنده بودن و زیبایی دنیای این عنوان کم شود، البته طراحی هنری بازی از نظر تنوع رنگ و انتخاب پالت رنگ وضعیت بهتری دارد.

صدام خوبه؟

صداگذاری شخصیت‌ها در The Lego Movie 2 Videogame هم در میان پرده‌ها وجود دارد و هم در گیم‌پلی بازی. البته، یک سری از دیالوگ‌ها صداگذاری نشده‌اند. صداگذاری شخصیت‌ها باتوجه به  شخصیت آن‌ها به خوبی صورت گرفته است. به عنوان مثال صدای صحبت کردن شخصیت Batman هم جدی وهم مناسب دنیای Lego است. جدای از صداگذاری شخصیت‌ها عملکرد بازی در صداگذاری برای صداهای محیط و … هم خوب است.

موسیقی در این بازی بسته به اینکه بازیکن کدام دنیا را بازی می‌کند متفاوت است و با توجه به حال و هوای هر دنیا موسیقی های نسبتا مناسبی انتخاب شده است. لازم به ذکر است که بسته به وضعیت شما در بازی، موسیقی بازی می‌تواند تغییر کند. اما مشکل اصلی این است که اکثر موسیقی‌های این عنوان جذابیت چندان بالایی ندارند.

برای طرفداران Lego!

The Lego Movie 2 Videogame عنوانی است که از لحاظ تنوع شخصیت‌ها و محیط‌ها و شخصی‌سازی قابل تحسین است ولی از طرف دیگر کم بودن حس شوخ طبعی در بازی و جزئیات نه چندان خوب محیط‌ها به تجربه‌ی این بازی لطمه می‌زند. شاید این عنوان را به راحتی بتوان به طرفدارن بازی‌های Lego به خصوص اشخاصی که به انیمیشن این عنوان هم علاقه دارند پیشنهاد کرد. اما اگر جزو طرفداران Lego نیستید این بازی را به راحتی نمی‌توان به شما پیشنهاد کرد؛ بخصوص که حس شوخ طبعی در این عنوان که آن را می‌توان یکی از نقاط قوت دنیای Lego دانست، چندان خوب کار نشده است.

Resolution

Platform: PC – Score: 6.5 out of 10

Although it is a fun game which the Lego fans can enjoy the most out of it, not enough details in the levels and the sense of humor lacking could decrease the joy coming out of the game.

(نقدی که مطالعه کردید، بر اساس نسخه‌ی منتقدین بازی The Lego Movie 2 Videogame بود که توسط ناشر آن یعنی Tt Games برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

تنوع بالای شخصیت های قابل بازی

قابلیت شخصی سازی بالا

طراحی نسبتا جالب غولآخرها

قابلت انجام بازی به صورت Co-op (آفلاین)

نکات منفی

کم بودن حس شوخ طبعی

محیط‌های بازی جزئیات بالایی ندارند

تنوع نه چندان بالا در ماموریت‌های بازی

امکان تکراری شدن مبارزات

6.5
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: