10 نکته در مورد Liu Kang که نمی‌دانستید

۱۰ حقیقت در مورد Liu Kang که نمی‌دانستید

توسط احسان محمدیه در ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۲۵

سری Mortal Kombat یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین سری بازی‌های مبارزه‌ای تاریخ صنعت بازی است. محبوبیت این عنوان به صورتی است که علاوه بر خود بازی، شخصیت‌های اصلی مجموعه هم از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. در آستانه‌ی عرضه Mortal Kombat 11 در یک سلسله مقاله قصد داریم نکاتی کمتر شنیده ‌شده از قهرمانان این سری را ارائه دهیم؛ در این مقاله نوبت به «لیو کانگ» Liu Kang رسیده است. در ادامه با آخرین مقالات بازی همراه دنیای بازی باشید.

۱. ریشه‌ها ۱

در مراحل اولیه‌ی طراحی، در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ میلادی،  لیو کانگ با آنچه اکنون می‌شناسیم تفاوت زیادی داشت. شخصیت او در ابتدا برگرفته از یک جنگجوی افسانه‌ای ژاپنی به نام «یوشیتسونه میناموتو» Yoshitsune Minamoto  بود اما «جان توبیاس» John Tobias یکی از چهار نفری که در کنار «اد بون» Ed boon این مجموعه را خلق کرده‌اند و طراح بازی به دلیل نام طولانی این شخصیت را کنار گذاشت.

۲. ریشه‌ها ۲

در ادامه لیو کانگ خلق شد که یک راهب شائولین معتقد و آموزش دیده بود. بنابر رسمی معروف، راهبان شائولین باید موهای خود را  از ته بتراشند که نشانی از رها شدن از مادیات و دنیا در اعتقادات‌شان است. همان‌طور که می‌دانید یکی از دلایل موفقیت Mortal Kombat استفاده از Motion Capture برای به تصویر کشیدن قهرمان‌های بازی است که تا به آن زمان در بازی‌های دیگر فقط مدل‌هایی با پیکسل محدود و بی‌کیفیت بودند. این مدل‌ها نسبت به رقبا کیفیت بسیار بهتری داشتند اما باید توسط یک بازیگر اجرا می‌شدند.

نکته‌ی جالب در مورد مراحل اولیه ساخت شخصیت لیو کانگ اینکه بازیگر نقش او با زدن موی سرش برای اجرای این نقش موافقت نکرد و با این تصمیم  طراحان بازی را مجبور کرد تا تغییراتی در او ایجاد کنند. لیو کانگی که ما امروزه می‌شناسیم حاصل این تغییر است که او را تبدیل به راهبی یاغی می‌کند که تا حدودی به موازین معبد شائولین نیز بی‌اعتا است. ‌

۳. ریشه‌ها ۳

سازندگان بازی در حین انجام مراحل فنی بازی Mortal Kombat مجبور به تغییر طراحی شخصیت لیو کانگ شدند اما حرکات او مخصوصا حرکت معروف Finisher که یکی از شاخصه‌های اصلی سری بازی نیز هست بی‌تغییر ماند. به همین علت لیو کانگ تنها شخصیت شماره اول بازی است که در حرکت ویژه‌ی خود حریف را نمی‌کشد. دلیل آن نیز اعتقادات اخلاقی وی بر گرفته از تعلیمات شائولین است که معتقد به آزار نرساندن به موجودات زنده است. البته در شماره‌های بعدی بازی او نیز مجهز به انواع حرکات مرگبار می‌شود.

۴. روابط ۱

دوره اول مسابقات Mortal Kombat که در شماره‌ی اول بازی روایت می‌شود، توسط لیو کانگ فتح می‌شود. او حالا به عنوان مدافع برتر زمین (Earth Realm) نیز انتخاب می‌شود. یکی از استادان او در راه رسیدن به این موفقیت «ریدن» Raiden خدای رعد است که خود او هم یکی از قهرمانان محبوب سری Mortal Kombat است. علاوه بر این در داستان بازی او رابطه‌ای عاطفی با «شاهزاده کیتانا» Prince Kitana دخترخوانده امپراتور شیطان‌صفت Outer world یعنی «شائو کان» Shao Kahn نیز برقرار می‌کند.

۵. روابط ۲

لیو کانگ تعدادی از حرکات معروف و قدرتمند خود مانند Flying Kick را تحت تعلیم «بو رای چو» Bo’ Rai Cho  فراگرفته که یکی از اساتید هنرهای رزمی است. این استاد بزرگ خود در شماره‌های بعدی جزئی از شخصیت‌های قابل بازی مجموعه می‌شود. شیوه‌ی مبارزه او معروف به مشت‌مست یکی از روش‌های معروف کونگ‌فو به حساب می‌آید که توسط بسیاری مانند «جکی چن» Jacky Chan نیز به تصویر کشیده شده‌ است.

۶. روابط ۳

لیو کانگ برادری به نام «چان کانگ» Chan Kang نیزداشته که فقط در اولین فیلم Mortal Kombat حضور داشته و در همان فیلم توسط «شنگ سونگ» Shang Tsung کشته می‌شود. پس از آنکه لیو کانگ از حلقه‌ی راهبان معبد شائولین خارج می‌شود و به آمریکا می‌رود، برادرش به جای او تحت تعلیم قرار می‌گیرد تا در مسابقات Mortal Kombat شرکت کند. اما جادوگر شرور شنگ سونگ برای آن‌که درس عبرتی به لیو کانگ بدهد برادر کوچک او را با بی‌رحمی می‌کشد.

۷. منبع الهام

لیو کانگ یکی از شخصیت‌های بی‌شماری است که با الهام از قهرمان کونگ فوی هنگ کنگی بروس لی ساخته شده‌اند. بزرگترین دستاورد بروس لی فقید بدون شک معرفی هنرهای رزمی به جهانیان از طریق سینما بود. تا سال‌ها و حتی هنوز او را به عنوان نمادی از هنرهای رزمی در اقصی نقاط دنیا می‌شناسند. چنین جایگاهی برای بروس لی او را تبدیل به منبع الهام بسیاری از شخصیت‌های دنیای بازی از جمله لیو کانگ محبوب ما کرده است. البته، در شماره‌های بعدی سری Mortal Kombat تلاش شد تا لیو کانگ شخصیت و خصوصیات منحصربه فرد خود را داشته باشد اما فریادهای به یادماندنی او بلافاصله استاد افسانه‌ای کونگ فو را به یادمان می‌آورد.

به غیر از لیو کانگ شخصیت‌های به‌یادماندنی دیگری نیز با الهام از بروس لی در دنیای بازی‌های کامپیوتری خلق شده‌اند که در ادامه با معروف‌ترین‌های آنها آشنا می شویم.

  • «مارشال لا» Marshal Law یکی از شخصیت‌های اصلی سری Tekken است که جنگجویی چینی آمریکایی‌ است و استاد در انواع هنرهای رزمی.

  • « فی‌لانگ» FeiLong از سری Street Fighter که از شماره‌ی دوم به بازی اضافه شده و از جمله شخصیت‌های اصلی به حساب می‌آید.

  • «کیم دراگون» Kim Dragon که یکی از قهرمانان بازی World Heroes از سری SNK است.

۸. عنوان شخصی

Spin off (به قسمتی از یک مجموعه اطلاق می‌شود که داستانی فرعی را روایت می‌کند که قهرمان آن یکی از شخصیت‌های مجموعه بوده و در آن داستان کلی مجموعه به پیش نمی‌رود) مجموعه Mortal Combat به نام Shaolin Monks تنها عنوان موفق مجموعه خارج از خط داستانی اصلی است. قهرمان اصلی این عنوان لیو کانگ است که در کنار «کونگ لائو» Kung Lao تجربه دو نفره موفقی ارایه می‌دهد. این بازی مقدمه گذار مجموعه از فرمت دو بعدی به سه بعدی را مهیا کرد که بعدها تبدیل به فرمت خاص این بازی یعنی فرمت دو و نیم بعدی می‌شود. در دورانی که سری دچار افت شده بود و خطر نابودی آن را تهدید می‌کرد این بازی توانست آن را احیا کرده و مقدمات ریبوت مجموعه در سال ۲۰۱۱ و موفقیت‌های تازه را فراهم کند.

۹. اژدها زاد

شیوه‌ی جنگیدن لیو کانگ مبتنی بر استفاده از حرکات قدرتمند پا در کنار کنترل قدرت آتش است. او قدرت‌های آتشین خود از اژدها به دست آورده است. یکی از دلایل مجبوبیت سری Mortal Kombat قطعا Finisher های آن است که تبدیل به امضا مجموعه شده‌اند. بارها و بارها طرفداران دست به انتخاب بهترین Finisherهای بازی که تعدادشان کم هم نیست زده‌اند. تقریبا در تمام این نظرسنجی‌ها یکی از Finisherهای لیوکانگ هم حضور دارد که در آن او با تبدیل شدن به اژدها حریف را می‌بلعد.

۱۰. رسانه‌های دیگر

لیو کانگ یکی از دردسترس‌ترین شخصیت‌های سری Mortal Kombat است که در تمامی عناوین این مجموعه حضور داشته و در اکثر آنها قابل بازی است. علاوه بر بازی‌های ویدیویی، او در رسانه‌های دیگر نظیر سینما، تلویزیون و کامیک‌بوک نیز حضور داشته‌ است.

دو فیلم سینمایی برای سری Mortal Kombat ساخته شده که کونگ لائو در هر دو حضور پررنگ دارد. اولین عنوان سینمایی به نام Mortal Kombat  داستان لیو کانگ، «جانی کیج» Johnny Cage و «سونیا بلید»  Sonya Blade را تعریف می‌کنند که تحت رهبری ریدن در پی نابودی جادوگر شیطان صفت  شنگ سونگ وارد مسابقات Mortal Kombat می‌شوند. این فیلم محصول سال ۱۹۹۵ است.

فیلم سینمایی بعدی اقتباس شده از این مجموعه  Mortal Kombat: Annihilation نام دارد که بیشتر داستان شماره سوم بازی را روایت می‌کند. در این فیلم که محصول سال ۱۹۹۷ است جنگجویان در تلاش‌اند تا از زمین در برابر تهدید شائو کان محافظت کنند.

لازم به ذکر است که حضور لیو کانگ در دیگر رسانه‌ها نظیر کامیک‌بوک‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی به پررنگی حضور سینمایی او نیست.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: