توسط متین اشراقی در ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۰۰

در این مقاله، نگاهی داریم به بهترین فیلم‌های ژانر زامبی‌ در قرن بیست‌ویکم که تا به امروز منتشر شده‌اند. در ادامه با لیست ۳۳تاییِ بهترین فیلم‌های زامبی محور قرن، همراه دنیای بازی باشید.

دهه ۸۰ میلادی بود که زامبی‌ها به همه‌جا تهاجم بردند؛ از تلویزیون‌ها و تبلیغات محیطی تا موزیک‌ها و موزیک‌ ویدیوها. اما در نهایت این پیشگامی زامبی‌ها باعث کاهش علاقه مردم به آن‌ها شد. وقتی آن‌ها را در حال رقصیدن با «مایکل‌جکسون» می‌بینید، قطعاً ترسیدن از آن‌ها، تبدیل به کاری سخت خواهد شد.

تا سال ۲۰۰۴، زامبی‌ها تقریباً از تمامی رسانه‌ها ناپدید شدند. زمانی که دو فیلم تحسین‌ برانگیز Shaun of the Dead و Dawn of the Dead به انتشار رسیدند، اما زامبی‌ها نفسی تازه کردند و مجدداً پا به عرصه گذاشتند. به‌طوری که در فیلم Dawn of the Dead، زامبی‌های دونده ( fast Zombies) برای اولین‌بار پا به سینما نهاده و به مخاطبان سینمای مدرن معرفی شدند. این زامبی‌های سریع، جانشین زامبی‌هایی شدند که به صورت خنده‌داری آرام و کند بودند. به‌وجود آمدن این زامبی‌ها با سرعت دیوانه‌وار، زمینه‌ساز احیای دوباره این هیولاها شد. به هر حال طی ده سال بعد از این اتفاق، انتظارات نسبت به زامبی‌ها دوباره عوض شد. فراوانی زامبی‌ها در رسانه‌های مختلف باعث شد این جنازه‌های متحرک برای هرچه بیش‌تر هیجان‌انگیزتر شدن، ویژگی‌های جدیدی را در خود ببیند. بعضی‌هایشان توانستند حرف بزنند، از وسایل مختلف استفاده کنند، بعضی‌هایشان به بشریت برگشتند (بدون توجه به قوانین آن‌ها که چه می‌توانند بخورند و چه چیزی نمی‌توانند)، حتی بعضی‌هایشان قبل از زامبی شدن نمرده بودند. به همین ترتیب، انواع داستان‌پردازی‌ها برای زامبی‌ها رواج پیدا کرد و رفته رفته به یک سبک مستقل با محوریت زامبی‌ها به‌وجود آمد.

البته این بدان معنی نیست که اخیراً  راه خلاقانه و اصیلی برای نمایش دادن این مغزخوارها وجود نداشته است. به ازای هر فیلم خوبی مانند Land of The Dead، پنجاه فیلم بد و ضعیف ساخته می‌شود. چون صدای ناقوس مرگِ علاقه شدید به فیلم‌های زامبی مدرن، آنچنان دور به‌نظر نمی‌رسد، تصمیم گرفتیم نگاهی داشته باشیم به برخی از بهترین فیلم‌های زامبی محور قرن حاضر. قسمت اول این مقاله را اینجا مطالعه کنید.

۲۲. (۲۰۰۵) Land of the Dead

این اثر «جرج رومرو» (George A. Romero) که پس از وقفه‌ای طولانی از آخرین قسمتِ سری فیلم‌های زامبی وی منتشر شد، شانس کمی برای تصاحب عنوان بهترین فیلم او دارد؛ با این وجود، موردی که این فیلم را از دیگر آثار این سبک متمایز می‌کند، تاثیرات سیاسی بر آن است. جنگ‌های آمریکا که در زمان خود باعث وحشت بسیار شدند، الهام‌بخش داستان این فیلم هستند و در جهت یک تلاش هوشمندانه‌ عمل می‌کنند. این تلاش هوشمندانه، تاثیر بیشتری نسبت به Days of the Dead که در سال ۱۹۸۵ ساخته شده است، در فیلم ایجاد می‌کند، اما همچنان در سطح پایینتری از Days of the Dead قرار دارد، با این‌حال هم‌چنان ارزشمند است.

۲۱. (Deadgirl (2008

این فیلم تند، زننده و زشت است و برای یادآور شدن تباهی و فساد بشریت (که در مقایسه با تمام فیلم‌های زامبی بسیار بیش‌تر بر این مورد تاکید کرده است) همه کار می‌کند. دو پسر نوجوان در کارخانه‌ای متروکه یک جنازه پیدا کرده و او را برای تفریح و کارهای تباه خود اسیر می‌کنند. تماشای خشونت فیلم برای دریافت پیامش بسیار سخت است، اما هم‌چنان به‌عنوان یک فیلم زامبی تاثیرگذار شناخته می‌شود و حتماً باید در لیست فیلم‌هایی که دیده‌ایید، حضور داشته باشد.

۲۰. (Exit Humanity (2011

این فیلم برای شما نیست اگر به دنبال فیلم‌های هیجان انگیز زامبی هستید. Exit Humanity در دوره‌ای اتفاق می‌افتد که جنگ داخلی جریان دارد و زامبی‌ها همه‌جا حضور دارند. فیلم ماجرای یک مرد خانواده‌دوست را روایت می‌کند که تبدیل به زامبی شده‌ و می‌خواهد از ملایم‌ترین راه ممکن زنده بماند. روایت فیلم کمی شوک‌آور و اکشن فیلم ملودراماتیک است. این موضوع به‌صورت درهم‌پیچیده و در قالب تلاشی هوشمندانه اجرا شده است.

۱۸. (Colin (2008

کسی ادعا نمی‌کند که این فیلمِ کم‌بودجه که در سبک Found footage (زیر سبکی از ژانر وحشت) ساخته شده است، فیلم‌برداری خوبی دارد اما مفهموم فریبنده‌ایی را ارائه می‌کند. کارگردان این فیلم «مارک پرایس» (Marc Price) با بودجه شاهانه ۴۵ پوند توانسته یک فیلم هوشمندانه‌ بسازد که از دید یک زامبی در زمان شیوع ویروس در بریتانیا روایت می‌شود. به‌خاطر هر چه که نباشد، فقط به‌خاطر موفقیت این فیلم نسبت به بودجه‌ی آن، حتماً باید آن را دید.

۱۸. (Planet Terror (2007

این شاید آخر فیلم خوبی باشد که «رابرت رودریگز» (Robert Rodriguez) ساخته! Planet Terror از ابتدا تا انتها فیلم خوبی است. اثری که یادآور سری تحسین شده Grindhouse با «کوئنتین تارانتینو» (Quentin Tarantino) می‌شود. احمقانه است اما یکی از خوش‌ساخت‌ترین فیلم‌هایی به حساب می‌آید که ساخت آن به سال ۲۰۰۷ برمی‌گردد و یکی از بهترین دیالوگ‌های تک خطی دنیا را در خود دارد. «مغزهای شما را میخورم و دانش شما را به دست میاورم»؛ این جمله‌ایی است که باید به تمام دوستان جدیدتان بگویید!

۱۷. (Fido (2006

دست‌هایتان را بالا ببرید اگر «بیلی کانلی» (Billy Connolly) را که با یک اجرای عالی، به‌عنوان یکی از بهترین قهرمان‌های زامبی سده جدید شناخته می‌شود، نمی‌شناسید. داستان این فیلم در دنیایی است که زامبی‌ها اهلی شده‌اند. Fido یک فیلم منحصر‌به‌فرد درباره‌ی زامبی‌ها است که شناخته نشده است اما ارزش دیدن دارد.

۱۶. (The Horde (2009

اگر به پوستر The Horde نگاه کنیم، به‌نظر اثر ضعیفی می‌آید اما فیلم خلاف آن را ثابت می‌کند، البته این بدان معنا نیست که با عنوانی کامل مواجه هستیم؛ این محصول بلژیکی شگفتی‌های بسیاری برای شما دارد مخصوصاً اگر انتظارات‌تان را به‌خاطر پوستر کم‌کیفیت آن پایین آورده باشید. شما نباید انتظار داشته باشید که این فیلم، Citizen Kane فیلم‌های زامبی محور باشد. (عنوانی که باید برای همیشه برای Dawn of the Dead محصول ۱۹۷۸ کنار گذاشته شود) با همین دید، باید از فیلم و پلیس خودبرترپنداری که نمی‌فهمد باید به کجای زامبی‌ها شلیک کند، لذت ببرید.

۱۵. (Wyrmwood: Road of the Dead (2014

اگر بخواهم قضاوت خود را از صحنه‌های ابتدایی فیلم ارائه کنم، Wyrmwood بسیار تلاش می‌کند که جذاب باشد اما مطمئناً بهترین فیلم زامبی محوری که دیده‌ام نبوده‌ است. کیفیت فیلم، واضح و البته بسیار غیرقابل باور است. اما با گذشت زمان پیشرفت می‌کند و بیننده را هیجان‌زده می‌کند. Wyrmwood پر از موارد تاثیرگذار است که فیلم هیچ ترسی از پنهان کردن‌شان ندارد. به همین سبب، این اثر مایه‌ی افتخار گونه فیلم‌های‌ زامبی محور است. در مجموع، فیلم Wyrmwood یک اثر درجه ب است که به‌صورت دقیق و مناسبی برای تماشاگران عصرجدید ساخته شده‌ است.

۱۴. (Zombieland (2013

هر چه بیشتر فیلم کمدی-زامبی «روبن فلیشر» (Ruben Fleishcer) را می‌بینم، بیشتر متوجه معایب فیلم می‌شوم. نگاه آخر‌الزمانی فیلم همراه با زامبی‌ها هم‌چنان ارزشمند است و حضور کوتاه و خنده‌دار «بیل مورای» (Bill Murray) خیلی به این مسئله کمک کرده است‌. اگر شما هنوز این فیلم را ندیده‌اید، مغز خود را از جمجمه‌تان دربیاورید و از صحنه‌های جالب فیلم لذت ببرید.

۱۳. (Juan of the Dead (2011

فضایی تکراری درباره‌ی زامبی‌های مدرن که اتمسفر آخر‌الزمانی مردگان متحرک را اصلاً جدی نمی‌گیرد، اما یک دلربایی خاصِ اسپانیایی-کوبایی در خود دارد. پس از شیوع زامبی‌ها، «خُوان» (June) تصمیم می‌گیرد که شغل غیرمتعارف کشتن زامبی‌ها را انتخاب کند و این تصمیم، طبیعتاً تبعات مختلفی برای او به همراه دارد که در جریان فیلم به‌نمایش در می‌آیند. بخش‌های خنده‌دار و تمثیل‌های سیاسی به صورت برابر در فیلم گنجانده شده‌اند‌ و در حالت کلی، این فیلم بد نیست و به‌عنوان اولین اثر کوبایی‌ای که درباره‌ی زامبی‌ها تولید شده، قابل قبول است.

۱۲. (I Am Hero (2016

فیلم I Am Hero براساس مانگایی با همین نام ساخته شده‌ و در قامت اثری غیرمعمول ظاهر می‌شود که خود می‌داند عجیب غریب است. در این فیلم، زامبی‌ها آلوده به ZQN شده‌اند. آن‌ها می‌توانند حرف بزنند و یا به صورت خیلی بلندی بپرند اما همه‌ی این‌ها به آن بستگی دارد که در زندگی عادی چه کرده‌اند.

چنین داستانی بسیار غیرمتعارف است اما به‌واسطه‌ی آن، فیلم بدون هیچ تلاشی برای شما دلپذیر می‌شود. I Am Hero یکی از بهترین داستان‌های ترسناکی است که از ژاپن وارد غرب شده و شگفت‌انگیز است که در کشورهای غربی چنین داستان‌هایی پیدا نمی‌شود.

ادامه دارد…

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: