توسط علی ارکانی در ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ , ۲۱:۳۷

سال ۹۷ هم با تمام بازی‌های خوب و بدش به پایان رسید و ما در دنیای بازی تصمیم گرفتیم تا برای شما خوانندگان عزیز، «خوب‌ها» را از «بدها» در این سال جدا کنیم. به همین دلیل در این نوشته بدون هیچ توضیح اضافی، ۱۰ مورد از بدترین بازی‌های امسال براساس نظر منتقدان جهانی (و منتقدان کهکشانی خودمان در دنیای بازی) به شما معرفی می‌شود این شما و این «بدترین بازی‌های ۹۷». در ادامه با آخرین مقالات بازی همراه ما باشید.

Crackdown 3 با متوسط نمره‌ متای ۶۰

از نظر شما مواد لازم برای ساخت یک قهرمان چیست؟ راستش من هم به درستی نمی‌دانم، اما از نظر مایکروسافت و استودیو‌ «سومو دیجیتال» گویا یک کله‌ی کچل و ریش پروفسوری کفایت می‌کند! بازی Crackdown 3 در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و قرار بود با استفاده از سیستم پردازش ابری شرکت «کلاد انجین»، آنچنان انفجارهای خفن و انهدام‌های «فرا گودزیلایی» ایجاد بکند که «کف» از چشم و چال بازیکن فواره بزند! اما متاسفانه این بازی پس از ۳ بار تاخیر و ۵ سال توسعه، در نهایت به اثری تبدیل شد که نه خبری از چنین انفجارها و اکشنی در بخش داستانی آن بود، نه جمال و جبروت یک بازی انحصاری نسل هشتم را با خود همراه داشت! Crackdown 3 بیش از هرچیز، نقش یک تیر خلاص به پیکر خسته‌ی طرفداران Xbox بود که باید در کنار فقدان جایگزینی برای God Of War و Marvel’s Spider-Man در جبهه‌ی رقیب، شوخی‌های بی‌مزه‌ی مامور مخصوص حاکم بزرگ، فرمانده «جاکسون» را هم تحمل کنند!

Fallout 76 با متوسط نمره‌ی متای ۵۱.۳

برخی نام‌ها در دنیای بازی‌های رایانه‌ای برای خود عزت و احترامی دارند، یا حداقل داشتند. مثلا دو عبارت «Warcraft» و «به درد نخور» هرگز در طول تاریخ در یک جمله کنار هم قرار نمی‌گیرند یا مثلا کلمه‌ی «چرت و پرت» و «GTA» حداقل با فاصله‌ی ۴۸ ساعت از یکدیگر از دهان یک فرد خارج شده و اصلا در یک جمله نمی‌گنجند. اما عرضه‌ی بازی Fallout 76 توسط «بتیسدا» باعث شد تا این سری پرطرفدار و زیبای پساآخرالزمانی جوری مورد «عنایت» بازیکنان و منتقدان قرار بگیرد که بیان آن در این مطلب منجر به فیلتر شدن سایت تا پایان قرن ۲۱ شود! خوب اگر به شما هم بگویند به‌روز رسانی روز اول یک بازی ۵۵ گیگابایت حجم دارد، ناخودآگاه برای خانواده‌ی درجه یک سازندگان اثر، دعاهای خیلی خیلی صمیمانه و غیر قابل پخش می‌کنید دیگر! تازه چنین حجمی از به‌روز رسانی هم مشکلات بازی را رفع نکرد و حتی سرورهای بازی هم تحمل انفجار سه بمب اتم به صورت هم‌زمان در بازی را نداشته و خودشان پکیده و جان به جان آفرین تسلیم کردند! خلاصه اگر من جای «تاد هاوارد» بودم، به دلیل هتک حرمت روا شده به این سری محبوب، تا کنون ۷۶ مرتبه «هاراکیری» می‌کردم، آن هم با چاقوی دسته زنجان!

 Shaq Fu: A Legend Reborn با متوسط نمره‌ متای ۴۲.۲۵

باز هم یک قهرمان کچل، گنده و سیاه پوست و باز هم یک فاجعه! واقعا چرا باید یک شخصیت تماما آمریکایی، آن هم یک بسکتبالیست (شکیل اونیل) را به چین فرستاد تا دنیا را از شر شیاطین نجات دهد، آن هم با کونگ فو!؟ یعنی چین با وجود «جکی چان» و «جت لی» باید برای نجات خود با استفاده از کونگ فو دست به پاچه‌ی شلوار جین جناب شکیل اونیل شود؟ این بازی در سبک «بزن بزن» (Beat’em Up) در واقع نسخه‌ی دوم بازی Shaq Fu است که حدود ۲۵ سال پیش برای کنسول‌های سگا عرضه و در همان زمان هم به دلیل عدم توانایی در رقابت با بازی‌هایی مثل «خیابان‌های خشم» (همان شورش در شهر خودمان!)، به شدت تحقیر شده بود. از نظر بسیاری از منتقدان این اثر نه تنها مرزهای «چرت و پرت» بودن را جابجا می‌کند، بلکه بسیار هم توهین‌آمیز است، خصوصا نسبت به زنان! خلاصه پس از انتشار این بازی با نام کونگ فو، تن پرهیبت جناب «بروس لی» چنان در مزار مطهرش لرزید که سنگ قبر وی به دو نیم تقسیم شد!

Left Alive با متوسط نمره‌ متای ۴۰.۵

حتما شنیده‌اید که از قدیم می‌گویند طرف «گنجشک را رنگ کرده و جای قناری می‌فروشد». در خصوص بازی Left Alive دقیقا چنین اتفاقی رخ داده است. شرکت «اسکوئر اینیکس» در طرحی خلاقانه سعی کرد تا یک بازی در سبک مخفی کاری در دنیای مجموعه‌ی اکشن و روباتیک Front Mission بسازد. برای این کار هم از طراح هنری مجموعه‌ی Metal Gear Solid دعوت کرد تا طراحی هنری شخصیت‌ها را بر عهده بگیرد. همین شد که وقتی به جلد بازی نگاه می‌کنید، ناخودآگاه یاد خدابیامرز «بیگ باس» و «پارامدیک» می‌افتید، اما وقتی وارد بازی می‌شوید، با «جواد رضویان» و «شقایق دهقان» از مجموعه‌ی «پاورچین» رو به رو خواهید شد! یعنی این بازی در هیچ زمینه‌ای درست عمل نکرده و به قدری خسته کننده و از قافله عقب است که در صفحه‌ی ویکیپدیای آن تنها ۳ خط توضیح نوشته شده! یاد کنیم از آقای قرالو که این بازی را برای شما عزیزان نقد کردند و از همین تریبون برای این عزیز صبری جزیل و اجری جمیل مسئلت می‌نماییم.

Agony با متوسط نمره‌ متای ۳۹.۳

بازی‌های زیادی از جهنم به عنوان محیط اصلی خود استفاده کرده‌اند، مثل سری محبوب «رستاخیز» (DOOM). اما در این بخش ما با عنوانی رو به رو می‌شویم که اشک شیطان را هم در می‌آورد! بازی Agony همانطور که از نام‌اش پیداست، تجربه‌ای زجرآور و غیر انسانی است که اصلا نمی‌توان با آن شوخی کرد. متاسفانه سازندگان این اثر بجای ساختن یک بازی ترسناک در خصوص فرار از جهنم، اثری بیمارگونه و خسته‌کننده منتشر کرده‌اند که در آن زنان در قامت شیاطین جهنمی، روح مردان را شکنجه داده و فجیه‌ترین خشونت‌های جنسی را به تصویر می‌کشند. این بازی آنقدر خشن، بیمارگونه و سرشار از صحنه‌های جنسی بود که سازندگان مجبور به حذف بخش‌های زیادی از آن شدند! با این همه، حتی چنین حاشیه‌هایی هم نتوانست این بازی یکنواخت و حوصله سر بر را از سقوط در دل جهنم خود ساخته‌اش، نجات دهد.

Underworld Ascendant با متوسط نمره‌ متای ۳۷

بازی‌های نقش‌آفرینی اول شخص مثل مجموعه‌ی «سارق» (Thief)، طرفدارن خاص خود را دارند. امسال اعضای استودیوی قدیمی LookingGlass که اکنون تحت نام OtherSide فعالیت می‌کنند، عنوانی را منتشر کردند که مانند ساخته‌های پیشین آنها یعنی «سیستم شاک» و «سارق» شگفت‌انگیز ظاهر شد، اما از برعکس! بازی Underworld Ascendant ابتدا مجموعه‌ای از باگ‌ها بوده که رشد کرده و به یک بازی تبدیل شده است. متاسفانه این اثر در سبک «کاوش در سیاهچال» (Dungeon Crawl) نه تنها نتوانست انتظارات طرفداران بازی‌های شرکت OtherSide را برآورده کند، بلکه نام نیک آن را هم به باد داد. اگر فکر می‌کنید باگ‌های این بازی تنها در پرواز دشمنان در هوا پس از مرگ یا غیب شدن تیرهای شما پس از شلیک خلاصه می‌شوند، سخت در اشتباه هستید! سازندگان این اثر با الهام گرفتن از غیب کردن دکل نفتی توسط مسئولین عزیز ما، عنوانی ساخته‌اند که در آن یک قلعه با تمام مخلفات‌اش به طور کامل به دلیل باگ‌ها و ایرادات بازی غیب و ظاهر می‌شود. هرچند که باگ‌های این بازی به پای باگ‌هایی مثل «جهش قیمت پراید به ۴۵ میلیون تومان» نمی‌رسد، اما همین موارد هم به قدری برای گیمرهای خارجی عجیب و غریب است که حتی امید درست شدن آن در به‌روز رسانی‌های آینده را هم ندارند.

Hollow با نمره‌ متای ۳۶

ایده ساخت بازی‌های ترسناک آن هم در فضا، ایده‌ی تازه‌ای نیست، اما کمتر سازندگانی توانسته‌اند این ایده را خوب و زیبا ارائه کنند و استودیو‌ی Forever Entertainment یکی از آنها نیست! این استودیو با ساخت بازی Hollow سعی داشت تا عنوانی با الهام از مجموعه‌ی محبوب Dead Space برای کنسول «نینتندو سوئیچ» عرضه کند. اما نتیجه‌ اثری بود که نگاه کردن به آن هم ترسناک بود. البته این ترس به دلیل کیفیت پایین بافت‌ها و گرافیک بازی بود، تا حدی که به دلیل تار بودن محیط دید بازیکن، تشخیص در از دیوار هم به یک چالش پایان‌ناپذیر تبدیل می‌شد.

One Piece: Grand Cruise با متوسط نمره‌ متای ۳۵

استفاده از شخصیت‌های کارتون و انیمه‌ها در بازی، مطمئنا ایده‌ی جذابی است، اما اگر این شخصیت‌ها بدون هیچ ارتباط و چهارچوبی فقط در دل یک مجموعه‌ی ناقص الخلقه گذاشته شوند، اصلا نباید انتظار موفقیت داشت! بازی One Piece: Grand Cruise با قرار دادن شخصیت «لوفی» در یک کشتی، از شما می‌خواهد تا با ناوگانی از کشتی‌ها یا یک هشت پای غول پیکر مبارزه کنید، آن هم به صورت واقعیت مجازی. متاسفانه این بازی حتی در حد و اندازه‌ی یک کاسه ماست و خیار هم چاشنی ندارد و بخش عمده‌ی آن را صحنه‌های سینمایی تشکیل داده که بازیکنان در آن جز تماشا کردن، کار دیگری نمی‌کنند!

The Quiet Man با متوسط نمره‌ متای ۳۴.۵

تنها شرکتی که نامش دوبار در این فهرست آمده، اسکوئر اینیکس است. حقیقتا انتشار دو بازی در یک سال با پایین‌ترین نمره‌‌ها از منتقدان کار هر کسی نیست و نیازمند سطح بالایی از «پاد خلاقیت» و «پاد نوآوری» (بر وزن پاد ماده) است و ما به همین دلیل جایزه‌ «خیار شکسته» را به دلیل این تلاش‌های بی‌ثمر به این شرکت تقدیم می‌کنیم. در رتبه‌ی نخست این جدول بازی «مردی ساکت» قرار دارد که با ایده‌ی خلاقانه‌ی «قهرمانی ناشنوا در در مسیر نجات معشوق»، شما را در دل اثری در سبک «بزن بزن» و سینمایی قرار می‌دهد که تحمل آن واقعا دشوار است. خلاقیت سازندگان برای قرار دادن شما در نقش یک فرد ناشنوا آن‌قدر شگفت‌انگیز است که حتی به عقل جن هم نمی‌رسد. استودیوی سازنده‌ی اثر یعنی Human Head برای این منظور، تمام فایل‌‌های صوتی بازی را حذف کرده و اثری بدون هیچگونه صدا در اختیار بازیکنان قرار داده است! طبق اخبار، سبیل‌های «ماریو» هم پس شنیدن این خبر به طور کامل پرپر شده است! با این وجود، حجم این افتضاح به همین موارد خلاصه نمی‌شود. زیرا بعد از تمام کردن بازی برای بار اول، فایل‌های صوتی آن باز شده و شما می‌توانید تمام صحنه‌های خسته‌کننده و سینمایی بازی را این بار و در دور دوم، با دوبله و صدای کامل بشنوید. اما اجرای بد و داستان سطحی بازی آن‌قدر زجرآور است که آرزو می‌کنید این‌بار خودتان کر و کور شوید! با این همه شاید زجر آورتر از تمام این مسائل، انتظار سازندگان بازی The Quiet Man است که توقع دارند شما چنین شاهکاری را دوبار به اتمام برسانید!

Gene Rain با متوسط نمره‌ متای ۳۲

نظر شما در خصوص یک بازی آینده نگرانه که در آن بشریت برای نجات خود با آدم‌های فضایی مبارزه می‌کند که در واقع آدم فضایی نیستند و بچه‌هایی با ژن‌های عجیب و غریب هستند که در زیر زمین زندگی کرده و ربات‌هایی که در واقع ربات نبوده و انسان هستند را کنترل می‌کنند، چیست؟ اگر شما هم مثل فامیل دور از خود می‌پرسید «چی شده!!؟؟»، اصلا نگران نباشید، زیرا استودیو Deeli Network که خالق بازی Gene Rain است هم دقیقا نمی‌داند این اثر چه ماجرایی دارد! این بازی در واقع تمام عناصر مجموعه‌ی Gears Of War را پشت و رو کرده و به بدترین حالت ممکن تحویل بازیکنان داده است تا لقب «ژن بد مارکوس فینیکس» را با افتخار دریافت کند. به همه‌ی این موارد ترجمه‌ی عجیب و غریب بازی را هم اضافه کنید تا بفهمید با چه شاهکاری رو به رو شده‌اید!

بازی‌های این فهرست بر اساس میانگین نمرات هریک از پلتفورم‌ها در متاکریتیک مرتب شده‌‌اند، اما برخی آثار برای عده‌ای آن‌قدر طاقت‌فرسا و بی‌معنی هستند که در هیچ فهرستی جای نمی‌گیرند. شما امسال چه بازی‌هایی را تجربه کردید که فکر می‌کنید باید در این فهرست قرار داشته باشند؟

دیدگاه
۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

7 Replies to “۱۰ بازی بدتر سال ۹۷ از نگاه منتقدان”

 1. آقا من بودم کرک داون رو با ارفاق حذف میکردم از این لیست :)

  ۸ ۴
  1. من با موجودات پدر ادعایی که آخر سر هم هیچی نیستن، مشکل دارم. کرک داون یکی از همین موجوداته! قبل عرضه کلی سر و صدا کردن که بازیگر داریم، تخریب پذیری شگفت انگیز داریم و…، آخر هم هیچ! در این موارد من بسیار بی رحم هستم متاسفانه.

   ۲ ۰
  2. آره منم موافق نیستم
   کلا انتظار دیگه‌ای از بازی میرفت ولی بازم بازی بدی نشد در آخر
   سرگرم‌کنندس

   ۱ ۰
 2. xbox1rising گفت:

  باید این بازی هارو از فروشگاها جمع کنن یه جا اتیش بزنن تا حتی اسمشونم نبینیم… عالی بود هرچی لایق این بازی ها بود گفتی… با تمام احترامی که به اقای ترهنده قائلم و حتی موافقم که بازی با متای ۶۰ نباید تو این لیست قرار میگرفت چون متای ۶۰ یعنی not good نه اینکه بدترین… ولی…
  دستت طلا که وارد لیست کردی از بس متنفرم از این بازی از بس متنفرم میبینم این بازی یه انحصاری برای کنسول محبوب منه… حال کردم هر چقدر جا داره بکوبید این بازی رو
  :xbox:

  ۳ ۰
  1. ممنونم از توجه و شوری که در پیامت داری! من ۱۰ بازی بر اساس نمراتشون از کم به زیاد انتخاب کردم و این بازی هم جزء دهم شد و من به همین دلیل تو لیست آوردم. این یک حقیقته که بازی های انحصاری تنها نقطه قوت یک کنسول هستن و وقتی یک شرکت پس از ۵ سال کار روی یک بازی انحصاری، نمیتونه عنوانی قابل قبول عرضه کنه، لایق تنبیه بوده و باید از اشتباهش عبرت بگیره.

   ۲ ۰
  2. @
   xbox1rising
   :46:
   دقیقا جای کوبش زیاد داره چون اصلا چیزی نیست که باید میشد
   فقط میتونم بگم حیف

   ۱ ۰
 3. aliya گفت:

  فقط نیم ساعته دارم به متن میخندم :27:
  بازم از این نقدا بنویس روحمون شاد شه

  ۱ ۰