توسط صادق شجاعی‌فرد در ۸ فروردین ۱۳۹۸ , ۱۵:۰۰

از بازی‌های شطرنج و گو (GO) به عنوان قدیمی‌ترین، سرگرمی‌های تخته‌ای تاریخ یاد می‌شود که از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار هستند. همان‌طور که می‌دانید برای پیروزی این در بازی‌ها، هر بازیکن در نوبت خود باید با در نظر گرفتن همه‌ی جوانب بهترین راهبرد را پیاده‌سازی کند. پس از به‌وجود آمدن بازی‌های ویدئویی، سرگرمی‌های یاد شده نیز به شکل دیجیتالی درآمده و حالت پیچیده‌تری به خود گرفتند. در نتیجه‌ی این اقدام سبکی به نام «استراتژی نوبتی» turnBase به وجود آمد. از معروف‌ترین نمونه‌های این سرگرمی می‌توان از مجموعه‌های «وست‌لند» Westland، «اکس‌کام» Xcom یا انحصاری مشهور نینتندو به نام «فایر امبلم» Fire Emblem یاد کرد. شرکت «چاکل‌فیش» Chucklefish به تازگی محصول جدید خود به نام «وارگروو» Wargroove را برای ویندوز، PS4، Xbox one و سوییچ، منتشر کرده است و باید دید آیا در نبود بزرگانی مانند بازی‌های یاد شده، می‌تواند جوابگوی عطش طرفداران باشد یا خیر. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Wargroove همراه دنیای بازی باشید.

 

نبردی برای برقراری صلح

بیشتر داستان از دیدگاه مرسیا روایت می‌شود.

داستان بازی وارگروو در سرزمینی به نام «آرانیا» Aurania جریان دارد. محلی که «پادشاهی چری استون» Cherrystone Kingdom، برای مدت زمانی بسیاری طولانی از آن در برابر «نامیراهایی» Undead به نام «فلهیم» Felheim Legion دفاع می‌کنند.

بازی از جایی آغاز می‌شود که یکی از فرماندهان فلهیم‌ها به نام «سیگرید» Sigrid، به سرزمین چری استون نفوذ کرده و شاه «مرسیوال» Mersival را به قتل می‌رساند. از این نقطه به بعد «مرسیا» Mercia دختر وی، به‌عنوان ملکه سرزمین به مقابله با فلهیم‌ها می‌پردازد؛ اما شکست خورده، برای ایجاد اتحاد بین سرزمین‌ها و آگاهی از هدف از اصلی دشمن سرزمین خود را رها می‌کند.

روایت بازی هر چند آهسته و بسیار کلاسیک است، اما به خوبی پیش می‌رود و می‌تواند شما را تا پایان به دنبال خود بکشاند. همچنین همه‌ی قهرمان‌های موجود در بازی از پیش زمینه مناسبی برخوردار هستند. با وجود این دلیل اصلی جذب مخاطب محسوب نمی‌شود.

 

یک فرمانده‌ لایق بودن

شما در یک محیط شطرنجی به بازی می‌پردازد.

بازی وارگروو دارای سبک استراتژی نوبتی دو بُعدی بوده و محیط از زاویه دید بالا به پایین (پرسپکتیو) دیده می‌شود. شما باید در یک محیط شطرنج مانند، نیروها را کنترل کنید.

شما در بیشتر طول بازی هدایت نژاد چری استون را بر عهده داشته و روایت را از دید مرسیا مشاهده می‌کنید. در طول بازی وظیفه دارید با آموزش نیروهای جدید و هدایت آن‌ها به سمت هدف به پیروزی برسید. اهداف بازی به چند دسته‌ی کلی شکست قهرمان دشمن، فتح ساختمان فرماندهی، دفاع از قلعه، نجات و فرار تقسیم می‌شوند؛ اما برای تنوع مأموریت‌های دیگری نیز هر چند وقت یک بار به شما سپرده خواهد شد.

اطلاعات کاملی از هر نیرو را می‌توان در این صفحه مشاهده کرد.

در مجموع چهار نژاد و بیش از ده قهرمان مختلف در بازی وجود دارند. نیروها نیز به سه دسته‌ی زمینی، هوایی و دریای تقسیم می‌شوند که در مجموعه حدود ۲۰ واحد مختلف را تشکیل می‌دهند. هر یک از این قهرمان‌ها و نیروها، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که باید در هر نوبت به تک‌تک آن‌ها توجه داشته باشید. همچنین همه‌ی آن‌ها امکان زدن ضربات ویژه‌ای (Critical Hit) دارند که تنها در شرایط خاصی فعال می‌شود.

برای مثال کماندار توان حرکتی پایینی داشته و در صورتی که بدون حرکت در یک نوبت به دشمن ضربه بزند، ضربه ویژه وارد خواهند کرد. این مساله برای شمشیرزن‌ها در صورتی اتفاق می‌افتد که در کنار فرمانده‌ی خود باشند و کیمیاگرها نیز در کنار توان درمان نیروهای خودی، هنگامی که سطح دفاع‌شان بیشتر از ۳ باشد قدرت نهایی خود را به نمایش می‌گذارند. همچنین می‌توان به منجنیق‌ها اشاره کرد، سلاح‌هایی کاملاً قدرتمند که در یک نوبت تنها یا حرکت می‌کنند یا حمله.

با وجود این نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا به سادگی می‌توانید با کلیک روی هر نیرو، اطلاعات کاملی را در رابطه با هر یک به دست آورید.

قهرمان‌ها نیز دارای توان ویژه‌ای به نام «Groove» هستند که پس از مدتی شارژ می‌شود. این قابلیت‌ها ارزشمند از بازگردانی جان نیروهای خودی و ایجاد سد دفاعی تا تلپورت نیروها و کشتن دشمن را در برمی‌گیرد.

گاهی اوقات خوب است به این صفحه نگاهی داشته باشید تا محل نیروها و شرایط هر طرف را به طور کامل سنجیده و در نظر بگیرید.

در آغاز هر مرحله معمولاً تنها یک ساختمان فرماندهی، سربازخانه و مقدار بسیار کمی طلا در اختیار دارید. در داخل هر نقشه تعداد زیادی ساختمان خالی وجود دارد که به ازای تصاحب هر کدام از آن‌ها سطح درآمد در هر نوبت افزایش پیدا می‌کند. به علاوه این خانه‌ها نقش برج دفاعی و درمان کننده‌ی نیروهای پیرامون خود را نیز دارند؛ بنابراین باید در حفظ و نگهداری آن‌ها تلاش کنید.

در بازی مورد بررسی موانع طبیعی نیز، در تعیین پیروز نبرد نقشی اساسی دارند. برای نمونه حضور در جنگل و کوه قدرت دفاعی را افزایش و رودخانه آن را کاهش می‌دهد. از طرفی برخلاف نیروهای پیاده که توان ورود به جنگل و کوه‌ها را دارند، سواره نظام‌ها باید آن را دور بزنند.

همچنین باید اشاره کرد که در بازی آب‌وهوای مختلفی مانند آفتابی، طوفانی، برفی و مه وجود دارد که تأثیر مستقیمی در شیوه‌ی بازی شما و نیروها خواهند داشت. شاید واضح‌ترین مثال در این مورد توان نیروهای کماندار باشد که در هنگام وزش باید قدرت شلیک به جهت مخالف را تقریباً از دست می‌دهند.

درجه‌ی سختی بازی با سه پارامتر مختلف Groove، میزان درآمد در هر نوبت و آسیب‌پذیری نیروها تعیین می‌شوند. شما اجازه دارید با توجه به مهارت خود، پیش از شروع هر مرحله با کاهش و افزایش سه پارامتر یاد شده سطح دشواری را تعیین کنید؛ اما این کار روی تعداد ستاره‌هایی که در پایان دریافت می‌کنید تأثیر می‌گذارد.

یکی از نقشه‌های بازی دونفره به صورت آفلاین

شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف وارگروو، هوش مصنوعی آن باشد. در مجموع هوش مصنوعی در استراتژی انتخابی بد عمل نمی‌کند؛ اما مواردی وجود دارد که توی ذوق می‌زنند و به شما هوشمندی را منتقل نمی‌کنند. برای مثال اگر یکی از ساختمان‌های نگهبانی یاد شده در سر راه آن‌ها قرار داشته باشد و نیرویی نیز در کنار آن باشد، در اکثر موارد ابتدا به ساختمان حمله کرده، نوبت خود را می‌سوزانند، همین مساله به شما فرصت می‌دهد جان نیروهای خود را حفظ کنید و دشمن را در پشت خط خود نگاه دارید.

یکی از نقشه‌های حالت پازل

برای مثال دیگر می‌توان به مرحله‌ای اشاره کرده که باید قلعه‌ای را که سه ورودی دارد تصرف کنید و پایگاه شما در مقابل دروازه‌ی جنوبی قرار دارد. دشمن در این مرحله مرتباً و بدون توجه به حرکات شما تمام تمرکز حمله و دفاع را روی جنوب می‌گذارد و حتی زمانی که با بخشی از سربازان خود از شمال وارد می‌شوید نیز بسیار دیر به آن واکنش نشان می‌دهد.

بازی علاوه بر بخش داستانی از حالت آرکید و پازل هم بهره می‌برد. در حالت آرکید با انتخاب یک سناریو باید به انجام رقابت بپردازید و در حالت معمایی نیز، ملزم هستید تنها یک نوبت، اهداف خواسته شده را برآورده کنید.

 

تجمع فرماندهان

رقابت با دیگر بازیکنان سراسر جهان بسیار لذت بخش است.

بازی وارگروو از را می‌توان به صورت دسته جمعی، به دو شکل آفلاین و آنلاین نیز انجام داد. در هر دو حالت قادر هستید زمین، نژاد، قهرمان‌ها و قوانینی مانند سطح درآمد و نوع آب‌وهوا را پیش از شروع، مشخص کنید.

در حالت آنلاین نیز خوشبختانه هیچ لگی وجود دارد و می‌توانید از انجام آن با دوستان خود یا با دیگر افراد لذت ببرید. از طرفی یکی از قوانینی که می‌توانید مشخص کنید مدت‌زمان به طول انجامیدن هر نوبت است. به این ترتیب دیگر نیازی نیست تا مدتی طولانی را به انتظار حرکت حریف خود بنشینید.

همچنین امکان طراحی نقشه‌ی کاملاً شخصی‌سازی شده و به اشتراک‌گذاری آن با دیگران نیز وجود دارد؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید طراح خوبی هستید، از این بخش که رابط کاربری ساده‌ای برخوردار است، نهایت استفاده را خواهید برد.

 

نبرد پیکسل‌ها

نبردها به این صورت به نمایش درمی‌آیند

گرافیک فنی بازی تقریباً از حالتی پیکسلی برخوردار است و نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت؛ اما طراحی شخصیت‌ها و محیط به خوبی انجام گرفته است و از تنوع بسیار خوبی برخوردار هستند. به همین دلیل مرحله برای شما تکراری نخواهد شد. با وجود این در صفحه‌ی توضیح قابلیت هر واحد، آواتار تعریف شده برای بعضی از نیروها کاملاً واضح نیست و به سختی می‌توان نوع آن را در فهرست موجود در تصویر تشخیص داد.

برخلاف نقشه، پویانمایی‌های زمان حمله و میان‌پرده‌ها با کیفیت بسیار بهتری به نمایش درمی‌آیند. هر چند انیمیشن پورش پس از مدتی تکراری می‌شود و ترجیح می‌دهید در مواردی آن را خاموش کنید.

موسیقی‌ بازی هم به خوبی می‌تواند حس هر مرحله را منتقل کند؛ اما شخصیت‌ها تقریباً بی‌کلام هستند و به جز بخش‌های کلیدی از مکالمه‌ها، بقیه‌ی آن را باید در جعبه‌ی دیالوگ مطالعه کنید. خوشبختانه صداگذاری‌ها نیز به خوبی انجام شده و مشکل خاصی در آن مشاهده نخواهید کرد.

 

آیا آماده‌ فرماندهی هستید؟

بازی وارگروو در نبود برادران بزرگ‌تر خود مانند فایر امبلم، به خوبی جای آن را برای شما پر می‌کند. انجام هر مرحله از این بازی با توجه به نوع عملکرد شما می‌تواند تا بیش از یک ساعت نیز زمان نیاز داشته باشد و در مجموع برای پایان دادن به بازی بیش از ۵۰ ساعت زمان نیاز خواهید داشت. بنابراین، اگر از سبک استراتژی نوبتی لذت می‌برد و آماده‌اید نیروی‌های خود را برای هوش مصنوعی و دوستان خود برای رسیدن به پیروزی رهبری کنید، حتماً به انجام آن بپردازید.

 

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 9 out of 10

If you are into turn-based strategy games, and you want to plan your every move in a battlefield where your moves matter, Wargroove is the perfect title for you.

 

(نقدی که مطالعه کردید، بر اساس نسخه‌ی منتقدین بازی Wargroove بود که توسط ناشر آن یعنی Chucklefish برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

طراحی متنوع مراحل و نیروها

عمق بسیار بالای روند بازی

بخش آنلاین بدون لگ

نکات منفی

هوش مصنوعی تکلیف‌اش با خودش مشخص نیست

9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید