توسط صادق شجاعی‌فرد در ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ۲۱:۰۰

بازی‌های مبارزه‌ای را امروزه بسیاری از افراد با عناوینی مانند «مبارزان خیابانی» Street Fighter، «مورتال کامبت» Mortal Kombat و سوپر اسمش براز (Super Smash Bros) می‌شناسند. با وجود این در سال ۲۰۱۲ شرکت «آرک سیستم» Arc System Work اولین نسخه از بازی مبارزه‌ای متفاوتی را به نام «بلزبلو» BlazBlue را تولید و به بازار عرضه کرد که مخصوصاً در ایران کمتر کسی با آن آشنایی دارد. جدیدترین نسخه‌ی بازی با نام «بلز بلو: سنترال فیکشن» BlazBlue: Central Fiction در سال ۲۰۱۶ برای PS3، PS4 و ویندوز، به بازار عرضه شد و هم‌اکنون نسخه کامل آن به همراه همه‌ی محتواهای دانلودی برای نینتندو سوییچ نیز منتشر شده است. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی BlazBlue CentralFiction Special Edition همراه دنیای بازی باشید.

این نقد پس تجربه بیش ۱۵ ساعت بازی نوشته شده است.

 

دروگر مرگ

راگنا، قهرمان داستان

بخش داستانی سنترال فیکشن، شخصی به نام «راگنا» Ragna را به نمایش می‌گذارد. فردی مرموز که در جنگل از خواب بیدار شده و هیچ چیزی حتی نام خود را تا پیش از آن به یاد نمی‌آورد. با وجود این افراد بسیاری در سراسر منطقه به دنبال دستگیری وی بوده و حتی جایزه‌ی بزرگی را برای این کار تعیین کرده‌اند.

تقریباً همه‌ی افرادی که راگنا با آن‌ها مواجه می‌شود وی را با نام‌هایی مانند دروگر مرگ صدا می‌زنند و از طرفی دست راست وی قدرت‌هایی دارد که وی به یاد نمی‌آورد چطور به این سطح از توانایی دست یافته است.

داستان بازی به‌گونه‌ای پیش می‌رود که با پس‌زمینه‌ی شخصیت‌ها و اتفاقاتی که در حال رخ دادن است به مرور زمان آشنا شوید. از طرفی از آن‌جایی که راگنا حتی نام خود را نیز به یاد نمی‌آورد در هنگام کشف حقایق با وی همزادپنداری خواهید کرد.

داستان بازی به شیوه رمان تصویری روایت می‌شود.

موضوعی که مجموعه بلزبلو را از دیگر همتایان خود متمایز می‌کند، همین داستان به شدت غنی و چندلایه‌ی آن است؛ به عبارت دیگر، بخش داستانی بازی به مانند یک رمان تصویری است که ساعت‌ها ادامه پیدا کرده و در میانه‌ی آن باید مبارزاتی هم انجام دهید که تنوع خوبی را به وجود می‌آورد.

با مراجعه به بخش کتابخانه می‌توانید پیش‌زمینه همه شخصیت‌ها را مطالعه کنید.

داستان بازی شروع نسبتاً کندی دارد، اما اگر تحمل کنید پس از یک یا دو ساعت اول سرعت پیشروی آن خوب می‌شود. به علاوه بخش‌هایی از داستان نیز به صورت مأموریت جانبی روایت می‌شود و باید برای دیدن آن‌ها به صفحه انتخاب فصل مراجعه کنید تا مواردی را که در روایت اصلی به آن پرداخت نشده است مشاهده کنید.

بازی از مبارزات بسیار زیادی بهره می‌برد، اما همه‌ی آن‌ها در طول داستان به خوبی شخصیت‌پردازی شده و به هیچ‌یک از آن‌ها کم‌توجه‌ی صورت نگرفته است.

 

احترام به مخاطبان

در بلزبلو: سنترال فیکشن، بیش از ۳۰ مبارز کاملاً یکتا با چند ضرب‌ها و شیوه‌ی بازی متفاوت وجود دارد. در بخش داستانی بازی امکان انتخاب زمین یا مبارز را ندارید و با توجه به موقعیت روایی، باید کنترل افراد را به دست بگیرد؛ اما اگر حوصله‌ی داستان‌های غنی یا رمان تصویری را در سبک مبارزه‌ای ندارید و تنها می‌خواهید با پیاده‌سازی چند ضرب‌ها، آدرنالین خود را بالا ببرید می‌توانید به بخش آرکید یا آنلاین بازی مراجعه کنید.

بخش آرکید از چندین زیرمجموعه تشکیل می‌شود که سناریوهای مختلفی را دنبال می‌کند. در این بخش به‌مانند دیگر عناوین مبارزه‌ای با هیچ‌گونه داستانی مواجه نبوده یا تنها روایتی چندخطی را مشاهده می‌کنید. درنتیجه به روی مبارزه‌ها تمرکز خواهید داشت. برای مثال یکی از سناریوها شامل انتخاب گروهی پیش‌فرض از حریفان و ادامه دادن مبارزه تا انتها است.

به علاوه سناریوی دیگری وجود دارد که این عنوان مبارزه‌ای را با بازی‌های نقش‌آفرینی ترکیب می‌کند. در این حالت شما باید پشت سر هم حریفان خود را از دور خارج کنید و با پیروزی مقابل هر یک نیز نوار سلامتی شما پر نخواهد شد. با پیروزی در هر مبارزه‌ی این بخش امتیاز تجربه‌ای به دست خواهید آورد که می‌توانید آن را جهت تقویت شخیصت موردعلاقه‌ی خود خرج کنید و این چرخه را تا رسیدن به باس فایت نهایی و شکست آن ادامه دهید.

متأسفانه نمی‌توانم در مورد کیفیت بخش آنلاین اظهارنظری بکنم؛ زیرا امکان دسترسی به آن برایم وجود نداشت؛ اما با توجه به نقدهای منتشر شده در سراسر اینترنت و بازخوردهای موجود، به نظر می‌رسد بخش آنلاین از پایداری نسبتاً خوبی برخوردار بوده و می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

به مانند هر بازی مبارزه‌ای دیگر، هر کدام از شخصیت‌ها از چند ضرب‌های خاص خود بهره‌مند هستند که برای به خاطر سپاری و اجرای آن‌ها به زمان زیادی نیاز خواهید داشت. عمق مبارزه‌ها و تعادل برقرار شده میان شخصیت‌ها به خوبی برقرار شده است و شما هیچ‌گاه حس نخواهید کرد که با حریفی به شدت قدرتمندتر از خود مواجه هستید.

در سنترال فیکشن مکانیزم تازه‌ای به نام «Exceed Acce» به بازی اضافه شده است. این قابلیت با پر شدن نوار ضربات ویژه در دسترس قرار گرفته و هنگامی که آن را فعال می‌کنید، مجموعه ضربات شما قدرتمندتر می‌شود و اگر بتوانید آن را با موفقیت انجام دهید، ضربه‌ی نهایی شخصیت شما به نمایش در خواهد آمد.

در بازی حتی حالت نقش‌آفرینی نیز وجود دارد.

سازندگان مجموعه بلزبلو برای تازه‌کارها نیز راه‌حل‌هایی، علاوه بر قرار دادن بخش تمرینی در بازی دارند. این راه‌کار قابلیت تنظیم درجه‌ی سختی که معمولاً در عناوین مشابه وجود دارند و شدت آسیب، ضربه و عملکرد هوش مصنوعی را تعیین می‌کنند، نیست، بلکه شما می‌توانید نحوه‌ی اجرای چند ضرب‌ها را تنظیم کنید.

در واقع به جز در بخش داستانی، شما قادر خواهید بود که انتخاب کنید، آیا می‌خواهید به صورت حرفه‌ای بازی کرده و کمکی دریافت نکنید یا بدون در نظر گرفتن ترکیب دکمه‌ها برای اجرای چند ضرب‌ها با فشردن پیوسته‌ی آن‌ها چند ضرب‌ها را به صورت نیمه‌خودکار به وجود آورید. این مساله به شما امکان می‌دهد اگر حوصله‌ی بخش تمرینی را ندارید، مستقیماً وارد بازی شوید و از آن لذت ببرید، بدون این که حس کنید بازی به شما آسان می‌گیرد؛ زیرا در صورت انجام بازی شلخته در حالت نیمه‌خودکار نیز به سادگی شکست خواهید خورد.

به همین دلیل عنوان احترام به مخاطبان را در این بخش انتخاب کردم؛ زیرا برای هر سلیقه یا سطح مهارتی، به گونه‌ای چاره‌اندیشی شده است که کاربر حس می‌کند، به شعور وی توهین نشده باشد. برای مثال در زمان انجام بازی مبارزان خیابانی و تنظیم درجه سختی آن روی آسان، شدت آسیب ضربات تبادل به کلی به هم می‌ریزد و هوش مصنوعی به صورت احمقانه‌ای خنگ می‌شود؛ اما در بلزبلو، حتی در صورت استفاده از سیستم کمکی، هوش مصنوعی به کار سابق خود ادامه داده و مخاطب حس بدی پیدا نمی‌کند. از طرفی بخش‌های داستانی و غیرداستانی یاد شده نیز هرگونه سلیقه‌ای را در بر می‌گیرد.

تنها مشکل بزرگ بازی که به آن برخوردم، موضوع ذخیره‌سازی خودکار (Auto-Save) حالت داستانی است. تقریباً چنین چیزی وجود ندارد و باید خودتان پیشرفت را ذخیره کنید، در غیر این صورت ممکن است به ابتدای فصل بازگردید و مجبور باشید تا رسیدن به محل قبل چند دقیقه را صرفاً به رد کردن مکالمه‌ها بپردازید.

برای مثال در انتهای فصل ۴، بدون ذخیره‌سازی دستی از بازی خارج شدم؛ این کار باعث شد در نوبت بعد مجبور شوم، کل فصل ۴ و چندین مبارزه را دوباره تجربه کنم.

 

دنیای انیمه

بخشی از داستان نیز به صورت سینماتیک روایت می‌شود که از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

گرافیک و طراحی هنری بازی سبکی مشابه با پویانمایی‌های ژاپنی دارد و از این منظر طرفداران انیمه را به خوبی راضی خواهد کرد. بازی طیف گسترده‌ای از شخصیت‌های مختلفی از گربه‌ی انسان‌نما تا موجودی روح مانند شامل می‌شود که همه‌ی آن‌ها از طراحی بسیار خوبی بهره می‌برند. همچنین، زمین‌های مبارزه نیز معمولاً طراحی‌های بسیار شلوغ و پر جزئیاتی دارند.

موسیقی بازی نیز با توجه به زمین مبارزه یا موقعیت داستانی به خوبی تغییر و شما را در بازی غرق می‌کند. صداپیشه‌ها هم به طور مشابه کار خود را به‌خوبی انجام داده‌اند؛ اما باید ذکر کرد که بازی تنها به ‌ژاپنی صداگذاری شده و دارای زیرنویس انگلیسی است.

 

چرخ‌های سرنوشت

بلزبلو: سنترال فیکشن، یک بازی مبارزه‌ای بسیار سرگرم‌کننده است که مخصوصاً بخش داستانی آن می‌تواند به تنهایی شما را ساعت‌ها سرگرم کند. از طرفی، با توجه به این که می‌توانید کنسول سوییچ را با خود به هر جایی ببرید، در هر زمانی قادر به ادامه دادن داستان هستید و حتماً نباید پشت میز یا مقابل تلویزیون خود به صورت ثابت باقی ‌بمانید.

 

Resolution

Platform: Nintendo Switch – Score: 9 out of 10

BlazBlue CentralFiction Special Edition is a well-developed and very entertaining fighting game. Its story mode is able to entertain for hours and if you play it on Nintendo Switch, you could continue playing the game’s amazing story mode non-stop.

 

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی BlazBlue CentralFiction Special Edition بود که توسط ناشر آن یعنی  Arc System Works برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

داستان غنی

مبارزات متعادل

سیستم کمکی

نکات منفی

عملکرد گنگ ذخیره‌سازی خودکار

9
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

x