توسط متین اشراقی در ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ۱۵:۳۰

در این مقاله، نگاهی داریم به بهترین فیلم‌های ژانر زامبی‌ در قرن بیست‌ویکم که تا به امروز منتشر شده‌اند. در ادامه با لیست ۳۳تاییِ بهترین فیلم‌های زامبی محور قرن، همراه دنیای بازی باشید.

دهه ۸۰ میلادی بود که زامبی‌ها به همه‌جا تهاجم بردند؛ از تلویزیون‌ها و تبلیغات محیطی تا موزیک‌ها و موزیک‌ ویدیوها. اما در نهایت این پیشگامی زامبی‌ها باعث کاهش علاقه مردم به آن‌ها شد. وقتی آن‌ها را در حال رقصیدن با «مایکل‌جکسون» می‌بینید، قطعاً ترسیدن از آن‌ها، تبدیل به کاری سخت خواهد شد.

تا سال ۲۰۰۴، زامبی‌ها تقریباً از تمامی رسانه‌ها ناپدید شدند. زمانی که دو فیلم تحسین‌ برانگیز Shaun of the Dead و Dawn of the Dead به انتشار رسیدند، اما زامبی‌ها نفسی تازه کردند و مجدداً پا به عرصه گذاشتند. به‌طوری که در فیلم Dawn of the Dead، زامبی‌های دونده ( fast Zombies) برای اولین‌بار پا به سینما نهاده و به مخاطبان سینمای مدرن معرفی شدند. این زامبی‌های سریع، جانشین زامبی‌هایی شدند که به صورت خنده‌داری آرام و کند بودند. به‌وجود آمدن این زامبی‌ها با سرعت دیوانه‌وار، زمینه‌ساز احیای دوباره این هیولاها شد. به هر حال طی ده سال بعد از این اتفاق، انتظارات نسبت به زامبی‌ها دوباره عوض شد. فراوانی زامبی‌ها در رسانه‌های مختلف باعث شد این جنازه‌های متحرک برای هرچه بیش‌تر هیجان‌انگیزتر شدن، ویژگی‌های جدیدی را در خود ببیند. بعضی‌هایشان توانستند حرف بزنند، از وسایل مختلف استفاده کنند، بعضی‌هایشان به بشریت برگشتند (بدون توجه به قوانین آن‌ها که چه می‌توانند بخورند و چه چیزی نمی‌توانند)، حتی بعضی‌هایشان قبل از زامبی شدن نمرده بودند. به همین ترتیب، انواع داستان‌پردازی‌ها برای زامبی‌ها رواج پیدا کرد و رفته رفته به یک سبک مستقل با محوریت زامبی‌ها به‌وجود آمد.

البته این بدان معنی نیست که اخیراً  راه خلاقانه و اصیلی برای نمایش دادن این مغزخوارها وجود نداشته است. به ازای هر فیلم خوبی مانند Land of The Dead، پنجاه فیلم بد و ضعیف ساخته می‌شود. چون صدای ناقوس مرگِ علاقه شدید به فیلم‌های زامبی مدرن، آنچنان دور به‌نظر نمی‌رسد، تصمیم گرفتیم نگاهی داشته باشیم به برخی از بهترین فیلم‌های زامبی محور قرن حاضر.

بهترین فیلم‌های زامبی

۳۳. Warm Bodies 2013

دو به شک بودیم که Warm Bodies را در این لیست قرار بدهیم یا نه، زیرا این فیلم دچار دیزنی‌زدگی شده است. در مقایسه با دیگر فیلم‌های زامبی، این فیلم به شدت آرام و کم‌خشونت‌تر و تماشگران نوجوان را برای فروش هدف قرار داده‌است، به عبارتی دیگر، می‌توان گفت این فیلم یک نسخه بهتر از Twilight است، البته با زامبی‌ها. اما با این توصیف، فیلم لحظه‌های عالی‌ای دارد و شخصیت زامبی، «نیکولاس هولت» (Nicholas Hoult، بازیگر شخصیت اول فیلم) چشمگیر است. در هر صورت، اگر شما به‌دنبال یک فیلم برای دیدن با دوست نازک‌نارنجی خود هستید، Warm Bodies یک انتخاب مطمئن است!

بهترین فیلم‌های زامبی

۳۲. (World War Z (2013

World War Z به‌صورت چشم‌گیری با هر بار دیدن بدتر می‌شود. زمانی که فیلم را اولین‌بار دیدم، به‌نظر کاملاً مضحک بود اما برای تماشا کردن سرگرم کننده. بعد از اینکه چندبار فیلم را دیدم دریافتم که چه‌قدر ترکیب منبع اقتباسی و مشکلات کارگردانی فیلم را حتی بدتر از محاسباتم کرده است. علاوه بر این، سکانس  Pepsi بیش از اندازه واضح و اذیت کننده بود.

بهترین فیلم‌های زامبی

۳۱. (Bong of the Living Dead (2017

بله، این فیلم احمقانه است. شما باید فوراً با خواندن اسم آن متوجه بشوید. اما Bong of the Living Dead هر چه نباشد، بسیار سرگرم‌کننده است. این فیلم با بودجه اندکی ساخته شده و اگر چه قوانین فیلم‌سازی را رعایت نکرده است، اما به جای آن، صحنه‌های خنده‌دار و ترساندن‌های غیر منتظره‌ی بسیاری را برای شما  آماده کرده‌است. داستان فیلم جایی اتفاق می‌افتد که گروهی که در حالت نعشگی بعد از مواد قرار دارند و درباره شیوع زامبی‌ها بحث می‌کنند.

بهترین فیلم‌های زامبی

۳۰. (The Cured (2017

عنوانی برگرفته شده از سریال جنایی BBC که ممکن است به بدی The Returned باشد. فیلم با صحنه‌های هیجان‌انگیز و احساسی خود، تلاش می‌کند که بهترین داستان موازی با حالات و جریانات تروریستی را به نمایش بگذارد؛ یعنی زمانی که یک شفاگر راه برگشتن زامبی‌ها به حالت انسانی را پیدا می‌کند. ولی همه ‌چیز برای این شفایافته‌ها راحت نیست و آن‌‌ها با حالات نامتعارفی به خانواده خود برمی‎گردند. فیلم اجراهای عالی‌ای دارد، مخصوصاً بازی «الن پیج» (Ellen Page) فوق‌العاده است. The Cured سوال‌های اساسی‌ای می‌پرسد اما پاسخ‌های آن‌ها قابل پیش‌بینی است. باوجود همه این‌ها، فیلم ارزش دیدن را دارد. انتظار فیلم فوق‌العاده‌ای نداشته باشید اما قطعاً بسیار سرگرم خواهید شد.

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۹. (Hear Alone (2016

Hear Alone با طرح تعداد زیادی از دسیسه‌ها برای یک زن تنها که زندگی ساده‌ایی در جنگل دارد، با قدرت شروع می‌شود و در فیلم، این تنش همیشه بزرگتر می‌شود و همیشه او را که گذشته‌ای سخت داشته است، تهدید می‌کند. این فیلم شما را به انتظار دیدن زامبی‌ها نگه‌می‌دارد، البته زامبی‌هایی که افتضاح هستند! طراحی آن‌ها به حدی ضعیف است که زمانی‌که شما آن‌ها را برای اولین‌بار می‌بینید، فیلم به لحظات بدی می‌رسد. از آنجا به بعد، فیلم به سراشیبی وارد می‌شود و داستان به صورت نامتعارفی جلو می‌رود و سکانس‌های ضعیفی را شاهد هستیم. اگر بتوانید نیم ساعت اول فیلم را تحمل کنید، ممکن است یک فیلم عالی کوچک زامبی را مشاهده کنید.

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۸. (۲۰۱۵) The Rezort

آیا The Rezort فیلم خوبی است؟ مشخصاً نه! آیا ویژگی خاصی نسبت به چیزی که صدها بار دیده‌اییم دارد؟ خب، این فیلم شبیه یک ژوراسیک پارک است، البته با زامبی‌ها. این واضح است که شما نباید این فیلم را خیلی جدی بگیرید. این فیلم در بدترین زمان‌ها بی‌ارزش می‌شود و از موارد بسیاری رنج می‌برد، اما به عنوان یک فیلم زامبی در سبک فرار، صحنه‌های تاثیر گزاری دارد که ممکن است شما را سورپرایز کند.

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۷. (Maggie (2015

این فیلم بالفعل بسیار محبوب است. Maggie که اثر هنری هابسون است، نگاه مجذوب‌کننده‌ایی درباره زوال انسانیت یک دختر جوان که در حال تبدیل شدن به یک زامبی است، دارد. پدر او که با بازی خیره‌کننده «آرنولد شوارتزنگر» (Arnold Schwarzenegger) همراه است، هرکاری که در توانش است، برای محافظت از او و دور نگه‌داشتنش از این امر اجتناب‌ناپذیر انجام می‌دهد. این فیلم برای طرفدارانِ ژانر اکشن نیست، به جای آن نگاه خویشتن‌نگرانه‌ای درباره‌ی عشق و معنی انسانیت دارد.

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۶. (Resident Evil (2002

این فیلم می‌تونست خیلی بهتر از چیزی که هست باشد. اگر بیش‌تر به بازی‌هایش شبیه می‌شد. بازی‌هایی که منبع اصلی الهام فیلم است و این می‌توانست شروع خوبی باشد. Resident Evil بیشتر بازیگرانش را به بدترین شکل ممکن استفاده می‌کند و تعداد کمی صحنه اکشن زامبی محور خوب دارد. چه حیف که بقیه فیلم ترکیبی عجیب از موزیک ویدیوهای متال و اسلوموشن‌ها است!

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۵. (Diary of the Dead (2007

درست قبل از اینکه سبک «ویدیو‌ی کشف شده» (ژانری شبیه به مستندها) به اوج خود برسد، «جرج رومئوی» (George Romero) فقید، فیلم خود را در این سبک به‌نام Diary of the Dead ساخت که به نحوی در همان زمانِ فیلم Night of the Living Dead اتفاق می‌افتد. این فیلم، شامل لحظات به‌یاد ماندنی زیادی است اما کیفیت پیوسته لازم را ندارد. Diary of the Dead قطعا قابل دیدن است اما اصلاً نزدیک به بهترین فیلم‌های زامبی رومئو نیست.

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۴. (Dance of The Dead (2006

Dance of The Dead یکی از بهترین فیلم‌های زامبی‌ محور احمقانه‌ای است (!) که در نابودی هسته‌ایی قدم می‌زند و درباره‌ی مخلوق‌گرایی صحبت می‌کند. این مسئله لزوما مورد بدی نیست چون Dance of The Dead حتی یک ثانیه هم این اشتباه را مرتکب نمی‌شود که خودش را جدی بگیرد. یک تلاش سبک‌بارانه که حول پخش شدن زامبی‌ها در جشن فارغ‌التحصیلی دبیرستان اتفاق می‌افتد. می‌توانید حدس بزنید در ادامه چه می‌شود.

بهترین فیلم‌های زامبی

۲۳. (The Dead (2010

ماجراجویی آفریقایی سال ۲۰۱۰ برادران «فورد»، فیلمی است که من بیش از هر چیزی مشتاق دیدن آن بودم. توسط طرفدارهای فیلم‌های زامبی، هم نظرات مثبت و هم نظرات منفی دریافت کرد، که ممکن است از ریتم کند دنیایی پر از زامبی، راضی نبوده باشند. اگر می‌توانید، با نداشتن صحنه‌های اکشن پنج دقیقه یک‌بار کنار بیایید، فیلم The Dead ورقی از دفترچه راهنمای رومئو (فیلم‌ساز معروف سبک زامبی‌) جدا و با آن معجزه می‌کند. الیته قسمت دوم این سری آن‌چنان که باید، خوب نیست.

این مقاله ادامه دارد…

دیدگاه
۱۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

13 Replies to “رستاخیز مردگان: ۳۳ فیلم برتر زامبی محور در سده بیست‌ویکم – قسمت اول”

 1. Falconl3OY گفت:

  این همه فیلمی که اسمش هم نشنیده بودیم نوشتی…در مورد pride and prejudice and zombies هم بنویس… در مورد ۲۸ weeks و,[ rec 1.2.3.4] zombieland, shaun of the dead , train to busan هم شک ندارم که مینویسی

  ۱۶ ۸
  1. ممنون از مطالعه شما، بله خیلی از فیلم‌هایی که نام بردید و خیلی از فیلم‌های جذاب دیگر قرار است در قسمت‌های بعدی حضور داشته باشند.

   ۸ ۱۰
  2. Saleh گفت:

   اره فیلم های خوبی هستن از جمله سریال walking dead
   :22:

   ۳ ۲
 2. aliya گفت:

  در مورد رزیدنت اویل چقدر مختصر و کوتاه نوشتی, مشخصه که از این سری زیاد خوشت نیومده.ولی انصافا دو قسمت اول, فیلم های خوب و جون داری بودن و یه کمی هم از بازی الهام گرفته بودن.ولی بعد از دو قسمت اول حق با شماست هیچ دفاعی نمیشه از این سری محبوب کرد :11:

  ۱۵ ۲
 3. هیچکس گفت:

  تو ک این همه بلدی چرا خودت کارگردان نمیشی یه خوبشو بسازی حرفات ادمو منفجر میکنه جمع کن این مسخره بازیاتو یکی از کسی نقد میکنه ک خودش تو اون کار خبره تر باشه تو ک تنهایی نمیتونی فیلم زامبی ببینی تو رو چی به این حرفا

  ۱۸ ۱۰
 4. علی گفت:

  سلام من دنبال یه فیلم هستم سه چهارسال پیش دیدم اسمش یادم نیس مثل فیلم ۲۸ هفته بعد هس ویروس که پخش میشه اونایی که سالمن فرار میکنن پشت یه دیوار بزرگ یه مادر دختر بچه که داشتن فرار میکردن برن سوار هلی کوپتر بشن زامبی ها یه سرباز رو میگیرن گلولش در میره میخوره به مادره مادره میمیره یه گلوله هم میخوره به چشم دختر بچه چشمش از دس میده اینو میبرن اون ور دیوار بعدش بزرگ میشه بعدش دوتا ماشین مامور میفرستن اون ور دیوار واسع گشت وقتی میرسن اون ور دسوار به اینا حمله میکنن خون یکیشون هم میریزه رو صورت دختره بخاطر اون دیگه میگن نباید بیایی این ور دیوار با زامبی ها مبارزه میکنن تو اون شهر ادمایی بودن که الوده بودن بخاطر اون نمیزاشتن برن اون ور دیوار تو شهر بودن موهاشون هم مثل خروسی یا رنگی دماغشون حلقه داش اونا میان این دختره رو میگیرن زندانی میکنن دختره فرار میکنه کلن از دو ماشین دو یا سه نفر زنده میمونه بعد با هلی کوپتر میاد دنبال اینا که ببرن اون دوتا میره دختره هم برمیگردم ریس اون ادما رو میکشه سرشو میندازه جلوی افرادش بعد دختره میشه ریس اینا هرکی نکاه کرده یا اسمشو میدونه بگه سه ساله دنبالشم 😭

  ۷ ۲
  1. دادشم فیلمی که دنبالش میگردی world war zهستش
   بردپیت هم بازی کرده

   ۰ ۰
  2. مهدیه گفت:

   منم دقیقا دنبال این فیلمم و اسمشم نمی‌دونم چند سال پیش دیدم فیلم فوق‌العاده ای بودکاش واقعا یکی بدونه اسم این فیلم رو…☹️

   ۲ ۱
  3. امیر گفت:

   doomsday 2008

   ۰ ۰
 5. سجاد گفت:

  سلام من دنبال ی فیلم میگردم چن سال پیش دیده بودم اینقدی یادم نیس ولی ی زن بازی میکرد ک ی پا داش ی پادیگشم ی تفنگ بود این زامبیام فک کنم تو هوا ی چیزی بود ک گرفته بودن بد اینا میرن انتقام میگیرنو همینشو یادمه فقط

  ۰ ۰
  1. امیر گفت:

   من دنبال یه سریالم
   چند سال پیش از خود شبکه های داخلی ایرانم پخش شد دوبله هم کرده بودن
   موضوعشم این طوری بود که یه روز یه تشعشو زیادی از خورشید پخش می شه همه کور می شن و فقط تعداد افراد کمی که تو مترو بودن یا خواب بودن (در حال نگاه کردن خورشید نبودن) چشماشون سالم می مونه
   نقش اول سریال هم همون اول یه گیاه گوشتخوار قبل این اتفاق صورتشو زخمی می کنه و این می ره بیمارستان و از این تشعشو چشماش در امان می مونه چون صورتش بسته بوده
   شهر بد از کور شدن همه تو هرج و مرج میره و گیاهان گوشتخواریم که اینا پرورش داده بودن ول می شن تو شهر تا مردمو بخورن
   کل داستان قسمت اول این سریال این بود که من دیدم
   قسمت های دیگش پخش‌ نشد یا من بی اطلاع بودم و پخش شده و تموم‌ شده
   خیلی دنبال اسم سریالش گشتم ولی پیدا نکردم
   اگر کسی از اسم سریال اطلاع داره لطفا بگه ممنون می شم

   ۰ ۰
 6. سجاد گفت:

  سلام من دنبال ی فیلم میگردم چن سال پیش دیده بودم اینقدی یادم نیس ولی ی زن بازی میکرد ک ی پا داش ی پادیگشم ی تفنگ بود این زامبیام فک کنم تو هوا ی چیزی بود ک گرفته بودن بد اینا میرن انتقام میگیرنو همینشو یادمه فقط

  ۳ ۰
 7. mahta گفت:

  سلام من دنبال یه فیلمم که ویروس زامبی پخش میشه و هرکس که از دماغش خون میومد دقایقی بعد زامبی میشد و اونو میکشتن و بعضی این خونریزی رو قایم میکردن و باعث پخش این ویروس میشد .
  یه قسمتشم یه زامبی توی کانال کولر بود خیلی فیلمه جذابیه و نمیدونم اسمش چیه هر کی میدونه بهم بگه ممنون :57:

  ۰ ۰