توسط علی ارکانی در ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ۲۰:۲۳

با معرفی قسمت جدید Mortal Kombat یا به قول طرفداران قدیمی «کومبات»، علاقمندان به این مجموعه‌ی خونین و پرهیجان بیش از پیش خوشحال هستند. به همین دلیل ما در دنیای بازی تصمیم گرفتیم تا به مناسبت رونمایی شخصیت‌های حاضر در قسمت یازدهم این مجموعه، سری به یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مبارزان نبرد مرگبار رفته و اسراری از این شخصیت را برای شما فاش کنیم. با دنیای بازی همراه شوید تا ۱۲ حقیقت پنهان از شخصیت «ساب زیرو» را برای شما آشکار کنیم.

برادران یخی

ساب زیرو اولین بار در «نبرد مرگبار ۱» (Mortal Kombat 1) معرفی شد. نام اصلی این قهرمان «بی‌هان» بوده و او یکی از آدم‌کشان چیره‌دست فرقه‌ی «لین کوئی» بود که باید به دستور ارباب خود، برگزارکننده‌ی مسابقات «نبرد مرگبار» یعنی «شنگ سونگ» (Shang Tsung) را به قتل می‌رساند. بی‌هان در انجام ماموریت خود شکست خورد و توسط «عقرب» یا همان اسکورپیون (Scorpion) کشته شد. در واقع ساب زیرو‌یی که امروز همه ما با شنیدن این نام به خاطر می‌آوریم، برادر بی‌هان است، نه خود او! بی‌هان اولین ساب زیروی تاریخ بود، اما نه معروف‌ترین آن!

«کوآی لیانگ» ساب زیروی معروف است

پس از مرگ بی‌هان، برادر او مامور می‌شود تا کار ناتمام وی را به اتمام رسانده و انتقام خون برادر را از اسکورپیون بگیرد. در قسمت دوم «نبرد مرگبار»، کوآی هم در کشتن شنگ سانگ جادوگر ناموفق عمل کرد و در برابر اسکورپیون هم شکست خورد، اما از آن‌جایی که این روح جهنمی پی به اشتباه گذشته‌ی خود و کشتن بی‌هان برده بود، نه تنها کوآی را به قتل نرساند، بلکه قسم خورد تا از او مراقبت کند. با توجه به مرگ بی‌هان در قسمت اول، ورود مجدد ساب زیرو به مسابقات مرگبار برای تمام شرکت کنندگان و بازیکنان مایه‌ی تعجب بود. اما در پایان این بازی مشخص می‌شود که وی برادر شخصیت قبلی بوده و نام مخفی او «تندرا» است.

دورگه غربی-شرقی

پدر ساب زیروها هم یکی از اعضای فرقه‌ی لین کوئی بود و برای انجام ماموریتی به آمریکا آمد. او در آنجا با زنی آمریکایی ازدواج می‌کند و صاحب دو فرزند می شود. پس از پایان ماموریت، او به چین بازگشته و فرزندان خود را وارد فرقه‌ی لین کوئی می‌کند. با توجه به این داستان، ساب زیروها یک دورگه‌ی چینی-آمریکایی هستند.

بی‌هان باز می‌گردد

ساب زیروی اصلی که در قسمت اول کشته شده بود، در سومین قسمت بازی در نقش یک شبح مجددا به میدان باز می‌گردد. این شبح همان «نوب سایبوت» معروف است. «کوآن چی»، جادوگر معروف «دنیای برون» (Outworld) روح بی‌هان را از جهان مردگان بیدار می‌کند تا به خدمت «شاوکان» دربیاید. کوآی لیانگ در قسمت هفتم این مجموعه (Mortal Kombat: Armageddon) به این راز پی‌برده و در تلاشی ناموفق سعی می‌کند تا روح برادرش را آزاد کند. جالب است بدانید که نام نوب سایبوت در واقع از برعکس کردن نام خانوادگی خالقان مجموعه‌ی «نبرد مرگبار» یعنی «بون» و «توبیاس» ایجاد شده است.

رفیق دودی

ساب زیرو و «دود» (Smoke) یا همان اسموک، هم رزم و دوستان صمیمی بودند. هردوی این جنگجویان به فرقه‌ی لین کوئی خدمت کرده و هردو نیز به سرنوشت تلخی دچار شدند. پس از پایان دومین مسابقه‌ی نبرد مرگبار، فرقه‌ی لین کوئی تصمیم گرفت تا جنگجویان خود را با استفاده از فناوری رباتیک به ربات‌های انسان نما یا همان سایبورگ تبدیل کند. جنگجویانی مثل «سیراکس» و «سکتور»، دو ربات قرمز و زرد معروف Mortal Kombat 3 هم دقیقا از همین‌جا وارد داستان این مجموعه می‌شوند. برخلاف این دو جنگجوی زرد و قرمز که به سادگی تن به آن تصمیم لین کوئی می‌دهند، ساب زیرو و اسموک حاضر به تبدیل شدن به ربات نبوده و از چنگ لین کوئی فرار می‌کنند. متاسفانه این کار طبق سنت‌های این فرقه خیانتی بزرگ محسوب شده و به همین دلیل سیراکس و سکتور برای دستگیری دو جنگجوی فراری وارد سومین مسابقه‌ی نبرد مرگبار (Mortal Kombat 3) می‌شوند. متاسفانه اسموک بالاخره دستگیر شده و به ربات تبدیل می‌شود، اما ساب زیرو همچنان به مقاومت خود ادامه می‌دهد.

ماشین یخی

خود ساب زیرو هم برای مدتی به ربات تبدیل شد. پس از تغییر سرنوشت جهان توسط ریدن (Raiden) در قسمت نهم این مجموعه (Mortal Kombat 2011) که به نوعی یک شروع مجدد برای این سری محسوب می‌شود، این‌بار ساب زیرو بجای اسموک به دست سیراکس و سکتور گرفتار شده و به ربات تبدیل می‌شود. اما وی مدت زیادی در این حالت باقی نمی‌ماند، زیرا کوآن‌ چی وی را کشته و به صورت یک انسان مجددا زنده می‌کند تا مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های این مجموعه به سپاه شاوکان و دنیای برون خدمت کند.

زخم پرماجرا

کوآی لیانگ از قسمت سوم بازی بدون نقاب و با زخمی بر چهره در برابر بازیکنان ظاهر می شود. ماجرای این زخم در عین کم اهمیتی، در طول این سال‌ها بسیار دست‌خوش تغییر شده‌ است. طبق اطلاعاتی که در بازی Mortal Kombat 3 در اختیارمان قرار می‌گیرد، این زخم توسط خود فرقه‌ی لین کوئی بر صورت ساب زیرو ایجاد شده است. اما این داستان در بازی «نبرد مرگبار: راهبان شائولین» (Mortal Kombat: Shaolin Monks) به کلی تغییر می‌کند، زیرا در این بازی «کونگ لائو» با کلاه معروف خود صورت ساب زیرو را به این شکل زخمی می‌کند. اما در مجموعه داستان‌‌های مصور نبرد مرگبار، این داستان باز هم به شکلی دیگر روایت می‌شود. اینبار «کینو» (Kano) ساب زیرو را غافلگیر کرده و با خنجری نفرین شده صورت وی را زخمی می‌کند. اینکه چرا یک زخم کوچک باید اینقدر حاشیه و ماجرا داشته باشد، سؤالی است که خود ساب زیرو هم قادر به پاسخ آن نیست!

ساب زیرو کان

در بخش غیر داستانی (آرکید) قسمت نهم این مجموعه شما می‌توانید با شخصیت‌های مختلف مثل سه قسمت نخست و قدیمی این بازی با ستونی از جنگجویان رو به رو شده و خود را به قله‌ی آن برسانید. در صورتی که این کار را با ساب زیروی سایبورگ انجام داده و شاو کان را شکست دهید، شاهد پایانی متفاوت خواهید بود که در آن روح شاو کان بدن ماشینی ساب زیرو را تسخیر کرده و به یک شائو کان – ساب زیروی رباتیک و عجیب تبدیل می‌شود! متاسفانه یا خوشبختانه این اتفاق جزء خط اصلی داستان نبوده و در نسخه‌ی دهم این مجموعه (Mortal Kombat X) در خصوص آن صحبتی نمی‌شود.

این که گفتی، یعنی چه؟

یکی از سؤال‌های مهم برای طرفدارن ساب زیرو، معنی و مفهوم نوشته‌های موجود روی لباس این شخصیت است. اگر دقت کنید می‌توانید نوشته‌هایی به خط چینی روی ردای جنگی این مبارز ببینید. عباراتی که مشاهده می‌کنید به شکل «冰龍的» و «冰龍的冰» است که می‌توان آن را به صورت «متعلق به اژدهای یخی» یا «یخ اژدهای یخی» معنی کرد. این عبارات اولین بار در قسمت پنجم نبرد مرگبار (Mortal Kombat: Deadly Alliance) بر لباس ساب زیرو نقش بست و از آن پس شاهد حضور آن بر تن اژدهای یخی بودیم.

فعال سیاسی

ساب زیرو و کینو تنها شخصیت‌هایی هستند که در مجلس نمایدگان آمریکا حضور پیدا کرده‌‌اند! بله، پای اژدهای یخی به عرصه‌ی سیاست هم باز شده است. همان‌طور که می‌دانید، به دلیل خشونت بسیار زیاد بازی Mortal Kombat 1، مسئولین تصمیم گرفتند تا راه حلی برای مدیریت خشونت در بازی‌ها پیدا کنند که نتیجه ی آن پیدایش نظام رده‌بندی سنی معروف ERSB بود. در واقع رده‌بندی سنی بازی‌ها فرزند مورتال کامبت است! در گیر و دار این ماجرا و به منظور نمایش خشونت بازی‌ها، ضربه‌ی فتالیتی ساب زیرو و کینو در مجلس نمایندگان آمریکا به نمایش درآمد که در آن ساب زیرو سر و ستون فقرات دشمن خود را از بدن وی جدا می‌کند. آنچه که امروز ERSB نام دارد در واقع حاصل تلاش‌های شبانه روزی ساب زیرو در بیرون کشیدن ستون فقرات دشمنان بخت برگشته‌ی خود است!

همیشه حاضر در صحنه

شاید اسکورپیون شخصیت محبوب اد بون باشد، اما این تنها ساب زیرو است که همواره در تمامی مسابقات نبرد مرگبار حضور داشته! جنگجوی زیر صفر ما تنها شخصیت قابل بازی دنیای Mortal Kombat است که در تمام ۱۰ نسخه‌ی اصلی این مجموعه قابل بازی و انتخاب بوده و در تمام مسابقات مرگ حضور داشته است.

و در آخر، آرامش

ساب زیرو و اسکورپیون دو دشمن معروف و نمادی از مبارزات مجموعه‌ی Mortal Kombat هستند. اسکورپیون در تمام این مدت ساب زیرو (بی‌هان) را مسئول کشتار قبیله و خانواده‌ی خود می‌دانست، اما در آخرین نسخه از این سری (Mortal Kombat X) کوآی بالاخره توطئه‌ی کوآن چی و نقش وی در کشتار فرقه‌ی «شیرای ریو» و خانواده‌ی اسکورپیون را با وی در میان گذاشته و یک بار برای همیشه به این دشمنی کهن پایان می‌دهد! با شکست کوان چی به دست اسکورپیون، ماجرای انتقام اسکورپیون هم به پایان می‌رسد. در حال حاضر این دو جنگجو نه تنها دیگر دشمن یکدیگر نیستند، بلکه رابطه‌ای دوستانه هم میان آنها برقرار است. شاید به همین دلیل است که در تریلر معرفی Mortal Kombat 11 دیگری خبری از مبارزه‌ی ساب زیرو و اسکورپیون نبود.

شخصیت ساب زیرو را می‌توان به جرات دومین مبارز محبوب جهان مورتال کامبت پس از اسکورپیون دانست. این جنگجو که ماجراهای پرفراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته حالا به عنوان استاد اعظم لین کوئی در معبد یخی این فرقه ساکن است. با توجه به دنیای ناپایدار مجموعه‌ی Mortal Kombat باید منتظر ماند و دید که چه سرنوشتی در انتظار کوآی لیانگ و همراهان او در یازدهمین نبرد مرگبار است.

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “سرمای مرگبار: ۱۲ حقیقت پنهان از Sub-Zero”

  1. سامان گفت:

    عالی بود من تا حالا اینارو نمیدونست :10: :46: :46: :46: :60: :60:
    خیلی ممنون

    ۳ ۰
  2. بسیار مقاله خوبی بود.خیلی چسبید. من شخصا با مورتال کامبت و ماریو به طور جدی با ویدئوگیم آشنا شدم. حتما اگه علی جان فرصتش برات مهیا است، در مورد پیشینه بقیه کاراکتر های مطرح مورتال کامبت هم مقاله برو. مخصوصا Raiden که عشق منه.

    ۴ ۰