ده حقیقت درباره شخصیت Raiden که احتمالا نمی‌دانید

توسط امیرحسین قافله‌باشی در ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ۱۷:۵۹

شخصیت Raiden، خدای صاعقه، یکی از کاراکترهای اصلی سری Mortal Kombat است و ما در این مقاله سعی کرده‌ایم فهرستی از حقایق کمتر شنیده شده و جالب را درباره این شخصیت محبوب جمع‌آوری کنیم. در ادامه با آخرین مقالات بازی و «ده حقیقت درباره شخصیت Raiden که احتمالا نمی‌دانید» با دنیای بازی همراه باشید.

Raiden vs Shao kahn by Lord Asmodeus

۱– ممکن است Raiden برادر Shao-Kahn باشد

خدایان هم می‌توانند خانواده داشته باشند. بینندگان Mortal Kombat: Annihilation غافلگیر شدند وقتی که فهمیدند که Raiden و Shao-Kahn، این دو دشمن قدیمی، با هم برادر هستند! هر دو آن‌ها یک خالکوبی اژدها روی بدن‌شان داشتند که از آنان محافظت می‌کرد و امکان سفر به قلمروهای مختلف را برای‌شان فراهم می‌کرد. احتمالا Shinnok هم پدر این دو باشد؛ البته، چون در بازی‌های مورتال کامبت هیچ اشاره‌ای به این مسئله نشده، باید در صحت آن تردید کرد. در  MK: Deadly Alliance و Deception روی شانه Raiden خالکوبی نبود و هیچ اشاره‌ای به نسبت این دو نفر نشد. در کتابچه‌ای که همراه با بازی Mortal Kombat vs DC Universe عرضه شد، ادعای برادر بودن ریدن و شائو-کان دوباره مطرح شد، ولی چون وفاداری MK vs DCU به داستان اصلی زیر سوال است، نمی‌توان به آن اعتماد کرد.

۲- او به مقام Elder God رسید

در پایان Mortal Kombat 4، وقتی Raiden، Liu Kang، و قهرمانان زمینی همراه‌شان توانستند جلوی Shinnok را بگیرند و نگذارند او حاکم هر ۶ قلمرو شود، Raiden به مقام Elder God (خدای دیرین) رسید و دوست‌اش Fujin (حاکم باد) را به عنوان نگهبان جدید Earthrealm (قلمرو زمین) منصوب کرد. ریدن در حالت خدایی نمی‌تواند در تورنمنت‌های بازی شرکت کند، پس برای هر بار مبارزه باید به حالت فانی (Mortal) تبدیل شود تا بتواند به رقابت‌ها برگردد.

 

۳- Nightwolf رفیق گرمابه و گلستان Raiden است

هرچند ریدن بیشتر وقت‌اش را با مبارزان شائولین مثل Liu Kang و Kung Lao می‌گذراند، اما نزدیک‌ترین دوست او کسی نیست جز Nightwolf. شخصیت Nightwolf که برگرفته از فرهنگ بومیان قاره آمریکاست (خصوصا با توجه به این که ایدن را Haokah صدا می‌زند)، اولین بار در Mortal Kombat 3 به عنوان یک شَمَن، تاریخ‌دان، و مبارز برای جلوگیری از تسخیر زمین توسط Shao Kahn به یاری نیروهای Earthrealm می‌آید. در بخش داستانی Mortal Kombat 2011 که رایدن سعی می کند با تغییر دادن گذشته مانع پیروزی Shao Kahn در آینده شود، Nightwolf به عنوان معاونی قابل اعتماد در کنار او حضور دارد.

۴- Raiden یا Rayden؟

در ابتدا نام او با i نوشته می‌شد (Raiden) تا شبیه به نام Raijin، خدای صاعقه در فرهنگ ژاپن و مذهب شینتو باشد. اما پس از عرضه Mortal Kombat روی کنسول‌های خانگی در سال ۱۹۹۳، املای نام او به Rayden تغییر کرد و کسی هنوز دلیل اصلی این کار را نمی‌داند؛ ولی ممکن است به خاطر Raiden‌های زیادی باشد که آن زمان در دنیای بازی‌های ویدیویی وجود داشتند. از جمله یک بازی در سبک Shoot-’em-Up به نام Raiden، و یک شخصیت کشتی‌گیر سنگین وزن به همین نام در بازی Fatal Fury (Raiden سری Metal Gear سال‌ها بعد معرفی شد). نام او تا مدتی Rayden نوشته می‌شد تا سرانجام در MK 4 به حالت قبلی برگشت و تا امروز هم Raiden باقی مانده است.

۵- او می‌تواند به مارماهی تبدیل شود!

در مورتال کامبت ۳، سازندگان برای ایجاد تنوع در حرکات شخصیت‌ها، یک ویژگی به نام Animality به بازی اضافه کردند. یعنی هنگام وارد کردن ضربه نهایی به حریف، شخصیت به نوعی حیوان تبدیل می‌شد و حریف‌اش را می‌کشت. Raiden هنگام اجرای این حرکت تبدیل به خدای صاعقه هفت دریا، یعنی مارماهی الکتریکی می‌شد، خود را به دور حریف نگون بخت می‌پیچید، و آن‌قدر به او شوک الکتریکی وارد می‌کرد که بدنش منفجر شود و بارانی از خون شکل بگیرد.

۶- او به نام‌های Raijin و Haokah هم شناخته می‌شود

در مورتال کامبت ۱۱، Nightwolf دقیقا به این مسئله که رایدن Haokah است، اشاره می کند. در فرهنگ Lakota (یکی از قبایل بومی قاره آمریکا) این نام به خدای رعد و برق اطلاق می‌شود. همان‌طور که پیش از این خواندید، نام Raiden قرار است اشاره‌ای هم به Raijin، خدای صاعقه در مذهب شینتو داشته باشد. طبق باورهای شینتو، Raijin فرزند Izanami و Izanagi است، دو خدایی که ژاپن را خلق کردند. Raijin باید کنترل رعد و برق را بر عهده بگیرد و برادرش Fujin، بادها را در اختیار دارد. این دو دائما در حال رقابت و برتری جستن بر یکدیگر هستند (آشنا نیست؟).

۷- ظاهر او برگرفته از یک فیلم قدیمی است

هر کس بخواهد در مورد سبک طراحی مورتال کامبت تحقیق کند، باید از فیلم Big Trouble In Little China ساخته ۱۹۸۶ شروع کند. در این فیلم شخصیت دیوید لوپن ۳ هم تیمی دارد، رعد، برق، و باران که هر کدام تا حدی شبیه به Raiden هستند: لباس و طرز رفتار سنتی، کلاه مخروطی و قدرت‌های مشابه. Rain و Fujin مورتال کمبت هم بر‌گرفته از همین شخصیت‌ها هستند.

۸- او همتای سوپرمن در دنیای مورتال کامبت است

در بازی Mortal Kombat vs DC Universe، پس از تلاقی این دو دنیا رایدن و سوپرمن با هم همکاری می‌کنند تا با Darkseid و Shao-Kahn که با هم ادغام و تبدیل به موجودی به نام Dark Kahn شده‌اند، مقابله کرده و زمین و Earthrealm را نجات دهند. پس از پیروزی رایدن و سوپرمن، Shao-Kahn و Darkseid ضعیف شده و هر کدام در دنیای دیگری زندانی می‌شوند. Shao Kahn در Phantom Zone و Darkseid در Netherrealm. ریدن پس از بازگشت به Earthrealm درمی‌یابد که خورشید زردرنگ این قلمرو باعث کم شدن قدرت‌اش می‌شود. Quan-Chi یک سنگ درخشان سبز به او می‌دهد که قدرتش را کامل می‌کند.

۹- او در NBA هم بازی کرده!

(NBA Jam: Tournament Edition (1994، به‌روز رسانی بازی NBA Jam بود که چندین بازیکن مخفی را در خود جای داده بود. یکی از این بازیکنان خدای صاعقه، جناب ریدن بود. برای باز کردن او باید کدی شامل حروف اول نام خود و تاریخ تولدتان را در ابتدای بازی وارد می‌کردید، آن‌گاه می‌توانستید نگهبان قلمرو زمین را در تیم بسکتبال خود داشته باشید. توانایی‌های Raiden فرقی با بقیه بازیکن‌ها نداشت؛ لباس‌اش هم همین‌طور، اما کلاه معروف‌اش را بر سر داشت. البته، صاعقه تمام بدنش را پوشانده بود و هیچ بازیکنی جرات نزدیک شدن به او را نداشت. Raiden در بازی (NFL Blitz (1997 هم حضور داشت. تفاوت‌اش با سایر بازیکنان این بود که به جای کلاه ایمنی، کلاه مخروطی خودش را بر سر می‌گذاشت.

۱۰- سانسور!

Mortal Kombat برای کنسول SNES هم پورت شده بود تا کسانی که کنسول سگا نداشتند یا مرکز Arcade نزدیک خانه‌شان نبود هم بتوانند بازی را تجربه کنند. اما نینتندو سیاست محکمی داشت: بازی‌ها باید مناسب خانواده‌ (family-friendly) باشند. این سیاست باعث شد بسیاری از حرکات خشن Mortal Kombat سانسور شود. حرکت Fatality ریدن هم بدین خاطر تغییر زیادی کرد و به جای وارد کردن شوک الکتریکی و منفجر کردن سر حریفان، آنها را به خاکستر تبدیل می‌کرد. به خاطر این تغییرات، رنگ یکی از باس های مخفی بازی هم به خاکستری تغییر یافت.

اگر از حقیقتی خبر دارید که در این لیست نبوده، آن را با ما در میان بگذارید. در Mortal Kombat 11 به‌زودی دوباره این شخصیت را می‌بینیم.

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: