نقد بازی Yakuza Kiwami

مردی با خالکوبی اژدها
  • روح‌نواز از موسیقی و داستان گرفته تا هر چیز دیگری در بازی که روح‌مان را قلقلک دهد، نوازش کند یا به آن تلنگر بزند...
  • حیرت‌انگیز فقط بازی‌های ترسناک نمی‌توانند حیرت‌انگیز باشند، هر اثری می‌تواند با یک اتفاق، یک منظره و دو سه کلمه‌ای دیالوگ، دهان‌مان را تا مدت‌ها باز بگذارد!
  • نیکوتین چند ساعت است از پای بازی بلند نشدی! حداقل پاشو و نفسی تازه کن!! / گیم‌پلی اعتیادآور
توسط علی حسن‌زاده در ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ۲۲:۵۸

بدون شک همه‌ی شما با سری Streets of Rage یا همان شورش در شهر خودمان آشنا هستید. سری بازی‌هایی در سبک Beat’em Up که بازیکنان را در نقش یک قهرمان نمادین قرار می‌داد که با مبارزه با خیل تبهکاران و اجرای فنون جذاب و موسیقی هیجان‌انگیز، در تخلیه انرژی بازیکنان کاملا موفق بود و قلب همه‌ی طرفداران را تسخیر کرد. به جرات می‌توان گفت که سری بازی‌های «یاکوزا» (Yakuza)، انعکاس تلاش کمپانی سگا برای خلق دنیایی بزرگ‌تر، جذاب‌تر به همراه شخصیت‌های فوق‌العاده و داستان عالی بوده است که علاوه بر آن، از نظر گیم‌پلی نیز چندین درجه بالاتر از جد قدیمی خود قرار گرفته است. ورود یاکوزا به صنعت بازی‌های کامپیوتری در سال ۲۰۰۵ را می‌توان از جمله اتفاقات خوب در این صنعت به شمار آورد. سری بازی‌هایی که در ارائه‌ی تمامی موارد ذکر شده در بالا کاملا موفق عمل کرد و به سرعت توانست طرفداران بی‌شماری برای خود دست و پا کند. حال پس از گذشت ۱۳ سال از عرضه‌ی نخستین نسخه در این سری محبوب، کمپانی سگا دست به کار شده و با عرضه‌ی عنوان «یاکوزا کیوامی» (Yakuza Kiwami)، یاد و خاطرات نخستین نسخه را این بار با ظاهری جدید و به‌روز شده توسط تکنولوژی امروزی، زنده کرده است. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Yakuza Kiwami همراه دنیای بازی باشید.

این نقد بعد از حدود ۲۰ ساعت تجربه‌ی بازی  Yakuza Kiwami روی پلتفرم PC نوشته شده است.

کازوما کیریو، ملقب به اژدهای دوجیما، یاکوزای خوف‌انگیز سری.

بازگشت به خیابان‌های کاموروچو

سری عناوین یاکوزا در سبک اکشن/ ماجراجویی بوده و بازیکنان هدایت شخصیت اصلی این سری یعنی «کازوما کیریو» (Kazuma Kiryu) را در محله‌ی خیالی «کاموروچو» Kamurocho در دست گرفته و عمده بخش‌های بازی را مبارزات تن‌به‌تن همانند عناوین Streets of Rage و Fighting Force تشکیل می‌دهند. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، در محله‌ی کاموروچو اکثریت با شما مشکل دارند! چه زمانی که سر خود را پایین می‌اندازید و سعی می‌کنید از فعالیت مردم در خیابان‌ها و مغازه‌های رنگارنگ لذت ببرید چه زمانی که با سرعت به مردم تنه زده و راه را به سوی مقصد خود باز می‌کنید، همیشه عده‌ای هستند که متوجه‌ی شما شده و یقه شما را می‌گیرند. البته، شاید پیشینه‌ی شخصیت اصلی یعنی کازوما کیریو در این خصوص بی‌تاثیر نباشد! آخر هر چه نباشد، او اژدهای دوجیما است!

کاموروچو از نظر وسعت آن‌چنان بزرگ نیست. چندین خیابان و چندین و چند کوچه و پس کوچه و انواع و اقسام فروشگاه‌ها و رستوران‌ها با تابلوهای نئون‌دار، پیکره‌ی این محله را تشکیل می‌دهند. شاید در نگاه اول این تفکر به وجود بیاید که این محله‌ی کوچک چیز زیادی برای عرضه ندارد، اما با شروع بازی متوجه خواهید شد که در گوشه و کنار خیابان‌های این محله به قدری ماموریت‌های فرعی و آیتم‌های مختلف پیدا می‌کنید که از تعداد آن‌ها سرگیجه پیدا خواهید کرد!

بیس‌بال و بیلیارد از جمله مینی گیم‌هایی هستند که می‌توانید در هر زمان به انجام آن‌ها بپردازید.

سری عناوین یاکوزا همیشه به داشتن محتوای بسیار زیاد معروف بوده‌اند. ماموریت‌ها و فعالیت‌های جانبی بسیار زیادی در بازی گنجانده شده است و شاید در حین انجام یک ماموریت اصلی، ده‌ها ماموریت فرعی نیز انجام دهید. ماموریت‌های فرعی، کوتاه و در عین جالب و بعضا خنده‌دار هستند. کمک کردن به مردم، تعقیب کردن دزدی که جیب شما را می‌زند، فردی که می‌خواهد طریق یاکوزا بودن را فرا گیرد و… از جمله ماموریت‌هایی هستند که می‌توانید به انجام آن‌ها مشغول شوید. علاوه بر این برای گذران وقت می‌توانید به انجام فعالیت‌های مختلفی چون بازی کردن با دستگاه‌های آرکید، ماموریت‌ها و فعالیت‌های جانبی بسیار زیادی در بازی گنجانده شده است و شاید در حین انجام یک ماموریت اصلی، ده‌ها ماموریت فرعی نیز انجام دهید.باشگاه بیس‌بال، مسابقه با ماشین‌های کوچک و ده‌ها فعالیت دیگر بپردازید و مهارت خود را محک بزنید.

یکی از بهترین ویژگی‌هایی که در این نسخه اضافه شده است، نوعی ماموریت به نام Majima Everywhere است. احتمالا دومین شخصیت محبوب این سری یعنی «گورو ماجیما» (Goro Majima) را به خاطر دارید که در Yakuza 0 جزء شخصیت‌های قابل بازی بود. پس از گذشت ده سال در زندان و بازگشت به کاموروچو، با شخصیت دیوانه ماجیما روبرو می‌شوید و از شما می‌خواهد تا با او مبارزه کنید تا توانایی‌های شما را محک بزند. پس از مبارزه، او به شما از افت توانایی‌هایتان گفته و قول می‌دهد در زمانی که انتظارش را ندارید، از گوشه و کنار به شما حمله کند تا با آماده نگه داشتن شما، تاثیر ۱۰ سال گذراندن در زندان را از بین ببرد. شخصیت ماجیما به معنای واقعی کلمه عالی است و دیوانه بازی‌های او تمامی ندارند. هیچ‌گاه نمی‌توانید با قاطعیت تمام در سطح کاموروچو به گشت و گذار بپردازید. خواه در نقش یک راننده تاکسی، خواه در نقش پلیس و خواه قایم شدن در زیر دریچه منتهی به فاضلاب و خواه زمانی که با دیگر افراد مشغول مبارزه هستید، از هر جایی ممکن است سر و کله ماجیما پیدا شده و مبارزه را آغاز می کند. هر بار که او را شکست دهید، نوار امتیاز مخصوص ماجیما پر شده و قابلیت‌ها و فنون جدیدی در مبارزات خواهید آموخت و در نهایت، دیوانه بازی‌های او وارد سطح جدیدی خواهند شد.

بسته به شرایطی که در آن قرار گرفته‌اید، می‌توانید حالت مناسب را انتخاب کنید (به حالت زرد رنگ در اطراف کازوما که نشان‌گر حالت Beast است دقت کنید).

همان‌طور که بالاتر ذکر شد، بخش عمده‌ی عناوین یاکوزا را مبارزات شکل می‌دهند؛ چرا که تنها راه مذاکره، مشت‌های گره کرده است. در واقع چیزی تعداد مبارزاتی که در طول بازی انجام می‌دهید به شدت زیاد هستند که می‌توانند پس از مدتی خسته‌کننده شوند.نیست که با مشت زدن به صورت دشمنان و شکاندن تابلوهای فروشگاه‌ها و دیگر اشیاء بر سر آن‌ها، قابل حل و فصل شدن نباشد. سیستم مبارزات از عنوان Yakuza 0 مستقیما به این نسخه منتقل شده است. اما قابلیت جدیدی تحت عنوان فینیشرهای کیوامی به بازی اضافه شده است که نوع خاصی از فینیشرها هستند که تنها روی باس‌ها و دشمنان سر سخت و تنها در شرایط خاصی قابل اجرا هستند و به زیباترین شکل ممکن کار دشمنان را ساخته و خط سلامتی آن‌ها را به طرز شگفت‌انگیزی کم می‌کند.

قابلیت‌ها و فنون کازوما به چهار بخش دسته‌بندی شده‌اند و در هر زمان تنها با فشردن یک دکمه، می‌توانید به راحتی بین آن‌ها سوییچ کنید و حالت مناسب را برای شرایط متفاوت انتخاب کنید. بسته به حالتی که انتخاب می‌کنید، موسیقی بازی نیز عوض شده و ریتمی مناسب با آن حالت پخش می‌شود. هر حالت، مجموعه‌ی وسیعی از فنون‌ مختلف را دارد که با پیشرفت در بازی و کسب امتیاز لازم، می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت که مبارزات را بهتر و متنوع‌تر از گذشته می‌کنند. با این حال، تعداد مبارزاتی که در طول بازی انجام می‌دهید به شدت زیاد هستند که می‌توانند پس از مدتی خسته‌کننده شده و دیگر رغبتی برای دست و پنجه نرم کردن با اراذل و اوباش خیابانی نداشته باشید و بی‌خیال آن‌ها شوید.

ضربات فینیشر به بهترین شکل ممکن در مبارزات پیاده شده‌اند.

اژدها وارد می‌شود

اگر عنوان Yakuza 0 را بازی نکرده‌اید، نگران بازی کردن یاکوزا کیوامی نباشید؛ چرا که سازندگان روایت داستان را به گونه‌ای انجام داده‌اند که برای فهم داستان، نیازی به بازی کردن نسخه پیشین نباشد. البته، پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر گذشته شخصیت‌ها و تحول آن‌ها از نسخه پیشین و فهمیدن هر آن‌چه که در گذشته رخ داده است، ابتدا Yakuza 0 را بازی کنید. یاکوزا کیوامی با موتور گرافیکی Yakuza 0 ساخته شده است و به همین دلیل محله کاموروچو و مدل‌ها و انیمیشن‌های شخصیت‌ها با اندکی تغییرات مستقیما به کیوامی منتقل شده‌اند. دیگر از خیابان‌های رنگین Yakuza 0 خبری نیست و محله کاموروچو اندکی رنگ خاکستری و سرد به خود گرفته است. این تغییر که به دلیل گذشت ده سال از اتفاقات Yakuza 0 بوده، تصمیم هوشمندانه سازندگان را برای نشان دادن دو دهه متفاوت در ژاپن را منعکس می‌کند.

داستان درست چندین لحظه پیش از پایان یافتن Yakuza 0 شروع می‌شود. کازوما با یک تماس تلفنی به کمک برادر قسم خورده‌ی خود یعنی «آکیرا نیشیکیاما» (Akira Nishikiyama) می‌شتابد اما متوجه‌ی به قتل رسیدن رئیس خاندان دوجیما توسط نیشیکیاما می‌شود. کازوما برای رهایی نیشکیاما، قتل رئیس خاندان را بر گردن گرفته و به مدت ده سال به زندان می‌افتد. حال پس از گذشت ده سال، کازوما از زندان آزاد شده و در عین حال نیز از جرگه‌ی یاکوزاها طرد شده است اما شهر کاموروچو و دنیای یاکوزاها کاملا با آن‌چه که او ده سال پیش آن را ترک کرد، تفاوت زیادی پیدا کرده است. کازوما از اتفاقات بی‌شماری که در طی این مدت به وقوع پیوسته است، کاملا بی‌خبر بوده است و اولین چیزی که پس از آزادی از آن مطلع می‌شود، خیانت نیشیکیاما به خاندان و تلاش او رسیدن به رهبری تمام خاندان یاکوزا است.

داستان بازی از طریق میان پرده‌های طولانی و با جزئیات روایت می‌شود.

در همین ابتدا به سرعت متوجه خواهید شد که با داستانی چند لایه و پیچیده روبه‌رو هستید. شخصیت‌پردازی کازوما و نیشیکیاما به بهترین نحو ممکن انجام شده است و زوایای مختلف و پنهانی از شخصیت‌های آن‌ها به واسطه فلش‌بک‌های داستانی و روبه‌رو شدن با اتفاقات ناخواسته، روشن می‌شود. به واسطه‌ی میان پرده‌های عالی که اتفاقات رخ داده برای شخصیت نیشیکیاما در طی ده سال را به تصویر می‌کشد، شاهد تکامل شخصیت او و تبدیل شدن‌اش از یک فرد ضعیف و بی‌اهمیت به شخصیتی سرد و بی‌رحم هستیم. اتفاقاتی که در طول بازی با آن‌ها روبرو می‌شوید و حقایق سنگینی که لحظه به لحظه از آن‌ها مطلع می‌شوید، در نهایت با یک پایان زیبا به اتمام رسیده و یکی از بهترین تجارب داستانی را در بازی‌های ویدئویی رقم می‌زند.

شایان ذکر است که داستان در نسخه‌ی کیوامی نسبت به نسخه‌ی قدیمی، برای روایت بهتر و همچنین پر کردن برطرف کردن برخی از ابهامات داستانی، اندکی شاخ و برگ پیدا کرده است. همانند دیگر عناوین سری یاکوزا، در این نسخه نیز از میان پرده‌ها و دیالوگ‌های پر تعداد و طولانی استفاده شده است که نه تنها بد نیست، که بسیار مثمر ثمر واقع شده و با توضیحات مفصل و کامل، نقاط تاریک داستان را به خوبی توضیح می‌دهد. شاید برای آن دسته از افراد که بیشتر به دنبال ماجراجویی و تجربه مبارزات ناب هستند، این موضوع تا حدودی آزاردهنده باشد اما باید بدانید که اگر اندکی برای دیدن و شنیدن این میان پرده‌ها و دیالوگ‌ها صبور باشید، بدون شک لذت کافی را از داستان و نحوه روایت آن خواهید برد.

یاکوزای اصیل!

خوشبختانه سری یاکوزا همواره در مسیر مشخص خود در حال پیشرفت بوده است و سازندگان در هر شماره با ارائه‌ی داستانی فوق‌العاده، شخصیت‌پردازی بی‌نظیر، گیم‌پلی عالی و دنیایی غنی، گام‌های بلندی در جهت بزرگ‌تر و شناخته‌تر شدن این سری برداشته‌اند. با این‌که عنوان یاکوزا کیوامی در برخی زمینه‌ها نسبت به عنوان پیشین خود کوچک‌تر شده است، اما طرفداران سری یاکوزا با خیال آسوده از ساعت‌ها محتوای فوق‌العاده‌ای که در انتظار آن‌ها است، لذت کافی خواهند برد.

Resolution

Platform: PC – Score: 8.5 out of 10

Yakuza series always grew bigger and better by each installment and Yakuza Kiwami is no exception to that. Although Kiwami is a bit smaller in size in comparison to other titles in the series, it is a title filled with tons of amazing content.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Yakuza Kiwami بود که توسط ناشر آن یعنی SEGA برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

داستان جذاب به همراه میان‌پرده‌های با جزئیات و دیالوگ‌های غنی

شخصیت پردازی بی‌نظیر

سیستم مبارزات عالی

شخصیت ماجیما!

نکات منفی

کوتاه‌تر از Yakuza 0

پر تعداد بودن مبارزات و به طبع آن، خسته کننده و تکراری شدن آن‌ها

تکراری شدن محیط‌های بازی

کنترل نامناسب موس و کیبورد

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: