توسط فرشاد پرهیزکار در ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ۲۱:۵۴

این روزها خبر‌های زیادی راجع به عنوان Monster Hunter World می‌شنویم. عنوانی که سال‌ها پیش سبک جدیدی را در دنیای بازی‌ها و طرفداران معرفی و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرد. تنها MH نیست که در این سبک ساخته می‌شود و از زمان موفقیت این سری، سازنده‌های دیگر نیز در تلاش بوده‌اند تا در این سبک دست به خلق عناوین مختص خود بزنند. عناوینی که بسیاری از آن‌ها به دلیل عدم نو‌آوری یا درک نکردن نکات مهم در محبوب شدن این سبک با شکست مواجه شدند. در این میان کمپانی «بندای نامکو» (Bandai Namco) با همکاری استودیوی «شیفت» (Shift) در سال ۲۰۱۰ عنوانی با نام God Eater برای کنسول دستی PSP منتشر کردند که علی‌رغم این‌که از فرمول MH تبعیت می‌کرد، در تلاش بود تا با ارائه‌‌ی نوآوری‌های بسیار در گیم‌پلی، هویت خاص خود را به وجود آورد. حال پس از ۹ سال، سومین شماره در این سری محبوب منتشر شده است. سری عناوین GE هیچ‌گاه از کیفیت فوق‌العاده و فروش بالایی برخوردار نبوده‌اند، اما با این حال سازندگان بازی به طرفداران خود به شدت وفادار بوده و نظرات طرفداران این سری همواره تاثیر زیادی روی روند ساخت بازی داشته است. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی God Eater 3 همراه دنیای بازی باشید.

این نقد پس از تجربه‌ی حدود ۳۰ ساعت از بازی روی پلتفرم PS4 نوشته شده است.

نسلی جدید با قدرتی جدید

عناوین GE در سبک نقش آفرینی اکشن در یک دنیای آخرالزمانی است که بازیکن همراه با هم تیمی‌های خود به مبارزه با موجودات غول‌پیکر می‌پردازد؛ مبارزاتی که بسته به نوع دشمنان، مدت زمان و استراتژی‌های کاملا متفاوتی را به خود اختصاص داده و در نهایت با پیشرفت در بازی و ارتقاء سلاح‌ها و شخصیت‌ها، سختی بازی و به طبع آن، پاداش‌های نابودی دشمنان افزایش می‌یابد.

معرفی عنوان GE3 با غافلگیر شدن طرفداران همراه بود، چرا که دو عنوان پیشین این سری روی کنسول‌های دستی عرضه شده و طرفداران بی‌شماری برای خود دست و پا کرده بود. افراد بسیاری از این موضوع که دیگر نمی‎‌توانند روی کنسول‌های دستی بازی کنند، از این تصمیم سازندگان ناراضی بودند اما گروهی دیگر با رضایت از این تصمیم سازندگان استقبال کردند، چرا که عقیده داشتند محدودیت‌های سخت‌افزاری گریبان‌گیر پیشرفت این سری نخواهد بود. عرضه عنوان MHW نشان داد که چگونه می‌توان از نهایت قدرت کنسول‌های خانگی برای خلق عنوانی حیرت‌انگیز استفاده کرد. حال باید دید که بندای نامکو با مهار کردن قدرت کنسول‌های خانگی نسل هشتم، موفق به خلق عنوانی در خور همانند MHW شده است؟

بر خلاف دو نسخه‌ی پیشین، ساخت عنوان GE3 به عهده‌ی استودیوی Marvelous بوده است؛ استودیویی که اولین تلاش خود را در ساخت عنوانی در این سبک تجربه می‌کند.

 

تلاش برای بقا

برخلاف دیگر بازی‌های موجود در این سبک که یا فاقد داستان بوده یا داستانی بسیار سطحی دارند، داستان سری GE همواره بسیار جالب بوده است و شاید بتوان گفت GE بهترین داستان را در بین بازی‌های این سبک دارد. موجوداتی با نام «آراگامی» (Aragami) زندگی بشریت را به خطر انداخته‌اند و به همین دلیل یک سازمان جهانی به نام «فنریر» (Fenrir) ایجاد شده است تا با تهدید این موجودات مقابله کند. فنریر برای این منظور افرادی تحت عنوان God Eater را برای مقابله با این موجودات اعزام کرده است؛ انسان‌هایی که قابلیت استفاده از سلاح‌هایی به نام God Arc را دارند که از سلول‌های آراگامی‌ها ساخته شده‌اند. در ابتدا این افراد تنها قابلیت استفاده از یک نوع GA را داشتند اما پس از گذشت سال‌ها افرادی به وجود آمدند که استفاده از انواع و اقسام GAها، از جمله قابلیت‌های آن‌ها بود. داستان نسخه سوم ۱۰ سال پس از نسخه دوم به وقوع می‌پیوندد. پایگاه فرماندهی فنریر از بین رفته و در این بین بلای طبیعی جدیدی به نام Ash Storm نازل شده است؛ طوفانی از خاکستر که با هر چیزی تماس داشته باشد، آن را درجا به خاکستر تبدیل می‌کند. به خاطر این طوفان، تعیین پایگاه‌هایی برای اعضای سازمان بسیار سخت است اما مشکلات تنها به این موضوع خاتمه پیدا نمی‌کند. در این بین نژاد جدیدی از آراگامی‌ها به نام Ash Aragami به وجود آمده‌اند؛ نژادی که قابلیت زنده ماندن در طوفان‌های خاکستر را داشته و علاوه بر آن، همانند اعضای سازمان هم قابلیت Devour کردن و هم قابلیت وارد شدن به حالت Burst را دارند. به همین خاطر، بشریت دست به کار شده و نوع جدیدی از GEها را بوجود آورده که به آن‌ها AGE گفته می‌شود. این نژاد جدید به واسطه‌ی آزمایشات وحشتناکی که بر روی آن‌ها انجام شده است، در برابر طوفان خاکستر مقاوم هستند.

شخصیت ما نیز یک GE نوع AGE است. زندگی برای این نوع GEها بسیار سخت است؛ چرا که همه آن‌ها بچه‌های بی‌خانمان و یتیمی هستند که از دوران بچگی روی آن‌ها آزمایشات بسیار دردناکی انجام شده است تا بتوانند نسبت به طوفان خاکستر مقاوم شوند. بر خلاف GEهای معمولی که همانند ناجیان دنیا بودند، با AGEها بسیار بد رفتار می‌شود؛ به حدی که درون سلول‌های زندان زندگی می‌کنند و همیشه با آن‌ها همانند ابزارهایی قابل جایگزین رفتار می‌شود. بر خلاف دو نسخه‌ی پیشین، این بار با داستان جدی‌تر و تاریک‌تری روبه‌رو هستیم. با اینکه شروع بازی بسیار خوب بوده و مخاطب را برای ورود به دنیای بازی آماده می‌کند، اما طولی نمی‌کشد که کلیشه‌های رایج در عناوین ژاپنی و انیمه‌ها، راه خود را به سمت بازی پیدا می‌کنند. البته، این بدین منظور نیست که با داستانی آبکی و سطحی روبه‌رو هستیم؛ بلکه تنها به این موضوع اشاره داریم که بازی آن‌گونه که شروع می‌شود، ادامه پیدا نمی‌کند. خوشبختانه روند داستان از نیمه دوم بازی دوباره حالت جدی و تاریک به خود می‌گیرد و به پایانی بسیار جالبی می‌رسد.

طوفان خاکستر که باعث نابودی هرآنچه که با آن تماس داشته باشد، می‌شود.

تعداد شخصیت‌های قابل انتخاب برای عضویت در گروه کمتر از نسخه‌های پیشین بوده و برخلاف گذشته که بسیار روی این مورد تمرکز کرده بودند (به خصوص در نسخه‌ی اول که هر عضو گروه دلیل خاصی برای پیوستن به فنریر داشت) متاسفانه غیر از یک شخصیت، هیچ یک از اعضا هیچ پیش زمینه‌ی خاصی نداشته و شخصیت‌پردازی خاصی ندارند. البته، این ایراد وابسته به دنیای بازی است چرا که همه AGEها یتیم هستند و گذشته‌ی خاصی ندارند. متاسفانه غیر از یک شخصیت، هیچ یک از اعضا هیچ پیش زمینه‌ی خاصی نداشته و شخصیت‌پردازی خاصی ندارند.با این حال همانند دو نسخه‌ی پیشین، بار دیگر با شخصیت‌های بسیار دوست‌داشتنی روبه‌رو هستیم و حداقل یک شخصیت پیدا می‌شود که دل‌تان بخواهد همیشه در تیم شما باشد. برای مثال خود من از شخصیت «هیوگو» (Hugo) و «زیک» (Zeke) خوشم آمد. هیوگو شخصیتی همانند یک برادر بزرگتر را دارد؛ کسی که با این‌که همه سختی‌هایی که شخصیت ما و دیگر AGEها کشیده‌اند را تجربه کرده است، اما سعی می‌کند تا اطرافیان‌اش زندگی بهتری داشته و شدیدا باور دارد که AGEها باید زندگی بهتری داشته باشند. شخصیت زیک هم در ابتدا شخصیتی پرانرژی دارد که بسیار به توانایی‌های خود ایمان داشته و خودش را در کارش حرفه‌ای می‌داند و تنها شخصیتی است که به خوبی پرداخته شده است؛ چرا که در طول داستان رفتار انسان‌ها را مورد نکوهش قرار داده است که چرا انسان‌ها حتی در این شرایط سخت که باید به یکدیگر متعهد باشند، خود را گروه‌بندی می‌کنند و دائم با یکدیگر در جنگ هستند. پیامی که بسیار مناسب وضعیت کنونی دنیای ما نیز است.

پیشرفت یا پس‌رفت؟

با وارد شدن به بازی همانند دو نسخه‎‌ی پیشین، با تیتراژ آغازین ساخته شده توسط استودیوی Ufotable روبه‌رو می‌شوید که مثل همه کارهای این استودیو، بسیار جذاب، با کیفیت و پر از صحنه‌های اکشن و به قدری زیبا است که شاید نخواهید به راحتی از آن گذر کنید. برای اولین بار در این سری، شاهد Dual Audio هستیم که می‌توانید بین صدای انگلیسی و ژاپنی انتخاب کنید که به نوبه خود خبر خوبی است؛ چرا که در نسخه‌های قبلی این با شروع بازی وارد منوی ساخت شخصیت می‌شوید که با کمال تعجب نه تنها پیشرفتی نسبت به دو نسخه پیشین نکرده بلکه پسرفت هم داشته است.قابلیت وجود نداشت ولی این بار می‌توان از تمامی صداهای عالی انتخاب شده برای شخصیت‌ها لذت برد و این قابلیت برای هر بازی ساخته شده در ژاپن از واجبات است؛ چرا که در بیشتر مواقع صداهای ژاپنی شخصیت‌ها بسیار بهتر از صدای انگلیسی کار شده و از حس بیشتری برخوردار هستند.

با شروع بازی وارد منوی ساخت شخصیت می‌شوید که با کمال تعجب نه تنها پیشرفتی نسبت به دو نسخه پیشین نکرده بلکه پسرفت هم داشته است. برای مثال، تعداد کمتر مدل‌های صورت و مو از نمونه‌های پس‌رفت این بخش است و به صورت کلی شخصیت‌سازی شامل انتخاب اسم، مدل صورت، رنگ و اندازه‌ی چشم، مدل مو، رنگ مو، رنگ پوست و انتخاب تعدادی زیورآلات و صدای شخصیت شما است. پس از ساخت شخصیت و شروع بازی، اولین چیزی که به سرعت توجه شما را به خود جلب می‌کند، خصوصا اگر تجربه‌ی حداقل یکی از ۲ نسخه‌ی قبل را داشته باشید، تغییر سبک گرافیکی بازی است که حالت Cellshade به خود گرفته است. این تغییر سبک گرافیکی کاملا با دنیای بازی هماهنگ بوده و محیط‌هایی زیبا و چشم‌نوازی به وجود آورده است.

بازی دارای یک Hub است که می‌توانید کار‌های مختلفی همانند صحبت کردن با دیگر شخصیت‌ها، خرید و فروش آیتم‌ها و سلاح‌های مختلف و انتخاب ماموریت‌ها و کار با ترمینال را در آن انجام دهید. ترمینال یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های بازی است که کارهای بسیاری همانند تغییر وسیله‌ها و سلاح‌ها، ساخت آیتم و سلاح و سپر، اتصال به دیتابیس و کسب اطلاعات راجع به دنیای بازی و سلاح‌ها، اتصال به بخش آنلاین و دیگر موارد را توسط آن انجام دهید. توصیه می‌شود که حتما بخش دیتابیس را مطالعه کنید؛ چرا که علاوه بر اطلاعات مهم داستانی، راجع به سلاح‌ها و حرکات ویژه‌ی آن‌ها که درون خود ماموریت‌ها و در بخش یادگیری بازی، حرفی از آن‌ها زده نمی‌شود هم می‌توانید اطلاعات کسب کنید.

هاب بازی که همه کارهای شما در این‌جا انجام می‌شود.

استفاده از آتش در مقابل آتش

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد GEها از GAها برای مبارزه استفاده می‌کنند که هر یک از آن‌ها چهار حالت مختلف دارند؛ حالت سلاح سرد، حالت سلاح گرم، حالت سپر و حالت Devour که به هر چهار حالت به صورت همزمان دسترسی خواهید داشت.

انواع حالت‌های یک GA

هر سلاح قابلیت کاملا متفاوتی نسبت به دیگر سلاح‌ها دارد. برای مثال شمشیر کوچک بسیار سریع و در عین حال ضعیف بوده و مناسب برای موقعیت‌هایی است که بخواهید ضربات سریعی وارد کرده و به سرعت جاخالی دهید. در عین حال، هر سلاح حرکت ویژه‌ی مختص خود را دارد. به عنوان مثال، یکی از سلاح‌های جدید به نام Biting Edge که شامل دو تیغه‌ی خنجر مانند است، برای اجرای حرکات سریع و کمبو‌های مختلف استفاده می‌شود و حرکت ویژه‌ی آن در قالب ترکیب دو خنجر برای تشکیل نوعی سلاح نیزه مانند برای اجرای کومبو‌های سریع و وحشیانه است.‌ با این حال هر کدام از حرکات ویژه اثرات منفی به دنبال دارند که در قالب سریع‌تر خالی شدن نوار انرژی و … رخ می‌دهند. هر سلاح نیز از لحاظ نوع ضربه‌ای که می‌زند نیز با بقیه فرق دارد. در بازی ۳ نوع ضربه وجود دارد؛ Crush ،Pierce و Slash. بر روی برخی از آراگامی‌ها تنها ضربه‌های Pierce تاثیرگذار هستند یا برخی آراگامی‌ها بخشی از بدن‌شان سفت بوده و بدین منظور با اجرای ضربات Crush، باید قسمت‌های سخت بدن آن‌ها رو خرد کنید. بخش‌هایی از بدن هر آراگامی قابل شکستن است که با این کار باعث می‌شوید آن بخش از بدن آسیب‌پذیری بیشتری داشته باشد و در انتهای ماموریت، آیتم‌های بیشتری دریافت کنید.

چند نمونه از طراحی‌های انواع مختلف GAها

چند نمونه از انواع مختلف تفنگ‌ها

خوشبختانه گیم‌پلی بازی به لطف سلاح‌های متفاوت و زیاد آن، از تنوع خوبی برخوردار است و شما می‌توانید بسته به نوع سبک بازی خود، سلاح‌های مخصوص به خود را انتخاب کنید و به انجام بازی بپردازید. این نسخه با اختلاف بسیار نسبت به دو نسخه‌ی پیشین، قابلیت شخصی‌سازی گیم‌پلی را افزایش داده است و موارد بسیار زیاد دیگری برای شخصی‌سازی گیم‌پلی وجود دارد.

 

به‌سوی بی‌نهایت

همان‌طور که بالاتر گفته شد، هر GA حالت چهارمی تحت عنوان Devour نیز دارد. شما با بلعیدن آراگامی‌ها به مدت محدودی وارد حالتی به نام Burst می‌شوید که باعث می‌شود کمی سریع‌تر و قوی‌تر از قبل شوید. قابلیت Burst شامل سه سطح است و در هر سطحی که باشید، قابلیت استفاده از فنون جدیدی به نام Burst Arts را پیدا می‌کنید که این فنون در واقع همان Blood Arts نسخه‌ی دوم هستند که تغییراتی بسیار مناسب در ماهیت آن‌ها صورت گرفته است. اجرای حرکات BA به سه حالت زمینی، هوایی و پس از جاخالی دادن انجام می‌شوند و هر کدام شامل فنون متفاوتی نسبت به دیگری هستند.

با ایجاد BAها نه تنها قابلیت شخصی‌سازی فوق العاده‌ای به بازی اضافه شده، که با انتخاب BAهای متفاوت می‌توان سبک بازی خود را به معنای واقعی کلمه تغییر دهید. این قابلیت سبب شده که بیشتر از دو نسخه پیشین، حالت Burst معنی‌دار شود؛ چرا که در گذشته این حالت تغییر آن‌چنانی ایجاد نمی‌کرد و به زحمت بلعیدن آراگامی‌ها به صورت مداوم نمی‌‌ارزید. آیا این قابلیت تنها مورد اضافه شده برای شخصی‌سازی گیم‌پلی است؟ لازم است ویژگی دیگری به نام Burst Effect را معرفی کنیم.

BEها درواقع اثرات ثانویه‌ی ناشی از اجرای BAها هستند. به عنوان مثال، زمانی که شما یک BA هوایی اجرای می‌کنید و ضربه‌ی شمشیر شما پس از برخورد با دشمنان، به زمین برخورد می‌کند، اثر ثانویه‌ای به صورت یک ستون لیزری از زمین ایجاد شده و به هوا حرکات می‌کنند و باعث ضربه خوردن بیشتر دشمنان می‌‍شوند. اثراث ثانویه‌ی هر سلاح کاملا متفاوت بوده و در عین حال برای هر BA نیز متفاوت هستند.

نمونه‌ای از یک Burst Art (عکس سمت چپ) که حمله‌ی فرم دوم Biting Edge را تقویت کرده است و یک Burst Effect (عکس سمت راست) که بعد از انجام BA باعث ایجاد دو گوی آتش و چرخیدن آن‌ها دور شخصیت شده‌ است.

سازندگان پا را از پیش فراتر گذاشته و قابلیت‌های جدیدتری به بازی اضافه کرده‌اند. قابلیتی تحت عنوان Accel Triggers به بازی اضافه شده است که در قالب ویژگی‌هایی چون سلامتی بیشتر، سرعت بیشتر، قدرت بیشتر و … ایفای نقش می‌کند. هر AT تحت شرایط خاصی فعال می‌شود و تا مدت زمان محدودی، برخی از ویژگی‌های ذکر شده در بالا را به بازیکن می‌دهد.

در کنار تمامی موارد ذکر شده در بالا، شما می‌توانید بر روی سلاح سرد، تفنگ و سپر خود اسکیل‌های مختلفی نصب کنید که بسته به نادر بودن وسیله‌ی مورد نظر، تاثیرات متفاوتی از خود به جای می‌گذارند. حال اگر بگوییم هنوز بزرگ‌ترین بخش شخصی سازی گیم‌پلی بازی را معرفی نکرده‌ایم، چه حسی پیدا خواهید کرد؟

فراتر از بی‌نهایت

بخش آخر و بزرگ‌ترین بخش شخصی‌سازی (که البته در دو نسخه‌ی پیشین نیز وجود داشت)، بخش Bullet Customization است که می‌توانید تیرهای مخصوص خود را بسازید. جدا از اینکه هر تفنگ تیر مخصوص به خود را دارد، شما می‌توانید تیر خود را هم بسازید که قابلیت شخصی‌سازی فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما خواهد گذاشت که به وسیله‌ی آن می‌توانید از بین صدها تیر مختلف موجود در بازی، انتخاب کرده و با ترکیب کردن آن‌ها با یکدیگر، ویژگی‌ها و قدرت‌های جدیدی را کسب کنید. برای مثال، می‌توانید تیری بسازید که بعد از شلیک چندین گوی انرژی، دور شما بچرخد و با تماس با برای هر تیر ساخته شده توسط بازیکن هزینه‌ای در نظر گرفته شده است و هر چه تیرها قدرتمند‌تر باشند، هزینه‌ی ساخت آن‌ها نیز بیشتر است.آراگامی منفجر شود یا تیری که با شلیک کردن به صورت خودکار آراگامی‌ها را دنبال کرده و با انفجار، بارانی از تیر روی سر دشمن بریزد.

از مشکلات دو نسخه‌ی پیشین این بود که هیچ محدودیتی در زمینه‌ی ساخت تیر‌های قدرتمند برای بازیکنان تعیین نشده بود و بازیکنان تیر‌های به شدت قوی و خارج از ذهن می‌ساختند که می‌توانستند سخت‌ترین آراگامی‌های بازی را در طی چند ثانیه و حتی بدون نیاز به نشانه‌گیری دقیق، نابود کنند. به همین خاطر، سازندگان در نسخه‌ی سوم با راه‌کاری برای حل این موضوع پیش آمده‌اند. برای هر تیر ساخته شده توسط بازیکن هزینه‌ای در نظر گرفته شده است و هر چه تیرها قدرتمند‌تر باشند، هزینه‌ی ساخت آن‌ها نیز بیشتر بوده و در عین حال بازیکن برای ساخت این تیرها با محدودیت روبه‌رو است. خوشبختانه بخش ساخت و ساز تیرها پیچیدگی دو نسخه‌ی پیشین را نداشته و به راحتی می‌توانید چون گذشته به ساخت تیرهای دیوانه‌وار بپردازید.

متاسفانه این بار خبری از تیرهای مخصوص آراگامی‌ها نیست. تیرهایی که در دو نسخه‌ی پیشین با بلعیدن آراگامی‌ها به دست می‌آمد و قدرت‌های آن‌ها در اختیار بازیکنان قرار می‌داد، به طور کامل از این نسخه حذف شده‌اند. شخصی‌سازی تیم همراه چون گذشته انجام می‌شود. گروه شما ۴ جایگاه دارد که علاوه بر خود، می‌توانید سه شخصیت دیگر را به عنوان هم تیمی انتخاب کنید. هر بار که در کنار هم تیمی‌های خود می‌جنگید، آن شخصیت واحدی به نام AP کسب می‌کند که می‌توانید از APهای آن شخصیت استفاده کنید تا صدها قابلیت و ویژگی جدید برای آن شخصیت آزاد کنید. البته، هر شخصیت تنها می‌تواند از چهار قابلیت به صورت هم‌زمان استفاده کند.

منوی شخصی‌سازی NPCها

منوی Loadout که تمامی شخصی‌سازی شما در این‌جا انجام می‌شود.

 

لذت تکرار

فارم کردن همواره بخشی از پیکره‌ی عناوین GE و به طور کلی، عناوین منتشر شده در این سبک بوده است. شاید بپرسید کشتن دشمنان و جمع‌آوری آیتم‌های مختلف چه لذتی دارد؟ در جواب باید گفت که گیم‌پلی لذت‌بخش به همراه هوش مصنوعی خوب و ساخت سلاح و لباس‌های مورد نظر، سه دلیل اصلی فارم کردن هستند. بخش گیم‌پلی به طور کامل در بالا توضیح داده شد، اما هوش مصنوعی چگونه عمل می‌کند؟

هوش مصنوعی بازی را نه می‌توان بد و نه می‌توان خوب دانست.حقیقتا هوش مصنوعی بازی را نه می‌توان بد و نه می‌توان خوب دانست. در واقع آراگامی‌ها همیشه عصبانی هستند و می‌خواهند شما را به بدترین شکل ممکن نابود بکنند. هر آراگامی المان مخصوص به خود را دارد؛ به عنوان مثال آراگامی معروف این سری یعنی Vajra از المان برق استفاده می‌کند و به همین دلیل سلاح‌های این آراگامی المان برق دارند و سپر این آراگامی نیز مقاومت ویژه‌ای در برابر برق دارد. از نظر تعداد آراگامی‌ها بازی در سطح کاملا قابل قبولی قرار دارد. اما موضوعی که به عقیده نگارنده می‌توانست بهتر باشد، این است که در ماموریت‌های داستانی بسیار زیاد از آراگامی‌های جدید استفاده شده است و بسیار کم آراگامی‌های قدیمی را می‌بینیم اکثریت آن‌ها تنها در ماموریت‌های فرعی قابل دسترسی هستند که این کار باعث خسته شدن از دشمنان بخش داستانی می‌شود؛ چرا که در طول بخش داستانی که حدود ۳۰ ساعت به طول می‌انجامد، شاید حدود ده بار تنها با یک آراگامی مخصوص مبارزه خواهید کرد در حالی که یک آراگامی قدیمی سری را تنها یک بار در طول بازی خواهید دید. با تمامی این اوصاف، آراگامی‌ها طراحی واقعا خوبی دارند و جزئیات بالا در مدل‌های آن‌ها کاملا قابل مشاهده است.

نمونه‌هایی از طراحی‌های بسیار جالب آراگامی‌ها

از دیگر نکات منفی بازی می‌توان به تعداد و تنوع لباس‌های قابل ساخت اشاره کرد. لباس‌ها هیچ‌گونه تفاوتی از لحاظ استقامت و نوع قابلیت‌ها ندارند و کاملا نمایشی هستند. این‌که بتوانید لباس مورد علاقه خود را بعد ساعت‌ها فارم کردن بسازید و شخصیت خود را آن‌گونه که دوست دارید، نشان دهید، واقعا لذت بخش است اما فقدان این موضوع را در این بازی به خوبی حس خواهید کرد؛ چرا که نه تنها تعداد لباس‌های بازی نسبت به دو نسخه‌ی پیشین کمتر بوده، که از لحاظ تنوع نیز پایین‌تر هستند. از طرف دیگر خبری از لباس‌های جدید برای هم تیمی‌ها نیست.

علاوه بر ماموریت‌های خط داستانی و ماموریت‌های فرعی، نوع جدیدی از ماموریت‌ها به نام Assault Mission نیز به بازی اضافه شده‌اند که در واقع خوشبختانه در این عنوان بر خلاف گذشته، از میزان ماموریت‌های فرعی یکنواخت و تکراری کاسته شده است.ماموریت‌های آنلاین ۸ نفره هستند که در آن‌ها تنها ۵ دقیقه برای کشتن یک آراگامی نوع Ashborne وقت دارید که بسیار قوی‌تر و خطرناک‌تر از هم‌نوعان خود در بخش داستانی هستند. با این‌که این بخش کاملا لذت‌بخش است، اما متاسفانه بازیکنان قادر به ساختن لابی خود نیستند. این بدین معناست که تمامی کارهای آنلاین این بخش به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. پس تقریبا غیرممکن است که این بخش را بخواهید به صورت مستقیم با دوستان خود به انجام این ماموریت‌ها بپردازید و باید از دیگر روش‌ها برای یافتن دوستان خود استفاده کنید. شایان ذکر است که هر ماموریت محدودیت زمانی خود را دارد. اکثر مواقع محدودیت زمانی ۴۰ دقیقه‌ای برای انجام ماموریت‌ها تعیین شده است ولی اصلا جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا هیچ‌وقت به آخر محدودیت زمانی نمی‌رسید و بازی با اینکه سخت است، اما اتمام هر ماموریت بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول نمی‌انجامد. خوشبختانه در این عنوان بر خلاف گذشته، از میزان ماموریت‌های فرعی یکنواخت و تکراری کاسته شده است.

متاسفانه در بخش آنلاین، پیدا کردن دیگر بازیکنان به سرعت صورت نمی‌گیرد و در طول این مدت نمی‌توانید کاری جز زل زدن به صفحه نمایش انجام بدهید. اما به صورت کلی برای بخش آنلاین می‌توانید دوستان خود را توسط قابلیت‌هایی چون تعداد نفرات، پسورد، نوع ماموریت، چت، حداقل و حداکثر تعداد ماموریت‌های داستانی انجام شده و منطقه جستجو پیدا کنید. با تمامی این اوصاف نت کد بازی بسیار خوب بوده و مشکلاتی از قبیل لگ و … کمتر وجود دارند.

 

دنیایی زیبا اما کوچک

طراحی نقشه‌های بازی از جمله موارد منفی هستند. با این‌که مراحل بسیار زیبا بوده اما به شدت کوچک هستند؛ حتی کوچک‌تر از نسخه‌ی اول که برای کنسول دستی PSP ساخته شده بود. بیشتر نقشه‌ها شامل راهروهای تنگ هستند که مبارزه با آراگامی‌های بزرگ و سریع را به شدت عذاب‌آور می‌کنند. علی‌رغم افزایش چشم‌گیر قدرت سخت‌افزاری، واقعا تاسف‌آور است که هیچ زحمتی برای طراحی نقشه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از جانب سازندگان بازی صورت نگرفته است. این موضوع وقتی شدت خود را نشان می‌دهد که با چند آراگامی بزرگ در مکان‌های کوچک، روبه‌رو شوید تا لذت بازی را برای شما تبدیل به زهر کنند.

ساختار بد و کوچک نقشه‌ها

با وجود طراحی ساختاری بد نقشه‌ها، محیط‌های بازی زیبا و چشم‌نواز هستند.

آراگامی‌های قدیمی دست نخورده باقی نمانده‌اند و حرکات جدیدی خواهند داشت. لذا اگر فکر می‌کنید در مقابل این آراگامی‌ها در نسخه‌های پیشین، زمان سختی داشتید بگوییم که این بار زمان سخت‌تری خواهید داشت؛ چرا که بعضی از آراگامی‌ها سریع‌تر و قدرت‌مند‌تر از گذشته هم شده‌اند.

در این سبک بازی‌ها، یاد گرفتن حرکات و رفتار دشمنان، برگ برنده‌ی شما است. به همین دلیل اگر در اولین رویارویی شما با آراگامی‌ها، زمان خیلی سختی دارید، بهتر است کمی با دقت و با حالت دفاعی بازی کنید تا رفتار دشمنان را ارزیابی کنید و پس از آن به صورت کامل به آن‌ها هجوم ببرید. البته، نباید این طور فکر کنید از همان ابتدا می‌توانید رفتار آراگامی‌ها رو به صورت کامل ارزیابی کنید، چرا که در نقطه‌ی خاصی از مبارزه و وقتی خط سلامتی آراگامی‌ها به میزان مشخصی برسد، حرکات جدیدتر و مرگ‌بار‌تری به کلکسیون حرکات آن‌ها اضافه خواهد شد.

پس از اتمام بخش داستانی بازی، تعدادی مرحله‌ی جدید باز می‌شود که سختی بالاتری دارند و می‌توانید آن‌ها را انجام داده و تجهیزات جدیدتر و بهتری را بسازید اما به صورت کلی می‌توان گفت که پس از اتمام بازی، محتوای آن‌چنانی‌ برای ارائه نخواهد داشت.

موسیقی بازی همانند دو نسخه‌ی پیشین زیبا و گوش‌نواز است. به گونه‌ای که گاهی اوقات ترجیح می‌دهید به جای پیش‌روی در بازی، برای مدتی ثابت بایستید و به موسیقی زیبای بازی گوش فرا دهید.

امید به بهتر شدن

در استریمی که چند روز پیش به مناسبت سالگرد سری بازی‌های GE برگزار شد، خبرهای خوبی برای طرفداران GE3 منتشر شد که بعضی مشکلاتی که بالا گفته شد را حل می‌کند. در استریم گفته شد که پچ‌های جدید و رایگانی در اختیار بازیکن‌ها قرار خواهد گرفت که شامل مواردی از جمله اضافه شدن هم تیمی‌های جدید، سلاح‌ها و لباس‌های جدید، Assault Missionهای جدید، آراگامی‌های جدید، ماموریت داستانی جدید که بعد از اتفاقات آخر بازی به وقوع می‌پیوندد و مربوط به یکی از شخصیت‌های بازی است، نوع جدیدی از ماموریت‌ها به نام Class Mission اضافه خواهد شد که قرار است بخش اصلی End Game بازی شود و از سختی بالایی برخوردار است، بالانس کردن برخی آراگامی‌ها و سلاح‌ها، آیتم‌های بیشتر برای شخصی‌سازی کردن شخصیت‌ها و… .

حقیقتا اگر این استریم دیرتر از این نقد برگزار می‌شد، نمره‌ای که در آخر به این بازی می‌دادم بسیار کمتر می‌شد اما خوشبختانه این‌که سازندگان قصد پشتیبانی از بازی را دارند، خبر خوبی برای طرفداران خواهد بود.

 

کلام آخر

اگر چه عنوان GE 3 در ارائه‌ی یک گیم‌پلی عالی با تنوع مثال‌زدنی کاملا موفق عمل کرده است، اما کاستی‌های موجود در محتوای ارائه شده و برخی ایرادات در طراحی مراحل، باعث جلوگیری از تبدیل شدن این بازی به یک عنوان کاملا بی‌نقص شده است.

 

Resolution

Platform: PS4 – Score: 7.5 out of 10

Although God Eater 3 presents very entertaining gameplay with a very good amount of variety. But some deficiencies in the game’s content and some in its level design prevents it to become a perfect game.

 

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی God Eater 3 بود که توسط ناشر آن یعنی Bandai Namco برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

گیم‌پلی لذت‌بخش

قابلیت شخصی‌سازی گیم‌پلی دیوانه‌وار

موسیقی‌های لذت‌بخش

نکات منفی

تعداد و تنوع لباس‌های خیلی کم

طراحی نقشه‌های بد

End Game نه‌چندان جالب (در حال حاضر)

پس‌رفت شخصیت‌سازی نسبت به 2 نسخه‌ی قبل

7.5
نفیس
دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “نقد بازی God Eater 3”

  1. demntorhp گفت:

    داستان عالی، طراحی شخصیت های متوسط و موسیقی متن فیلم عالی! من عاشق بازی های نوع انیمه ای هستم که در دنیای پسا آخرالزمانی قرار دارند و همیشه به نظر می رسد کمی کسل کننده باشند، اما God Eater 3 داستان متنوعی با مکانیک های جنگنده عالی دارد در حالی که حول شخصیت دلخواه شما به عنوان شخصیت اصلی می چرخد!

    ۰ ۰