۱۵ مرحله ترسناک در بازی‌هایی که متعلق به ژانر وحشت نبودند

توسط افراسیاب در ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ۲۱:۰۰

تقریبا در تمام رسانه‌ها تلاش بر این است تا به گونه خاصی طرفداران را برانگیزاند و بازی‌های ویدیوییی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. «ترس» یکی از این عوامل است که همواره برای مخاطبین جذاب بوده و توسط مولفین به‌طور مداوم مورداستفاده قرار گرفته. طبیعی است که بازی‌ها نیز از این ویژگی بهره ببرند و برای این کار لزومی ندارد که آن بازی حتما یک عنوان ترسناک باشد. در طول سال‌ها، بازی‌های بی‌شماری بودند که به‌صورت خلاقانه لحظات ترسناکی را خلق کرده‌اند، در صورتی که به هیچ عنوان متعلق به ژانر وحشت نبودند. بنابر این، در این مطلب قصد داریم تا «۱۵ مرحله ترسناک در بازی‌هایی که متعلق به ژانر وحشت نبودند» را برای شما گلچین کنیم. در ادامه با آخرین مقالات بازی همراه دنیای بازی باشید.

شایان ذکر است که در این مطلب خطر اسپویل داستان وجود دارد؛ بنابر این حواس‌تان باشد.

 

مرحله DEVIL’S HOUSE از بازی METAL GEAR SOLID 5: THE PHANTOM PAIN

وجود سکانس‌های وحشتناک در بازی‌های Metal Gear هیدئو کوجیما، قصه درازی دارد که به راستی The Phantom Pain به خوبی راه پیشینیانش را ادامه داده است (حداقل در این مورد خاص). یکی از رعب‌آورترین صحنه‌های بازی در مکانی به نام Devil’s House اتفاق می‌افتد. در این مکان صدها انسان مشاهده می‌شود که مانند یک موش آزمایشگاهی در اختیار دانشمندان XOF قرار گرفته‌اند. زمانی که در این مکان تیره‌وتار در حال حرکت هستید، امکان ندارد که تحت تاثیر قرار نگیرید و بدن‌تان مورمور نشود. حتی در انتهای مرحله مبارزه با مَردی که آتش دور آن حلقه زده این مکان را ترسناک‌تر نیز می‌کند. شایان ذکر است که حتی یک ایستراگ از P.T در این مکان وجود دارد.

 

 مرحله MILTON PARKING GARAGE از بازی FALLOUT 4

با توجه به آن‌ که دنیای بازی Fallout 4 در ویرانه‌ای آخرالزمانی که مورد حمله هسته‌ای‌ قرار گرفته جریان دارد، به خودی خود یک بازی رعب‌آور استرس‌زا محسوب می‌شود. اما در بازی مکانی پر پیچ‌وخم مانند یک هزارتو به نام پارکینگ و گاراژ Milton وجود دارد که به راحتی می‌توان آن را یکی از ترسناک‌ترین لوکیشن‌های کل بازی دانست. در این مکان به راحتی می‌توان راه را گم کرد و کاربر بارها دور خود درجا می‌زند، حتی در این مکان نقشه شما از کار می‌افتد؛ با این حال اگر موفق شوید به سلامت از این مرحله عبور کنید امکان ندارد که به این زودی‌ها آن را از یاد ببرید. در کنار پیچیدگی‌های این مکان، چیزهای دیگری نیز هستند تا آن را ترسناک‌تر نیز نشان دهند، مانند تله‌ها، طراحی صحنه عجیب و غیرمتعارف و دشمنان خطرناک.

 

ANDALE از بازی FALLOUT 3

و اما شاید ترسناک‌تر از گاراژ پیچیده Fallout 4، منطقه و ساکنین Andale در بازی Fallout 3 باشد که در اوایل بازی آنها را ملاقات خواهید کرد. پس از آن که وارد زیرزمین خانه یکی از ساکنان آن‌جا شوید، بدن‌های قطعه‌قطعه شده آدم‌های غریبه را مشاهده می‌کنید. در این‌جا متوجه می‌شوید ساکنین که تنها چند خانواده کوچک هستند، انسان‌های غریبه را مسموم کرده و سپس آنها را می‌خورند. زمانی که آنها بفهمند شما از قضیه خبردار شده‌اید، شما طعمه بعدی‌شان خواهید بود. خلاصه وقتی حقیقت را کشف می‌کنید، مو بر بدن‌تان سیخ می‌شود!

 

CLANKER’S CAVERN از بازی BANJO-KAZOOIE

شاید باورتان نشود که بازی کودکانه، رنگارنگ و پلتفرمری مانند Banjo-Kazooie را در این لیست مشاهده می‌کنید، اما لازم است بدانید که مرحله Clanker’s Cavern قابلیت ترساندن شما را دارد. برای طراحی این مرحله از رنگ‌ونورهای تیره و تار استفاده شده است، روی دیوارها و کف این مرحله پر است از نقش‌های ترسناک و در جریان مرحله دشمنانتان مخفی هستند و به‌صورت ناگهانی به شما حمله می‌کنند تا غافل‌گیر شوید. از دیگر ویژگی‌های ترسناک این مرحله یک کوسه ‌غول‌پیکر از جنس فلز است در انتهای آن است.

 

 MAD MONSTER MANSION از بازی BANJO-KAZOOIE

لازم است بدانید که Clanker’s Cavern تنها مرحله از بازی Banjo-Kazooie محسوب نمی‌شود که قابلیت ترساندن شما را داشته باشد، چرا که مرحله Mad Monster Mansion نیز این قابلیت را داراست. همان‌طور که از نام آن پیداست در این عمارت هیولاهای دیوانه‌ای وجود دارند که آماده‌ شکار شما هستند. در کنار آن، موسیقی این مرحله با ضرب‌آهنگ تند اتمسفر‌ی خلق می‌کند تا از نظر روانی کار را برای بازیکنان دشوار نماید. درست است که این عنوان هم‌چنان یک بازی مفرح کودکانه است، اما در جریان مرحله Mad Monster Mansion به هیچ عنوان احساس امنیت نخواهید داشت.

 

LAND OF THE LIVID DEAD از بازی RAYMAN ORIGINS

با این‌که مطمئن هستم شما با این حرف من مخالف هستید، اما Land of The Livid Dead تنها مرحله سخت بازی Rayman Origins است. نه تنها به خاطر وجود Big Mama، بلکه باس این مرحله را می‌توان تنها باس این بازی به معنای واقعی کلمه دانست. علاوه بر آن، دشمنان در این مرحله به‌صورت عجیبی سریع هستند و خطرات زیادی پیرامون شما وجود دارد؛ مانند buzzsawها، سکوهای درحال سقوط و سکوهای‌متحرک، اسکلت‌هایی شبیه مار، آتش‌های پرتاب شونده. طراحی بصری مرحله نیز تاریک، افسرده و کمی آزاردهنده است.

 

ANDROID JUNKYARD از بازی DETROIT: BECOME HUMAN

Android Junkyard نام یک قبرستان وسیع برای اندرویدهای بی‌استفاده است، مکانی که قطعه‌های مختلف و از کار افتاده این ماشین‌های انسان‌مانند در آن ریخته می‌شود. تقریبا تمام آنها مرده‌اند، اما هنوز هستند تعدادی که آخرین روزهای زندگی مصنوعی خود را سپری می‌کنند. در این مرحله، مارکوس که نیمه‌جان است، سعی می‌کند با قطعات ماشین‌های دیگر خود را ترمیم کند. این مرحله، علاوه بر بازگشت مارکوس، سرانجام ترسناک اندرویدها را به تصویر می‌کشد و با تم تاریک، باران تند همراه تندر و طراحی ترسناک و خلاقانه خود امکان ندارد به راحتی از یاد شما برود.

 

POKEMON TOWER  از بازی POKEMON RED/BLUE

معمولا Pokemon به عنوان یک سری شاد با موجودات بامزه و دنیای رنگارنگ مفرح شناخته می‌شود و کمتر پیش می‌آید که تمی جدی به خود بگیرد؛ اما هر از گاهی از گذشته تا حال در میان سری قسمت‌هایی بوده که کمی اضطراب و هیجان داشته باشد. نخستین باری که بازیکنان با احساس هراس در سری روبه‌رو شدند، بازمی‌گردد به عنوان Red/Blue یکی از نخستین عناوین سری. لوکیشنی که کل بازی در آن جریان دارد محله Lavender است که محیطی به کل عجیب و مرموز است، اما برج Pokemon را می‌توان ترسناک‌ترین مکان این بازی دانست؛ چرا که این‌جا محل دفن پوکمون‌ها است و در آن شاهد مراسم‌ عجیب سوگواری ساکنین آنجا هستیم. در این مکان ارواح پوکمون را مشاهده می‌کنیم که بعضی از آنها می‌خواهند شما را شکار کنند.

 

CATACOMBS از بازی RETURN TO CASTLE WOLFENSTEIN

Return to Castle Wolfenstein یکی از خوش‌ساخت‌‌ترین عناوین سری محسوب می‌شود که روح Wolfenstein در کل این اثر جاری است. گاهی در آن با موجودات و ویژگی‌های غریب و شاید عجیبی مواجه می‌شوید که برای بازیکنان بسیار آزاردهنده است، مانند زامبی‌ها و موجوداتی مشابه اسکلت‌ انسان. محیط مرحله Catacombs دارای طراحی بسیار منحصربه‌فرد و خلاقانه‌ای است تا احساس هراس از فضای کوچک و بسته (Claustrophobia) را در بازیکنان ایجاد کند. در این مرحله، تعدادی سرباز که یکی از آنها شما هستید در چنین محیطی گیر افتاده‌اید و باید راه فرار و بقا را بیابید که اگر با موفقیت آن را به اتمام برسانید، احساس آرامش خاصی به شما دست می‌دهد.

 

SEWERS از بازی STAR WARS: SHADOWS OF THE EMPIRE

مرحله Sewers از بازی Star Wars: Shadows of The Empire برای پلتفرم N64 از آن مراحلی است که با طراحی کلاسیک خود، کف‌تان را خواهد برید! در جریان مرحله، شما در محاصره آب قرار دارید و تلاش می‌کنید تا در میان موجی از هیولاهای لزج و چند‌ش‌آور زنده بمانید که صدای یک هیولای بزرگ‌ شنیده می‌شود، اما نمی‌توانید او را ‌ببینید و این به راستی در دل شما وحشت می‌اندازد. در انتهای مرحله، مبارزه با یک باس استرس شما را بیش‌ از پیش می‌کند.

 

SUBMERGED CASTLE از بازی PIKMIN 2

اگر از طرفداران نینتندو باشید، باید متوجه شده باشید که نینتندو عادت دارد تا در میان بازی‌های رنگارنگ و شاد خود به ‌شکل غافل‌گیر کننده‌ای لحظات ترسناک و رعب‌آور قرار دهد. مرحله Submerged Castle از بازی Pikmin 2 یک نمونه بارز از این ادعاست، چراکه به راستی آزاردهنده است. در ابتدا، موسیقی پس‌زمینه شروع می‌شود که به‌طور مداوم تکرار می‌شود، این موسیقی موقعیت شما را به‌روشنی برایتان تعریف می‌کند. سپس به‌طور مداوم خود را در حال تعقیب یک موجود عجیب و بزرگ می‌بینید و به‌طور مداوم اعضای گروه خود را مشاهده می‌کنید که قربانی می‌شوند و از دست شما کاری برنمی‌آید جز این‌که این صحنه‌ را تماشا کنید. اگر در این هنگام از بازی خارج شوید، کسی شما را ملامت نمی‌کند.

 

THE TRUE LAB از بازی UNDERTALE

بازی Undertale پر است از لحظاتی که می‌توانند به‌صورت غافلگیر‌کننده‌ای ترسناک باشند و مرحله The True Lab یکی از شاخص‌ترین آن‌هاست. برخلاف قسمت‌های دیگر این عنوان، The True Lab به خاطر تعدد دشمنان و لحظات شوکه‌‌کننده ترسناک نیست، بلکه علت اصلی ترسناک بودن آن آشکار شدن حقیقت داستان در این آزمایشگاه است. در این زمان راز آزمایشات Alphys و ماشین‌های DT برای شما آشکار می‌شود.

 

CREEPY CASTLE از بازی DONKEY KONG 64

Creepy Castle به معنای «قلعه مرموز» کاملا برازنده عنوان این مرحله است. این مکان جهان هفتم از بازی Donkey Kong 64 محسوب می‌شود که داخل قلعه بسیار تاریک بوده و در آسمان میان ابرها قرار دارد. در هر گوشه‌وکنار قلعه صداهای آزاردهنده‌ای مانند ناله و زاری به گوش می‌رسد. در این‌جا حتی قبرستان نیز وجود دارد و توسط نگهبانانی ترسناک شبیه به خفاش محافظت می‌شود.

 

THE CAVE OF THE PAST از بازی EARTHBOUND

نگاه کنید، باز هم یکی دیگر از عناوین مفرح نینتندو! The Cave of the Past که آخرین مرحله از بازی Earthbound محسوب می‌شود، به‌راستی یکی از عجیب و مرموزترین مکان‌هایی است که در بازی‌های زیرخاکی JRPJ مشاهده شده. دارای محیطی خاکستری رنگ و مه‌آلود بوده و در آن پر است از دشمنانی که گویی از جهنم آمده‌اند. همین ویژگی‌ها باعث شده‌اند تا در این ماجراجویی احساس ناخشنودی داشته باشید و هیچ‌وقت از خاطرتان نرود. در انتهای مرحله باید با موجودی به نام Gyagas مبارزه کنید، یکی از عجیب‌ترین باس‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی، که شبیه گیلاسی است که روی یک بستنی قرار دارد.

 

MANSION OF MADNESS از بازی TIMESPLITTERS: FUTURE PERFECT

Future Perfect یکی دیگر از آن‌ عناوینی است که جزو بازی‌های ژانر وحشت محسوب نمی‌شود، اما در آن پر است از لحظات اضطراب‌آور. در واقع، اکثر بازی‌هایی که در آن می‌توان با زمان بازی کرد، این ویژگی‌ را دارند. عمارت Mansion of Madness یک مکان وهم‌آور است. این مکان مملو شده است از زامبی‌های منحصربه‌فرد، اما تنها زامبی‌ها موجب هراس ما نمی‌شوند، بلکه در این عمارت موجوداتی وجود دارند و اتفاقاتی می‌افتد که با منطق آدمی جور در نمی‌آید! در این مکان به قدری باید کشت‌وکشتار و خون‌ریزی به راه ­­بیاندازید که برای یک لحظه هم فرصت استراحت پیدا نمی‌کنید.

از نظر شما کدام‌یک از این مراحل ترسناک‌تر هستند؟ کدام مرحله‌های ترسناک این‌چنینی در این لیست جا افتاده‌اند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

­

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “۱۵ مرحله ترسناک در بازی‌هایی که متعلق به ژانر وحشت نبودند”

  1. حالا این که نصف لیست برا نینتندوئه و کرم سازنده هاش برای ترسوندن بچه های بدبخت وسط بازی به کنار.
    سیاهچال مربوط به زیر چاه آب و Shadow Temple تو Zelda: Ocarina of Time کوش؟
    اون بازی با این که ترسناک یست یکی از مخوف ترین اتمسفر ها رو لای سیاهچال هاش داره

    ۲ ۱
  2. سری Fallout مرحله و مکان‌هایی داشت که از بعضی بازی‌هایی که با ژانر وحشت بیرون اومدن ترسناک‌تر بود!

    ۰ ۰