توسط حامد محمدپور در ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ۱۵:۳۰

ورزش‌های رزمی به واسطه‌ی تنوع زیادی که در زیرشاخه‌های خود دارند همیشه مورد توجه قرار گرفته‌اند. نینجا‌‌ها برآمده از یکی از زیرشاخه‌های ورزش‌های رزمی هستند که هر شخصی که آموزش‌های این سبک از ورزش‌های رزمی را می‌بیند، سوای هنری که یاد گرفته است می‌تواند یک نینجا شود. نینجا‌ها نیز برای خود در شاخه‌ای که فعالیت می‌کنند سبک‌های خاص خود را دارند و می‌توان گفت چندین نوع سبک مبارزه در بین نینجا‌ها وجود دارد، اما مهم‌ترین و تنها نکته‌ای که در بین تمامی نینجا‌ها مشترک است، مخفی کاری ‌است. مخفی کاری از اصول اصلی این سبک به حساب می‌آید و اکثر نینجا‌ها حال در هر سطوحی فعالیت‌های خود را به صورت مخفی انجام می‌دهند که ا این رو و این روش باعث شده تا نینجاها از جمله وحشتناک‌ترین و به واسطه‌ی هنر بالایی که در فنون رزمی دارند به خطرناک‌ترین رزمی‌کار‌های‌ حاضر تبدیل شوند. همان‌طور که اشاره کردیم، نینجاها نیز زیرشاخه‌های مختلفی برای خود دارند که از بارز‌ترین و معروف‌ترین این زیرشاخه‌ها، سبک شینوبی است. شینوبی‌ها از دیرباز از ماهر‌ترین نینجاهای زمانه شناخته می‌شوند که بعضا به نیروهای ماورایی و قدرت‌های افسانه‌ای نیز مجهز هستند. در بین شینوبی‌ها نینجاهایی هستند که اساس کار و فعالیت‌های خود را برپایه‌ی سایه انجام می‌دهند. تاریکی و سایه تنها جایی است که آنها در آنجا قرار گرفته و در آن واحد هدف مورد نظر خود را غافلگیر می‌کنند. Aragami: Shadow Edition نیز سرگذشت یک نینجای شینوبی را تعریف می‌کند و می‌توان گفت این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بعد از مدت‌ها بتوانیم در قالب یک نینجا، خون و خون ریزی به راه بیاندازیم. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Aragami Shadow Edition همراه دنیای بازی باشید.

Aragami Shadow Edition به عنوان یک بسته الحاقی برای نسخه اصلی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، منتشر شده است. این بسته الحاقی نیز به مانند نسخه اصلی یک عنوان اکشن سوم شخص بر مبنای مخفی‌کاری است و هر قدم در بازی باید بر اساس اصول و حساب کتاب برداشته شود. به مانند برخی عناوین که بسته‌های الحاقی آنها از کیفیت بهتری نسبت به نسخه اصلی برخوردار هستند، Aragami Shadow Edition نیز از جمله آن موارد است که به عنوان یک بسته الحاقی، عنوان کامل و چهارچوب داری است. تقریبا تمامی المان‌ها و عناصر گیم‌پلی که در نسخه اصلی وجود دارد این‌جا سایه هسته اصلی و مهم گیم‌پلی بازی را تشکیل می‌دهد.هم انتقال یافته با این تفاوت که چند حرکت جدید و البته تکمیل شده در این بسته الحاقی و البته جزییات داستانی نیز در Aragami Shadow Edition روایت و پرداخته می‌شود. همان‌طور که از نام بازی هم معلوم است، سایه هسته اصلی و مهم گیم‌پلی را تشکیل می‌دهد. شخصیت اصلی بازی که «یامیکو» نام دارد یک نینجای تمام عیار است و به مانند همه نینجا‌های کارکشته، فعالیت‌های خود را مخفیانه، تمیز و بی‌سروصدا انجام می‌دهد. بسیار حرفه‌ای است و از فنون شینوبی بهره می‌کرد. یکی از فنون زیبا و کاربردی که در این عنوان است حرکت کردن سریع و جابه‌جایی سریع از یک نقطه به نقطه دیگر در آن واحد است. نکته قابل توجه این است که این جابه‌جایی فقط در صورتی انجام می‌پذیرد که یامیکو را در موقعیت سایه قرار بدهیم. هر جا که سایه باشد یامیکو آماده و منتظر است و هر کجا که از سایه فاصله بگیرید و در موقعت نور و روشنایی قرار بگیرید امکان لو رفتن شما و البته شکست شما وجود دارد. به مرور با پیشروی در بازی موقعیت و شعاع جابه‌جایی نیز افزایش پیدا می‌کند. یامیکو می‌تواند در آن واحد حتی از دیوار صاف هم بالا رفته یا خیلی سریع روی یک ستون قرار بگیرد. یامیکو به فنون رزمی بسیار ماهر است و بدون هیچ نکته‌ای که حتی در نسخه اصلی هم به آن کم‌توجهی شده بود، ضعیف بودن یامیکو در زمانی است که لو رفته و دشمنان او را دیده‌اند.رحم و مروتی دشمنان خود را از پا درمی‌آورد. مخفی‌کاری از فنون نینجا‌ها است و این اراگامی نیز از این موضوع مستثنا نیست. بازی در این مورد مخاطبین را به یاد عناوین کلاسیک هم سبک خود به مانند «تچنو» (Techno) می‌اندازد. مخفی‌کاری و خشونت از شاخصه‌های بازی به شمار می‌رود. صبر و انتظار کشیدن نیز لازمه‌ی این مخفی‌کاری است که حتی در بسیاری لحظات می‌توان مراحل بازی را بدون کشتن و خون‌ریزی رد کرد. خوشبختانه طراحی مراحل و چیدمان لوکیشن‌ها همگی بسیار دقیق و درست درآمده و در خدمت مخاطب است. با پیشروی در بازی یامیکو با فنون جدیدی آشنا می‌شود. هر فن در مکان خاص خود و شیوه ویژه خود در مبارزات استفاده می‌شود. نکته‌ای که حتی در نسخه اصلی هم به آن کم‌توجهی شده بود، ضعیف بودن یامیکو در زمانی است که لو رفته و دشمنان او را دیده‌اند، به طوری که وقتی یامیکو دیده می‌شود تقریبا می‌توان خود را یک شکست‌خورده تلقی کرد. البته، این امر ممکن است توجه صدرصدی سازندگان به بخش مخفی کاری را برساند اما درصورتی که حق انتخاب و توانایی فرار از موقعیت‌های سخت به شکل گسترده‌ای در بازی قرار گرفته بود، چه بسا که لذت بازی چند برابر می‌شد.

جلوه‌های بصری و گرافیک هنری بازی بسیار زیبا و چشم‌نواز کار شده است. توجه به نکات تاریک و در سایه و در مقابل توجه به روشنایی و نور به خوبی در بازی لمس شده است. یامیکو مجهز به شنلی است که این شنل به مانند یک نوار سلامتی یا یک نوار موقعیت سنج عمل می‌کند. هرچقدر در سایه قرار بگیرید، این شنل قدرت و توانایی شما برای انجام فنون را اعلام بیشتر می‌کند و در مقابل اگر در محیطی روشن قرار بگیرید، شنل ضعیف بودن شما و عدم استفاده از توانایی در زمان را به مخاطب منتقل می‌کند.  گرافیک زیبا با موسیقی زیبا و تک نوازی‌های فلوت همراه شده است. با توجه به این که بازی یک عنوان مخفی کاری است. صداگذاری با توجه به موارد ریز و حتی کوچک به خوبی در بازی انجام شده است.

در نهایت، با این که Aragami Shadow Edition یک بسته الحاقی است، اما ارزش‌های آن به مانند یک نسخه اصلی است. این بازی با رعایت اصول کامل مخفی‌کاری کلاسیک، یاد خاطره عناوین قدیمی را که پرچم دار این سبک به شمار می روند را به‌خوبی زنده کرده است.

 

Resolution

Platform: PS4 – Score: 7 out of 10

If you are looking for classic stealth gameplay put in the framework of a Shinobi Ninja, our suggestion to you is Aragami Shadow Edition.

 

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Aragami Shadow Edition بود که توسط ناشر آن یعنی Lince Works برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

گرافیک هنری زیبا

استفاده از تکنیک‌های متنوع نینجایی

مخفی‌کاری در اوج

نکات منفی

کوتاهی بازی

 

7
خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: