توسط علی ارکانی در ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ۱۷:۳۰

بر کسی پوشیده نیست که صنعت بازی‌های رایانه‌ای امروز تحت سلطه‌ی عناوین تیراندازی اول شخص و اکشن-ماجراجویی قرار دارد. با این وجود گاه و بی‌گاه عناوینی از سبک‌های مختلف در این صنعت به چنان شهرتی می‌رسند که کمتر کسی می‌تواند در برابر تجربه‌ی آنها مقاومت کند. اگر فکر می‌کنید در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم در خصوص یکی از این عناوین صحبت کنیم، سخت در اشتباه هستید! بازی که قصد بررسی آن را داریم یکی از عناوین قدیمی و جریان ساز تاریخ بازی‌های رایانه‌ای است که شاید بسیاری از شما حتی نام آن را هم نشنیده باشید، اما عناوین بزرگی مثل مجموعه‌ی Commandos که معرف حضور همه‌ی ماست، بسیاری از خصوصیات خود را از این سری قدیمی الهام گرفته است. مجموعه‌ی Jagged Alliance بیش از بیست سال است که میهمان خانه‌های طرفداران سبک استراتژی تاکتیکی شده و طرفداران خاص خود را دارد. جدیدترین قسمت این عنوان یعنی Jagged Alliance: Rage! به تازگی توسط شرکت THQ Nordic منتشر شده و دوست‌داران این مجموعه را یک بار دیگر با قهرمانان محبوب خود رو در رو می‌کند. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی Jagged Alliance: Rage! همراه دنیای بازی باشید.

بٌکش‌بٌکش به نوبت

بازی «اتحاد متزلزل: خشم!» یک عنوان استراتژی نوبتی (Turned-Based) است و شما باید درست مثل شطرنج با محاسبه و تفکر به تجربه‌ی آن بپردازید. بازیکنان در این عنوان مجموعه‌ای از سربازان کارکشته و کهنه‌کار را در اختیار دارند که برای از پا درآوردن یک تاجر بزرگ مواد مخدر باید به جزیره‌ای استوایی اعزام شده و با همکاری مردم بی‌گناه و ستم دیده‌ی آن، ارتش شیطان صفت او را نابود کنند. هرچند که داستان این بازی بسیار ساده و سر راست به نظر می‌رسد، اما تجربه‌ی عنوان Jagged Alliance: Rage! واقعا دشوار و طاقت‌فرسا خواهد بود. طی کردن ساده‌ترین مراحل این بازی نیم ساعت وقت می‌گیرد و برای افرادی که مهارت بالایی در عناوین استراتژیک و تاکتیکی ندارند به اندازه‌ی یک Dark Souls پشتکار می‌طلبد. طرفداران این مجموعه در این قسمت با برخی از قهرمانان قدیمی مثل ایوان مجددا به کشتار دشمنان می‌پردازند، اما از آن‌جایی که در بازی بیست سال از نخستین ماجراجویی‌های کاماندو‌های زبده‌ی ما گذشته است، برخی از شخصیت‌های دیگر کشته شده یا در بازنشستگی به سر می‌برند و افرادی جدید جای آنها را گرفته‌اند. در ابتدای بازی ۶ سرباز در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید با توجه به سلیقه‌ی خود ۲ نفر از آنها را برای انجام ماموریت‌ها انتخاب کنید. همان‌طور که فکر می‌کنید، هرکدام از این سرباز‌ها توانایی‌های خاصی دارند که می‌توانند در طول بازی به کمک شما آمده و در بسیاری موارد مانع شکست ماموریت شوند. شخصیت محبوب من در این بازی «سایه» (Shadow) بود. قدرت جالب این کاماندوی لاغر اندام به وی اجازه می‌داد تا بدون دیده شدن توسط دشمن از جلوی چشمان آنها عبور کرده و هر جنبنده‌ای را که به وی نزدیک می‌شود به صورت مخفیانه ناکار کند! البته، برای استفاده از بیشتر قابلیت‌های این قهرمانان نیاز به مصرف آدرنالین دارید که طی مبارزات و کشتن دشمنان به دست می‌آید و برخی از این قابلیت‌ها هم به صورت خودکار یا بدون نیاز به مصرف آدرنالین قابل اجرا هستند. نقشه‌ی بازی از مراحل متعددی تشکیل شده که بازیکنان می‌توانند با سلیقه‌ی خود به تجربه‌ی آنها بپردازند. البته، سربازان دشمن هم در این نقشه به دنبال شما هستند و با شما درگیر می‌شوند که این امر باعث می‌شود تا گشت و گذار در نقشه‌ی بازی چیزی فراتر از انتخاب مراحل به سبک سوپر ماریو باشد!

خطر! دشمنان مشغول کارند!

پاتک به سبک «مار خور»

بازی Jagged Alliance: Rage! اثری متفاوت از جریان قالب سبک استراتژیک است. برخلاف سایر عناوین تاکتیکی و استراتژیک که بر فاکتورهای کلان در مبارزات و سازماندهی نیروها تمرکز دارند، «اتحاد متزلزل: خشم!» شما را وادار می‌کند تا به جزئی‌ترین نیازهای سربازان خود رسیدگی کنید که این امر واقعا خسته‌کننده و دردسرساز است؛ تا جایی که دردسرهای مداوای پای شکسته و خوردن مارهای وحشی در Metal Gear Solid 3 در برابر این بازی سوء تفاهمی بیش نیست! «اتحاد متزلزل: خشم!» از شما یک پزشک صحرایی قابل می‌سازد زیرا باید به تشنگی و سطح آب بدن، خروج تیر و ترکش از بدن سربازان و خونریزی ناشی از تیرخوردن آنها رسیدگی کنید! البته، اگر برای رفع این مشکلات از ابزار و وسایل آلوده استفاده کنید ممکن است قهرمان بازی دچار عفونت شده و در صورت عدم مداوای عفونت باید منتظر تب هم باشید و خلاصه این وضعیت بلایی به سرتان می‌آورد که حاضر می‌شوید خودتان یک گلوله حرامش کنید تا هردوی شما از این زندگی سگی خلاص شوید! متاسفانه به دلیل چنین دردسرهایی، استفاده از روش‌های تهاجمی«اتحاد متزلزل: خشم!» شما را وادار می‌کند تا به جزئی‌ترین نیازهای سربازان خود رسیدگی کنید که این امر واقعا خسته‌کننده و دردسرساز است در بازی بسیار پرهزینه و خسته‌کننده خواهد بود و این امر ناخواسته بازی Jagged Alliance: Rage! را به اثری با محوریت مخفی‌کاری تبدیل می‌کند. هوش مصنوعی بازی یکی دیگر از مشکلات آن است. دشمنان شما گاهی آن‌قدر تیزبین هستند که شما را از پشت یک کلبه هم می‌بینند و گاهی آن‌قدر احمق می‌شوند که یادشان می‌رود باید شما را دنبال کرده و تنها دور خود می‌چرخند. اما این‌ها در برابر بزرگ‌ترین مشکل بازی، همچون مورچه‌ای در برابر فیل هستند! سخت‌ترین ویژگی بازی نه مشکلات فنی، نه عناصر بقای طاقت فرسا و نه هوش مصنوعی پایین آن است! بزرگ‌ترین دشمن شما «عدم امکان شروع مجدد مراحل» است! متاسفانه به دلیل این مشکل من تقریبا از ادامه‌ی بازی منصرف شدم! این اتفاق که در بیشتر مراحل دیده می‌شد هرگونه شروع مجدد مرحله را غیر ممکن کرده و تنها به شما اجازه می‌دهد از فایل‌های ذخیره‌ی خود (Save) استفاده کنید. حال اگر شما در حین انجام بازی سیو مناسبی نداشته باشید یا به بن‌بست رسیده و بخواهید مرحله را از ابتدا و با استفاده از یک تاکتیک دیگر شروع کنید باید به منوی اصلی برگشته و از گزینه‌ی دوست داشتنی New Game لذت ببرید! حتی امکان تغییر درجه‌ی سختی بازی هم بدون شروع مجدد آن از ابتدا میسر نیست که این مشکل برای یک عنوان تاکتیکی و دشوار، فاجعه بار است! اگر واقعا می‌خواهید از این بازی لذت ببرید باید حتما، تاکید می‌کنم حتما در ابتدای هر مرحله بازی را ذخیره کرده و به هیچ وجه فایل‌های ذخیره‌‌ی خود را پاک نکنید.

گزینه‌ی خاموش شده‌ی Restart، بزرگ‌ترین کابوس بازی!‌

Jagged Alliance: Rage! یک عنوان سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود که تنها طرفداران پر و پاقرص این مجموعه می‌توانند بدون درد و رنج ناشی از عناصر بقای دردسرساز، سر و کله زدن با هوش مصنوعی پایین و مشکل بزرگ «ری‌استارت ممنوع» به تجربه‌ی آن بپردازند. هرچند که پس از گذشت چند ساعت از تجربه‌ی بازی، به این مشکلات عادت کرده و از شوخ طبعی همراهان زبده‌ی خود لذت خواهید برد. اما اگر سازندگان این مجموعه یعنی Cliffhanger Productions می‌خواهند در بازار رقابتی امروز جای پای خود را مستحکم کنند، باید در به‌روز رسانی‌های آتی بازی به مشکلات یاد شده رسیدگی کرده و عناوین بعدی این مجموعه را با ایده‌های تازه‌تری همراه کنند.

 

Resolution

Platform: PC – Score: 6 out of 10

Jagged Alliance: Rage! is a tough and hard-headed game that only the full-fledged fans of this series can experience it without the pain & suffering from the troublesome survival elements, dissatisfying AI and the great problem of “No Restarts”. However, after a few hours of experiencing the game, you will be accustomed to these problems and enjoy the company of your humorous elites, but if Cliffhanger Productions want to consolidate their foothold in today’s competitive market, they should address the mentioned issues in their future updates and bring new ideas to the next titles in the series.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی Jagged Alliance: Rage! بود که توسط ناشر آن یعنی HandyGames برای دنیای بازی ارسال شده است.)

نکات مثبت

عنوانی نوستالوژیک برای طرفداران سبک تاکتیکی و نوبتی که می‌تواند در کنار زنده کرده خاطرات گذشته، لبخندی کوتاه بر لبان آنها بنشاند.

نکات منفی

هوش مصنوعی پایین

استفاده بیش از حد از عناصر سبک بقا و ماجراجویی

عدم امکان Restart

6
نسبتا خوب
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید